Munja koja je udarila u drvo na zapadnoj obali Floride proizvela je fascinantnu vrstu fosfornog materijala kakav dosad nije viđen na Zemlji.
Ta materija bi mogla da predstavlja potpuno novu grupu minerala koja premošćuje jaz između svemirskih minerala i onih koje nalazimo na našoj planeti.
Materijal, vrlo sličan kalcijum fosfatu (CaHPO3), pronađen je unutar takozvane okamenjene munje (fulgurita) koja nastaje kada grom prilikom udara podigne temperaturu peska iznad 1.800 stepeni Celzijusa, pri čemu se momentalno topi materijal. Iako su fulguriti česta pojava, retko se unutar njih nađe nešto tako jedinstveno kao što je bio slučaj na Floridi.
- Nikad nismo videli da se ovaj materijal prirodno pojavljuje na Zemlji. Možemo slične minerale pronaći u meteoritima i svemiru, ali ovakvo nešto nismo pronašli nigde - rekao je geolog Metju Pasek sa Univerziteta Južna Florida.
Naučnici nisu uspeli da proizvedu materijal u laboratorijskim uslovima
Pri ovom udaru groma sagoreo je ugljenik u stablu, kao i gvožđe koje se nakupilo oko korena, ustanovili su naučnici, pri čemu je došlo do stvaranja ovog neuobičajenog materijala. Ovaj oblik fosfata mogao bi da se formira u drugim sličnim scenarijumima koji uključuju stanja s visokim energijama, te bi mogao da igra značajnu ulogu u ciklusu fosfora, piše Science Alert.
Naučnici nisu uspeli da kreiraju ovaj oblik kalcijum fosfata u laboratoriji, što ukazuje na to da su za njegovu formaciju potrebni vrlo specifični uslovi. Istraživanje je takođe ponudilo više informacija o obliku i snazi same munje jer ovo nije prvi put da je takav fenomen proizveo materijale koji su zainteresovali naučnike.
- Važno je razumeti koliku energiju ima munja jer tada znamo koliku štetu može izazvati udar groma i koliko je opasan - zaključio je Pasek.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Moćne poruke predsednika Srbije Aleksandra Vučića odjeknule su u čitavom svetu nakon što je uticajni američki medij Foks njuz (Fox news) danas objavio njegov autorski tekst.
Gledalačko-obaveštajna služba Informera (GOSI) došla je do šokantnih informacija u vezi sa blokaderskim protestom koji je zakazan za sutra, na beogradskom trgu Slavija.
Administracija Donalda Trampa mogla bi uskoro da imenuje penzionisanog brigadnog generala Ronalda Džonsona za novog ambasadora SAD u Bosni i Hercegovini.
Vladimir Gajić, advokat i političar gostovao je u emisiji ''Bez cenzure'' u kojoj je govorio o tzv. studentskoj listi i temama od nacionalnog značaja na koje blokaderi nemaju jasne odgovore.
O aktuelnim političkim i društvenim temama u emisiji na Kurir televiziji govorili su Branislav Lečić, glumac i Uglješa Mrdić, predsednik Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu.
Kompanija Ekspo 2027 saopštila je danas da su sproveli otvoreni međunarodni postupak javne nabavke za usluge globalne PR agencije, čiji je cilj međunarodna promocija specijalizovane izložbe Ekspo 2027 na ključnim svetskim tržištima, ali i Beograda i Srbije kao domaćina, na globalnoj sceni.
Vojislav Škrbić, poznatiji kao Voja iz Kaća, ubijen je 22. maja 2014. godine, ispred novosadskog kafića "Gondola", a tom prilikom je ranjen Todor Tucakov (39).
Na pružnom prelazu na izlasku iz Kučeva, kod sela Neresnica, oko 21 sat dogodila se saobraćajna nesreća u kojoj je S. L. (27) iz sela Gložana, džipom naleteo na teretni voz.
Velimir Bata Živojinović je od uloge u filmu "Valter brani Sarajevo" (1972) zaradio 4.800 dolara, što je u to vreme bilo jednako sa 53 prosečnih srpskih plata.
Glumac Slaviša Čurović dobio je niz uvreda i pretnji smrću na Fejsbuk profilu zato što je podelio stavove o referendumu 21. maja 2006. godine i nezavisnosti Crne Gore, koji su su suprotni crnogorskim ekstremistima.
Na crvenom tepihu prestižne "amfAR Gala Cannes" pojavila se manekenka Hajdi Klum i još jednom potvrdila zašto važi za jednu od najhrabrijih ikona stila u Kanu.
Tanka kosa ne mora da bude problem ako znate kako pravilno da je negujete i stilizujete. Uz odgovarajuću frizuru, lagane preparate i nekoliko jednostavnih trikova, čak i ona može izgledati gušće i mnogo raskošnije.
Svi znamo koje namirnice moramo da izbegavamo ako želimo da zadržimo bele zube - kafa, crno vino, tamni čajevi i bobičasto voće prvi su na crnoj listi svakog stomatologa. Ali da li ste znali da se prvi koraci prema blistavom osmehu mogu napraviti upravo za stolom?
Denseri Gagi Đogani i pevač Ivan Gavrilović za Informer otvorili su dušu o svojim životima, te se Gavrilović tom priikom dotakao i pomirenja sa suprugom Marinom.
Pevačica Sanja Maletić pre dve godine uspela je da se ostvari u ulozi majke u 52. godini, a na tome se i dan danas zahvaljuje Bogu, te je sada posetila sveto mesto.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar