NEŠTO SE KUVA OKO KALINJINGRADA, Rusi "namirisali" plan i poslali BRUTALNO UPOZORENJE! Gruško razvejao sve sumnje, Moskva je zbog ovog spremna da ide do kraja...
Podeli vest
Rusija je upozorila susedne evropske zemlje da ne zatvaraju svoje granice sa Rusijom i Belorusijom, tvrdeći da bi to rezultiralo blokadom najzapadnije ruske eksklave, Kalinjingrada, strateške ruske pozicije u odnosu na Zapadnu Evropu
Kao odgovor na vojnu ofanzivu Moskve u Ukrajini, lideri Letonije i Litvanije dali su ranije ove nedelje izjave o mogućnosti zatvaranja svojih granica sa Rusijom i Belorusijom.
Putujući brzinom 10 puta većom od zvuka, raketa ne ostavlja vremena sistemima protivvazdušne odbrane da reaguju
09.02.2022
12:26
Zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško prokomentarisao je situaciju u sredu, naglašavajući da će „zdrav razum“ odvratiti Evropljane od „igranja vatrom“.
Sprovođenjem takvih mera stanovnicima Kalinjingrada bi bila uskraćena mogućnost da kopnom putuju do glavne teritorije Rusije.
„Zaista se nadam da zdrav razum u Evropi neće dozvoliti da se igra oko Kalinjingrada. Mislim da mnogi razumeju da se ovo igra vatrom“, rekao je zamenik ministra ruskim medijima.
Letonski ministar odbrane Artis Pabriks rekao je u utorak da bi se taj potez mogao dogoditi samo ako sve tri baltičke zemlje donesu odluku zajedno, ponavljajući sugestiju litvanskog ministra odbrane Gabrielijusa Landsbergisa da je potrebno šire kolektivno „evropsko ili regionalno rešenje“.
Andrej Deščica, ukrajinski ambasador u Poljskoj, otkrio je 31. marta da je njegova zemlja u pregovorima sa Varšavom u vezi sa zatvaranjem granice između Poljske i Belorusije.
Kalinjingrad, ruski region u istočnoj Evropi na obali Baltičkog mora, ključan je i za ofanzivu Moskve na Ukrajinu i za osiguranje njene bezbednosti širom neprijateljskog kontinenta. Prema izveštajima, Rusija je rasporedila strateške rakete sa nuklearnim oružjem u tom regionu, blizu država poput Nemačke.
Kalinjingrad, koji nema granice sa Rusijom, takođe ima jedinu luku na Baltičkom moru bez leda tokom cele godine, koja nosi isto ime kao i sam region. Kao rezultat toga, lučki grad je od ključnog značaja i za Rusiju i za baltičke države da bi obezbedili transport i trgovinu širom regiona gde su temperature obično ispod nule tokom većeg dela svake zime.
Pored transporta i trgovine, Kalinjingrad je i dalje važan za Rusiju zbog svoje strateške pozicije. U njemu se nalazi baltička flota, pozicionirana kao najzapadnija teritorija Moskve, blizu srca Evrope.
Neki vojni analitičari su smatrali da bi, ako bi NATO intervenisao u aktuelnom sukobu u Ukrajini, ili ako bi Moskva gađala druge bivše sovjetske republike poput Litvanije, baltičke zemlje članice NATO-a, ili obližnje Poljske, Kalinjingrad mogao da bude lansirna platforma za napad Rusije na te zemlje.
„Na jednom frontu, napad bi mogao doći duž najistočnije granice NATO-a, posebno granice Poljske sa Belorusijom. S druge strane, NATO bi mogao da doživi podjednako razornu ofanzivu iz teško naoružane oblasti Kalinjingrada“, napisala je Sara Vajt, viši istraživački analitičar na Leksington institutu.
Da li je Rusija upotrebila nuklearno oružje?
Analitičari poput Vajta smatraju da bi ruski predsednik Vladimir Putin, koji je stavio nuklearno oružje zemlje u stanje pripravnosti na početku svoje ofanzive na Ukrajinu, mogao da upotrebi kalinjingradske rakete Iskander sa nuklearnim oružjem za gađanje evropskih prestonica ako sukob eskalira u nuklearni rat.
Rusija niti negira, niti priznaje da je postavila nuklearno oružje u Kalinjingradu, koristeći nejasan jezik o optužbama. „Raspoređivanje jednog ili drugog oružja, raspoređivanje vojnih jedinica na ruskoj teritoriji je isključivo suvereno pitanje Ruske Federacije“, rekao je portparol Kremlja Dimitrij Peskov 2018.
Međutim, neki visoki zvaničnici, poput litvanskog predsednika, potvrdili su da je Moskva postavila nuklearno oružje u strateški baltički region. Takođe, neki akademici koji koriste satelitske snimke veruju da postoje „svi otisci tipičnih ruskih skladišta nuklearnog oružja“ u Kalinjingradu, kaže Hans Kristensen, direktor projekta nuklearnih informacija u Federaciji američkih naučnika (FAS).
Mnogo pre sukoba u Ukrajini, ruski lideri poput Dimitrija Medvedeva, bivšeg predsednika Rusije, nagovestili su da bi Moskva mogla da rasporedi nuklearno oružje u Kalinjingradu kao odgovor na postavljanje raketnih odbrambenih sistema od strane NATO-a u Poljskoj i istočnoj Evropi.
Pored svog strateškog i vojnog značaja, Kalinjingrad ima veliki istorijski značaj za evropsku i rusku istoriju. Iako grad ima rusko ime, koje potiče od Mihaila Kalinjina, jednog od vodećih članova komunističkog boljševičkog pokreta i zvaničnog šefa Sovjetskog Saveza između 1922. i 1946. godine. Osnovali su ga Tevtonski vitezovi, katolički krstaški ratnici nemačkog porekla, koji je vladao Pruskom od 13. do 15. veka.
Tevtonski red je grad nazvao Kenigzberg, što znači kraljeva planina, misleći na češkog kralja Otokara II. Grad je vekovima bio glavni grad Pruske monarhije, države koju je vodila Nemačka, sve do 1701. godine, kada je kraljevska porodica premestila svoj glavni grad u Berlin. Pruska država je prethodnica sadašnje Nemačke.
Tokom Drugog svetskog rata, grad je bio svedok intenzivnih borbi između sovjetskih snaga i nacističke Nemačke, koja je poražena u bici kod Kenigzberga 1945. Nakon Potsdamskog sporazuma između Saveznika i Sovjeta 1945. godine, grad je ustupljen Moskvi od strane zapadnih sila i postala deo SSSR-a.
Magnet
Nakon što ga je preuzelo od Berlina, sovjetsko rukovodstvo je grad nazvalo Kalinjingrad 1946. godine, raselivši nemačko stanovništvo u Nemačku. Ali nakon raspada Sovjeta 1991. i pojavom nezavisnih baltičkih država, Litvanije, Letonije i Estonije, grad je izgubio kopnenu vezu sa Ruskom Federacijom.
Trenutna ukupna populacija Kalinjingradske oblasti iznosi skoro milion, pošto je ona magnet za unutrašnje migracije iz drugih delova Rusije. To je takođe jedan od najvećih industrijskih centara Rusije. Živopisna lokacija, više puta je u prošlosti birana za najbolji ruski grad.
Imanuel Kant, vodeći nemački filozof, takođe je bio rodom iz Kalinjingrada. Prema nekim filozofima, njegova teorija „večnog mira“ bila je jedna od inspiracija za projekat integracije Evropske unije.
Tokom kratke ruske invazije na Kalinjingrad između 1758. i 1762. godine, Kant se zakleo na vernost tadašnjoj ruskoj carici Elizabeti. Zanimljivo je da je nemački filozof odbio da se odrekne odanosti Rusiji čak i nakon što je Pruska kasnije preuzela Kalinjingrad. Danas njegova statua stoji ispred Baltičkog federalnog univerziteta Imanuel Kant u Kalinjingradu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Poljska bi trebalo da prekine odnose s Ukrajinom dok se ne izvrši ekshumacija žrtava Volinjske tragedije, izjavila je Kataržina Sokolovska, predsednica fondacije „Volinj pamtimo“, u otvorenom pismu poljskoj vladi, objavljenom na portalu "Misl Polska."
Poljski premijer Donald Tusk najavio je danas da će početkom sledeće godine otputovati u Ukrajinu, a da će nekoliko dana nakon toga ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski doći u Poljsku.
NATO bi mogao da rasporedi termonuklearne bombe B61 u Poljskoj i Ukrajini kao odgovor na pojavu ruske balističke rakete „Orešnik“, piše američki list „Nešenal interest“.
Moskva je spremna da pokrene ofanzivne operacije na jugu Ukrajine, prevashodno na desnoj obali Hersonske oblasti i na zaporoškom pravcu, piše RBK Ukrajina.
Ruske trupe su praktično isterale Oružane snage Ukrajine iz centra Kurahova u Donjeckoj narodnoj republici, objavio je šef republike Denis Pušilin na svom telegram kanalu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić oglasio se na svom Instagram profilu povodom aktuelnih političkih izazova i poruka koje upućuju na ozbiljne pritiske na Srbiju i srpski narod u Republici Srpskoj. i na Kosovu i Metohiji.
Takozvani "kosovski premijer" Aljbin Kurti počeo je i zvanično da sprovodi najcrnji mogući scenario za Srbe na Kosovu i Metohiji, na koji je upozorio predsednik Srbije Aleksandar Vučić!
Nacionalni savet crnogorske nacionalne manjine u Srbiji, pruža punu podršku predsedniku Republike Srbije Aleksandru Vučiću, premijeru Milošu Vučeviću i Vladi Srbije.
Advokat i poslanik Srpske napredne stranke Vladimir Đukanović oglasio se na Iksu povodom izjave lidera Nove demokratske stranke Srbije Miloša Jovanovića da su smena vlasti i prelazna Vlada jedini politički zahtevi protesta.
Javno-komunalno preduzeće "Beogradski vodovod i kanalizacija" saopštilo je danas da je Služba održavanja javnih gradskih česama i fontana ovog preduzeća tokom noćnih i jutarnjih sati obavila sve neophodne radove na fontani "Slavija", na kojoj je, kako je to preduzeće ranije saopštilo, pričinjena šteta tokom jučerašnjeg protesta na Slaviji.
Juče se predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio javnosti sa važnom porukom: „Važno je da u ovom trenutku nastavimo da radimo zajedno, da sve naše razlike ne ostavljamo po strani, ali da pokušamo da razumemo da su nam mir i stabilnost u zemlji od izuzetnog značaja.“ Njegove reči dolaze u trenutku kada deo opozicije poziva na sukobe i nemire, što podseća na mračne epizode iz prošlosti.
Gosti "Info jutra" na Informer televiziji bili su potpredsednik SRS Miljan Damjanović i teolog Miloš Stojković koji su govorili koji su govorili o dva lica Srbije - onom koje bi da gradi i radi i onom koja bi da uništava i ruši.
Ministarstvo zdravlja u oktobru ove godine otvorilo je kancelariju za saradnju sa srpskim lekarima koji trenutno žive i rade u inostranstvu, a ovaj program doživeo je veliki uspeh, o čemu govori i činjenica da se u Srbiju vratilo prvih šest lekara iz celog sveta kako bi karijeru nastavili u svojoj državi.
Gost "Info jutra" na Informer televiziji bio je predsednik udruženja Krajišnika Mile Bosnić koji je govorio o spletu velikih tenzija sa izvorištem u odlukama Kristijana Šmita, visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini kojeg Banjaluka ne priznaje, a koje su išle direktno na štetu Republike Srpske uoči presude protiv lidera Republike Srpske Milorada Dodika i o tretnjama da se ovaj splet okolsnosti izrodi u najveću krizu od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, a samu Srpsku dovede na korak od proglašenja samostalnosti.
Srpkinja Ljubica Boljević podelila je na društvenim mrežama svoje iskustvo kada se preselila na drugi kontinet zbog ljubavi, koja je ubrzo doživela krah.
Narodna banka Srbije usvojila je propise koji omogućavaju sprovođenje državnog programa stambenih kredita za mlade, tako da minimalno učešće klijenta banke može biti 1.0 odsto od vrednosti stambene nepokretnosti.
Brojni lekari vraćaju se iz dijaspore u Srbiju, a među njima su i brat i sestra, Dalibor i Danijela Stojanović iz Gračanice, koji su se vratili iz Norveške u svoj rodni kraj kako bi stečeno znanje primenili i pomogli svom narodu.
Platforma „Pronađi me“, sistem za hitno obaveštavanje javnosti o nestanku maloletnika, od danas je aktivna u Republici Srpskoj. Sporazum o saradnji, kojim je ovaj mehanizam zvanično uspostavljen, pored ostalih potpisala je i kompanija m:tel.
Bivši pripadnik Crvenih beretki, Predrag Ratković (49), rodom iz Užica, isporučen je vlastima u Srbiji kako bi bio upućen na izdržavanje kazne zatvora od 16 godina za ubistvo, pišu portali.
Miloš Martinović, otac Mašana (11) i Marka (7) koji su 12. avgusta 2022. zverski ubijeni u masakru na Cetinju, kao i njihova majka, a njegova supruga Nataša (35), oglasio se na društvenim mrežama povodom nedavne slave Sveti Nikola.
Suđenje Veljku Belivuku, Marku Miljkoviću i ostalim optuženima koji se terete za sedam ubistava, trgovinu drogom i oružjem, otmice i silovanje jednog mladića u prostorijama na stadionu Partizana, nastavlja se u Specijalnom sudu u Beogradu.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Velikoj Plani, u saradnji sa Osnovnim javnim tužilaštvom, uhapsili su bugarske državljane G. G. (23) i I. G. (48) zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo nasilničko ponašanje.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Negotinu uhapsili su O. N. (1973) iz Negotina, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršila krivično delo teška dela protiv bezbednosti javnog saobraćaja.
Fudbaleri Partizana zvanično su otišli na zimsku pauzu, pošto je minulog vikenda spuštena zavesa na jesenji deo sezone. Međutim, za upravu nema odmora, zbog čega se član Privremenog organa Predrag Mijatović obratio javnosti, izneo konkretne finansijske podatke, sumirao šta je dosad urađeno, a potom otkrio plan i program za naredni period.
Udruženje dramskih umetnika Srbije (UDUS) saopštilo je danas da je nagrada za životno delo "Dobričin prsten“ za 2024. godinu pripala glumcu Bogdanu Dikliću.
U beogradskoj galeriji "Kuća Đure Jakšića " u samom srcu boemske četvrti naše prelepe Skadarlije, svoje radove će izložiti slikar Tomislav Đokić i slikarka Tanja Đokić.
Tamjan, aromatična smola drveta bosvelije, vekovima se koristi u medicini i ritualima. Njegova primena danas obuhvata ublažavanje simptoma artritisa, astme i bolesti creva, ali naučna potvrda za mnoge tvrdnje i dalje nedostaje.
Drevna filozofija feng šuija tvrdi da jedna biljka može privući sreću, zdravlje i bogatstvo u dom – pahira, poznata i kao drvo novca, krije fascinantnu priču i simboliku.
Velike oči često se povezuju sa privlačnim osobinama poput ljubaznosti i topline. I dok se neki rađaju s takozvanim "Bambijevim" očima, uz nekoliko jednostavnih trikova šminkanja, svako može postići efekat krupnijih i otvorenijih očiju. Saznajte kako!
Postoji nekoliko prirodnih načina za snižavanje telesne temperature, koje su naše bake rado koristile kod kuće. Jedan od manje poznatih, ali efikasnih, metoda je korišćenje krompira.
Boje ne samo da oblikuju prostor, već utiču i na energiju u domu. Postoji jedna boja koju dizajneri enterijera savetuju da izbegavate u kuhinji, jer može blokirati protok sreće i pozitivnih vibracija.
Sanja Marinković i Darko Lazić sukobili su se tokom pevačevog gostovanja u emisiji "Magazin in". Voditeljka je govorila o Lazićevim finansijama i novcu, koji je, prema njenom mišljenju, potrošio nepromišljeno.
Dea Đurđević je na svom Instagramu podelila sliku iz Temišvara i tom prilikom je u opisu fotografije napisala rečenicu u kojoj mnogi mogu da se pronađu.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.