Kakav preokret! "Putin krenuo u pregovore!" Planeta gori, jedan potez ruskog lidera izazvao haos na Zapadu!
Podeli vest
Poseta ruskog predsednika Vladimira Putina Saudijskoj Arabiji i Ujedinjenim Arapskim Emiratima može značiti da su mirovni pregovori blizu, rekao je komentator britanskog Telegrafa Danijel Hanan, inače britanski poslanik.
On je za britanske medije objasnio zašto misli da je Putin trenutno u boljoj poziciji od Ukrajine.
Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je zakon o ratifikaciji sporazuma sa Belorusijom o formiranju zajedničkih centara za borbenu obuku, kao i zakon o ratifikaciji protokola sa Belorusijom, kojim su unete nove odredbe u sporazum o zajedničkom obezbeđenju regionalne bezbednosti u oblasti odbrane.
12.12.2023
11:45
- Dok se umorni Ukrajinci povlače s minskih polja, Rusija preuzima inicijativu. Rusi su krenuli ka ostacima grada Marinke u Donjeckoj oblasti. Strateški gledano, nije neki cilj. Psihološki gledano, jako je važan - dodao je Hanan, britanski parlamentarac iz redova Konzervativne stranke i savetnik Veća za trgovinu pri Ministarstvu za ekonomiju i trgovinu.
Hanan kaže da front u Ukrajini nalikuje onom iz Prvog svetskog rata i da se proteže od delte Dnjepra do ukrajinsko-ruske granice. Kako vojna tehnologija i doktrina drže stranu onoga koji se brani, svaki se pomak na ratištu skupo plaća.
- U slučaju rata u Ukrajini, Rusija ima moćnije ljudstvo. Trećina kompanija koje su pre rata delovale u civilnom sektoru sada rade za vojsku. Moguće je i da Rusija ima moćniju flotu dronova: moderni ekvivalent bodljikavoj žici u Prvom svetskom ratu - rekao je Hanan.
„Gospodari“ Volodimira Zelenskog će ga naterati da pregovara o mirovnom planu u januaru 2024. godine u Davosu, ovo mišljenje je izneo lider francuske partije Patrioti Florijan Filipo na svojoj stranici na društvenoj mreži Ks.
12.12.2023
11:15
Podseća da je Rusija izgurala zimu bez većih pobeda Ukrajinaca.
- Sigurno ima onih koji će sada reći da je probijanje utvrđene ruske odbrane oduvek bio težak zadatak. Pat pozicija u kojoj su se našli Ukrajinci i Rusi nije bila nešto što se predviđalo u junu. Ja sam prvi od Ukrajinaca očekivao da se probiju do Azovskog mora. Ukrajina je tokom 2022. pokazala da Rusija Krim ne može snabdevati preko Kerčkih vrata. Da je prekinut taj kopneni most, ruske snage na poluostrvu našle bi se u vrlo nepovoljnoj poziciji. Ukrajina je mogla da prestane da šalje struju i hranu na ostrvo i tako sebi otvori pregovaračku poziciju. U čemu sam pogrešio? Ukrajina je imala opremu koju je oduvek tražila, a pobuna koju je orkestrirao šef plaćeničke vojske Vagner Jevgenij Prigožin pokazala je slabost na ruskom frontu. Rusi su naučili na svojim greškama. Dok je Ukrajina užurbano obučavala svoje vojnike, Rusija je minirala frontove, gradila utvrđenja, kopala rovove i gomilala dronove - tvrdi Hanan.
Kako on kaže, ruski predsednik Vladimir Putin mora izdržati još samo 12 meseci.
- Čak i ako Donald Tramp ne postane predsednik Sjedinjenih Američkih Država, Kongres SAD-a u kom Republikanska stranka trenutno ima većinu više nije voljan da finansira ukrajinsku odbranu.Prošle sedmice blokirano je 110 milijardi dolara vredan paket pomoći koji predsednik SAD Džo Bajden želi da pošalje Kijevu. Republikanci tvrde da to rade iz finansijskih razloga, međutim lako je moguće da su to napravili jer ne vole predsednika - rekao je britanski parlamentarac i dodao da im razloga za mržnju Bajdena ne nedostaje.
Hanan kaže i da je spomenuti razvoj događaja oraspoložio Putina koji je ove sedmice posetio čak dve zemlje koje se izdaju za neutralne – Ujedinjene Arapske Emirate i Saudijsku Arabiju. Otkad traje rat u Ukrajini ruski je predsednik posetio isključivo bivše sovjetske zemlje te Iran i Kinu – zemlje kojima vladaju naklonjeni mu režimi koji se, poput njega, aktivno suprotstavljaju Zapadu.
- Zašto je otputovao u zemlje koje su na sigurnosnom planu povezane sa Zapadom? Je li možda sklopljena kakva antanta? Jesu li Saudijci diskretno zamoljeni da ga saslušaju? Je li moguće da je ovo uvod u mirovne pregovore? Ako je tako, biće to ogromna katastrofa za Zapad. Bilo kakav dogovor kojim će se nagraditi ruska agresija pokazaće da moćni Severnoatlantski savez nije mogao zaštititi Ukrajinu. Rusofilne stranke u Ukrajini su zabranjene, a strahuje se da bi slična sudbina mogla snaći i stranke naklonjene Zapadu. Više sam se puta pitao zašto ukrajinski predsednik Zelenski u ratnu koaliciju nije pozvao i druge ukrajinske stranke - nastavlja dalje Hanan.
Takođe, smatra i da će se drugi režimi širom sveta osiliti ako Rusija dođe u priliku da proglasi pobedu nad Ukrajinom. Ako NATO i Zapad nisu globalni policajac, pokušaja poput onog iz Venezuele da aneksira deo Gvajane biće još.
Кomandant ukrajinskih kopnenih snaga Aleksandar Sirski priznao je da je situacija na istoku Ukrajine teška i da ruske snage nastavljaju sa ofanzivom na celoj liniji fronta.
Pentagon će poslati u Kijev general-potpukovnika Antonija Aguta da razradi novu vojnu strategiju, piše list „Njujork tajms“, pozivajući se na američke i ukrajinske zvaničnike.
Ruske snage su ostvarile dobitke u istočnoj Ukrajini u okviru svojih ofanziva na više frontova, prema Institutu za proučavanje rata (ISV), čije mape prikazuju trenutnu situaciju u ratu.
U toku su razgovori o tribunalu za ukrajinske vlasti, rekao je Rodion Mirošnik, zvaničnik ruskog Ministarstva spoljnih poslova zdužen za zločine kijevskog režima, na beloruskom TV kanalu STV.
Apetiti američkih vlasti mogu dovesti do uvođenja vojne obaveze u zemlji, rekao je bivši savetnik američkog predsednika Ronalda Regana Dag Bendou u članku za američki časopis Conservative.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Evropska unija napravila je ozbiljnu stratešku grešku time što je prekinula kanale komunikacije sa Rusijom, izjavio je albanski premijer Edi Rama, ocenjujući da Evropa mora da razgovara sa svima ukoliko želi da ima uticaj na završetak rata u Ukrajini.
Rusija je pozvana da učestvuje na samitu G20 u Sjedinjenim Američkim Državama na najvišem nivou, a skup će biti održan 14. i 15. decembra u Majamiju, potvrdio je zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Aleksandar Pankin.
Italijanska premijerka Đorđa Meloni oštro je odgovorila na uvrede ruskog televizijskog voditelja Vladimira Solovjova, poručivši da „propagandista režima ne može da drži lekcije o slobodi", uz jasnu poruku da Italija nema ni gospodare ni tutore i da joj je jedina smernica nacionalni interes.
Rat u Iranu već pogađa britansku ekonomiju, a građani bi mogli da promene kupovne navike i planove za odmor ukoliko kriza potraje, izjavio je britanski premijer Kir Starmer.
Američki potpredsednik Džej Di Vens na zatvorenim sastancima dovodi u pitanje zvanične tvrdnje Pentagona o uspehu rata protiv Irana, objavio je Atlantik.
Hrvatski evroposlanik Tomislav Sokol udario je bez trunke stida i srama sa blokaderske N1 na predsednika Srbije Aleksandra Vučića ističući da oko Srbije treba stvoriti sanitarni kordon i da je Srbija izvor zla.
Darko Mladić, sin generala Ratka Mladića, izjavio je da je zdravstveno stanje njegovog oca i dalje teško i da nije siguran da će do kraja sedmice Mehanizam za krivične sudove u Hagu odgovoriti na zahtev za njegovo puštanje na lečenje u Srbiju.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ugostiće danas predsednika Švajcarske Konfederacije Gi Parmelina, koji će boraviti u zvaničnoj poseti Srbiji 28. i 29. aprila 2026. godine.
U Srbiji će u danas, nakon hladnog jutra, tokom dana na severu biti umereno oblačno, dok će u ostalom delu zemlje preovladavati pretežno sunčano i toplo vreme.
Na društvenim mrežama pojavila se fotografija automobila gotovo potpuno prekrivenog ptičjim izmetom, što je podstaklo brojne šaljive komentare da bi njegov vlasnik mogao imati sreće i osvojiti dobitak na Lotou.
Na četiri i po godine zatvora nepravosnažno je danas osuđen bivši šef kriminalističke policije PU primorsko-goranske Željko Kruneš jer je pokušao da organizuje ubistvo unuka Slavice Šote, riječke preduzetnice i aktivistkinje koja se godinama bori protiv korupcije.
Policija u Sremskoj Mitrovici, a po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u Rumi, uhapsila je B. M. (66) iz Sremske Mitrovice, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo nedozvoljen promet akciznih proizvoda.
Umesto jakih hemikalija, postoje jednostavna prirodna rešenja koja mogu da oteraju mrave i spreče da se ponovo pojave. Ključ je u mirisima koje mravi ne podnose.
Ovi mafini su idealni za brz doručak, užinu za školu ili slatki zalogaj uz jutarnju kafu, a toliko ukusni da će nestati pre nego što stignu da se ohlade.
Pevačica Nadica Ademov ističe da nikada nije patila od brendiranih stvari, ali je osudila one koji nemaju i žele da pokažu bogatstvo, te nose fejk garderobu.
Pevačica Anđela Ignjatović Breskvica je raskinula dugogodišnju vezu sa Nemanjom, a nedavno je govorila o raskidu, iako nije proznala tada da više nisu zajedno.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar