NAUČNICI U ŠOKU - OVO ZAISTA POSTOJI?! Uočene misteriozne ČESTICE-DUHOVI, rezervoar vode BLJESNUO pod kilometrima STENA, a u njemu...
Podeli vest
Zakopan pod kilometrima stena u kanadskoj državi Ontario, rezervoar najčistije vode bljesnuo je dok su se jedva uočljive čestice probijale kroz njega.
Reč je o prvom korišćenju vode za detekciju čestica poznatih kao antineutrini, a one su došle iz nuklearnog reaktora udaljenog više od 240 kilometara.
Naučnici su pronašli drevno dno okeana koje bi moglo da se obavija oko Zemljinog jezgra. Reč je o tankom, ali gustom sloju koji se nalazi oko 2.900 kilometara ispod površine Zemlje, odnosno na granici između zemljinog jezgra i omotača.
14.04.2023
00:15
To neverovatno otkriće obećava eksperimente s neutrinom i tehnologiju praćenja koja koristi jeftine, lako dostupne i sigurne materijale.
Neutrini i antineutrini
Neutrini su neke od najzastupljenijih čestica u svemiru, vrlo čudne i s puno potencijala za otkrivanje dubljih uvida u svemir. Neutrini gotovo nemaju masu, ne nose nalektrisanje i jedva da uopšte stupaju u interakciju s drugim česticama. Uglavnom putuju svemirom i stenama, kao da je sva materija bestelesna, a to je i jedan od razloga zbog kojih ih nazivaju „čestice duhovi“.
Antineutrini su pak antičestični pandan neutrinima. Antičestica obično ima suprotno naelektrisanje od svog ekvivalenta, pa je tako na primer antičestica negativno nabijenog elektrona pozitivno nabijeni pozitron. Budući da neutrini ne nose naelektrisanje, naučnici ih mogu razlikovati samo na osnovu činjenice da će se elektronski neutrino pojaviti uz pozitron, dok se elektronski antineutrino pojavljuje sa elektronom.
Kako nastaju antineutrini i kako ih otkriti?
Elektronski antineutrini emituju se tokom nuklearnog beta-raspada, vrste radioaktivnog raspada u kojem se neutron raspada u proton, elektron i antineutrino. Jedan od tih elektronskih antineutrina tada može da nastupi u interakciju s protonom i da proizvede pozitron i neutron, u reakciji poznatoj kao inverzni beta-raspad.
Veliki rezervoari punjeni tečnošću obloženi fotomultiplikatorskim cevima koriste se za otkrivanje te posebne vrste nuklearnog raspadanja. Dizajnirani su za hvatanje slabog sjaja Čerenkovljevog zračenja, koje stvaraju nabijene čestice koje se kreću brže nego što svetlost može da putuje kroz tečnost. Zbog toga su vrlo osetljivi na vrlo slabo svetlo.
Posebna laboratorija za detekciju
Nuklearni reaktori zapravo proizvode antineutrine u neverovatnim količinama, ali ti antineutrini imaju relativno nisku energiju, pa ih je vrlo teško otkriti. Ali, tu nastupa SNOLAB-ov eksperiment SNO+. Zakopan ispod više od dva kilometra stena, zapravo je najdublja podzemna laboratorija na svetu. Stenoviti štit iznad njega pruža delotvornuprepreku smetnjama kosmičkih zraka, što naučnicima omogućava dobijanje izuzetne razlučivosti.
Taj laboratorijski sferični rezervoar od 780 tona danas je napunjen linearnim alkilbenzenom, tekućim scintilatorom koji pojačava svetlost, a 2018. godine, dok je bio na kalibraciji, bio je napunjen ultračistom vodom. Naučnici su, proučavajući 190 dana vrednih podataka prikupljenih tokom te faze kalibracije, pronašli dokaz obrnutog beta-raspada.
Vodonikovo jezgro u vodi zarobljava neutron proizveden tokom tog procesa, a ona zauzvrat proizvodi slabašan bljesak svetlosti, na vrlo specifičnom energetskom nivou od 2,2 megaelektronvolta (MeV).
Moguća primena detektora na bazi vode
Vodeni Čerenkovljevi detektori inače teško detektuju signale ispod 3 MeV, ali je SNO+ ispunjen vodom uspeo da otkrije signale na nivou do 1,4 MeV. To daje delotvornost od oko 50 odsto za detekciju signala na 2,2 megaelektronvolta, pa je naučni tim mislio da se isplati potražiti znakove inverznog beta-raspada.
Analizom signala kandidata utvrđeno je da su ih verovatno proizveli antineutrini, s nivoom pouzdanosti od 3 sigma, što znači verovatnoću od 99,7 odsto.
Taj rezultat navodi na zaključak da bi se detektori na bazi vode mogli koristiti za praćenje proizvodnje energije nuklearnih reaktora.
Potraga za dosad neviđenim
U međuvremenu, SNO+ se koristi za bolje razumevanje neutrina i antineutrina. Budući da je neutrine nemoguće direktno izmeriti, nauka zapravo ne zna puno o njima. Jedno od najčešćih pitanja glasi - da li su neutrini i antineutrini potpuno iste čestice? Retko i dosad neviđeno nuklearno raspadanje dalo bi odgovor na to pitanje pa SNO+ trenutno traži baš takav nuklearni raspad.
„Ono što intrigira jeste da se čista voda može koristiti za merenje antineutrina iz reaktora i na tako velikim udaljenostima. Uložili smo znatan trud da izvučemo pregršt signala iz 190 dana podataka. Rezultat je zadovoljavajući“, rekao je fizičar Logan Lebanovski iz kolaboracije SNO+ i Kalifornijskog univerziteta Berkli, preneo je „Sajens alert“.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Naučnici su pronašli drevno dno okeana koje bi moglo da se obavija oko Zemljinog jezgra. Reč je o tankom, ali gustom sloju koji se nalazi oko 2.900 kilometara ispod površine Zemlje, odnosno na granici između zemljinog jezgra i omotača.
Mornarička pešadija Crnomorske flote ruske vojne grupacije „Sever“ uništila je kolonu oklopnih vozila OSU i izvela kontranapad položaje neprijatelja u Kurskoj oblasti, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Ukrajinska 47. mehanizovana brigada juče je objavila video na društvenim mrežama za koji tvrdi da prikazuje američki tenk Abrams i borbeno vozilo pešadije Bredli u akciji u ruskoj oblasti Kursk.
Politički analitičar Veljko Jovanović koji je pretučen večeras nakon lekarske intervencije kojoj je podvrgnut u Zemunskoj bolnici prebačen je sanitetskim bozilom u Urgentni centar.
Politički analitičar Veljko Jovanović pretučen je večeras na Novom Beogradu i tom prilikom zadobio povrede zbog kojih je hospitalizovan, a napadači su uhapšeni.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je beogradska policija uhapsila lice osumnjičeno za napad na Veljka Jovanovića, koje je u policijskim dosijeima evidentirano za drogu, oružje, teške telesne povrede i nasilničko ponašanje.
Srpski državljanin (48) uhapšen je u Valensiji, kada je otkriveno da ima laboratoriju za veštački uzgoj marihuane. Tom priilikom zaplenjeno je više od 1.000 stabljika pomenute biljke, kao i kompletna oprema!
Damir I. (23) osumnjičen je da je nasmrt pretukao svoju partnerku Draganu M. (23), a ranije je hapšen jer je nožem izbo trudnu suprugu Draganu V. jer mu je rekla da dete nije njegovo!
Alija Balijagić (65) koji je osumnjičen da je u selu Sokolac u Bijelom Polju ubio brata i sestru snimljen je dan pre ubistva kako ulazi u dvorište jedne kuće u Sokolcu i preko ramena nosi pušku!
U Pančevu se dogodio jako uznemirujući slušaj vršnjačkog nasilja, kada je osmogodišnjakinja agresivno i podlo seksualno zlostavljala devojčicu koja je dve godine starija od nje.
Sve češće profesori u osnovnim školama ne dozvoljavaju đacima da testove i kontrolne zadatke ponesu kući. Zbog ovog trenda bune se i deca i roditelji, ali zakon je po tom pitanju jasan.
Učenik drugog razreda Tehničke škole u Smederevu, star 16 godina, pao je sa drugog sprata tokom nastave u drugoj smeni, potvrdili su za Informer.rs iz PU Smederevo.
Fudbalerke Srbije igraće u finalu plej-ofa za plasman na Evropsko prvenstvo, pošto su večeras ubedljivo su pobedile Bosnu i Hercegovinu sa 4:1 (2:1) u revanšu baraža polufinala.
Učenik proslavljenog MMA trenera - Džona Kavanoa, inače mentora Konora MekGregora, na svom "Instagramu" podelio je snimak herojskog čina polaznika njegove MMA akademije.
Mlada italijanska skijašica Matilda Lorenci (19) podlegla je povredama posle teškog pada na treningu, saopštila je Međunarodna skijaška i snoubord federacija.
Od 7. novembra, domaće bioskope preplaviće adrenalinska praznična avantura – ,"Crveni”, film koji kombinuje duh Božića sa uzbudljivom akcijom i urnebesnom zabavom! Na čelu impresivne glumačke ekipe je Dvejn Džonson, koji igra Šefa obezbeđenja Severnog pola, dok režiju potpisuje Džejk Kasdan, poznat po hitovima iz serijala ,,Džumandži.”
U Jugoslovenskoj kinoteci su, 28. oktobra, svečano otvoreni legat Danila Bate Stojkovića, dve prateće izložbe i retrospektiva njegovih filmova, povodom 90 godina od rođenja togvelikana srpskog glumišta.
Duhovna muzika pronašla je odavno put do srca publike, te je na svakom koncertu velike umetnice Danice Crnogorčević sala prepuna i uvek se traži koja karta viška, jer osim dobro poznate "Veseli se srpski rode", u pratnji benda izvode se pesme sa stihovima vladike Nikolaja Velimirovića "Marijo slavna", "Govori, Gospode", "Vjera vječna, vjera slavna"...
U mnogim kulturama širom sveta, sujeverja o određenim predmetima i pojavama u kućama oblikovala su verovanja o tome šta donosi nesreću, a ovo je pet najpoznatijih.
Jedan od najpoznatijih stogodišnjaka, Francuskinja Žanin Luis Kalment, koja je živela 122 godine, otkrila je da je svakodnevno konzumirala tri namirnice.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.