• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: informer.rs

18.05.2025

10:10

Ameri bacili karte na sto, sudbina Ukrajine se odlučuje u Vatikanu: Hoće li Moskva ovo dozvoliti, ponuda je stigla...

EPA/Reuters

Vesti

Ameri bacili karte na sto, sudbina Ukrajine se odlučuje u Vatikanu: Hoće li Moskva ovo dozvoliti, ponuda je stigla...

Podeli vest

Američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je da bi Vatikan mogao odigrati značajnu ulogu u mirovnom procesu između Rusije i Ukrajine, nudeći svoju neutralnu teritoriju kao mesto održavanja pregovora.

Kako je naveo, o toj mogućnosti će razgovarati sa kardinalom Mateom Cupijem tokom njihove predstojeće lične posete.

Na pitanje da li Vatikan može biti posrednik, Rubio je odgovorio:

- Ne bih to nazvao posredovanjem, ali svakako mislim da je to mesto na koje bi obe strane mogle doći sa određenim osećajem komfora.

Dodao je da SAD cene spremnost Vatikana da igra konstruktivnu i pozitivnu ulogu u traženju rešenja za okončanje sukoba.

Papa Lav XIV spreman da pomogne u zaustavljanju rata

Papa Lav XIV, prvi papa iz Sjedinjenih Američkih Država, izrazio je ličnu spremnost da učini sve što je u njegovoj moći kako bi se prekinula neprijateljstva.

- Sveta Stolica je uvek spremna da pomogne da se neprijatelji sastanu licem u lice, da razgovaraju, kako bi narodi ponovo pronašli nadu i dostojanstvo koje zaslužuju – dostojanstvo mira - poručio je papa.

Vatikanska diplomatija: neutralnost i humanitarna misija

Tokom sastanka održanog u ambasadi SAD pri Svetoj Stolici u Rimu, Rubio je zahvalio kardinalu Cupiju na humanitarnim naporima koje Vatikan ulaže, naročito ističući posredovanje u razmeni ratnih zarobljenika i vraćanje ukrajinske dece njihovim porodicama.

Vatikan već decenijama vodi politiku diplomatske neutralnosti i više puta je nudio svoje kapacitete i prostore kao mesto održavanja mirovnih pregovora, podseća televizija Sky News.

Istorijski presedan: Uloga Vatikana tokom Kubanske krize

Jedan od najpoznatijih primera vatikanske diplomatske intervencije dogodio se tokom Kubanske raketne krize 1962. godine. Kada je tadašnji sovjetski lider Nikita Hruščov u tajnosti rasporedio nuklearne projektile na Kubi, a američka obaveštajna služba to otkrila, svet je bio na ivici nuklearnog rata.

Dok je administracija predsednika Džona Kenedija razmatrala odgovor, papa Jovan XXIII uputio je javni apel za mir putem radijskog obraćanja, govora vatikanskom diplomatskom koru i ličnim pismima upućenim Kenediju i Hruščovu. Pozvao ih je da odustanu od sukoba iz ljubavi prema sopstvenim narodima.

Mnogi istoričari veruju da je upravo ovaj gest pape Jovana XXIII imao presudan uticaj na deeskalaciju krize i sprečavanje globalne katastrofe.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Ne propustite novu epizodu emisije "Na merama" - U subotu od 20h ulazimo u trag i nedodirljivima!
Live TV

Ne propustite novu epizodu emisije "Na merama" - U subotu od 20h ulazimo u trag i nedodirljivima!

Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…

05.12.2025

10:57

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set