• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: informer.rs

01.06.2025

05:30

Kreće nezamisliv pakao: Zapad saznao šta Rusi u tajnosti pripremaju - naglo je skočilo, ovo može značiti samo jedno...

EPA/Shutterstock

Vesti

Kreće nezamisliv pakao: Zapad saznao šta Rusi u tajnosti pripremaju - naglo je skočilo, ovo može značiti samo jedno...

Podeli vest

Naglo povećanje proizvodnje ruskih kamikaza dronova tipa „Geran“ moglo bi da omogući izvođenje masovnih udara na Ukrajinu, i to uz upotrebu do hiljadu bespilotnih letelica odjednom, piše britanski časopis The Economist, pozivajući se na obaveštajne izvore.

Prema tvrdnjama objavljenim u ovom prestižnom listu, Rusija planira da poveća dnevnu proizvodnju dronova na 500, što otvara mogućnost za stvaranje „rojnih napada“ u do sada nezabeleženim razmerama.

Ukrajinska PVO pod pritiskom

Za Ukrajinu, kako se navodi, glavni izazov predstavlja količina ruskih dronova s kojom se sistemi protivvazdušne odbrane sve teže nose.

„Čak i ako Ukrajina iznenada stabilizuje liniju fronta na istoku, problemi sa zaštitom vazdušnog prostora samo će se pogoršavati“, ocenjuje se u tekstu.

Dronovi se sve češće koriste za probijanje ukrajinske PVO, koja je već sada u velikim problemima zbog nedostatka presretačkih raketa, promenjene taktike neprijatelja i nesigurne američke vojne politike, dodaje se.

Upotreba dronova menja rat

Prema nedavnom izveštaju Vašington posta, ruske snage već koriste dronove za uništavanje ukrajinske opreme i kontrolu ključnih logističkih pravaca, što je direktno uticalo na nedavno bolno povlačenje OSU iz delova Kurske oblasti.

List The Times dodatno ukazuje na to da je Rusija prestigla Ukrajinu u proizvodnji i primeni FPV dronova srednjeg dometa, uključujući i njihove modifikacije s optičkim vlaknima, što je, kako ocenjuju britanski analitičari, promenilo celokupnu strukturu i tok fronta.

Ovi napadi ne samo da izazivaju direktne gubitke na terenu, već i psihološki pritisak, jer ne ostavljaju ukrajinskim vojnicima ni logistici prostora za manevrisanje, ocenjuje The Economist.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set