SAD i Ukrajina zajedno rade na modernizaciji starih raketa za sisteme S-300 ili razvoju njihove nove verzije, koja bi trebalo da ublaži sve ozbiljniji nedostatak raketa za ukrajinsku protivvazdušnu odbranu.
Detalje projekta otkrio je penzionisani pukovnik američke vojske Robert Hamilton, predsednik centra "Delphi Global Research Center", navodeći da se radi na tome da postojeće rakete S-300 budu prepravljene i unapređene ili da se napravi nova varijanta sa boljim mogućnostima.
- U toku je zajednički američko-ukrajinski projekat čiji je cilj da se stare rakete S-300 praktično preprave ili unaprede, odnosno da se napravi novija varijanta S-300 sa boljim sposobnostima - rekao je Hamilton za PBS NewsHour.
Prema njegovim rečima, prvi rezultat mogao bi da bude spreman do kraja 2026. godine, dok bi proizvodnja kasnije mogla da dostigne od stotinak do nekoliko stotina raketa godišnje.
Projekat počeo još za vreme Bajdena
Priča, međutim, nije nastala ovog leta.
Još u septembru 2024. godine, tokom administracije Džozefa Bajdena, tadašnji američki ministar odbrane Lojd Ostin saopštio je da SAD, Ukrajina i pojedine evropske kompanije rade na razvoju zamena za rakete sistema S-300, kao i za avionske rakete R-27.
Hamiltonovo sadašnje otkriće pokazuje da je projekat u međuvremenu otišao korak dalje. Umesto da se preostali ukrajinski S-300 jednostavno otpisuju kada nestanu stare sovjetske rakete, plan je da se postojeći sistemi zadrže u upotrebi uz modernizovanu ili potpuno novu municiju.
Za Kijev je to posebno važno jer S-300 i dalje čini deo ukrajinske PVO, a zemlja koristi više verzija ovog sistema, uključujući S-300PS, PT, PMU i S-300V1.
Patrioti presušili
Projekat sada dobija potpuno drugačiju težinu zbog kritične nestašice raketa za Patriot.
Ukrajina je tokom 2026. dobila svega oko trećine broja protivvazdušnih raketa koje je od saveznika primila prethodne godine, rekao je početkom avgusta Volodimir Zelenski. Nestašica se posebno odnosi na američke presretače za Patriot, bez kojih je Kijev u nekoliko poslednjih velikih napada ostao praktično bez odgovora na ruske balističke rakete.
Tokom napada na Kijev 5. avgusta, a zatim ponovo tri dana kasnije, ukrajinska PVO nije oborila nijednu balističku raketu ispaljenu na prestonicu. Fajnenšel tajms je objavio da je razlog bio krajnje jednostavan - lanseri Patriota ostali su bez presretača.
S-300 bi upravo tu mogao da oslobodi deo dragocenih američkih raketa.
Modernizovani sovjetski sistem mogao bi da se koristi protiv krstarećih raketa, aviona i bespilotnih letelica, čime bi Patrioti bili čuvani za ono za šta su Kijevu najpotrebniji - ruske balističke i hipersonične projektile.
Patriot ipak ne može jednostavno da bude zamenjen
Tu se, međutim, nalazi i najveći problem čitavog projekta.
Ukrajini Patriot nije presudan samo zato što je moderan zapadni PVO sistem, već zato što njegove rakete PAC-3 MSE mogu da obaraju balističke ciljeve koje druga ukrajinska sredstva teško ili uopšte ne mogu da presretnu.
Ako bi novi S-300 zaista trebalo da preuzme i taj posao, morao bi da dobije sposobnost borbe protiv raketa kao što su Iskander-M, Kinžal, Oniks i Cirkon. Za sada nema potvrde da će modernizovana verzija moći to da uradi.
Zato Hamilton i upozorava da projekat neće preko noći rešiti ukrajinski problem.
On očekuje da će njegov značaj postajati vidljiv tek tokom narednih meseci i godina, kada proizvodnja poraste i nove rakete počnu da popunjavaju deo prostora koji danas zauzima Patriot.
Ukrajina paralelno sa Amerikancima razvija i druge projekte. Kompanija Fire Point sa evropskim partnerima radi na protivbalističkom sistemu Freja, čija je raketa FP-7.x nastala na osnovi sovjetske 48N6, korišćene upravo na sistemima S-300 i S-400. Za sada, međutim, nema potvrde da su Freja i američko-ukrajinski projekat modernizacije S-300 povezani.
Kijev više ne objavljuje sve podatke o obaranjima
Koliko je situacija sa PVO postala ozbiljna pokazuje i odluka ukrajinskog Ratnog vazduhoplovstva da promeni način izveštavanja o ruskim napadima.
Kijev je prestao da u dnevnim izveštajima objavljuje pune podatke o broju lansiranih i oborenih ruskih raketa, dok istovremeno nastavlja da objavljuje podatke o dronovima. Ukrajinska strana taj potez objašnjava operativnom bezbednošću, ali je promena usledila upravo u trenutku sve slabijih rezultata protiv balističkih projektila i nestašice presretača.
Zbog toga projekat modernizacije S-300 za Kijev više nije samo pokušaj da se produži život starom sovjetskom sistemu.
Ako Amerikanci i Ukrajinci uspeju da pokrenu proizvodnju novih raketa u najavljenim količinama, baterije koje su godinama zavisile od sve manjih zaliha sovjetske municije mogle bi ponovo da postanu važan deo ukrajinske PVO - dok bi se preostali Patrioti čuvali za najopasnije ruske rakete.
Šefica evropske diplomatije Kaja Kalas najavila je da će na jesen predložiti najobimnije proširenje sankcija Rusiji od početka rata, kojim bi broj sankcionisanih ruskih osoba, kompanija i organizacija mogao da poraste za čak trećinu.
Turska je poslednjih dana povukla nekoliko poteza koji su izazvali ozbiljno nezadovoljstvo Moskve - od najavljenog transfera američkog oružja Ukrajini, preko zahteva za obustavu napada na brodove u Crnom moru, do naglog smanjenja uvoza ruske nafte.
Rusija je duž pravca prema Ukrajini i Belorusiji napravila najmanje 10 baza sa novim lansirnim položajima za svoje najmodernije dalekometne udarne dronove, od kojih bi pojedini mogli da dosegnu duboko u teritoriju NATO-a, pokazuje istraga britanskog Telegrafa.
Ukrajinski i američki stručnjaci rastavljaju ostatke ruske balističke rakete srednjeg dometa „Orešnik“, upotrebljene u udaru na Belu Crkvu u Kijevskoj oblasti, a prvi rezultati otkrili su ono čemu se na Zapadu nisu nadali - projektil je napravljen gotovo bez zapadnih i kineskih delova.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp doveo je u pitanje jedno od najvažnijih obećanja datih Kijevu, poručivši da još nije odlučio da li će Ukrajini dozvoliti da proizvodi rakete-presretače za protivvazdušni sistem Patriot.
Američki predsednik Donald Tramp promenio je mišljenje o Rusiji, a pobedu u SAD je odnela politička struja koja veruje da rat u Ukrajini može da bude nastavljen pod uslovima povoljnijim za Vašington – uz veći evropski račun i manji direktni američki teret.
U slučaju direktnog rata u Evropi, Rusija prvi udar ne bi usmerila na evropske države, već na teritoriju Sjedinjenih Američkih Država (SAD), ocenio je bivši šef izraelske specijalne službe „Nativ“ i stručnjak za međunarodnu bezbednost Jakov Kedmi.
Ruski udari praktično su izbacili Odesu iz funkcije kao jednu od ključnih ukrajinskih luka, dok je nedostatak raketa za sisteme „Patriot“ ostavio Ukrajinu bez odgovarajuće zaštite, ocenio je profesor Univerziteta u Čikagu Džon Miršajmer.
Dok se u Rusiji vodi rasprava o tome da li je zemlji uopšte potrebna sopstvena flota nosača aviona, vojni krugovi istovremeno razmatraju mnogo konkretnije pitanje – kojim oružjem bi mogla da bude ugrožena američka udarna grupa nosača aviona, jedan od najzaštićenijih vojnih sistema na svetu.
Američki novinar Taker Karlson upozorio je da bi Sjedinjene Američke Države mogle da se suoče sa narodnom revolucijom ukoliko vlast nastavi da zanemaruje propadanje srednje klase, ekonomske probleme i sve dublje nezadovoljstvo stanovništva.
Ruski portal Mediazona i ruski servis Bi-Bi-Sija potvrdili su identitet 239.354 pripadnika ruskih snaga poginulih u ratu u Ukrajini od 24. februara 2022. do 13. avgusta ove godine.
Ukrajinski oficir i bivši bankar Andrej Onistrat pozvao je građane da se pripreme za mogućnost zime bez struje i grejanja i naprave zalihe hrane i osnovnih potrepština za najmanje dva meseca.
Zapadne službe zajedno sa Ukrajinom pripremaju operaciju u Venecueli, Kolumbiji i Meksiku posle koje bi Rusija bila optužena za ilegalno snabdevanje narko-kartela i drugih kriminalnih grupa oružjem, saopštila je ruska Spoljna obaveštajna služba.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Šefica evropske diplomatije Kaja Kalas najavila je da će na jesen predložiti najobimnije proširenje sankcija Rusiji od početka rata, kojim bi broj sankcionisanih ruskih osoba, kompanija i organizacija mogao da poraste za čak trećinu.
Pukla je nova skandalozna bruka i ogoljeno dvoličje onih koji godinama napadaju sopstvenu državu. Istovremeno, dok govore sve najgore o Srbiji i legitimno izabranoj vlasti, političar Vladan Đokić i njegov saradnik Nebojša Bojović bez ikakvog blama punili su džepove narodnim novcem i to direktno iz državnog budžeta.
Samo nekoliko sati nakon što je u emisiji Paralela na Informer TV, ekskluzivno objavljeno da su u Valjevskoj gimnaziji pronađena dva neregistrovana pištolja i 70 metaka, zapaljen je automobil tužioca Osnovnog javnog tužilaštva u Valjevu Vukašina Vujičića.
Glavni i odgovorni urednik Informera, Dragan J. Vučićević, raskrinkao je prljavu političku igru vrha SPS-a, razotkrivši licemerje Ivice Dačića i Branka Ružića koji sve vreme prave budalama sopstvene birače i celokupnu javnost.
Strmoglavi pad Univerziteta u Beogradu na najnovijoj Šangajskoj listi, za koji su glavni krivci rektor Vladan Đokić i njegovi blokaderski pajtosi, predstavlja udarac na jednu od najvažnijih ustanova.
Nova bezobzirna i sramotna politička zloupotreba u režiji Marinike Tepić ponovo je zgrozila javnost u Srbiji! Ona pokušala je da bez imalo srama i obraza profitira na požaru u Deliblatskoj peščari, ali je odmah usledio brutalan odgovor koji je opozicionu lažovčinu sravnio sa zemljom.
Veličanstveni kadrovi sa Zlatibora večeras su obišli i oduševili čitavu Srbiju! Na jezeru i šetalištu u samom centru ove srpske planine zabeležena je prelepa atmosfera - pesma, ponos i trobojke na svakom koraku!
Proterivanje Srba iz udžbenika "Poznavanje društva" za osnovce u Crnoj Gori deo je pokušaja identitetskog inženjeringa i brisanja srpskog naroda. Ovim potezima Srbima se šalje poruka da su njihovo ime, poreklo, jezik, vera i identitet manje vredni i nedostojni pomena.
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" pokazali smo vam kakvu to kampanju vodi političar u pokušaju Miki Aleksić, šta ovih dana radi profesor blokader Milo Lompar, koje propise krši samozvani ekolog Aleksandar Jovanović Čuta, čime se bavi potrčko Dragana Đilasa, Borko Stefanović…
Tokom prvih šest meseci ove godine rođeno čak 877 beba više nego u istom periodu ranije, rekla je ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar uputio je danas dopis direktorima zdravstvenih ustanova, u vezi sa proširenom listom lekova koji se izdaju na recept.
Prava drama odvijala se sinoć u strogom centru Sarajeva, ispred Katedrale Srca Isusova, gde je došlo do fizičkog sukoba kojem je svedočio veliki broj građana i turista. Muškarac je, prema tvrdnjama očevidaca, fizički nasrnuo na svoju suprugu.
U beogradskom naselju Ugrinovci u nedelju je došlo do teškog slučaja porodičnog nasilja, kada je R. K. (38) fizički napao svoju suprugu A. K. (32), a potom joj pretio sekirom.
Uzrok požara koji je danas popodneo izbio u blizini Goranskog parka u smederevskom naselju Plavinac, u kome je nastradao stariji muškarac, najverovatnije je ljudski faktor, jer su na zgarištu pronađeni ostaci spaljenih guma, saznaje Informer od izvora bliskog istrazi.
Jedan 57-godišnji Srbin uhapšen je u Italiji, nakon što je policija utvrdila da je tokom godina koristio čak 16 različitih imena, a za njim je bila raspisana poternica zbog provale iz 2018. godine. Njegovo hapšenje, kao i dva Srbina koji su za dva dana pali u Bosni i Hercegovini, pokazuju da poternice mogu da sustignu begunce i godinama nakon počinjenih krivičnih dela.
Brazilska manekenka Izabel Gular i nemački fudbaler Kevin Trap vode ljubav do pet puta dnevno, ali pod uslovom da njegov tim ne pretrpi poraz na terenu.
Romantična tinejdž drama "My Life With the Walter Boys" ponovo je osvojila publiku. Treća sezona popularne Netfliksove serije trenutno je najgledanija u Srbiji.
Uzrok iznenadne smrti holivudske glumice Hejden Penetijer (36) još uvek zvanično nije objavljen, ali javnost iz sata u sat saznaje sve više potresnih detalja o okolnostima koje su prethodile tragediji.
Čuveni producent Džeri Brukhajmer zvanično je potvrdio da je holivudski glumac Džoni Dep u pregovorima o povratku u šestom nastavku "Pirata sa Kariba".
Kada su šljive zrele i pune soka, od njih se može napraviti jednostavna i ukusna posna pita. Priprema se od gotovih kora, svežih šljiva, šećera i griza, a rezultat je mirisan desert sa sočnim voćnim nadevom i hrskavim koricama.
Nedavno je jedna razvedena žena iz Čikaga odlučila da kraj braka obeleži na prilično neobičan način. Organizovala je zabavu na kojoj je prijateljima pokazala spisak deset najgorih stvari koje je njen bivši suprug uradio tokom njihovog braka.
Popularna pesak torta priprema se veoma jednostavno, bez mnogo sastojaka i komplikovanih postupaka. Najviše vremena ipak treba izdvojiti za hlađenje, kako bi se torta dobro stegla i bila spremna za serviranje.
Ako volite da jedete pistaće, nemojte odmah bacati njihove ljuske. Iako na prvi pogled deluju kao običan kuhinjski otpad, ljuske pistaća mogu biti veoma korisne u bašti.
Postoji jednostavan trik kojim iskusne domaćice mogu da poprave gustinu pekmeza, bez dugog kuvanja. Kada šljive same ne daju dovoljno gustu i kremastu teksturu, u pomoć može da priskoči jabuka.
Poznati kompozitor Endži Mavrić tvrdi da su mu pojedini pevači, sa kojima je sarađivao ostali dužni novac, te planira i da objavi spisak i sve obelodani
Pevač Darko Lazić je u nedavnom gostovanju otvoreno govorio o temama o kojima se godinama nagađalo - od svog porekla do načina zarade na privatnim proslavama.
Bivša rijaliti učesnica Milena Kačavenda izazvala je veliku pažnju na društvenim mrežama, nakon što je objavila snimak u kome vozi crveni automobil marke Ferari.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.