• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer.rs/sputnjik

27.01.2022

08:19

TOTALNI FIJASKO AMERIČKOG PONOSA, VIŠE NE MOGU DA KRIJU! Najskuplji ratni brod, grdosija vredna 13 milijardi dolara NE MOŽE DA ODBRANI NI SAMU SEBE, a kamoli... Isplivali šok detalji (VIDEO)

AP/Photo

Vesti

TOTALNI FIJASKO AMERIČKOG PONOSA, VIŠE NE MOGU DA KRIJU! Najskuplji ratni brod, grdosija vredna 13 milijardi dolara NE MOŽE DA ODBRANI NI SAMU SEBE, a kamoli... Isplivali šok detalji (VIDEO)

Podeli vest

Najskuplji ratni brod američke mornarice, nosač aviona Džerald R. Ford još nije pokazao da može efikasno da se odbrani od projektila, stoji u novom izveštaju Pentagona za testiranje

Nosač aviona je vredan 13 milijardi dolara.

'Šareni' učinci presretača projektila, radara i sistema za distribuciju podataka na testiranom brodu ograničili su sposobnost uništavanja modela nadolazećeg oružja, iako su senzorski sistemi "na zadovoljavajući način detektovalii, pratili i pogađali ciljeve", navodi se u izveštaju Blumberg njuza.

Prema izveštaju na pet stranica, nosač koji je izgradila kompanija Huntington Ingalls Industries Inc. još uvek je opterećen "niskom ili nepoznatom pouzdanošću" svojih sistema za lansiranje i povratak aviona.

A nedavni šok-testovi za procenu ranjivosti ključnih sistema "utvrdili su više nedostataka u dizajnu, koji prethodno nisu otkriveni", navela je Pentagonova kancelarija za testiranje. U izveštaju se navodi da je mornarica već identifikovala nekoliko mogućnosti za poboljšanje nove klase nosača aviona po pitanju "podvodnih pretnji".

Kompletan izveštaj na jesen

Nedostaci koji uporno 'iskaču' potkopavaju nade mornarice da će uspeti Gerald R. Ford da se prikaže kao prvi u novoj klasi nosača na nuklearni pogon koji mogu povećati američku moć na globalnom nivou i koji su borbeno sposobniji, pouzdaniji i ekonomski pristupačniji od klase Nimitz, koju bi trebalo da zamene.

Najnovija procena znači i nova pitanja za službenike Pentagona i zastupnike o tome u kojoj će meri mornarica pokazati poboljšanja pre nego što Ford bude raspoređen sredinom sptembra na svoju prvu patrolu sa avionima i pratećim plovilima.

Foto: AP/Photo

U izveštaju, koje sadrži i "kontrolisane neklasifikovane" informacije i koji su prosleđeni mornarici, utvrđeno je kako je u ovom trenutku moguća "samo ograničena procena" učinka borbenog sistema. Navodi se da Nikolas Guertin, novi šef kancelarije za testiranje, planira da pošalje Kongresu privremen izveštaj o Fordovim sposobnostima samoobrane do 30. septembra.

Zapovedništvo mornaričkih sistema na moru u saopštenju je pozdravilo što je dobilo priliku da pregleda izveštaj i da svoje komentare na nacrt procene. "Uopšteno", navodi se, nedavna testiranja nosača nakon isporuke "ukazuju da opada rizik uticaja pouzdanosti sistema na ispunjavanje misije".

Nalaženje odgovora na pitanja koja izazivaju zabrinutost u vezi da Fordovim obrambenim sistemima - s njegovim dvopojasnim radarom, usaglašavanjem podataka i drugim naprednim sposobnostima - postaje još hitnije budući da Kina povećava svoje flote patrolnih brodova, fregata, krstarica i konvencionalnih podmornica s naprednim protivbrodskim krstarećim projektilima.

Foto: AP/Photo

Kvarovi topničkog sistema

Tri dosadašnja mornarička testiranja Fordovog sistema samoobrane na specijalizovanom brodu dizajniranom za procenu tih performansi, "nisu prikladni za procenu sposobnosti borbenog sistema protiv nadzvučnih protivbrodskih krstarećih projektila i podzvučnih manevarskih projektila, a nisu planirani budući testovi protiv pretnji, koji bi mogli da pružie dodatne podatke”, navodi kancelarija za testiranje.

Deo brodskog topničkog sistema, navela je kancelarija za testiranje, imao je brojne kvarove vezane za pouzdanost, koji su u nekoliko slučajeva sprečili sistem da izvrši misiju.

Nakon niza dodatnih evaluacija i uvežbavanja Fordovih vazdušnih snaga, plan je da nosač krene u više operacija s većim brojem saveznika do kraja leta, rekao je novinarima kontraadmiral Džejms Dovnej, izvršni oficir programa mornarice za nosače aviona.

Dovnej kaže kako je mornarica sigurna u borbene sisteme broda, testovi na moru su provedeni i procenjeni i dodeljen je sertifikat što se tiče područja borbenih sistema. Kancelarija za testiranje, naveo je da Ford, verojatno neće postići svoj cilj u odnosu na broj naleta koje može izvesti u od 24 sata, zaključivši da je "temeljen na nerealnim pretpostavkama".

Foto: Reuters

Ne radi ni elektromagnetski katapult

Takođe je rečeno da je tokom 8.157 poletanja i povrataka aviona tokom prošle godine, novi elektromagnetski sistem katapulta na nosaču, koji je izradio General Atomics, pokazao pouzdanost na 272 lansiranja, odnosno znatno ispod potrebnih 4.166.

Takođe, njegov sistem za zaustavljanje aviona nakon sletanja, pokazao je stopu pouzdanosti na 41 sletanju, što je "znatno ispod zahteva od 16.500", navela je kancelarija za testiranje.

Zapovedništvo mornaričkih sistema na moru izjavilo je da je tokom Fordovog nedavnog boravka na moru, nosač aviona dovršio sva potrebna testiranja, obavio posao pre plana, poboljšao pouzdanost sistema za nove tehnologije, a služio je kao platforma za sprovođenje kvalifikovanja pilota na nosaču aviona na Istočnoj obali za više od 400 novokvalifikovanih i prekvalifikovanih pilota.

Više od 8.100 operacija lansiranja i sletanja, saopštilo je zapovedništvo, ističu sve veće sposobnosti Forda i pružaju sve veće poverenje u to da će potpuno obučena posada Forda i zračne snage na njemu postići potrebnu stopu proizvodnje letova.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set