• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Blic

03.03.2020

08:30

DIREKTOR SVIM RADNICIMA DAO PLATU OD 5.200 EVRA Pet godina kasnije, DESILO SE PRAVO ČUDO

Vesti

DIREKTOR SVIM RADNICIMA DAO PLATU OD 5.200 EVRA Pet godina kasnije, DESILO SE PRAVO ČUDO

Podeli vest

Direktor jedne kompanije odlučio se na veoma smeo potez.

Den Prajs je vlasnik kompanije u Sijetlu koji je pre pet godina uveo da nijedan od 120 zaposlenih u firmi čiji je vlasnik ne može imati platu manju od 70.000 dolara godišnje (5.800 dolara ili 5.200 evra mesečno).

Ta odluka koštala ga je smanjenja njegove lične zarade u iznosu od million dolara ali ju je svejedno doneo jer je na primeru svoje prijateljice shvatio da se mnogi radni ljudi bore da prežive sa recimo 40 ili 50 hiljada dolara, moraju da rade dva posla i teško dolaze do sopstvenog krova and glavom.

Sa 31 godinom već je bio milioner a njegova kompanija Gravity Payments, koju je pokrenuo još u tinejdžerskim godinama, imala je više od 2.000 klijenata i vredela je milione, prenosi "Bankar.me".

Da bi svakom zaposlenom obezbedio godišnju zaradu ne manju od 70.000 dolara, morao je i sam da podnese finansijske žrtve pa je osim smanjenja sopstvene zarade za million dolara, morao da stavi pod hipoteku svoje dve kuće i da se odrekne akcija i ušteđevine.

 

 

Pet godina kasnije, ovo su rezultati podizanja zarade:

-Broj zaposlenih se udvostručio


-Iznos za zarade povećan je sa 3,8 milijardi dolara na 10,2 milijardi dolara.

 

Ali, postoje i druge brojke kojima se ponose.

"Pre uvođenja minimalne plate od 70.000 dolara godišnje, imali smo između nula i dva novorođena deteta godišnje, a za četiri godine od tada rođeno je 40 beba", kaže Prajs.

Svaki deseti zaposleni može da kupi svoj krov nad glavom, ranije je procenat bio manji od jedan odsto.

Iznos koji zaposleni dobrovoljno odvajaju u svoje penzione fondove je dupliran, a 70 odsto zaposlenih kažu da su otplatili dugove.

Ono što se ciframa ne može izmeriti a svakako je jedan od efekata jesu motivisaniji zaposleni jer im sada novac nije na pameti sve vreme dok rade. Neki su se posvetili svom zdravlju, počeli su redovno da vežbaju i izgubili su suvišne kilograme.

"Svakoga dana vidimo efekat toga što smo nekome dali slobodu", kaže Prajs.

Pet godina kasnije, i dalje je na minimalnoj plati i kaže da se osjeća ispunjenije nego kad je zarađivao milione, iako nije sve uvek lako. "Svaki dan je novi test", kaže on.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
stefas

pre 4 godine

To je novi trend u Americi, ima više primera gde bogati poslodavci dele profit na kraju godine sa zaposlenima. Generalno, stav mladih i ispunjenih biznismena je takav da se ne kupaju u milionima dok im zaposlenici grcaju u dugovima. Stanje svesti...šta se sve može kupiti za 10 miliona nečega a za 9 ne može?! Razlika je u tome da imš povećanu radnu i proizvodnu produktivnost, zadovoljne ljude i jedan Ferari manje. Ali postoji i druga strana medalje. A to je da postoji veoma veliki otpor protiv takvih inicijativa koji dolaze od globalne liberalne elite koja je u principu i najviše kriva za današnje finacijske nedaće zaposlenog sveta.

Politika

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Društvo

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set