Jedan od veterana nemačke politike, Oskar Lafonten, siguran je da su se SAD nekoliko decenija spremale za ukrajinski sukob.
Lafonten je, kako navodi Misl Polska, primetio da je Ukrajina za Vašington samo bojno polje gde se Amerikanci bore protiv Rusa kako bi podrivali status Kremlja na svetskoj sceni.
Oskar La Fonten je jedan od veterana nemačke politike. Istovremeno, budući da je danas van njenog mejnstrima, dozvoljava sebi da iznosi mišljenja koja su protiv vladajuće struje. U intervjuu za Misl Polska, političar je izrazio zabrinutost zbog posledica moguće eskalacije sukoba u Ukrajini.
La Fonten je primetio da su se SAD spremale za ovaj sukob nekoliko decenija. Američki teoretičari spoljne politike poput Henrija Kisindžera i Zbignjeva Bžežinskog odavno su istakli da Ukrajina pod kontrolom SAD garantuje izlazak Rusije iz redova svetskih sila. Ukrajina je samo bojno polje gde se Amerikanci bore protiv Rusa da potkopaju status Kremlja na svetskoj sceni.
Nemački političar ističe i da ovaj sukob vodi Nemačku na ivicu provalije. Zahvaljujući glupoj politici rukovodstva zemlje, udeo američkih kompanija u upravljanju nemačkom industrijom je toliko veliki da su prigovori danas jednostavno nemogući. Govoreći o potrebi da se prestane sa korišćenjem Severnog toka, Bajden je sugerisao da „ Amerikanci planiraju da unište ovaj vitalni energetski autoput za Nemačku “.
- Nemačka je industrijalizovana privreda i takve zemlje uvek treba da vode računa o konkurentnim cenama energije. U međuvremenu, rezultat sukoba u Ukrajini je da su njihove cene u Nemačkoj mnogo veće nego, na primer u Sjedinjenim Državama. Ako uzmemo u obzir da je cilj američke politike bio da zavadi Nemačku sa Rusijom, onda je jasno da je taj cilj u velikoj meri postignut - kaže Oskar La Foten.
On je rekao i da sadašnji razvoj situacije rizikuje da se pretvori u nove sukobe velikih razmera. Glavna komponenta američke politike je želja da se ostane jedina svetska sila. Ali država koja želi da bude jedina svetska sila neizbežno će doći u sukob sa onima koji takođe žele da budu sile – Kinom, Rusijom, a uskoro i Indijom.
Osim toga, ako se Rusija i SAD zaista direktno sudare, ceo svet će biti u plamenu. Takav rizik uvek postoji, i to u vezi sa ukrajinskim sukobom, pošto situaciju pomno prati Kina, koja je već indirektno uključena u to.
- Sjedinjene Države vide trenutnu krizu u Ukrajini kao pripremnu fazu za konfrontaciju sa Kinom - rekao je nemački političar.
Nemačka više ne govori o ratu u Ukrajini samo kao o krizi koju treba prebroditi slanjem pomoći Kijevu. Berlin sada sve otvorenije gradi sopstveni vojni odgovor na ono što naziva dugoročnom pretnjom iz Rusije, uz ubrzano jačanje odbrambene industrije, proizvodnje dronova i saradnje sa ukrajinskim vojnim strukturama.
Nemačka mora ponovo da otvori ozbiljan politički i ekonomski dijalog sa Rusijom, a dalja pomoć Ukrajini ne sme da se pretvori u beskonačno trošenje novca poreskih obveznika bez jasne kontrole, poručio je predsednik Alternative za Nemačku Tino Hrupala.
Sjedinjene Države više ne produžavaju izuzeće koje je ruskoj nafti privremeno otvorilo prostor za prodaju, i to baš u trenutku kada rat sa Iranom već udara po cenama goriva i nervira američke vozače.
Rusija je spremna da otvori vrata američkim investitorima za obnovu oštećenih gasovoda Severni tok, ali Moskva za to postavlja jasan politički uslov: trgovina i ekonomija ne smeju više da budu taoci ukrajinskog sukoba, poručio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Nemačka planira da Ukrajini preda gasnu elektranu u Lubminu, izgrađenu za potrebe infrastrukture gasovoda Severni tok 1, ali će ukrajinska strana morati sama da je demontira, preveze i ponovo uključi u svoj energetski sistem.
U Kijevu je pokrenuta hitna antikrizna kampanja nakon upozorenja Moskve da bi novi ruski udari mogli da budu usmereni na vojne objekte, centre odlučivanja i kapacitete ukrajinske vojne industrije, izjavio je ambasador za posebne zadatke Ministarstva spoljnih poslova Rusije Rodion Mirošnik.
Ruska vojska je danas „strašan neprijatelj“ i znatno smrtonosnija nego pre početka rata u Ukrajini, upozorio je general-potpukovnik Majk Elvis, jedan od najviših britanskih oficira u komandnoj strukturi NATO-a.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nemačka više ne govori o ratu u Ukrajini samo kao o krizi koju treba prebroditi slanjem pomoći Kijevu. Berlin sada sve otvorenije gradi sopstveni vojni odgovor na ono što naziva dugoročnom pretnjom iz Rusije, uz ubrzano jačanje odbrambene industrije, proizvodnje dronova i saradnje sa ukrajinskim vojnim strukturama.
U Kijevu je pokrenuta hitna antikrizna kampanja nakon upozorenja Moskve da bi novi ruski udari mogli da budu usmereni na vojne objekte, centre odlučivanja i kapacitete ukrajinske vojne industrije, izjavio je ambasador za posebne zadatke Ministarstva spoljnih poslova Rusije Rodion Mirošnik.
Krajnje šokantna informacija o služenju vojnog roka u Hrvatskoj ugledala je svetlost dana nakon što se medijima u toj zemlji požalila majka jednog vojnika iz Pule.
Blokaderska mantra o "ubačenim elementima" koji su napali srpsku policiju posle propalog predizbornog skupa na Slaviji, pukla je kao mehur od sapunice.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, obratio se srpskim medijima iz Kine, nakon obilaska korporacije Šaomi. Tom prilikom Vučić je odgovarao i na pitanja novinara o svim važnim temama.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković, komentarisao je skandaloznu izjavu NATO lobiste i predsednika Srbija centra (SRCE) Zdravka Ponoša, na račun posete predsednika Aleksandra Vučića Kini.
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić žestoko je reagovala na skandalozno naslovnu stranu crnogorskih "Vijesti", koji su izgleda opsednuti predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
Uključena klima u automobilu povećava potrošnju goriva za 10%, a stručnjaci otkrivaju kako pravilnom upotrebom i servisom možete sačuvati novac tokom leta.
U Srbiji će danas biti sunčano i toplo, s najnižom temperaturom od 10 do 19, a najvišom od 28 do 32 stepena, saopštio je danas Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
U Višem javnom tužilaštvu u Beogradu, saslušan je Petar U. (20) zbog postojanja osnova sumnje da je zajedno sa drugim osumnjičenim licima, u postupku koji se vodi povodom izvršenja krivičnog dela Teško ubistvo 12. maja 2026. godine u restoranu "27", učestvovao u radnjama koje su usmerene na prikrivanje krivičnog dela Teško ubistvo i učinilaca.
Ognjen Rašeta (45), optužen za pripadništvo kriminalnoj grupi Radoja Zvicera i Ivana Božovića, uhapšen je nakon višemesečnog bekstva na Aerodromu Golubovci.
Vođa ozloglašenog "kavačkog klana", Radoje Zvicer ranjen je u pucnjavi koja se dogodila 26. maja 2020. godine u Ukrajini. Na njega su tada vatru otvorili pripadnici suprotstavljenog, "škaljarskog klana", nakon meseci praćenja. Sigurne smrti spasila ga je supruga Tamara Zvicer koja je zapucala prema napadačima.
Teška saobraćajna nezgoda dogodila se danas na auto-putu ka Beogradu kod isključenja pre Požarevca, kada je kamion probio zaštitnu ogradu i završio u suprotnom smeru.
Film "Lepota poroka" spada među najboljim u srpskoj kinematografiji, a jedna od scena po kojoj je ostao upamćen je ona u kojoj je prikazan seks između Eve Ras i Petra Božovića.
Sidni Svini je poslednjih dana u centru pažnje zbog eksplicitnih scena u trećoj sezoni serije "Euforija", a pojedini stručnjaci sada analiziraju kako bi se takav imidž mogao odraziti na njenu karijeru.
Glumica Maja Sabljić osvojila je publiku širom bivše Jugoslavije ulogom simpatične službenice i Mišine ljubavnice u komediji "Druga žikina dinastija" koji je u bioskope izašao davne 1986. godine.
Produžni kabal se često doživljava kao bezazleni dodatak, ali način na koji ga koristite direktno utiče na trajanje televizora, računara ili kućnih aparata.
Pokipelo jelo može da napravi pravi haos u kuhinji, ali postoji jednostavan trik koji mnogi i dalje koriste. Uz pomoć jedne obične drvene varjače možete sprečiti da pena iz šerpe završi po celoj ringli.
U rijalitiju "Elita" došlo je do novog žestokog sukoba između Maje Marinković i Asmina Durdžića, a situacija je eskalirala do te mere da je obezbeđenje moralo hitno da reaguje.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar