Američka vojska uništila je dva iranska čamca koja su, prema navodima Foks njuza, pokušala da postave mine u Ormuskom moreuzu, dok je dodatni udar izveden na iranski protivvazdušni sistem nakon što je otvorio vatru na američku avijaciju.
Incident se dogodio na jugu Irana, u trenutku kada Vašington i Teheran formalno pokušavaju da održe primirje i nastave pregovore o smirivanju krize oko jednog od najvažnijih pomorskih pravaca na svetu. Američka Centralna komanda saopštila je da su napadi izvedeni kao mera samoodbrane, a ne kao pokušaj širenja sukoba.
Udar kod najosetljivije tačke svetske trgovine
Prema informacijama koje je objavio Rojters, iranski čamci su se kretali u zoni Ormuskog moreuza, kroz koji prolazi veliki deo svetske trgovine naftom i gasom. Upravo zbog toga svako novo pomeranje mina, brodova ili raketnih sistema u tom području odmah izaziva strah od novog talasa krize.
Američki izvori tvrde da su iranske snage pokušale da ugroze plovidbu i položaje američke vojske, zbog čega je naređen brzi udar. Pored čamaca, na meti se našao i protivvazdušni raketni sistem koji je, prema tim navodima, prethodno dejstvovao prema američkim letelicama.
Iz Centralne komande SAD poručeno je da Vašington nastavlja da štiti svoje snage, ali da i dalje pokazuje uzdržanost u veoma napetoj situaciji. Kapetan Tim Hokins, portparol američke Centralne komande, rekao je da su akcije preduzete radi zaštite američkih trupa.
Vašington tvrdi: Primirje nije prekinuto
Iako su udari odmah otvorili pitanje da li je primirje praktično propalo, izvori iz SAD tvrde da se incident ne tretira kao obnavljanje ofanzivne operacije protiv Irana. Njihova verzija glasi da je reč o ograničenom odgovoru na neposrednu pretnju.
To je važna razlika za Vašington, jer administracija Donalda Trampa pokušava da zadrži diplomatski kanal sa Teheranom, dok istovremeno šalje poruku da neće dozvoliti miniranje Ormuskog moreuza niti napade na američku avijaciju i brodove.
Državni sekretar Marko Rubio izjavio je da bi dogovor sa Iranom mogao da potraje nekoliko dana, ali je naglasio da je za SAD ključno da Ormuski moreuz ostane otvoren. Rojters navodi da su najnoviji američki udari izvedeni upravo u atmosferi pregovora, što pokazuje koliko je situacija na ivici novog vojnog zapleta.
Iran se zasad nije oglasio zvaničnim odgovorom na američku verziju događaja. Američka agencija AP navodi da su iranski mediji prijavili eksplozije u blizini Bandar Abasa, strateške luke na obali Ormuskog moreuza, dok su pojedini lokalni izvori tvrdili da je bilo žrtava među pripadnicima Revolucionarne garde.
U iranskom strateški ključnom lučkom gradu Bandar Abasu, koji se nalazi na samoj obali Ormuskog moreuza, odjeknule su tri snažne eksplozije, prenosi iranska novinska agencija Tasnim.
Iran je spreman da visoko obogaćeni uranijum izmesti sa svoje teritorije, ali pod uslovom da bude prebačen u Kinu, navodi Al Arabija i Al Hadat pozivajući se na izvore, dodajući da Teheran traži garancije Pekinga pre postizanja eventualnog sporazuma sa Sjedinjenim Američkim Državama.
Američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je danas da će SAD ili imati dobar sporazum sa Iranom, ili će se nositi sa tom zemljom "na drugi način".
Mogući dogovor Donalda Trampa sa Iranom naišao je na oštar otpor u delu američke javnosti, a Volstrit džornal ocenjuje da bi popuštanje Teheranu pre potpisivanja punog nuklearnog sporazuma bilo politički i strateški opasno za SAD.
Krhotine iranske balističke rakete pale su na američku bazu Ali el Salem u Kuvajtu, oštetile dva drona MQ-9 „Riper“ i lakše povredile nekoliko Amerikanaca, dok Vašington pokušava da održi krhki prekid vatre sa Teheranom.
Iran je pokrenuo odgovor na američke udare na jugu zemlje, a rakete su, prema navodima iranskih izvora, lansirane ka američkim vojnim brodovima u zoni Ormuskog moreuza.
Sjedinjene Američke Države i Iran usaglasili su finalnu verziju teksta mirovnog sporazuma, a sada se radi na poslednjim koracima za njegovo zaključenje, objavio je pakistanski premijer Šebaz Šarif na društvenoj mreži Iks.
Korpus čuvara islamske revolucije (KSIR) saopštio je da je balističkim raketama pogodio američku bazu Al-Azrak u Jordanu i uništio četiri važna cilja, među njima hangare sa avionima F-35 i centar za komandu i kontrolu američke vojske.
Iran je saopštio da su njegove oružane snage, u osvetničkim udarima posle američkog napada, nanele veliku štetu američkim bazama i položajima u regionu koji su korišćeni za napade na iranske ciljeve.
Sukob na Bliskom istoku ušao je u novu fazu: SAD su gađale ciljeve na jugu Irana, a Teheran odgovorio napadima na američke baze u regionu. Sve najnovije vesti pratite uživo na informer.rs!
Ujedinjeni Arapski Emirati izveli su desetine vazdušnih udara na Iran tokom rata u Persijskom zalivu, uz obaveštajnu podršku Sjedinjenih Američkih Država i Izraela, objavio je Volstrit džornal.
Iran je oštro odgovorio na najnovije američke udare na jugu zemlje i poručio da Vašington ne može istovremeno da vodi pregovore u Kataru i izvodi vojne akcije u zoni Ormuskog moreuza.
Izrael se približava kraju svog postojanja, dok će uticaj Sjedinjenih Američkih Država na Bliskom istoku nastaviti da slabi, poručio je iranski vrhovni vođa Modžtaba Hamnei u novom obraćanju.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U iranskom strateški ključnom lučkom gradu Bandar Abasu, koji se nalazi na samoj obali Ormuskog moreuza, odjeknule su tri snažne eksplozije, prenosi iranska novinska agencija Tasnim.
Operacija ruskih snaga za preuzimanje Konstantinovke ušla je, prema navodima ruskih vojnih izvora, u završnu fazu, nakon što su pripadnici 103. gardijskog motostreljačkog puka podigli ruske zastave u Krasnooktjabarskom rejonu grada.
Ambasador Srbije u Švajcarskoj Ivan Trifunović izjavio je da je položaj srpske zajednice na prostoru AP Kosovo i Metohija težak i da su Srbi izloženi diskriminaciji, zastrašivanju, pritiscima i kršenju ljudskih prava.
Kolumnista lista "Danas" i blokaderski profesor Aleksej Kišjuhas oživeo je temu vređanja Srpske pravoslavne crkve zbog Pojasa Bogorodice i vernika koji su išli da ga vide.
Autonomaš i antisrpski orijentisan profesor Dinko Gruhonjić zajedno je sa albanskom novinarkom Getom Mulići u njihovoj "analizi" napao vlasti u Srbiji za "gušenje slobode medija i glorifikovanje ratnih zločinaca", ali i "produbljivanje podela na Kosovu i Metohiji".
Predsednik Hrvatske Zoran Milanović govorio je na svečanoj sednici Opštinskog veća opštine Brdovec i poručio da "u Evropi vode svakakvi ljudi kojima trenutno mir i saradnja nisu prioritet", istovremeno "upozoravajući" na mogući rat.
Narodni poslanik SNS-a Milenko Jovanov pozvao je opozicione stranke da konačno prestanu sa, kako je naveo, skrivanjem iza nejasnih formulacija i građanima otvoreno saopšte kakvu politiku vode po najvažnijim državnim pitanjima – sankcijama Rusiji, statusu tzv. Kosova i članstvu Srbije u NATO.
Na društvenim mrežama pojavili su se brojni komentari povodom posete rektora Vladana Đokića Hilandaru, a pojedini korisnici postavljaju pitanje da li je na taj način želeo da izbegne velike gužve ispred Hrama Svetog Save, kao i potencijalno negodovanje dela građana zbog njegovog pojavljivanja.
Pred nama je sezona godišnjih odmora i mnogi vozači uskoro će krenuti na putovanja od nekoliko stotina, pa i hiljada kilometara. Kako bi vožnja bila bezbedna, stručnjaci savetuju da pre polaska na put posetite majstora.
Srbija je zemlja izuzetnih prirodnih lepota, bogate tradicije i brojnih destinacija koje privlače posetioce iz celog sveta. Ipak, ako bi trebalo izdvojiti samo jedno mesto koje ovog leta zaslužuje da bude na vrhu liste, prema proceni veštačke inteligencije to je reka Uvac.
Sektor za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije objavio je večeras da je okončana vanredna situacija proglašena zbog upozorenja na oluju sa gradom i jakim vetrom.
Prava drama odigrala se u subotu, 13. juna, u Bačkoj Palanci, kada su policija, Hitna pomoć i komunalne službe intervenisale u jednom domaćinstvu zbog sumnje da se stariji muškarac nalazi u lošem zdravstvenom stanju.
Služba Hitne pomoći u Beogradu imala je burnu noć iza sebe, sa ukupno 91 intervencijom, od kojih je 17 bilo na javnim mestima, rečeno je u ovoj službi.
Šta se dogodi kada se linija između sveta živih i sveta mrtvih potpuno izbriše u umu pojedinca? Od Rusije gde su dečiji leševi postajali lutke, preko američkih farmi na kojima su ljudski ostaci pretvarani u nameštaj, pa sve do stanova u Beogradu gde se spavalo tik uz mumificirana tela najbližih.
Prema astrološkim tumačenjima, za Bikove, Vage i Jarčeve od 25. juna počinje duži period stabilizacije i povoljnijih finansijskih okolnosti koji bi mogao trajati nekoliko godina.
Melanija Tramp danas je poznata širom sveta kao supruga Donalda Trampa i prva dama Sjedinjenih Američkih Država. Ipak, pre nego što je dospela u centar političke pažnje, gradila je karijeru u svetu mode i manekenstva.
Ključ savršene teksture ledenih kocki krije se u dva sastojka. Umesto klasičnog brašna za krem koristi se nišesta, koja filu daje glatkoću i svilenkastu strukturu, dok dodatak slatke pavlake obezbeđuje punoću ukusa i vazdušastu kremastost.
Avio-kompanije su poslednjih godina uvele nova, stroža pravila o fotografisanju i snimanju tokom leta kako bi zaštitile privatnost putnika i posade i sprečile neprimereno deljenje sadržaja u avionu.
Sa dolaskom toplijih dana i obuće koja otkriva stopala, mnogi počinju da obraćaju više pažnje na izgled peta. Suva, zadebljala i ispucala koža može biti neprijatna, ali uz nekoliko jednostavnih metoda nega stopala može postati mnogo lakša.
Starleta Maja Marinković požalila se partneru Asminu Durdžiću da je boli vagina, a smao nekoliko minuta kasnije tražila je od njega da imaju intimne odnose.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.