Drama u Azovstalju, pad istoka Ukrajine, izbeglice i sankcije... A Putin i Zapad kao "rogovi u vreći"! 100 DANA RATA U SLIKAMA KOJE TERAJU SUZE! (Foto/Video)
Podeli vest
Premotajmo sat na 23. februar, dan pre nego što je Rusija pokrenula sveobuhvatnu intervenciju na Ukrajinu...
Ruska vojska je nadmašila vojsku Ukrajine za otprilike deset prema jedan. Moskva je uživala dvostruku prednost u odnosu na Kijev u kopnenim snagama, a nuklearna sila imala je deset puta više aviona i pet puta više oklopnih borbenih vozila od svog suseda.
Ruska vojska je tokom jučerašnjeg dana uništila ukrajinski PVO sistem „Osa-AKM“, 13 tenkova, četiri skladišta sa municijom, kao i 26 jedinica specijalne vojne tehnike ukrajinske vojske, izjavio je portparol ruskog Ministarstva odbrane Igor Konašenkov
03.06.2022
16:08
Vladimir Putin pojavio se na televiziji samo nekoliko dana pre toga, izvodeći istorijski monolog koji je jasno stavio do znanja da očekuje ništa manje od promene režima u Kijevu. Zapadni mediji su tada rekli:
"Čini se da se lider Kremlja kocka... On misli da će Zelenski pobeći iz svog glavnog grada, kao što je predsednik Avganistana koji podržava SAD, napustio Kabul samo nekoliko meseci ranije... Misli i da će se gnev Zapada smiriti, da su sankcije samo pretnja..."
Danas je stoti dan rata u Ukrajini. Ruska strana ni u jednom trenutku globalni haos nije nazvala ratom, već intervencijom, sa objašnjenjem da Treći svetski rat može biti samo nuklearni.
100 dana kasnije, kakvi god bili planovi koje je Putin imao za Paradu pobede u Kijevu, nisu srušili ukrajinski moral. Ukrajinske trupe, opremljene savremenim protivtenkovskim naoružanjem koje su isporučile SAD i njihovi saveznici, devastirali su ruske oklopne kolone; Ukrajinske rakete potopile vođenu raketnu krstaricu Moskva, ponos Crnomorske flote Rusije; a ukrajinski avioni su ostali u vazduhu, uprkos slabim izgledima. Kako je izgledao prvi dan rata u Ukrajini? Da se prisetimo:
Vreme prolazi, sukobi bukte, a najviše ispašta narod. Izbeglice u koridorima napuštaju Ukrajinu. Ruska strana optužuje ukrajinsku da koriste ljude kao topovsko meso.
Scene su više nego potresne, a izgledi da se drama završi kao da nisu ni na vidiku. Postalo je jasno, rat će trajati, odužiće se i biće samo gore.
Vrhunac drame je u Marijupolju, kako u samom gradu, tako i u tunelima ispod "Azovstalja". Ukrajinska vojska i plaćenici branili su luku do poslednjeg atoma snage, ulice su bile preplavljene ruskim vozilima sa oznakom "Z".
A onda se Ministarstvo odbrane Rusije oglasilo, stiglo je saopštenje da su u potpunosti zauzeli teritorije fabrike Azovstalj i grada Marijupolja.
"Teritorija metalurškog kombinata Azovstalj u Marijupolju, gde je od 21. aprila blokirana grupa ukrajinskih militanata nacističke formacije Azov, potpuno je oslobođena", rekao je portparol ruskog Ministarstva odbrane general-major Igor Konašenkov.
Šef odeljenja Sergej Šojgu obavestio je ruskog predsednika Vladimira Putina o potpunom oslobađanju Marijupolja od ukrajinskih militanata. Podzemni objekti fabrike takođe su sada pod kontrolom ruskih trupa.
Ministarstvo je navelo da je od 16. maja, tokom operacije, 2.439 neonacista iz Azova i ukrajinskih vojnika blokiranih na teritoriji fabrike položilo oružje i predalo se. Poslednja grupa od 531 militanta predala koz samo par dana nakon njih...
Specijalna jedinica Azov Nacionalne garde Ukrajine, protiv čijih pripadnika su pokrenuti krivični postupci u Rusiji, nastala je posle državnog udara 2014. godine. Rusi tvrde da se ova jedinica sastoji od radikala koji se pridržavaju rasističkih i neonacističkih pogleda, što Ukrajinci negiraju.
Tada počinju još žešći udari na Donbas. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski u više navrata je naglasio kako je u Donbasu najgore, i kako je Donbas sam "pakao"!
Uz pomoć podrške NATO, dolazi do većeg otpora! Ukrajinci su uspeli da ubijaju ruske generale zapanjujućom brzinom, Moskva je bila prinuđena da reorganizuje svoju vojnu komandu nakon prvobitnog nereda. Ali i uprkos tome, Rusija sada kontroliše polumesec ukrajinske teritorije koji se proteže od drugog grada Ukrajine, Harkova.
Rusi ne staju, nastavljaju kroz gradove Donjeck i Lugansk koje drže separatisti i seže na zapad do Hersona, formirajući kopneni most koji povezuje poluostrvo Krim sa regionom Donbas. Ukrajinci ne popuštaju.
Nedavne borbe tada su fokusirane oko Severodonjecka, industrijskog grada gde ukrajinske snage drže poslednji deo istočne Luganske oblasti. Ukrajinske trupe su ustupile veći deo Severodonjecka Rusima. Pad grada postaje simboličan gubitaka...
„Kijev je mogao da posveti više rezervi i resursa za odbranu Severodonjecka, a njegov neuspeh da to učini izazvao je kritike“, navodi se u nedavnoj analizi Instituta za proučavanje rata sa sedištem u SAD.
„I odluka da se izbegne izdvajanje više resursa za spasavanje Severodonjecka i odluka da se povuče iz njega bile su strateški ispravne, ma koliko bolne. Ukrajina mora da iskoristi svoje ograničenije resurse i da se usredsredi na vraćanje kritičnog terena, a ne na odbranu čija kontrola neće odrediti ishod rata ili uslovi za obnovu rata“.
Usred ofanzive na Severodonjeck Oleksandr Motuzijanik, portparol ukrajinskog ministarstva odbrane, rekao je da ruske snage sada „pokušavaju da opkole trupe u oblastima Donjecka i Luganska“ i da se pregrupišu kako bi pokrenule ofanzivu u pravcu Slavjanska, strateškog grada koji bi mogao biti oblikujući se kao fokus sledeće ključne bitke.
Borbe na istoku Ukrajine vođene su na mnogo otvorenijem terenu od gušće naseljenog urbanog okruženja oko Kijeva. To objašnjava hitnost kojom su Ukrajinci zatražili teže naoružanje – posebno artiljerijske sisteme koji mogu da gađaju ciljeve na većim dometima – od SAD i njihovih saveznika.
Predsednik Džo Bajden, ne prestaje iz pozadine da "vodi rat", te je najavio u sredu da će SAD slati naprednije raketne sisteme, uključujući raketne sisteme visoke pokretljivosti artiljerije sa municijom koja može da lansira rakete oko 49 milja, što je domet daleko veći od bilo čega što je Ukrajina do sada poslala.
U nastupima Zelenskog sa ranjenim ukrajinskim vojnicima i civilima, ukrajinski lider pravi selfije i projektuje topao, human i samozatajan stil rukovođenja. To je u suprotnosti sa usamljenom javnom posetom ruskog lidera vojnoj bolnici: Putin se, u velikom belom laboratorijskom mantilu, sastao sa ranjenim vojnicima i oficirima koji su ukočeno stajali pred svojim glavnokomandujućim.
Ali Putin, koji je okončao svu domaću političku opoziciju i efektivno kontroliše etar svoje zemlje, ne suočava se sa istim domaćim pritiskom kao Zelenski. Nikolaj Patrušev, šef Putinovog Saveta bezbednosti, rekao je u nedavnim izjavama da ruske snage ne „jure za rokovima“ u Ukrajini, sugerišući da Putin ima mnogo otvoreniji vremenski okvir za svoj rat u Ukrajini.
Ukrajinci se, nasuprot tome, plaše da bi međunarodni zamor mogao da nastupi, što bi dovelo do toga da međunarodnu zajednicu pritisne svoju vladu da učini ustupke Putinu. Kako vreme prolazi, evo baš na stoti dan rata, njihova izjava dobija na jačini...
"Vi imate satove, ali mi imamo vremena..."
I dok se na frontu ne smiruje, Rusima se uvode sve još stroži paketi sankcija. Šesti paket sankcija protiv Rusije odobrilo je danas 3. juna, veće EU, a on predviđa zabranu uvoza ruske nafte koja se doprema brodovima, s izuzećem za zemlje koje nemaju izlaz na more. Čini se, ovo je poklon za stoti dan rata između Ukrajine i Rusije!
Da podsetimo, Evropska unija je službeno usvojila prvi paket sankcija protiv Rusije 23. februara kao odgovor na odluke Moskve o priznanju područja Donjecka i Luganska i na najavljeno slanje vojske u ta područja.
Ovo je britansko viđenje 100 dana rata i kako se teritorijalna mapa menjala iz njihovog ugla sagledanja:
1/2 Russia’s assault into northern Ukraine ended in a costly failure. Russia failed to implement its own principles of war. With the limited combat readiness of many units, it spread its forces too thinly without enough support from artillery and combat aircraft. pic.twitter.com/wujUf41NXd
— Ministry of Defence ?? (@DefenceHQ) June 3, 2022
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Ero
pre 2 godine
Iza Ukrainskog morala stiji:ratno stanje,blokada medija,sile koje nameću moral.Kad sve ovo prestane pričaće se i pisati mnogo o nemoralu u Ukraini I ceni plaćenog prividnog morala.
Odgovor Moskve na napade zapadnim raketama dugog dometa duboko na rusku teritoriju biće adekvatan i opipljiv, upozorila je danas portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova i naglasilasila da će to značiti direktno učešće Sjedinjenih Američkih Država i "njihovih satelita" u sukobu protiv Rusije.
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan planira da predloži svoj plan za okončanje rata na sastanku lidera G20 u Rio de Žaneiru, prenosi Blumberg, navodeći da će Erdogan predložiti da Volodimir Zelenski pristane da odloži razgovore o ulasku u NATO za najmanje 10 godina kao ustupak Rusiji.
Ruska vojska je tokom jučerašnjeg dana uništila ukrajinski PVO sistem „Osa-AKM“, 13 tenkova, četiri skladišta sa municijom, kao i 26 jedinica specijalne vojne tehnike ukrajinske vojske, izjavio je portparol ruskog Ministarstva odbrane Igor Konašenkov
Poslanica ruske Dume Marija Butina izjavila je danas da administracija predsednika SAD Džozefa Bajdena rizikuje izbijanje trećeg svetskog rata time što je dozvolila Ukrajini da upotrebi oružje proizvedeno u SAD za napade duboko na teritoriji Ruske Federacije.
U specijalnoj emisiji na Informer TV "Znamo li istinu o atentatu na Zorana Đinđića?" gostovao je lider Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislav Šešelj gde je govorio o svojim saznanjima o ubistvu bivšeg premijera i policijskoj akciji "Sablja" koja je usledila.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa predsednikom Odeljenja za spoljne crkvene veze Moskovske Patrijaršije, Mitropolitom volokolamskim Antonijem.
Da li zaista znamo sve o atentatu na Zorana Đinđića? Da li postoje skrivene priče i neotkriveni detalji o ubistvu koje je promenilo tok srpske istorije?
Da li može doći do direktnog sukoba Rusije i Sjedinjenih Američkih Država? Na ova i slična pitanja govorio je prof. dr Dragan Petrović, iz instituta za međunarodnu politiku.
U specijalnoj emisiji na Informer TV "Znamo li istinu o atentatu na Zorana Đinđića?" gostovao je nekadašnji šef obezbeđenja Milan Veruović, koji je u poslednjim trenucima bio sa Zoranom, Vojislav Šešelje predsednik SRS i doktor Miljko Ristić.
Zoran Stanković (49) iz Osipaonice pucao je u glavu bivšoj ljubavnici Aleksandri Lazić (28) iz Lipa, a potom je presudio sebi jednim hicem u slepoočnicu! Krvava drama se odigrala pre tačno deset godina u Aleksandrinoj kući, u kojoj je živela sa majkom i dvoje maloletne dece.
Kadetkinja treće godine Vojne akademije, Sanja Marković (21), iz Niša nastupiće za našu boksersku reprezentaciju na Balkanskom prvenstvu koje će biti održano u Loznici od 16. do 24. novembra, i to će biti njeno prvo veliko takmičenje u dresu reprezentacije.
U moru negativnih iskustava sa komšijama, nedavno je pristigla poruka o humanosti, prijateljstvu i ženskoj solidarnosti, priča koja je sve raznežila i koja zasigurno zaslužuje da se za nju čuje.
Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" saopštio je da je u Srbiji od 4. do 10. novembra zabeleženo 6.452 slučaja oboljenja sličnih gripu i to najviše u Zlatiborskom, Moravičkom i Šumadijskom okrugu, dok su najviše uzrasno-specifične stope zabeležene u uzrasnim grupamadece mlađe od četiri, pet do 14 godina.
Odličan meč gledamo u Leskovcu između Srbije i Danske, a o detalju s početka utakmice još dugo će se pričati. Iako je igrač gostujuće selekcije igrao rukom u šesnaestercu, glavni arbitar Feliks Cvajer odlučio je da ne svira najstrožu kaznu.
Humanitarna izložba slika i vezova autorki Alene Gojak i Gorice Popović pod nazivom "Oboji život" biće održana u sredu 20. novembra u 19h u gornjem foajeu Pozorišta Atelje 212.
Među brojnim poznatim imenima koja igraju u seriji "Ljubav u tišini" je i Saša Joksimović, koji ističe da mu je izuzetna čast što je deo ovog projekta.
Lozinke koje se baziraju na jednostavnim kombinacijama ili lako pogađaju na osnovu ličnih podataka, poput imena ili datuma rođenja, vrlo su nesigurne. Da biste zaštitili svoje naloge, kreirajte lozinku koja je dugačka, raznovrsna i potpuno nasumična.
Ruska salata je jedno od najpoznatijih jela koje se priprema za različite prilike, a dodavanjem hrskave jabuke, možete joj dati potpuno novi, osvežavajući ukus.
Mašina za sušenje veša može biti izuzetno praktična, ali nije pogodna za sve vrste odeće. Neke tkanine i materijali, poput svile, vune ili odeće sa dekorativnim elementima, bolje je sušiti na vazduhu kako bi se očuvala njihova kvaliteta i dugotrajan izgled.
Demi Mur i Nikol Kidman ukrale su svu pažnju na dodeli Governors nagrada svojim zanosnim stajlinzima i besprekornih linijama, dok je Šeron Stoun odlučila da prigrli prirodan izgled, skoro bez šminke.
Modni dizajer Bata Spasojević danas će održati reviju kojom će ujedno obeležiti jubilarnih 30 godina karijere, a događaj će se održati u jednom beogradskom hotelu.
Voditeljka Dea Đurđević raskinula je dugogodišnju vezu sa kolegom Mladenom Mijatovićem, a večeras se na reviji Bate Spasojevića prvi put pojavila u javnosti nakon ove vesti.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.