Ambasada SAD u Sarajevu odgovorila je lideru SDA Bakiru Izetbegoviću na tvrdnje da je visoki predstavnik Kristijan Šmit pod njihovim uticajem i da se bave samo kompromitacijom njegove stranke
Ambasada je poručila da SAD "podržavaju snažnu Kancelariju visokog predstavnika koji nezavisnim delovanjem obezbeđuje provođenje civilnih aspekata Dejtonskog mirovnog sporazuma".
"Kancelarija (visokog predstavnika) ima nužnu i ključnu ulogu u osiguravanju funkcionisanja institucija Bosne i Hercegovine i njihovih mehanizama podele vlasti", navodi se u reagovanju Ambasade SAD za portal sarajevskog Avaza.
Osvrnuli su se i na borbu protiv korupcije u BiH.
"Sjedinjene Države su u više navrata jasno stavile do znanja da je učinak državnih i entitetskih vlada u borbi protiv korupcije u protekle četiri godine bio slab, što je činjenica potkrepljena svim bitnim indeksima za ocenu stepena korupcije u BiH", naveli su.
Dodaju da SAD sankcioniše pojedince ili kompanije samo kada im činjenice pokažu da je pojedinac korumpiran ili podriva suverenitet i teritorijalni integritet BiH.
"Kada Sjedinjene Države sankcionišu pojedinca, ili pravno lice, bilo zbog korupcije, podrivanja demokratskih institucija ili angažovanja u antidejtonskim aktivnostima, to čine jer su nam činjenice pokazale da je pojedinac, ili pravno lice, bio uključen u očigledne i ozbiljne radnje. Sankcije su ozbiljne i ne izriču se olako niti se lako ukidaju i nisu zamena za domaće postupke", ističu iz američke Ambasade.
Sjedinjene Države, ukazali su, snažno podržavaju rad nezavisne policije, tužilaca i sudija koji traže odgovornost u skladu sa zakonima BiH, uključujući i za izabrane zvaničnike. Podsetimo, lider SDA Bakir Izetbegović je u intervjuu za sarajevsku BHRT ranije izjavio da je "visoki predstavnik Kristijan Šmit pod uticajem američke Ambasade i da je pre pola godine počela kompromitacija SDA u međunarodnim krugovima".
"Na raznim sastancima SDA se predstavljala kao korumpirana stranka, pa i javno, izveštaji su se slali i u Stejt Department", rekao je tada Izetbegović i pozvao ambasadora SAD u BiH Majkla Marfija da javno kaže ko je to u SDA korumpiran, "zašto se samo bave SDA, a ne strankama koje su destruktivne po BiH poput SNSD Milorada Dodika".
Osvrnuo se i na ulogu premijera FBiH Fadila Novalića i kazao kako je njegova uloga u aferi "Respiratori" prenapuhana i da je siguran da će se na kraju pokazati da Novalić nema nikakve krivice.
Predsednik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović ponovo je u nedelju odbio da prizna da je SDA gubitnik na izborima održanim 2. oktobra, ponavljajući poziv drugim strankama okupljenim oko bošnjačko-građanskog bloka za uspostavljanje široke koalicije koja bi se ravnopravno nosila s HDZ-om BiH i Miloradom Dodikom
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović ponovo je u nedelju odbio da prizna da je SDA gubitnik na izborima održanim 2. oktobra, ponavljajući poziv drugim strankama okupljenim oko bošnjačko-građanskog bloka za uspostavljanje široke koalicije koja bi se ravnopravno nosila s HDZ-om BiH i Miloradom Dodikom
Kako nezvanično saznaje Informer, u Palati pravde u petak popodne odvijala se prava drama nakon saslušanja Veselina Veska Milića, jer je njegov advokat Nemanja Vasiljević odbijao da tužilaštvu preda ključne dokaze.
Luka Đorđević, koji je u emisiji „Utisak nedelje“ kod Olje Bećković predstavljen kao student Pravnog fakulteta, zapravo je stranački aktivista – poverenik Organizacije mladih Narodnog pokreta Srbije Miroslava Aleksića u Nišu!
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
Nova serija automobila "Ford kuga" potpuno je osvežena, moderna i dovoljno velika za prosečnu porodicu. Proizvođač je ovoga puta bacio akcenat i na ekonomičnost. Njegova cena u Srbiji kreće od od 26.990 evra.
Od sutra, 18. maja, Ulica gospodara Vučića biće zatvorena za saobraćaj zbog radova na redovnom održavanju, a tokom izvođenja tih radova GSP linije 46 i 55 saobraćaće izmenjenom trasom.
Na današnji dan, 17. maja 1395. godine, u bici na Rovinama poginuo je Marko Mrnjavčević, u narodu poznatiji kao Kraljević Marko, ličnost koja već više od šest vekova živi istovremeno u istoriji i legendi.
Puštanjem u rad brze pruge Beograd-Subotica Srbija je dobila jednu od najsavremenijih železničkih linija u regionu, zahvaljujući kojoj putnici za samo 79 minuta i po ceni od 1.220 dinara stižu do svog odredišta vozom "Soko", koji saobraća brzinom do 200 kilometara na čas.
Vozač automobila marke Audi, koji se kretao velikom brzinom iz pravca Bukovice ka Ivanjici, izgubio je kontrolu nad vozilom kod fabrike Javor, nakon čega je usledio pravi filmski scenario.
Ubrzo nakon dojave građana da je kod Bečmena pronađeno automobil "seat" kako pluta u jezeru, ekipe policije i vatrogasaca su pristigle na lice mesta, ali su potvrđene crne slutnje.
Šest osoba povređeno je u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila u subotu oko podne, na auto-putu kod Begaljice, u smeru ka Beogradu, kada su se sudarila tri putnička vozila.
Glumac Milan Lane Gutović se jednom nije pojavio na snimanju serije "Bela lađa", a razlog nedolaska na set i danas se prepričava kao jedna od najvećih anegdota ove hit serije.
Vlastimir Đuza Stojiljković važi za jednog od najvećih glumaca srpske kinematografije, a za života je često pričao o svom teškom detinjstvu. Tokom jednog intervjua ispričao je da je išao bos, pešaka čak od Niša do Beograda.
Muzeje u Srbiji je tokom 2024. godine posetilo 2.125.437 ljudi, objavio je Republički zavod za statistiku povodom Međunarodnog dana muzeja koji se obeležava 18. maja.
Tamara Kalinić pojavila se na crvenom tepihu Kanskog festivala zajedno sa verenikom Filipo Testa, a njihov modni nastup privukao je pažnju zbog nenametljive elegancije i pažljivo uklopljenih detalja.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar