(FOTO) Počeo opasan rat Evrope i SAD: Mask predvodi Vašington, okršaj je žestok - potez EU zaprepastio Amerikance
Podeli vest
Dva dana nakon što je Evropska unija izrekla visoku novčanu kaznu platformi Iks, ova društvena mreža blokirala je reklamni nalog Evropske komisije, dok je vlasnik kompanije Ilon Mask uporedio EU sa nacističkom Nemačkom.
Rukovodilac proizvoda u kompaniji Iks, Nikita Bir, saopštio je u nedelju da je nalog za oglase deaktiviran. Njegova poruka bila je reakcija na objavu Evropske komisije koja je najavila kaznu od 120 miliona evra zbog kršenja pravila transparentnosti predviđenih Aktom o digitalnim uslugama.
Mađarski premijer Viktor Orban doputovao je u Istanbul radi učešća na sastanku Saveta za stratešku saradnju na visokom nivou između Turske i Mađarske, saopštio je ministar saobraćaja i infrastrukture Turske Abdulkadir Uraloglu.
Ukrajinski vojnici digli su u vazduh branu u selu Privolje u Dnjepropetrovskoj oblasti, nedaleko od Kramatorska, u pokušaju da uspore napredovanje ruske vojske.
08.12.2025
07:10
- Vaš nalog za oglase je deaktiviran - poručio je Bir, objašnjavajući da je na evropskom nalogu objavljen sadržaj koji „dovodi korisnike u zabludu jer izgleda kao video i vestački povećava doseg“.
Uprkos blokadi reklamnog naloga, stranica Evropske komisije i dalje je vidljiva, kao i sve njene objave, prenela je agencija DPA.
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da je razočaran činjenicom da ukrajinski lider Volodimir Zelenski još nije ni pregledao predlog mirovnog sporazuma koji su Sjedinjene Države uputile Kijevu.
Dok traje sukob između Brisela i platforme Iks, Ilon Mask nastavio je da kritikuje evropske institucije, optužujući ih za „tiransku, neizabranu birokratiju koja tlači građane Evrope“.
Mask je podelio komentar korisnika u kojem je Evropska unija nazvana „Četvrtim rajhom“, uz ilustraciju na kojoj se ispod zastave EU navodno krije nacistička svastika.
The tyrannical, unelected bureaucracy oppressing the people of Europe are in the second picture https://t.co/j6CFFbajJa
— Elon Musk (@elonmusk) December 7, 2025
Zašto je EU kaznila kompaniju Iks?
Evropska unija saopštila je da je kazna uvedena zbog toga što je platforma:
– dovodila korisnike u zabludu,
– odbila da pruži podatke istraživačima,
– nije transparentno dokumentovala oglase koji se prikazuju korisnicima.
Evropska komisija ističe da izrečeni iznos odgovara težini prekršaja i predstavlja nužnu meru za obezbeđivanje poštovanja digitalnih propisa.
Mask je na to odgovorio pozivom da se EU „ukine“, dodatno zaoštrivši sukob sa evropskim institucijama.
Reakcije iz Sjedinjenih Država
Na odluku Brisela reagovao je i američki državni sekretar Marko Rubio, nazvavši kaznu „napadom na sve američke tehnološke platforme i na američki narod“.
Ovaj incident dodatno pojačava tenzije između Evropske unije i velikih tehnoloških kompanija, a Maskov sukob sa Briselom sada ulazi u novu, politički mnogo osjetljiviju fazu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Slovački premijer Robert Fico izjavio je da ga ne bi iznenadilo ukoliko bi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, posle dobijanja vojnog kredita Evropske unije od 90 milijardi evra, ponovo doneo odluku o zaustavljanju naftovoda „Družba".
Jedan krak gasovoda Severni tok spreman je za isporuke gasa, dok je drugi oštećen, ali Evropa sama blokira obnovu snabdevanja, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Evropska unija dodatno komplikuje sopstvenu energetsku poziciju novim sankcijama protiv ruskih banaka, jer se otvara pitanje kako će ubuduće plaćati isporuke ruskog gasa, upozorio je predstavnik Rusije Kiril Dmitrijev.
Mađarski premijer Viktor Orban doputovao je u Istanbul radi učešća na sastanku Saveta za stratešku saradnju na visokom nivou između Turske i Mađarske, saopštio je ministar saobraćaja i infrastrukture Turske Abdulkadir Uraloglu.
Kineska ambasada u Srbiji hitno se oglasila zbog laži iznetih u emisiji "Utisak nedelje" Olje Bećković, koja se emituje na tajkunskoj televiziji Nova S.
Inicijativa Londona da sa saveznicima iz severne Evrope formira novu vojno-pomorsku grupaciju protiv Rusije mogla bi da izazove oštar odgovor Moskve, piše kineski portal Sohu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izneo je informacije o planovima za izazivanje nereda, navodeći da su nadležni organi imali informacije unapred i da su uspeli da spreče takve scenarije.
Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, govoreći na Informer TV, najavio je posetu Kini, koja će, prema njegovim rečima, biti od izuzetnog značaja za građane Srbije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, prilikom velikog intervjua na Informer TV, podsetio se vremena kada je bio član Srpske radikalne stranke (SRS) i kada je ostajao do kasno u stranci da radi.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako se za izbore sprema političar blokader Miroslav Aleksić, sa kime se druži pretendent na studentsku listu, profesor Milo Lompar, kakav je javni debakl doživela Đilasova uzdanica Marinika Tepić, na koji način se opušta lažni poliglota, opozicionar Đorđe Stanković, gde se šeta advokat blokader Rodoljub Šabić… i još mnogo toga!
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić večeras je gost Informera i govori o svim najaktuelnijim temama, koje su između ostalog i inflacija, kao i cene lekova.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić gostujući na Informer TV u Kolegijumu, istakao je da Srbija treba da radi na unapređenju digitalizacije, kao i da ima prednost u odnosu na region.
Emitovanje serije "Katarina Velika" na programu Informer TV ponovo je u fokus javnosti vratilo jedno od ključnih poglavlja ruske istorije - pripajanje Krima Rusiji 1783. godine.
Svetislav Bule Goncić je detinjstvo proveo veoma skromno živeći u podrumu Osnovne škole "Prva proleterska brigada" na Dorćolu gde je njegov otac radio kao domar.
Incident u liftu između Bijonsine sestre Solanž Nouls i repera Džej-Zija nakon Met Gale 2014. godine ostao je jedan od najskandaloznijih trenutaka u pop kulturi.
Met Gala, koji važi za najprestižniji i najiščekivaniji modni spektakl svake godine, i ovoga puta okupio je brojne slavne ličnosti u Njujorku, a crveni tepih bio je obeležen upečatljivim trendom poznatim kao „gola haljina“.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar