Moskva pokazala zube: Putinova raketa srušila američki sporazum
Podeli vest
Krstareća raketa 9M729 „Novator“, kopnena verzija poznatog „Kalibra“, deo je ruskog raketnog sistema „Iskander-K“ i ključni razlog zbog kog su Sjedinjene Države 2019. godine napustile Sporazum o raketama srednjeg dometa (INF). Iako Moskva tvrdi da joj je domet ograničen na 490 km, zapadni analitičari procenjuju da može leteti i do 3.500 km, čime bi direktno kršila INF.
Razvijena početkom 2000-ih, 9M729 je testirana od 2008. i uvedena u naoružanje nakon uspešnih lansiranja na poligonu Kapustin Jar. Raketa koristi napredni navigacioni sistem (inercijalno + GLONASS), može nositi nuklearne bojeve glave snage do 50 kilotona, i pogađa ciljeve s preciznošću od 5 metara.
Najava samita Tramp–Putin izazvala je buru u svetskim medijima i političkom establišmentu Zapada — dok jedni upozoravaju na mogućnost ruske diplomatske prevare, drugi strahuju da bi Tramp, u potrazi za brzom pobedom, mogao pokleknuti pred Putinovim uslovima.
Rusija i SAD navodno su postigle dogovor o okviru mirovnog sporazuma za Ukrajinu, a poljski "Onet" objavio je detalje sporazuma, navodeći da ukoliko on zaista bude usvojen, predstavlja veliki ustupak američkog predsednika Donalda Trampa ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.
07.08.2025
16:15
Američka strana insistira da je Rusija prešla iz faze testiranja u aktivno razmeštanje, ignorišući tvrdnje Moskve da je reč o ograničenoj verziji. U pokušaju da umiri optužbe, Rusija je 2019. prikazala raketu i njene tehničke specifikacije, ali bez uspeha – Vašington se povukao iz INF i otvorio vrata novoj trci u naoružanju.
Zbog povećane dužine, raketa ne može koristiti standardnu lansirnu platformu, već koristi novu jedinicu 9P701. Poseduje turbomlazni motor sličan onom u raketi 3M-14, leti nisko i tiho, čime izbegava radarsku detekciju.
Severna Koreja, uz aktivnu pomoć Rusije, sprovodi veliko proširenje svog kosmodroma Sohae, kladeći se na lansiranje špijunskih satelita zasnovanih na ruskoj tehnologiji, izveštava „The Wall Street Journal“, pozivajući se na analizu novih satelitskih snimaka koji pokazuju aktivnu izgradnju u objektu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kina snabdeva Rusiju alatima i tehnologijom koji su od ključnog značaja za proizvodnju hipersoničnih raketa sa nuklearnim potencijalom, oružja kojim ruski predsednik Vladimir Putin otvoreno preti Zapadu, piše britanski list Telegraf.
Norveški ministar odbrane Tore Sandvik predstavio je mapu sveta posmatranu iz arktičkog ugla, jer upravo preko ovog dela sveta ruske rakete imaju najkraći put do SAD.
Zapadni zvaničnici razmatraju načine da ograniče pristup Rusije i Kine mineralnim resursima Grenlanda u okviru šire rasprave o bezbednosti Arktika, objavili su američki mediji. Međutim, nakon tih akcija Zapada, postavlja se novo pitanje - da li je Grenland uopšte potreban Rusiji i Kini?
Najava samita Tramp–Putin izazvala je buru u svetskim medijima i političkom establišmentu Zapada — dok jedni upozoravaju na mogućnost ruske diplomatske prevare, drugi strahuju da bi Tramp, u potrazi za brzom pobedom, mogao pokleknuti pred Putinovim uslovima.
Blokaderski glumac i reditelj Dragan Bjelogrlić otrčao je u Hrvatsku da se dodvorava i pokupi pare za to, istovremeno plasirajući ozbiljne laži o svom radu u Srbiji.
Isplivala je šokantna fotografija na kojoj se pored štićenika odreženih istitucija Nebojše Bojovića i bivšeg ministra Tomislava Momirovića, nalazi prepoznatljiva njuška - rektor Beogradskog univerziteta Vladan Đokić.
Predsednik Udruženja prognanih Srba iz Hrvatske Mile Bosnić ocenio je danas da je odluka hrvatskih vlasti da Tompson nastupi na dočeku rukometne reprezentacije Hrvatske pokazatelj da iza svih ustaških događanja u toj zemlji stoji Vlada Hrvatske.
Analitičar Dragoslav Bokan gostovao je u emisiji "Da se ne lažemo" na Informer TV. Bokan je tom prilikom govorio o ustaškom pevaču Marku Perkoviću Tompsonu, mržnji prema Srbima i srpskom autošovinizmu.
Rabin jevrejske zajednice u Srbiji Isak Asiel kaže da su još stari Jevreji govorili da je otimanje Kosova opasan presedan koji će se jednog dana vratiti kao bumerang onima koji su to odlučili da rade.
U večerašnjoj 22. epizodi Exatlona Srbija pobedu je odneo Crveni tim, rezultatom 8:5 kojim su sačuvali jednog člana svog tima od ispadanja na kraju nedelje.
Član predsedništva SNS Miroslav Čučković gostujući u Info jutru komentarisao je učešće rektora Beogradskog univerziteta Vladana Đokića na narednim izborima i to ispred tzv. Studentske liste.
Četrnaesta epizoda Informerove hit emisije "Na merama" otkriće vam gde poslanik blokader Branko Miljuš “bistri” politiku, čime se bavi samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kakve su gastronomske navike političara u pokušaju Miroslava Aleksića, kako penzionerske dane provodi poznato TV lice Žika Šarenica, te na koji način jedan od glavnih pretendenata za studentsku listu Milo Lompar glumata čoveka iz naroda.
Američki proizvođač automobila Ford nedavno je vodio razgovore sa kineskim proizvođačem električnih vozila Xiaomi o mogućem partnerstvu koje bi kineskim kompanijama omogućilo ulazak na tržište SAD.
Treneru džudo kluba "Partizan" iz Beograda produžena je mera kućnog pritvora i protiv njega je pokrenuta optužnica zbog saobraćajne nesreće u kojoj je stradao mladi sportista Lazar P.
Na poslednjem ročištu koje se održalo pred Osnovnim udom u Beranama zbog brutalnog prebijanja Dejane Ć. (22), saslušano je nekoliko svedoka, a prikazan je i snimak jezivog nasilja koje je pretplata Srpkinja od osumnjičenog Vasa R.
Kako je Informer prvi pisao, u velikoj akciji UKP danas je u poznatom beogradskom restoranu uhapšeno nekoliko osoba zbog reketiranja, a među njima i Aleksandar A. pripadnik ''vračarskog klana".
Glumac Nikola Kojo (58) nije želeo da prošeta crvenim tepihom na premijeri filma "Povratak Žikine dinastije" u Beogradu, ali je to bez problema učinio na premijeri u Beču.
Američka reperka Niki Minaž objavila je šokantan status na društvenoj mreži Iks u kojem se osvrnula na imena mnogih holivudskih zvezda koja se spominju u kontroverznim dokumentima Džefrija Epstina.
Oca našeg poznatog novinara i scenariste Novaka Novakovića, streljali su komunisti i ta tragedija mu je obeležila život. Uprkos teškom detinjstvu, Novak je napisao scenario za seriju "Pozorište u kući" koja se smatra za jednu od najboljih domaćih komedija.
Arapski parfemi su prepoznatljivi po izuzetnoj dugotrajnosti, snažnom intenzitetu i raskošnom bogatstvu mirisnih nota, a evo kojih pet važe za najlepše.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar