Plan je: Iran uvući u rat i srušiti osovinu Moskva - Peking - Teheran! Da li je zbog ovog Izrael dopustio upad Hamasa?!
Podeli vest
Izrael je namerno pustio Hamas, a možda ga i podstakao da izazove krvopriolićeu u Gazi! Cilj je da se po svaku cenu u sukob uvuče Iran! Zašto?!
To je deo šireg plana iza koga stoji američka duboka država, a cilj je miniranje BRIKS-a, rušenje osovine Moskva - Peking - Teheran, ali i da se uz već presečen severni krak "Pojasa i puta", koji je išao preko Ukrajine i Belorusije, sada odseče i južni krak, i da se, naravno, otvori novo žarište! Izrael je zauzvrat dobio odrešene ruke za etničko čišćenje Gaze i rešavanje Palestinskog pitanj na način kako to odgovara Tel Avivu!
Iranski ministar spoljnih poslova Hosein Amir-Abdolahjan upozorio je da ukoliko diplomatski napori da se zaustave izraelski vazdušni napadi i spreči kopnena ofanziva na Gazu budu neuspešni, postoji rizik od nekontrolisane eskalacije sukoba, uz pridruživanje više regionalnih igrača.
Portparol izraelske vojske kontra-admiral Danijel Hagari, poručio je danas će se libanska pro-iranska ekstremistička grupa Hezbolah suočiti sa smrtonosnim odgovorom, ako nastavi sa prekograničnim napadima na Izrael.
16.10.2023
12:15
Ovako analizira sukob Hamasa i Izraela Gazi politikolog Aleksandar Pavić.
Sada je jasno, navodi on, zašto Izrael "nije znao" da se sprema napad Hamasa i zašto satima nije reagovao.
- Prisustvujemo nekoj vrsti diplomatskog pokera - Izrael hoće da digne ulog, a sve se zapravo desilo da bi se Iran uvukao u rat. Dubokoj državi u Vašingtonu potrebno je novo žarište, jer u Ukrajini ne ide onako kako su zamislili - jasan je Pavić.
Potresi od napada Hamasa i vojnog odgovora Izraela sada se osećaju daleko izvan njihovih granica. Širom Bliskog istoka rastu strahovi da će region postati žarište velikog rata koji bi mogao da okupi Palestince na Zapadnoj obali i Jordanu, Egipat (koji deli granicu sa Gazom), libanski Hezbolah, militantne grupe u Siriji i njihovog pokrovitelja Iran.
Izraelska vojska zabranila je danas pristup u zonu unutar četiri kilometra od libanske granice i rekla da namerno ometa GPS usluge tamo i na južnom frontu s Gazom kao deo svojih operacija.
15.10.2023
14:32
On ističe da Iran pokušava da izbegne zamku koja se za njega pravi, a uvlačenje Teherana u rat je, objašnjava Pavić, sledeća faza u sukobu koji je projektovala zapadna duboka država.
Ministar inostranih poslova Irana Hosein Amir-Abdolahijan izjavio je da je "sve moguće" ukoliko ratni zločini Izraela protiv Palestinaca ne prestanu, jer SAD jednom rukom šalju oružje Izraelu, a drugom pozivaju ostale strane na uzdržanost.
Na pitanje da li to znači da bi se Iran uključio u rat, diplomate ove zemlje dale su Sputnjiku jasan odgovor: "Oružane snage Irana neće stupiti u borbu u slučaju da Izrael pokrene kopnenu operaciju u Pojasu Gaze, osim ako Tel Aviv ne napadne iransku teritoriju, njegove interese i građane."
Pravi razlog napada Hamasa na Izrael
Pavić veruje da je ovakav odgovor koji smiruje strasti usledio upravo zato što Iranci, a veruje i Rusi i Kinezi, pretpostavljaju da je cela operacija u Pojasu Gaze i započeta sa idejom da se Iran uvuče u rat.
- Dokazano je da je Netanijahu lično tražio da se nastavi izraelska pomoć Hamasu, da je tražio od Katara da nastavi da ga pomaže. Izraelu je Hamas bio jako potreban, to je jedan od razloga zašto je i učestvovao u njegovom osnivanju i kasnijem jačanju. Verujem da je bilo dozvoljeno da se ovaj napad desi, ima previše svedočanstava iz samog Izraela, bivših vojnika i obaveštajaca koji kažu da je nemoguće da upad ovolikih razmera iz Gaze prođe neopaženo i bez reakcija izraelske vojske, nekoliko sati - kaže Pavić.
On podseća i na egipatsko upozorenje, tri dana ranije, da se sprema akcija Hamasa, ali i da je rusko ministarstvo spoljnih poslova primetilo da je potpuno neverovatno da Amerikanci ne bi upozorili svoje najbliže partnere o pripremama, da je nemoguće da je to prošlo neopaženo od strane američkih satelita, globalnog američkog nadzornog aparata.
Teheran nije naivan
On objašnjava da u Ukrajini nije išlo onako kako je duboka globalistička država sa sedištem u Vašingtonu zamislila. Iran to, kaže, zna. Zato će da uradi sve da ga ne uvuku u rat.
Uzdržavaće se, dodaje, kao što se Rusija osam godina uzdržavala od intervencije u Ukrajini, u Donbasu, znajući da je cilj da se ona uvuče u rat, pogotovu kad je nespremna.
- Međutim, postoje granice, Izraelci to jako dobro znaju. U nekom trenutku, ako se genocid sprovodi otvoreno, pred očima celog sveta, etničko čišćenje Gaze, moraće da reaguju islamske zemlje ili pokreti. Ako ne Iran, onda Hezbolah, koji je praktično produžena ruka Irana sa severa Libana. Izrael to vrlo dobro zna i zato je praktično poslao javnu poruku Hezbolahu, da oni nisu zainteresovani za rat sa njima, zato što im rat na dva fronta ne bi koristio - analizira ovaj politikolog.
Islamske države i pokreti će reagovati
Pavić smatra da Iran hoće da izbegne zamku koja se za njega pravi, ali kaže da izraelski premijer Benjamin Netanijahu, koji može sve da zaustavi, to neće učiniti, pre svega jer mu ne odgovara na unutrašnjem planu.
- Ako bi zaustavio ovo, to znači da bi morao da odgovara zašto je izraelska vojska bila nespremna. Tek onda bi bio suočen sa paljbom na unutrašnjem planu. On to nikako ne želi, tako da verujem da će uraditi sve da pokrene akciju u Gazi, onako žestoko kako najavljuju. Onda ulazimo u potpuno novu sferu, biće samo pitanje vremena kad će i druge islamske zemlje i pokreti biti na razne načine uvučeni - kaže Pavić.
On upozorava da to uključivanje možda može da se manifestuje i kroz terorističke napade, prave ili pod lažnom zastavom, u Evropi ili drugde, a možda i u samoj Americi.
Jedna osoba je poginula, a tri su ranjene u raketnom napadu na izraelsko zemljoradničko naselje Štula na granici sa Libanom, saopštili su lekari lokalne hitne pomoći.
Visoki izraelski zvaničnik optužio je Iran da pokušava da otvori drugi ratni front raspoređivanjem oružja u Siriji i njegovim slanjem kroz tu zemlju koja se nalazi severno od Izraela.
Iran je upozorio danas da bi moglo da dođe do dalekosežnih posledica ukoliko ne odmah ne budu zaustavljeni "ratni zločini i genocid izraelskog aparthejda".
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Rat protiv Irana u koji su uključene SAD i Izrael prati čitava mreža kineskih satelita u niskoj Zemljinoj orbiti, koji u realnom vremenu snimaju i analiziraju svaki pokret.
Napad Sjedinjenih Američkih Država i Izraela na Iran predstavlja opasnu eskalaciju koja ne donosi korist nijednoj strani i dodatno destabilizuje Bliski istok, izjavio je ministar spoljnih poslova Kine Vang Ji.
Iranski ministar spoljnih poslova Hosein Amir-Abdolahjan upozorio je da ukoliko diplomatski napori da se zaustave izraelski vazdušni napadi i spreči kopnena ofanziva na Gazu budu neuspešni, postoji rizik od nekontrolisane eskalacije sukoba, uz pridruživanje više regionalnih igrača.
Mađarski premijer Viktor Orban zatražio je od Evropske komisije da suspenduje sankcije na rusku naftu i gas kako bi se zaustavio nagli rast cena energenata u Evropi.
U prostorijama opozicione Grupe građana "Jedan tim" u Guči, opština Lučani, danas je oko 14 časova održan sastanak članova GG "Jedan tim" Miloša Pajića i Milana Raičića, obojica iz Guče, sa liderom UG "UZINAT" Damirom Agovićem iz Gornjeg Milanovca.
Predsednik SNS i savetnik predsednika Srbije za regionalna pitanja Miloš Vučević danas je sa predsednikom Aleksandrom Vučićem posetio opštinu Kula i rekao da sve što država radi, radi za građane. Vučević i Vučić su pored Kule posetili i Sivac i Crvenku.
Blokaderi tvrde da su stočari otišli "pod led", međutim, to je još jedna u nizu njihovih laži. U "Dnevniku zapadne Srbije", novinar Gvozdne Nikolić demantuje ove lažne navode.
Učesnici crvenog tima Exatlona – Jovan Radulović Jodžir, Boško Marinković, Aleksa Erski i Elica Erski, lana Stanišić, Tijana Jović i Nevena Petrović – posetili su Ivanjicu, rodno mesto svog klupskog kolege Radojice Lazića.
Sportski rijaliti Exatlon Srbija koji je emitovan na našoj televiziji sa Dominikanske Republike, toliko se dopao nekima da su odlučili da organizuju nastavak i to u Srbiji.
Jedno od najprepoznatljivijih lica Infomer TV, voditelja Igora Ćurčića, od večeras ćete moći da gledate svakog utorka od 22 časa u emisiji „Dobro veče Srbadijo".
Posle odličnih utisaka gledalaca nakon prve emisije, Igor Ćurčić u utorak uživo od 22 sata sprema nove divne priče i izuzetno lepo druženje sa gostima i gledaocima.
Profesor doktor Miloš Laban, politički analitičar i doktor Aleksandar Lukić iz Instituta za političke studije gostujući u Info jutru komentarisali su neuspešnu saradnju Amerike i Britanije u ratu na Bliskom istoku.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam u čemu uživa glumac Mima Karadžić, šta "merka" muzičar Dženan Lončarević, kako izgleda "modni pohod" glumice Vesne Trivalić, na koji način se biznismen Toplica Spasojević odmara od posla, za čime traga fotograf i režiser Dejan Milićević, kuda žuri perjanica Đilasove stranke Branko Miljuš, zašto je poličar u pokušaju Srđan Milivojević teški licemer...
"Kia sportaž" može se naći na polovnom tržištu u Srbiji već za oko 8.000 evra, a popularni SUV godinama privlači vozače zbog pouzdanosti, prostora i opreme.
Kombinovane analize tima naučnika, koji je predvodila Lara Gonzales Karetero sa Univerziteta u Jorku, utvrdile su da su pre više hiljada godina evropske zajednice koristile različite biljne i životinjske proizvode za pripremu složenih jela.
U Specijalnom sudu u Beogradu danas je nastavljeno suđenje optuženim pripadnicima grupe Veljka Belivuka, izvodjenjem dokaza sa Skaj aplikacije koji se odnose na ubistvo Zdravka Radojevića iz Krnjače, navijača Zvezde i kuma optuženog Miloša Budimira.
Muškarac (73) iz sela Kosatica, kod Prijepolja, nastradao je danas popodne nakon što je na svom imanju pokušavao da ugasi požar koji je zahvatio nisko rastinje.
Takmičarka u kvizu "Potera" ispravila je gramatičku grešku tragaču Žarku Stevanoviću, a na njegovom licu se videlo da mu zbog toga nije bilo nimalo prijatno.
Crveni tepih na dodeli Oskara svake godine donosi glamur i luksuz, ali ponekad i modne promašaje koji odmah postaju tema komentara na društvenim mrežama.
Gradonačelnik Novog Sada, Žarko Mićin, ponovo se oglasio u javnosti nakon što je pevač Toni Cetinski otkazao koncert planiran za 8. mart u dvorani Spens.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar