SAD JE JASNO DA JE ŠVEDSKA STRATEGIJA RECEPT ZA KATASTROFU! Statistika je mračna, ništa od kolektivnog imuniteta i preti im još jedna opasnost!
Podeli vest
U jeku borbe protiv koronavirusa, stalno su se odmeravale taktike i mere kao i to koliko su efikasne
Nijedna zemlja poput Švedske nije pobrala toliko istovremenih pohvala i kritika zbog svog odgovora na pandemiju korona virusa. Gotovo svakodnevno mogle su se čuti žučne rasprave o kontroverznom "švedskom modelu2 između onih koji su tvrdili da je zemlja pronašla jedinstveno efikasan način da se izbori sa krizom, do onih koji su smatrali da je to recept za katastrofu.
Dvojica frizera u američkoj državi Misuri zaraženih korona virusom opslužili su 140 mušterija, dok su imali simptome infekcije, rekli su zvaničnici za CNN.
24.05.2020
10:37
Sada kada je, kako se tvrdi, najgore iza nas, podvlače se crte i sabiraju rezultati. A surove brojke i analize sugerišu da je ipak ovaj drugi tabor bio u pravu.
Šta je Švedska uradila drugačije?
Skandinavska zemlja je odmah privukla pažnju celog sveta svojim radikalno drugačijim pristupom. Škole, vrtići, barovi, restorani, skijališta, sportski klubovi, frizerski saloni: svi su ostali dugo otvoreni, nedeljama nakon što se praktično sve pozatvaralo u ostatku Evrope.
Naime, Švedska je pokušavala da izgradi kolektivni, odnosno imunitet stada, smatrajući da je kontraproduktivno uvesti stroga ograničenja i dopuštajući virusu da se širi kod stanovništva koje ne važi za najugroženije.
Švedska vlada je zabranila okupljanja za više od 500 ljudi, uvela nastavu na daljinu i ljubazno zamolila svoje građane da se pridržavaju socijalne distance. Ukratko, vlada je verovala svojim građanima da će poštovati preporuke i ostavila im je dosta slobode, uzdajući se u njihovu odgovornost.
Ni blizu kolektivnog imuniteta
Prema projekcijama vodećeg epidemiologa Andersa Tegnela, Stokholm je trebalo da stekne kolektivni imunitet već ovog meseca. Prema rečima švedskih vlasti, zemlja je uspela da ojača imunitet mladih i zdravih, ali i da istovremeno smanji stopu smrtnosti u odnosu na druge zemlje.
Međutim, poslednje ostraživanje pokazuje da je, uprkos opuštenim merama, samo 7,3 odsto stanovnika prestonice uspelo da stekne imunitet do kraja aprila. Studija je rađena na osnovu 1,1 miliona testova iz cele Švedske, a objavljene su samo brojke za prestolnicu.
Cilj studije o antitelima je bio da se utvrdi da li postoji potencijal za kolektivni imunitet, odnosno da li je dovoljan broj u populaciji razvio imunitet, čime bi zaraza prestala da se širi. Istraživanje će trajati osam nedelja, u okviru kojih će svakih sedam dana biti rađen isti broj testova na antitela. Rezultati za druge gradove biće kasnije objavljeni.
Švedska zdravstvena agencija objavila je u sredu da se rezultati tog istraživanja poklapaju sa njihovim modelima da je gotovo trećina Stokholma zaražena.
- Malo je manje nego što smo očekivali, ali ne puno, možda za jedan do dva postotna boda - rekao je Tegnel.
Ipak, iako koncept kolektivnog imuniteta još nije ispitan u slučaju korona virusa, pa se ne zna koliko traje imunitet od zaraze kod izlečenih pacijenata, opšte prihvaćeni stav je da je za postizanje kolektivne zaštite potrebno da antitela stekne između 70 i 80 posto populacije.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) nedavno je objavila da su svetska istraživanja pokazala da su antitela pronađena kod malog broja ljudi, između 1 i 10 posto populacije, što se poklapa sa rezultatima u Španiji i Francuskoj.
Među kritičarima pristupa svoje države je Bjorn Olsen, profesor zaraznih bolesti na univerzitetu u Upsali koji smatra da je koncept kolektivnog imuniteta „opasan i nerealan“ u slučaju kovida-19.
- Mislim da je imunitet krda daleko od nas, ako ga ikad i postignemo - rekao je on.
Najveći procenat smrtnosti
Iako je Švedska zabeležila daleko manje slučajeva korona virusa (blizu 33.000) u poređenju sa evropskim zemljama poput Italije i Nemačke, broj slučajeva smrtnosti od korona virusa po glavi stanovnika je među najvišim na svetu.
Švedska je prošle nedelje izbrojala najviše smrtnih slučajeva od korona virusa u Evropi po glavi stanovnika tokom nedelju dana, pokazuju podaci časopisa "Our World In Data", istraživačke publikacije sa sedištem na univerzitetu Oksford.
U Švedskoj je preminulo skoro 4.000 ljudi, a ta zemlja ima 10,23 miliona stanovnika. Broj smrtnih slučajeva je mali u poređenju sa brojem ljudi koji su izgubili bitku sa korona virusom u drugim velikim zemljama, ali u odnosu na broj stanovnika Švedske, crna statistika je u skladu sa zemljama u kojima je epidemija daleko više uzela maha.
Podaci su pokazali da je Švedska imala 6,25 umrlih na milion stanovnika tokom prošle nedelje.
Poređenja radi, Velika Britanija je prosečno beležila 5,75 umrlih na milion stanovnika tokom istog sedmodnevnog perioda, Belgija u proseku 4,6, Francuska 3,49, a Italija u proseku 3.
Mračna strana strategije
Kada je Švedska krenula posebnim putem u borbi protiv pandemije korona virusa, obećala je starijim sugrađanima da će oko njih podići zaštitni zid. Zaštita starih osoba proglašena je glavnim stubom švedskog kursa, ali su mnogi još tada predviđali da će strategija zapravo značiti "žrtvovanje" najstarijih. Ispostavilo se ne bez razloga.
Podaci Nacionalne službe za zdravstvo i socijalna pitanja pokazuju da se znatno više od polovine smrtnih slučajeva dogodilo u u domovima za negu starih i bolesnih, kao i među ljudima koje su zbrinjavale službe za kućnu negu. Broj umrlih je i među njima bio znatno veći nego u susednim zemljama, pa je i na sajtu finske državne televizije YLE osvanuo naslov: Švedska je „žrtvovala stare sugrađane“.
Čak i samouvereni predstavnici vlasti priznaju da su što se toga tiče doživeli neuspeh, pravdajući se time da „nisu znali koliko je katastrofalna situacija u švedskim staračkim domovina“, kako je u jednoj emisiji izjavio šef Zdravstvene službe Johan Karlson.
Mnogi sada podsećaju da je ta katastrofa mogla da bude izbegnuta, samo da je vlada na vreme poslušala upozorenja. Naime, u zemlji je opšte poznato da zbog štednje i privatizacije u tom sektoru, u domovima vlada opšta nestašica.
Švedska je zabranila posete u domove za stare i nemoćne 31. marta. Ali, kao i u većini evropskih zemalja, porodice i osoblje bili su zabrinuti zbog toga što je zaštitna odeća stigla prekasno, a neki zaposleni su na početku epidemije odlazili na posao uprkos tome što su već uveliko imali simptome kovida-19.
Sa druge strane,kako prenosi Bi-Bi-Si, mnogi zdravstveni radnici smatraju da je do velikog broja smrtnih slučajeva među starima došlo zbog naredbe da se te osobe ne šalju u bolnicu, a sprečavano je i propisivanje terapije kiseonikom bez odobrenja lekara, bilo da je reč o akutnoj bolesti ili kao deo palijativne nege.
- Rekli su nam da nikoga ne šaljemo u bolnice, čak i ako osoba ima 65 godina, na primer, i može da živi još dugo. Rekli su nam da ih ne šaljemo u bolnice - ispričala je jedna medicinska sestra iz Stokholma.
Ekonomski metak
U pozadini švedske strategije je stav da je rizik koji donosi neometano širenje virusa vredan očuvanja ekonomije. Čitava ideja svodi se na to da će izbegavanje zatvaranja zemlje i stogog karantina sačuvati zemlju od velikih privrednih gubitaka.
Strategija je, međutim, omanula i na tom planu, prvenstveno jer je previdela nešto jako bitno - iako Švedska nije bila zatvorena, sve ostale zemlje jesu. Žrtve su veće nego što se očekivalo, svakako prevelike da bi se opravdale "većim dobrom", a šta se u međuvremenu desilo sa privredom koju je vlada toliko štitila?
Prema prvim zvaničnim podacima, činilo se da je švedska ekonomija privremeno izbegla prvi udar krize. Njen BDP je u martu pao samo za 0,3 odsto, dok je u ostatku evrozone taj procenat iznosio 3,8. Međutim, slažu se ekonomisti, na duge staze to nije bilo održivo ekonomsko rešenje. Dakle, ni Švedska neće uspeti da izbegne "ekonomski metak" pandemije, a Evropska komisija predviđa da će njen BDP u ovoj godini pasti za 6,1 odsto.
Centralana banka Švedske ima još sumorniju prognozu i predviđa pad BDP-a od 7-10 odsto. Nezaposlenost bi mogla da dostigne između devet i 10,4 odsto. Ovi rezultati možda i ne deluju toliko katastrofalno za nekoga ko dolazi sa našeg regiona, ali su za jednu bogatu skandinavsku zemlju razlog za uzbunu.
Ove loše prognoze rezultat su toga što se Švedska ekonomija velikim delom oslanja na izvoz, posebno u Veliku Britaniju i evrozonu, koje su obe proteklih meseci bile zatvorene i pod strogim restriktivnim merama.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Dvojica frizera u američkoj državi Misuri zaraženih korona virusom opslužili su 140 mušterija, dok su imali simptome infekcije, rekli su zvaničnici za CNN.
Ukrajinski agenti su na Krimu razneli automobil u kojem se nalazio kapetan 1. klase ruske Crnomorske flote Valerij Trankovski, javljaju kijevski mediji, a Kijev post je objavio i snimke uništenog vozila.
Miliјarder Ilon Mask i biznismen Vivek Ramasvami predvodiće novi Departman za državnu efikasnost (DOGE), navodi se u izjavi Donalda Trampa, koji je pobedio na predsedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama.
Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković izjavio je da je večeras tzv. kosovska policija na Jarinju privela direktora Osnovne škole iz Gojbulje ocenivši da je time premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti krenuo u obračun sa srpskim školama.
Lažni ekolog Aleksandar Jovanović Ćuta ozvaničio kraj jedinistva takozvane opozicije, koja lešinari na svakoj tragediji i kao da jedva čeka da udari na Srbiju i predsednika Aleksandra Vučića.
Potpredsednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vulin oglasio se povodom obraćanja Tonina Picule na plenarnoj sednici Evropskog parlamenta u Briselu u kome je između ostalog nasilne proteste opozicije posle nesreće u Novom Sadu okarakterisao kao proteste koje su organizovali građani zahtevajući pravdu i odgovornost.
Biljana Vratonjić, majka reporterke Informer televizije Dragane Ćendić (30) pozvala je danas državne organe i tužilaštvo da reaguje i zaustavi medijsku satanizaciju i progon njene kćerke.
Prve zadatke dolazeće administracije Donalda Trampa po pitanju Ukrajine i Bliskog istoka, komentarisali su gosti Info dana, Nikola Perišić iz Centra za društvena istraživanja i analitičar Nikola Seneši.
Aktuelno stanje na Bliskom istoku i potencijalne pregovore Rusije i SAD o miru u Ukrajini tokom administracije Donalda Trampa, komentarisali su gosti Info jutra, piloti Boriša Mandić i Stevan Ignjatović i diplomata Branko Branković.
Domovi za stare opasni su po život, napominju sagovornici Informer televizije nakon što su dve ženske osobe stradale u požaru koji je pre tri dana izbio u nelegalnom domu za stare u Vojki.
Gosti Info jutra bili su Nikola Vučen iz Srpske napredne stranke, Nikola Belić, novinar Politike i Luka Stajić iz Centra za društvenu stabilnost koji su govorili o propalim protestu opozicije, tome da je tajkun Dragan Đilas prizivao nove nadstrešnice, ali i kako je Bora Novaković postao govornik na prostetu.
Dejanu Eriću (40) ukinut je pritvor i prvostepena presuda Višeg suda u Sremskoj Mitrovici, kojom je bio osuđen na 20 godina zatvora zbog ubistva braće Predraga (43) i Stanislava Jeličića (37) iz Futoga. Odluku je doneo Apelacioni sud u Novom Sadu.
Tokom večernjih sati na starom putu Čačak - Kraljevo u selu Slatina došlo je do saobraćajne nezgode, kada je vozač automobila izgubio kontrolu, sleteo sa puta i uleteo u groblje koje se nalazi u neposrednoj blizini.
Za samo 2.500 dinarapo osobi može se naći odličan smeštaj u Ovčar Banji, jednoj od najlepših srpskih banja. Udaljena svega 160 km od glavnog grada, Ovčar Banja nudi prelepe kuće za iznajmljivanje u šumovitom predelu Ovčarsko-Kablarske klisure koja je pod zaštitom države.
Savetnik direktora Agencije za bezbednost saobraćaja, Milan Ilić, danas je izneo da svake godine u Srbiji pogine oko 500 ljudi u saobraćajnim nesrećama, kao i da je to razlog za nezadovoljstvo.
Prema informacijama dobijenim iz Uprave granične policije Republike Srbije, na putničkim terminalima graničnih prelaza nema zadržavanja, dok teretna vozila čekaju satima.
Bratislav Gašić, ministar odbrane, danas je oficirima Vojske Srbije uručio ukaze predsednika Republike i vrhovnog komandanta Vojske Srbije Aleksandra Vučića o unapređenjima i postavljenjima na nove dužnosti.
Dramatična vest stiže iz Beogradske arene. Kako Informer nezvanično saznaje posle košarkaške utakmice Partizan - Barselona jednog navijača su reanimirali.
Posle maestralnog izdanja u Monte Karlu, došle su i loše vesti za Crvenu zvezdu pred utakmicu 10. kola Evrolige protiv Asvela u Lionu. Naime, Nemanja Nedović neće igrati zbog povrede, dok je iz istog razloga i Miloš Teodosić pod znakom pitanja.
Danas je u Nacionalnoj fondaciji za igru u Beogradu održana konferencija za novinare na kojoj je najavljen početak projekta Karavan igre - Reborn u šest gradova.
Mirko Babić umro je 12. novembra 2020. godine, a mnogi nisu primetili da je glumac koji tumači čuveni lik Dragojla na početku karijere ostvario ulogu u još jednoj veoma popularnoj televizijskoj seriji, koju svi i danas rado gledaju.
Zvezda serije "Tračare", glumica Šanel Maja Benks misteriozno je nestala u Los Anđelesu, a njena porodica tvrdi da njen muž neće sarađivati sa policijom.
Ako želite da dočekate Novu godinu u nekoj od evropskih prestonica, ali bez velikih troškova, Atina, Beč i Budimpešta su idealan izbor. Svaka od ovih destinacija nudi nezaboravno praznično iskustvo, jedinstvenu atmosferu i povoljne aranžmane koji će vam omogućiti savršen početak 2025. godine.
Afričke ljubičice su popularne biljke koje, iako na prvi pogled deluju krhko i osetljivo, zapravo vrlo dobro podnose hladnije uslove, čak i tokom zime. Da bi ljubičice bile zdrave i lepe, važno je obratiti pažnju na nekoliko ključnih faktora.
Zimska odeća koja je trenutno u trendu postala je must-have za mnoge žene, ali šta ako vam neki od tih komada ne odgovaraju? Otkrivamo koji to komadi nisu idealni za sve i kako ih možete zameniti, a da i dalje budete u trendu.
U svetu tehnologije, napravljen je novi korak ka revolucionarnim ekranima. Južnokorejska kompanija predstavila je prvi rastegljivi ekran na svetu koji može da se proširi do čak 50%.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.