MASKE SU PALE, JASNO JE - NATO SE SPREMA ZA RAT SA RUSIJOM! Moskva više nema dileme, došli su pred njena vrata sa jednim ciljem, Gruško bez kočnica: Odgovorićemo istom merom!
Podeli vest
Zapadni vojni blok na sastanku NATO-Rusija odbio predlog Moskve da obustavi širenje na istok. Vladimir Putin ranije upozorio da je to crvena linija i da je spreman da vojno odgovori ukoliko taj predlog ne bude prihvaćen
NATO želi rat sa Rusijom, zaključili su analitičari nakon samita tog zapadnog vojnog saveza i Moskve, održanog juče u Briselu. Alijansa je na tom sastanku odbila jedan od najvažnijih ruskih bezbednosnih predloga - da obustavi dalje širenje na istok. Budući da je ruski predsednik Vladimir Putin ranije upozorio da će vojno odgovoriti ukoliko NATO bude nastavio da se širi ka ruskim granicama, to znači da je zapadni vojni blok očigledno spreman na sukob.
Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg danas je negirao opciju po kojoj se Alijansa neće širiti na istok Evrope, čime je odbacio glavni zahtev predsednika Rusije Vladimira Putina za smirivanje tenzija sa Ukrajinom
07.01.2022
19:42
Pregovorima, koji su trajali četiri sata, prisustvovali su stalni predstavnici 30 država članica NATO, generalni sekretar Alijanse Jens Stoltenberg i zamenica državnog sekretara SAD Vendi Šerman. S druge strane, na čelu ruske delegacije nalazili su se zamenik ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško, koji je pet godina bio stalni predstavnik Rusije pri NATO, i zamenik ministra odbrane Aleksandar Fomin.
Foto: Tanjug
Jens Stoltenberg
Stoltenberg je nakon sastanka rekao da je Alijansa spremna na političko rešenje problema sa Rusijom, ali da se ni pod kojim uslovima neće odreći svojih osnovnih principa, među kojima je i "politika otvorenih vrata".
Otvorena vrata
Članice NATO čvrsto stoje iza politike otvorenih vrata i prava svake nacije da izabere svoje bezbednosne aranžmane
Jens Stoltenberg
- Rusija je predstavila svoje predloge zbog zabrinutosti za bezbednost. Oni uključuju zahtev za obustavu prijema novih članica i povlačenje snaga NATO iz istočnog bloka. Članice NATO, međutim, čvrsto stoje iza politike otvorenih vrata i prava svake nacije da izabere svoje bezbednosne aranžmane. Saveznici NATO su potvrdili da neće odustati od toga da brane jedni druge, niti da povuku trupe iz istočnih članica - rekao je Stoltenberg.
On je dodao da se stavovi Rusije i NATO drastično razlikuju u pogledu širenja Alijanse i da će te razlike veoma teško biti prevaziđene.
- Ipak, pozitivan znak je to što smo posle dve godine ponovo seli za sto. Spremni smo na kompromis u vezi sa kontrolom naoružanja. Već smo zakazali niz sastanaka o različitim temama, uključujući i smanjenje raketnog oružja u Evropi - rekao je Stoltenberg.
Oružje Ukrajini
Prema njegovim rečima, na sastanku su članice NATO upozorile Rusiju da ukloni svoje trupe sa granice sa Ukrajinom. On nije isključio ni mogućnost da Alijansa pošalje oružje Kijevu, čemu se Moskva oštro protivi.
Dodatne trupe u baltičkim državama
Baltičke države Letonija, Litvanija i Estonija razgovaraju sa saveznicima u NATO o povećanju broja vojnih trupa na svom tlu kako bi "odvratile Rusiju da napadne Ukrajinu". To znači da NATO ne samo da ne želi da povuče svoju vojsku sa ruskih granica već namerava i da je dodatno osnaži.
Estonska premijerka Kaja Kalas izjavila je da su u toku pregovori sa saveznicima u NATO kako bi se povećalo njihovo prisustvo u njenoj zemlji.
- Ukoliko se pogleda karta, baltičke države su poluostrvo NATO, te iz tog razloga imamo svoje brige - kazala je Kalasova.
Analitičari su nakon sastanka ocenili da veći pomak nije napravljen, te da je NATO očigledno spreman na rat sa Rusijom.
Foto: Printskrin/Fotomontaža
- Moskva je pre pregovora izričito naglasila da bi dalje širenje NATO na istok predstavljalo prelaženje crvene linije. Ruski predsednik Vladimir Putin i njegovi saradnici ranije su upozorili da su spremni na vojni odgovor ukoliko SAD i NATO ne pristanu na taj zahtev. Nakon što je zapadni vojni blok odbio taj najvažniji ruski bezbednosni predlog, poslao je poruku da je spreman na rat sa Rusijom - kažu analitičari.
Moskva će odgovoriti na sve pretnje NATO
Zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško izjavio je nakon sastanka da je NATO stvorio neprihvatljivu pretnju Rusiji, na koju će Moskva morati da odgovori.
- NATO je odgovoran za okončanje saradnje sa Moskvom o osnovnim zajedničkim bezbednosnim pitanjima, poput borbe protiv terorizma, trgovine drogom i gusarenja. Alijansa, na čijem su čelu SAD, vratila se strategiji Hladnog rata i teži svetskoj dominaciji. Osim toga, Amerika je odbacila sporazume o kontroli naoružanja. S druge strane, Rusija je predložila mere za smirivanje tenzija, ali ih je NATO ignorisao. Alijansa očigledno prepoznaje bezbednost kao nešto što se odnosi samo na njene članice, što je direktno kršenje mnogih međunarodnih sporazuma. Rusija to smatra neprihvatljivim. Ako NATO nastavi sa svojom dosadašnjom politikom obuzdavanja i zastrašivanja Rusije, Moskva će biti prinuđena da odgovori na isti način - kazao je Gruško.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
gege
pre 3 godine
siri i ti Putine na zapad , silose na Kubu i Venecuelu
Spoljnopolitički stručnjak nemačke Hrišćansko-demokratske unije Roderih Kicveter izjavio je da Vladimir Putin obučava stotine hiljada vojnika, ali da ih ne šalje na ratište u Ukrajinu, već ih raspoređuje u Belorusiji, zemlji koja se graniči sa NATO.
Ruski raketni sistem "orešnik", sa dometom od 5.500 km, sposoban je da dosegne veći deo Evrope, a demonstracija sposobnosti ovog oružja je prava poruka Rusije, izjavila je vojna analitičarka Viktorija Tejlor, prenosi Skaj njuz.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pozvao je danas svet da odgovori na sinoćni napad Rusije i napomenuo da su ruske snage tokom noći gađale Ukrajinu sa 242 drona i 22 krstareće rakete, uključujući i raketu srednjeg dometa "orešnik".
Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg danas je negirao opciju po kojoj se Alijansa neće širiti na istok Evrope, čime je odbacio glavni zahtev predsednika Rusije Vladimira Putina za smirivanje tenzija sa Ukrajinom
Doček Nove godine na Gradskom trgu u Čačku, koji je trebalo da bude narodno veselje i trenutak opuštanja za više od hiljadu građana, propao je pod naletom pomračenih umova i blokadera koji su se okupili iz Čačka, Gornjeg Milanovca i Kraljeva.
Jedna od velikih laži blokadera je tvrdnja da je tokom protesta 15. marta 2025. godine na okupljene pušten zvuk iz "zvučnog topa", a te očigledne laži je prihvatio čak i Evropski parlament koji je zvučni top uključio u rezoluciju protiv Srbije. Takvo oružje je verovatno korišćeno u Venecueli kada je kidnapovan tamošnji predsednik Nikolas Maduro, a ovo su simptomi nakon njegove upotrebe.
Ana Bekuta, poznata srpska pevačica, sramno je napadnuta od strane blokadera, koji su je gađali grudvama u Čačku, na proslavi Srpske nove godine, a sada pozivaju na skandalozan napad i u Hrvatskoj.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić sastaće se sa ambasadorom Evropske unije u Srbiji Andreasom fon Bekeratom, u četvrtak, 15. januara 2026. godine.
Nemanja Starović, ministar za evropske integracije, reagovao je povodom napada na Anu Bekutu, kada su blokaderi nju i članove benda gađali grudvama dok su nastupali na bini u Čačku.
Voditeljka Kristina Vasić je u najvećem sportskom rijalitiju na svetu posetila Crveni tim i videla kulinarske sposobnosti Boška Marinkovića i Marka Milovanovića.
Televizija Informer večeras emituje specijalni program posvećen najnovijim dešavanjima u Loznici, sa fokusom na strašnu i do sada neviđenu zloupotrebu elementarne nepogode u političke svrhe.
Prof. dr Milan Beslać istakao je za Informer TV, kako su pregovori o prodaji ruskog udela NIS-a u poodmakloj fazi, kao i da očekuje da će se uskoro znati ko kupuje akcije.
Opština Zemun, Hram Svetog oca Nikolaja i SVEBOR savez Beograda organizuju u ponedeljak, 19. januara, na Bogojavljenje, 29. plivanje za Časni krst, saopšteno je iz ove opštine.
Posetom Dečijoj bolnici u Novom Sadu, pripadnici Odreda Žandarmerije u Novom Sadu obradovali su najmlađe pacijente paketićima, toplim rečima, pažnjom i podrškom.
Oružani napad u kafiću u Dečanima, u kojem su ranjene tri osobe, među njima i dvojica Srba, dobio je sudski epilog određivanjem pritvora osumnjičenom Albancu.
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv Aleksandra O. (32) za pokušaj teškog ubistva Ljube J. (71) 1.septembra 2025. godine na beogradskoj pijaci "Medaković 3". Ona je poslata Višem sudu na odluku o potvrđivanju, a okrivljeni se od hapšenja nalazi u pritvoru.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave saobraćajne policije, presretačem su oko 11 časova u Inđiji zaustavili četrdesetčetvorogodišnjeg Z. M. koji se vozilom marke "audi" kretao brzinom od 189,2 kilometara na čas na državnom putu Novi Sad - Inđija gde je ograničenje brzine 80 kilometara na čas.
Ilija Racović (35) uhapšen je danas u Nikšiću. Racović je osumnjičen za krivično delo neovlašćenja proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga u saizvršilaštvu, povratnika u izvršenju krivičnih dela iz oblasti zloupotrebe oružja i droga.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Subotici, u saradnji sa pripadnicima Regionalnog centra granične policiјe, uhapsili su Z. B. (25), A. A. (27) i K. H. (25), državljane Avganistana, zbog postoјanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo nedozvoljen prelaz državne granice i kriјumčarenje ljudi.
U američkoj seriji "Bibliotekari: Sledeće poglavlje" ("The Librarians: The Next Chapter") jedna od scena snimana je u Knez Mihailovoj ulici u centru Beograda.
Automobil marke "mercedes" koji je Dragomir Gidra Bojanić vozio u serijalu filmova "Lude godine" obožavala je cela Jugoslavija i važio je za pravi simbolni status.
Glumica Lidija Vukićević kaže da slavni scenarista Siniša Pavić nije voleo seriju "Bolji život" jer su mu govorili da su mu sve ostale serije ličile na to kultno ostvarenje.
Književnici Ljiljani Habjanović Đurović danas je svečano uručen orden Karađorđeve zvezde prvog stepena, koju joj je dodelio predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar