• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer.rs/24ur

26.08.2022

16:54

NEZAPAMĆEN SKANDAL TRESE NATO, HAKERI POVERLJIVA DOKUMENTA PRODAVALI NA INTERNETU! Nećete verovati koja cifra je u pitanju!

Pixabay

Vesti

NEZAPAMĆEN SKANDAL TRESE NATO, HAKERI POVERLJIVA DOKUMENTA PRODAVALI NA INTERNETU! Nećete verovati koja cifra je u pitanju!

Podeli vest

NATO procenjuje posledice hakovanja poverljivih vojnih dokumenata koje je hakerska grupa prodavala na internetu. Dokumenti uključuju podatke o oružju koje su Ukrajinci koristili u tekućem ratu. Podaci su ukradeni od kompanije MBDA Missile Sistems, koja proizvodi rakete i raketne sisteme

Neki od podataka navodno sadrže oznaku "NATO TAJNA", preneli su mediji. Da li bi neovlašćeno otkrivanje ovih dokumenata moglo da nanese ozbiljnu štetu NATO-u?

Sajber-kriminalci koji posluju na ruskim i engleskim forumima prodaju 80 GB ukradenih podataka za 15 bitkoina (oko 21.326 evra) i tvrde da su ih do sada prodali najmanje jednom nepoznatom kupcu.

U oglasu za ukradene podatke hakeri su tvrdili da imaju „poverljive informacije o zaposlenima u kompanijama koje se bave razvojem poverljivih vojnih projekata“, kao i „projektnu dokumentaciju, crteže, prezentacije, video i fotografski materijal, ugovore i prepisku. sa drugim kompanijama“.

Foto: Pixabay

Hakeri nisu želeli da otkriju da li su do podataka došli iz više izvora. Ukradeni dosijei, koji se ne mogu nezavisno proveriti, sadrže detalje o „komunikacijskoj obaveštajnoj” misiji koju je eskadrila američkih vazduhoplovnih snaga sprovela u Estoniji iznad Baltika krajem 2020. Oni uključuju evidenciju poziva, puno ime, broj telefona i GPS koordinate osobe za koju se veruje da je šef operacije.

Među ukradenim podacima bila su i dva dokumenta sa oznakom „NATO TAJNA“.

Neovlašćeno otkrivanje ovih dokumenata može naneti ozbiljnu štetu NATO-u, piše Bi-Bi-Si. Kako je objasnio bivši zvaničnik NATO-a, alijansa koristi nekoliko oznaka za nivoe klasifikacije, a "oznaka 'tajna NATO' se ne koristi bez valjanog razloga. To je informacija koja ne bi trebalo da bude javno dostupna". On je dodao da su male šanse da dokumenti više nisu bili označeni ovom oznakom u trenutku krađe, jer je većina fajlova nastala između 2017. i 2020. godine.

Kao što se može videti, istrage su usmerene na jednog od dobavljača MBDA, prenosi Bi-Bi-Si. Evropska raketna kompanija MBDA Missile Sistems sa sedištem u Francuskoj saopštila je da su njeni podaci ukradeni sa eksternog čvrstog diska, dodajući da sarađuje sa organima za sprovođenje zakona u Italiji, gde su podaci provaljeni.

Mreže nisu ugrožene

Portparol NATO-a je rekao u saopštenju: „Mi procenjujemo tvrdnje u vezi sa podacima koji su navodno ukradeni iz MBDA. Nema naznaka da je bilo koja mreža NATO-a kompromitovana.

Foto: Reuters

MBDA Missile Sistems ne poriče da su hakeri ukrali njene podatke, dodajući da „interne procedure verifikacije kompanije pokazuju da podaci dostupni na mreži nisu ni poverljivi ni osetljivi“.

MBDA Missile Sistems je osnovan u decembru 2001. godine nakon spajanja kompanija za raketne sisteme iz Francuske, Italije i Ujedinjenog Kraljevstva.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Pera

pre 2 godine

ako su podaci tacni koliko i cena bitcoina koju ste napisali .. bice zabavno :D

sledeća vest

Politika

TV

Tenzije u Bosni i Hercegovini: Mile Bosnić o odlukama Kristijana Šmita i potencijalnoj krizi Republike Srpske
"Bosanski lonac" pred pucanjem?!

Tenzije u Bosni i Hercegovini: Mile Bosnić o odlukama Kristijana Šmita i potencijalnoj krizi Republike Srpske

Gost "Info jutra" na Informer televiziji bio je predsednik udruženja Krajišnika Mile Bosnić koji je govorio o spletu velikih tenzija sa izvorištem u odlukama Kristijana Šmita, visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini kojeg Banjaluka ne priznaje, a koje su išle direktno na štetu Republike Srpske uoči presude protiv lidera Republike Srpske Milorada Dodika i o tretnjama da se ovaj splet okolsnosti izrodi u najveću krizu od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, a samu Srpsku dovede na korak od proglašenja samostalnosti.

23.12.2024

10:51

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set