• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

24.01.2026

07:40

Tramp prelomio! Rusija oduševljena odlukom predsednika SAD - Moskva neočekivano reagovala na udarnu vest iz SAD

Reuters/shutterstock

Vesti

Tramp prelomio! Rusija oduševljena odlukom predsednika SAD - Moskva neočekivano reagovala na udarnu vest iz SAD

Podeli vest

Odluka Sjedinjenih Američkih Država da napuste Svetsku zdravstvenu organizaciju predstavlja jasan signal da je toj međunarodnoj instituciji potrebna temeljna reforma, izjavio je specijalni predstavnik predsednika Ruske Federacije Kiril Dmitrijev, komentarišući potez Vašingtona i stanje globalnog zdravstvenog sistema.

Prema njegovim rečima, odluka SAD ukazuje na duboko nezadovoljstvo načinom na koji SZO funkcioniše i donosi ključne odluke u kriznim situacijama.

Kritike na račun rada SZO tokom pandemije

Dmitrijev je istakao da je dosadašnje funkcionisanje Svetske zdravstvene organizacije pokazalo ozbiljne slabosti, posebno tokom pandemije virusa kovid-19, kada ta institucija, kako je ocenio, nije uspela da ispuni svoju osnovnu ulogu u globalnoj zdravstvenoj krizi.

Prema njegovim rečima, SZO je u tom periodu pokazala nizak nivo efikasnosti u donošenju odluka, kao i nedovoljnu sposobnost da koordinira međunarodni odgovor na pandemiju, što je dovelo do gubitka poverenja kod pojedinih država članica.

Optužbe za birokratizaciju i političke uticaje

Ruski zvaničnik dodatno je ocenio da se Svetska zdravstvena organizacija vremenom pretvorila u korumpiranu birokratsku strukturu, opterećenu administrativnim procedurama i političkim interesima, umesto da ostane operativno i stručno telo fokusirano isključivo na zaštitu globalnog zdravlja.

Kako je naveo, takav model rada otežava brzo reagovanje u vanrednim situacijama i umanjuje kredibilitet organizacije u očima međunarodne zajednice.

Izlazak SAD kao upozorenje za budućnost

Prema Dmitrijevu, izlazak SAD iz Svetske zdravstvene organizacije ne treba posmatrati samo kao političku odluku, već kao ozbiljno upozorenje da postojeći sistem zahteva dubinske i sistemske promene.

On je naglasio da bez reformi koje bi povećale efikasnost, transparentnost i odgovornost, međunarodne zdravstvene institucije neće biti u stanju da adekvatno odgovore na buduće pandemije i globalne zdravstvene izazove.

BONUS VIDEO

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Exatlon

TV

Informer TV obara rekorde: Hvala vam što nam verujete
Live TV

Informer TV obara rekorde: Hvala vam što nam verujete

U prvom delu dana, kada su pojedini evropski parlamentarci, predvođeni Toninom Piculom, boravili u Beogradu, a dešavanja u Narodnoj skupštini Srbije bila u fokusu javnosti, Informer televizija bila je i na licu mesta, kao i ubedljivo najgledaniji izbor građana Srbije.

23.01.2026

14:27

Ne propustite: Nova epizoda Informerove senzacionalne emisije "Na merama" u subotu od 20h!
Live TV

Ne propustite: Nova epizoda Informerove senzacionalne emisije "Na merama" u subotu od 20h!

Prošle sedmice u Informerovoj senzacionalnoj emisiji “Na merama” videli ste kako izgleda kad pevač Darko Lazić krene na turneju, gde voli da provodi vreme funkcioner radikala Miljan Dajmanović, na šta troši novac bivši političar Mlađan Dinkić, koja je “misija” političara u pokušaju Petra Đurića, za koga poklone kupuje predsednik PKS Marko Čadež, te kuda se zaputio tzv. analitičar Milan St. Protić..

23.01.2026

11:04

Šešelj otkrio: Naši susedi povlače priznanje Kosova?
Live TV

Šešelj otkrio: Naši susedi povlače priznanje Kosova?

Predsednik Srpske radikalne stranke profesor doktor Vojislav Šešelj gostujući u Info jutru govorio je o Davosu, govoru američkog predsednika Donalda Trampa, ali i o prodaji Naftne industrije Srbije i benefiti koje će naša zemlja imati od toga.

22.01.2026

11:24

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Zabava

Magazin

Džet set