• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: informer.rs/sputnjik

22.05.2020

09:52

ZNAJU RUSI ZA JADAC! Turci se zaradovali kada su u Libiji zarobili "Pancir", taman pomislili da će otkriti TAJNU MOĆNOG RUSKOG PVO SISTEMA, međutim...

Vesti

ZNAJU RUSI ZA JADAC! Turci se zaradovali kada su u Libiji zarobili "Pancir", taman pomislili da će otkriti TAJNU MOĆNOG RUSKOG PVO SISTEMA, međutim...

Podeli vest

U borbama za stratešku avio-bazu Vatija, jugozapadno od Tripolija, zarobljen je i PVO sistem ruske proizvodnje „Pancir S1“. Sistem je pao u ruke armije koja ratuje uz podršku turskih intervencionista. U ruskoj javnosti to je pokrenulo pitanje kakve tajne zarobljeni u Libiji „Pancir“ može odati Turskoj?

Ruski eksperti tvrde da ovaj „Pancir“ nije posebno interesantan turskoj vojsci i uopšte NATO-u, jer je reč o izvoznoj verziji napravljenoj u drugoj polovini devedesetih godina prošlog veka.

„Mislim da tu ništa nije kritično. Možda će izvući neke zaključke, ali ne bih rekao da je ‘Pancir’ baš toliko tajno oružje, iz prostog razloga što je razvoj savremenog oružja te klase približno isti u svim zemljama-proizvođačima. Kada bi se radilo o ultra tajnom oružju koje koristi posebne tajne legure, onda bi trebalo da se zabrinemo“, kaže za Sputnjik ruski vojni ekspert Aleksandar Žilin.

On je podsetio na slučaj kada je sovjetski pilot Viktor Belenko, pre skoro četiri i po decenije, oteo tada novi lovac Mig-25 za čijim su performansama tragale strane obaveštajne službe i prebacio ga u Japan. Belenko je dobio politički azil u SAD, a u Sovjetskom Savezu je proglašen za izdajnika.

Žilin napominje da je to bila katastrofa i da SSSR dugo nije mogao da se oporavi od toga, jer su rivali dobili informacije o najsavremenijem avionu, ali ističe da se takva priča sada ne može ponoviti.

„Pancir“ već koriste mnoge zemlje: Srbija, Irak, Iran, Alžir itd. I Rusija je odavno usvojila koncept o isporuci oružja drugim zemaljama, prema kojem sva vojna tehnika koja se prodaje u inostranstvu nosi oznaku „E“, što znači da je reč o izvoznoj verziji, koja se razlikuje od one koju koristi ruska vojska.

„Svi proizvođači oružja prave razliku u zavisnosti da li vojnu tehniku proizvode za domaće tržište ili za izvoz. Razlika ima dosta i te razlike vezane su za ekspoloataciju, obezbeđivanje municijom, elektronikom, definisanjem „prijatelj—neprijatelj“... Ali, borbeni potencijal se ne razlikuje. Ne može se reći da postoji kompleks H koji se koristi u Ruskoj Federaciji i da će on, ako ga Indija kupi, postati slabiji, lošiji ili manje pouzdani. Sistem automatskog prepoznavanja ko je prijatelj, a ko neprijatelj se ne daje nikome, jer bi tako Rusija u nekom trenutku mogla postati ‘neprijatelj’. Postoje samo nijanse koje se ne mogu predati“, objasnio je Žilin.

Ruski stručnjaci za naoružanje objašnjavaju da su u vojnoj tehnici koja se prodaje u inostranstvu mnoge borbene i funkcionalne mogućnosti ograničene ili uopšte nisu obuhvaćene paketom isporuke. Naprimer, izvozne varijante „Pancira-S1E, „Tora-E2“, „Vikinga“ i „Iskandera-E“ su drugačije od onih koje se isporučuju ruskoj vojsci.

Na isti način deluju i drugi svetski proizvođači oružja. Svaki od njih stvara dve varijante oružja — jedna najsavremenija - za sebe, a druga, s nešto ograničenim mogućnostima, za izvoz, dok kupci dobrovoljno pristaju na oslabljenu verziju.

Dozvole za isporuke ruskog oružja za izvoz izdaje Federalna služba za vojno-tehničku saradnju pri Ministarstvu odbrane. Upravo ta služba odlučuje koje modifikacije oružja mogu biti isporučene u inostranstvo bez ugrožavanja ruske bezbednosti.

BONUS VIDEO:




Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Izbori 2024

Nastavljeni razgovori vlasti i opozicije o izbornim uslovima!
Izbori 2024

Nastavljeni razgovori vlasti i opozicije o izbornim uslovima!

U Skupštini Srbije nešto posle 13.00 časova počeo je sastanak predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić sa predstavnicima poslaničkih grupa, političkih stranaka nacionalnih manjina i udruženja, radi konsultacija oko obrazovanja radnih grupa za unapređenje izbornog procesa i uvid, kontrolu i reviziju Jedinstvenog biračkog spiska.

26.04.2024

14:13

Vesti

"U minuti žena može da izgubi od 30 do 40 odsto krvi!" Ginekolog otkriva od čega je preminula porodilja u Vranju
Društvo

"U minuti žena može da izgubi od 30 do 40 odsto krvi!" Ginekolog otkriva od čega je preminula porodilja u Vranju

Više javno tužilaštvo u Vranju saopštilo je juče da je obdukcija pokazala da je uzrok smrti porodilje M. A iz okoline Preševa 17. aprila, ruptura materice sa posledičnim iskrvarenjem i da bi se u tom slučaju moglo raditi o krivičnom delu nesavesnog pružanja lekarske pomoći koje se zbog smrtne posledice može kvalifikovati kao teško delo protiv zdravlja ljudi.

26.04.2024

21:04

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija

Kragujevački opštinari dali krv!
Humanitarna akcija

Kragujevački opštinari dali krv!

Zaposleni u Gradskoj upravi Kragujevac danas su, u organizaciji Samostalnog sindikata GU organizovali prvu od dve godišnje akcije dobrovoljnog davalaštva krvi za potrebe Banke krvi Univerzitetskog kliničkog centra u ovom gradu.

26.04.2024

12:17