SAD OKOVANE INFLACIJOM, MOSKVA IH BACILA NA KOLENA! Drastičan skok cena struje, hrane i zdravstva
Podeli vest
Potrošačke cene u SAD neočekivano su porasle u avgustu, a osnovna inflacija je porasla usred rastućih troškova za stanarinu i zdravstvenu zaštitu, što je dalo municiju Federalnih rezervi da isporuči treće povećanje kamatne stope od 75 baznih poena sledeće srede
Iznenađujuće čvrsta očitavanja inflacije koja je objavilo Ministarstvo rada u utorak usledila su nakon nedavnih podataka koji pokazuju otpornost tržišta rada. Izveštaji sugerišu da bi inflacija mogla ostati povišena neko vreme. Predsednik Fed-a Džerom Pauel ponovio je prošle nedelje da je centralna banka "snažno posvećena" borbi protiv inflacije, piše Rojters.
Kabinet ukrajinskog lidera Vladimira Zelenskog objavio je nacrt „Kijevskog sporazuma o bezbednosti“ – nacrta dokumenta o davanju međunarodnih garancija Kijevu
13.09.2022
18:31
- Ponovljeni skok osnovnih cena u avgustu potkopava slabiju glavnu stopu inflacije podstaknutu nižim troškovima benzina - rekao je Ben Ayers, viši ekonomista u Nationvideu u Kolumbusu u Ohaju. Ovo bi trebalo da obezbedi još jedno povećanje stope od 75 baznih poena na sastanku o politici sledeće nedelje, pošto Fed nastavlja da zauzima čvrst stav protiv inflacije.
Indeks potrošačkih cena je prošlog meseca ojačao 0,1 odsto nakon što je ostao nepromenjen u julu. Pad cena benzina od 10,6 odsto nadoknađen je povećanjem zakupnina, hrane i zdravstvene zaštite. Cene hrane su porasle za 0,8 odsto, dok su troškovi hrane konzumirane kod kuće porasli za 0,7 odsto. Potrošači su više plaćali i struju i prirodni gas.
Ekonomisti koje je anketirao Rojters prognozirali su da će CPI pasti za 0,1 odsto. U periodu od 12 meseci do avgusta, CPI je porastao za 8,3 odsto. Iako je to bilo usporavanje u odnosu na julski rast od 8,5 odsto, inflacija je daleko iznad ciljanih 2 odsto Fed-a.
Izvan dileme koje brojke o inflaciji u avgustu predstavljaju Fed-u, one su glavobolja i za Bajdenovu administraciju i demokrate u Kongresu koji se nadaju da će ograničiti svoje gubitke na novembarskim izborima na sredini mandata, za koje se očekuje da će Predstavnički dom prebaciti u ruke republikanaca.
Iako je godišnji CPI dostigao maksimum od 9,1 odsto u junu, što je bio najveći porast od novembra 1981. godine, ostao je iznad 8 odsto šest meseci zaredom. Sa samo još jednim CPI izveštajem pre izbora, malo je verovatno da će odustati od toga pre nego što Amerikanci izađu na birališta.
Cene benzina u SAD pale su sa prosečnog rekordnog nivoa iznad 5 dolara po galonu u junu, prema podacima AAA. U utorak su u proseku koštali 3,707 dolara po galonu.
Foto: Tanjug/AP
Američke akcije su pale. Dolar je ojačao u odnosu na korpu valuta. Cene američkog trezora su pale. Zvaničnici Fed-a se okupljaju sledećeg utorka i srede na svom redovnom sastanku o politici. Prema CME-ovom FedVatch Tool-u, finansijska tržišta su skoro povećala stopu za 75 baznih poena sledeće srede.
Fed je dva puta povećao referentnu kamatnu stopu za tri četvrtine procentnog poena, u junu i julu. Od marta je tu stopu podigla sa skoro nule na njen trenutni raspon od 2,25 odsto do 2,50 odsto.
Podaci od prošle nedelje pokazali su da su prvi zahtevi za beneficije za nezaposlene bili najniži za tri meseca. Rast radnih mesta je bio solidan u avgustu. Poslednjeg dana jula bila su otvorena dva radna mesta za svakog nezaposlenog.
To podržava snažan rast plata, doprinoseći višim cenama usluga i održavanju povišene osnovne inflacije.
Isključujući promenljive komponente hrane i energije, CPI je porastao za 0,6 odsto u avgustu nakon povećanja od 0,3 odsto u julu. Ekonomisti su prognozirali da će takozvani core CPI porasti za 0,3 odsto. Osnovna inflacija je takođe bila podstaknuta višim cenama pokućstva i poslovanja, kao i novih motornih vozila, osiguranja motornih vozila i obrazovanja.
Ali došlo je do smanjenja troškova avio karata, komunikacija i polovnih automobila i kamiona.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Cenu rata na Bliskom istoku platiće i građani Bosne i Hercegovine, kroz drastična poskupljenja osnovnih prehrambenih proizvoda koja bi do žetve mogla da iznose i do 70 odsto, upozoravaju poljoprivrednici.
Kabinet ukrajinskog lidera Vladimira Zelenskog objavio je nacrt „Kijevskog sporazuma o bezbednosti“ – nacrta dokumenta o davanju međunarodnih garancija Kijevu
Profesor blokader Ratko Ristić, inače bivši dekan Šumarskog fakulteta, do srži je raskrinkao političara Vladana Đokića, koji bi trebalo da bude rektor Beogradskog univerziteta, odgovarajući na pitanja kako je ovom čoveku pošlo za rukom da prevari "studente" da bude nosilac njihove liste za izbore, ali i ko mu je pisao govor pročitan s balkona Raktorata.
Predsednik Ustavnog suda Vladan Petrov izjavio je danas da sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem nije razgovora o potencijalnoj kandidaturi za predsednika Republike i dodao da bi bilo neozbiljno da razmišlja o bilo kojoj funkciji bez krajnje opravdanih razloga, imajući u vidu da je nedavno izabran za predsednika Ustavnog Suda.
Profesorka Fakulteta političkih nauka (FPN) Dragana Mitrović ocenila je da je sramno što se Vladan Đokić krije iza "autonomije univerziteta" umesto da podnese odgovornost za smrt studentkinje Milice Živković.
Nataša Kandić, ultra autošovinistkinja sa dna kace, ideolog blokadera i mrziteljka svega srpskog, ponovo je udarila na državu Srbiju i njene institucije!
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, objavio je na svom Instagram profilu fotografije iz Hrama Svetog Save, gde je sinoć prisustvao Vaskršnjoj liturgiji, uz poruku da su snaga duha i vera, kao i ljubav prema bližnjima, posebno važni za prevazilaženje čak i najtežih životnih prepreka.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam šta je ovog puta radio poslanik blokader Dobrica Veselinović, zašto je najnoviji nadimak tajkuna političara Dragana Đilasa "Gagi Benč", kuda se kreće košarkaški trener Željko Obradović, o čemu priča političarka blokaderka Biljana Stojković, poznatija kao "Dabrica"...
Ekipa Informera sutra će tokom celog dana izveštavati iz Budimpešte, tokom parlamentarnih izbora koji se održavaju u Mađarskoj. Imaćemo ekskluzivni sadržaj, brojna uključenja sa lica mesta, izjave, fotografije sa birališta i ulica glavnog grada Mađarske.
U prethodnoj epizodi Informerove emisije "Na merama" otkrili smo vam o čemu su pričali blokaderi Gagi Jovanović i Jelena Kleut, čime se u slobodno vreme bavi još jedan blokader - glumac Dragan Bjelogrlić, kuda je išao političar Vladan Đokić, da li se pevač Beki Bekić snašao u ulozi dede, kako je samozvanom revolucionaru Jovu Bakiću propao "pokušaj" dinstanja na protestu…
Predsednik Srpske radikalne stranke profesor doktor Vojislav Šešelj gostujući u Info jutru objasnio je novi ugao gledanja na smrt studentkinje na Filozofskom fakultetu.
Pravoslavni hrišćani danas obeležavaju Vaskrsenje Isusa Hrista, praznik koji simbolizuje pobedu života nad smrću. Vaskrs se proslavlja uz tucanje jajima, svečanu trpezu i stare običaje kojima se najviše raduju deca.
Patrijarh srpski Porfirije služio je danas, na Vaskrs Svetu arhijerejsku liturgiju u Pećkoj patrijaršiji, kojoj je prisustvovao veliki broj vernika iz svih krajeva Kosova i Metohije.
U Rožajama je 10. aprila u večernjim satima došlo do teškog incidenta u kojem je jedna osoba zadobila teške telesne povrede, nakon što je napadnuta čekićem na parkingu u gradu.
Dvomesečna beba teško je povređena na Vaskrs 2020. godine u beogradskom naselju Borča, kada je automobil u dvorištu porodične kuće pregazio njenu majku dok ju je držala u naručju, a vozilo je tokom igre pokrenuo njen tada dvogodišnji sin.
Sve veći broj vozila i pojačan intenzitet saobraćaja, posebno u špicu i tokom praznika, ponovo otvaraju pitanje bezbednosti na putevima. Iako su kontrole sve češće, broj prekršaja pokazuje da mnogi vozači i dalje ignorišu osnovna pravila.
Toplica Marković (42) iz sela Krušar kod Ćuprije, ubio je 2010. godine na Vaskrs svoju bivšu devojku Ivanu Stojković (25) i njenu najbolju drugaricu Biljanu Obradović (18).
Voditeljka Jovana Jeremić je u ekskluzivnom razgovoru za Informer otvoreno govorila o trudnoći i emotivnoj vezi sa bokserom Milošem Stojanovićem Tigrom.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar