• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Tanjug

01.11.2021

10:04

Nisam lagao Makrona o podmornicama! Francuska je burno reagovala!

Vesti

Nisam lagao Makrona o podmornicama! Francuska je burno reagovala!

Podeli vest

Australijski premijer Skot Morison negirao je da je lagao francuskog predsednika Emanuela Makrona dok je tajno pregovarao o sporazumu o kupovini podmornica sa Sjedinjenim Državama i Britanijom

Ta optužba je dovela do eskalacije spora u odnosima dve zemlje usled iznenadnog australijskog otkazivanja sporazuma sa Francuskom, podseća agencija Rojters.

Australijski vicepremijer Barnabi Džojs sugerisao je da je Francuska preterano reagovala.

- Pa nismo ukrali neko ostrvo, nismo uništili Ajfelov toranj, to je bio ugovor - izjavio je danas Džojs.

- Ugovori imaju odredbe i uslove, a jedan od tih uslova i predloga je da možete da izađete iz ugovora. Izašli smo iz tog ugovora - dodao je Džojs.

Australija je u septembru odustala od petogodišnjeg sporazuma, vrednog 90 miliona australijskih dolara (66 miliona američkih dolara) sa francuskom kompanijom “Naval Grup”, u većinskom državnom vlasništvu, o proizvodnji 12 konvencionalnih dizel-električnih podmornica.

Umesto toga, Australija je sklopila savez sa Britanijom i SAD s cijem preuzimanja flote od osam podmornica na nuklearni pogon izrađenih uz pomoć američke tehnologije.

Makron je juče u Rimu izjavio australijskim novinarima, gde je zajedno sa Morisonom prisustvovao samitu Grupe 20, da je nova alijansa “veoma loša vest za kredibilitet Australije i veoma loša vest za poverenje koje veliki partneri mogu imati u Australiju''''.

Odgovarajući na novinarsko pitanje da li misli da ga je Morison lagao, Makron je odgovorio: “Ne mislim, znam'' da je lagao.

Morison je rekao da nije lagao Makrona, dok su visoki ministri australijske vlade kritikovali francuskog lidera zbog eskalacije spora kroz ličnu uvredu.
 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Exatlon

TV

Šta to čine Branko Miljuš, Ćuta i Miki Aleksić? Gledajte večeras od 20h!
Live TV

Šta to čine Branko Miljuš, Ćuta i Miki Aleksić? Gledajte večeras od 20h!

Četrnaesta epizoda Informerove hit emisije "Na merama" otkriće vam gde poslanik blokader Branko Miljuš “bistri” politiku, čime se bavi samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kakve su gastronomske navike političara u pokušaju Miroslava Aleksića, kako penzionerske dane provodi poznato TV lice Žika Šarenica, te na koji način jedan od glavnih pretendenata za studentsku listu Milo Lompar glumata čoveka iz naroda.

31.01.2026

12:15

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Zabava

Magazin

Džet set