• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

10.05.2026

09:40

Putinov manevar iz senke razvalio SAD! Šta je to Iranu stiglo preko Kaspijskog mora? Rat se okreće u korist Teherana

Reuters/printscreen

Vesti

Putinov manevar iz senke razvalio SAD! Šta je to Iranu stiglo preko Kaspijskog mora? Rat se okreće u korist Teherana

Rusija, prema tvrdnjama američkih zvaničnika, preko Kaspijskog mora šalje Iranu vojne komponente i drugu robu, pomažući Teheranu da se oporavi od poslednjih udara i zaobiđe američki pritisak, objavio je Njujork tajms.

U centru pažnje su delovi za bespilotne letelice, koje Korpus čuvara Islamske revolucije pokušava da obnovi nakon velikih gubitaka u nedavnim borbama.

Kaspijsko more postaje iranski izlaz iz blokade

Američki zvaničnici tvrde da Moskva koristi kaspijsku rutu za isporuku delova neophodnih za obnovu iranskog arsenala dronova. Prema vojnim procenama koje su izneli pod uslovom anonimnosti, Iran je u poslednjim sukobima izgubio oko 60 odsto svojih bespilotnih letelica.

Za Teheran to nije mali gubitak. Dronovi su godinama jedan od glavnih oslonaca iranske vojne strategije — jeftiniji su od aviona, mogu da se proizvode u velikom broju i koriste se za pritisak na protivnika bez direktnog ulaska u veliki rat.

Zato isporuke iz Rusije, ako su navodi američkih izvora tačni, za Iran znače mnogo više od obične tehničke pomoći. One mogu da ubrzaju povratak dela udarne moći koju je Korpus čuvara Islamske revolucije izgubio u poslednjoj rundi sukoba.

Teheran sada pokušava da zatvori rupe u svom arsenalu, a Moskva se, prema pisanju Njujork tajmsa, pojavljuje kao ključni kanal za snabdevanje u trenutku kada je američki pritisak sve jači.

Moskva zaobilazi Ormuski moreuz

Ruske isporuke se, prema američkim zvaničnicima, ne svode samo na vojnu opremu. Moskva navodno šalje i robu koja bi u normalnim okolnostima išla kroz Ormuski moreuz, ali je taj pravac sada pod blokadom američke mornarice.

Upravo tu Kaspijsko more dobija novu težinu. Za Iran, to postaje alternativni prolaz — ruta koja nije pod direktnom kontrolom Vašingtona i preko koje Teheran može bar delimično da ublaži posledice blokade.

To se uklapa u sve čvršću saradnju Moskve i Teherana. Dve zemlje već godinama produbljuju veze u vojnoj, energetskoj i logističkoj sferi, posebno otkako su obe pod snažnim pritiskom Zapada.

Za SAD, međutim, ovo je ozbiljno upozorenje. Ako Rusija zaista pomaže Iranu da obnovi dronove i istovremeno preusmeri trgovinu mimo blokiranih ruta, onda se kriza više ne svodi samo na sukob Vašingtona i Teherana.

Ona se pretvara u šire nadmetanje velikih sila, u kojem Moskva koristi geografiju, logistiku i veze sa Iranom da oslabi američki pritisak na Bliskom istoku.

Zato isporuke preko Kaspijskog mora nisu samo pitanje nekoliko kontejnera ili delova za dronove. To je signal da Teheran nije izolovan koliko bi Vašington želeo — i da svaka nova američka blokada može da otvori novu zaobilaznu rutu.

BONUS VIDEO

Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Društvo

Dan kad je Gvatemala bila centralna vest u Srbiji!
NA DANAŠNJI DAN

Dan kad je Gvatemala bila centralna vest u Srbiji!

Listajući po baštama kafana, klupama po parkovima i na radnim mestima, prvo izdanje Večernjih Novosti tog toplog ali oblačnog junskog dana, radnom narodu Jugoslavije pogled bi u samom zaglavlju novine najpre privukle reklame za domaće cigarete "Morava", i to čak dve verzije, one "Morave" koju je proizvodila fabrika duvana u Nišu, i one druge koju su proizvodili od makednoskog duvana u fabrici u Skoplju.

20.06.2026

10:03

Hronika

Zabava

"Podstiče nasilje nad migrantima": Nemačka zabranila film koji potresa Evropu
Showbiz

"Podstiče nasilje nad migrantima": Nemačka zabranila film koji potresa Evropu

Akcioni triler "Citizen Vigilante", u kojem glavnu ulogu tumači Armi Hamer, zabranjen je u Nemačkoj nakon što su nadležni odbili da mu dodele starosnu oznaku, uz obrazloženje da podstiče nasilje prema migrantima, dok pojedini kritičari autora filma, kontroverznog nemačkog reditelja Uvea Bola, optužuju za krajnje desničarske stavove.

19.06.2026

14:52

Magazin

Džet set