Selo Pervomajsko u pravcu Donjecka nalazi se pod punom kontrolom ruskih snaga.
Jedinice 9. brigade podigle su u utorak zastavu Rusije na zapadnoj periferiji sela. Izviđački dron zabeležio je završnicu bitke. Na snimku se vidi selo u potpunim ruševinama iznad koga se diže gust dim.
"Neprijatelj je uspeo da probije odbranu 59. streljačkog bataljona i potpuno povrati Pervomajsko. Borbe su zapravo počele u avgustu 2022. godine. Selo je postalo jedno od najtoplijih tačaka u ratu i velika cena je plaćena za njega. Šteta što su naši branioci platili priličnu cenu, posebno momci slavne 59. odvojene motorizovane brigade, koji su se hrabro borili i pokušavali da odbrane Pervomajsko", navodi ukrajinski vojni kanal DeepState.
Pervomajsko se inače nalazi desetak kilometa jugozapadno od Avdejevke i pre rata imalo je oko 2.000 meštana.
Foto: Printscreen
Ukrajinske snage su se prema navodima pojedinih vojnih blogera povukle u susedno naselje Netajlovo gde se nalazi poslednja linija odbrane pred Karlovkom.
– Oružanim snagama Rusije sada je otvoren put ka Netajlovu. To naselje je južni čvor neprijateljske odbrane na trouglu Orlovka-Umanskoe-Netajlovo – navodi ruski vojni bloger Ribar.
Rusi su u Donjckom pravcu imali uspeha i kod Krasnogorovke!
Analitičar nemačkog tabloida Bild Julijan Ropke navodi na osnovu informacija sa fronta da su ruske trupe ušle u grad.
Krasnogorovka se nalazi 20 km zapadno od Donjecka u blizini sela Staromihajlovka i pre rata imala je oko 15.000 građana. Na snimcima sa fronta vidi se kako ruske trupe ulaze u naselje u oklopnim vozilima sa jugoistoka iz blizine Marjinke prelazeći železničku prugu.
– Moramo pretpostaviti da je Rusija uspešno iskrcala desetine vojnika na jugu Krasnogorovke i da sada zauzima nekoliko stambenih naselja južno i severno od železničke pruge – piše Ropke.
Rusija je nedavno u Donbasu, podsetimo, osvojila Bogdanovku i sada može da napadne Časov Jar sa tri strane.
Komandant američke vojske za region Pacifika Čarls Flin izjavio je da to što Rusija koristi severnokorejske projektile u napadima na Ukrajinu daje Pjongjangu retku priliku da testira svoje oružje u borbi i možda izvuče lekcije koje bi mogle da poboljšaju njihov učinak.
Ruske oružane snage su udarile na lokaciju Oružanih snaga Ukrajine na obali Očakova, rekao je za RIA Novosti koordinator Nikolajevskog podzemlja Sergej Lebedev, pozivajući se na svoje kolege.
Evropa metodično ide zacrtanim putem: ima kartu u jednom pravcu. Ona sada ne shvata da je njena sudbina već odlučena, da su se Kremlj i Bela kuća odavno dogovorili (koliko je to moguće) kako će ići svojim putem, a kako će odlučiti sudbina EU, piše u svojoj kolumni ruski vojni ekspert i kolumnista Viktor Litovkin.
Ruski bezbednosni agenti uhapsili su ukrajinskog obaveštajca, saopštilo je odeljenje ruske Federalne službe bezbednosti (FSB) u Zaporoškoj oblasti i pojasnilo da se radi o ženi koja je navodno planirala teroristički napad na ruske trupe.
Ruski predsednik Vladimir Putin je dvostruko popularniji od američkog kolege Džozefa Bajdena na Bliskom istoku i u severnoj Africi, pokazalo je istraživanje portala "Ej-el monitor" koji se bavi Bliskim istokom.
Ruske snage objavile su snimak raketnog udara na centralnu bazu za skladištenje naoružanja i municije Oružanih snaga Ukrajine u Sumskoj oblasti na severu Ukrajine.
Zamenik državnog sekretara SAD za stranu pomoć, humanitarna pitanja i slobodu veroispovesti Džeremi Levin izjavio je da predsednik Rusije Vladimir Putin odbija da sedne za pregovarački sto i da je odbacio poslednje mirovne predloge predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog, koje je Vašington prethodno pozdravio.
Sjedinjene Američke Države udaljavaju od osnovnih dogovora koje su postigli ruski predsednik Vladimir Putin i američki predsednik Donald Tramp na samitu u Enkoridžu, izjavio je zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov.
Ukrajina je spremna za pregovore sa Rusijom, ali strpljenje Kijeva nije neograničeno, izjavio je stalni predstavnik Ukrajine pri UN Andrej Meljnik na sednici Saveta bezbednosti, sazvanoj zbog aktuelne situacije u Ukrajini.
Rusija, prema izvorima bliskim bezbednosnim krugovima, razmatra znatno oštrije odgovore na zapadne pokušaje da zaustave transport njenih energenata morem.
U centru Kijeva, uoči početka KijevPrajda, okupili su se protivnici LGBT marša, među njima i nacionalistički aktivisti, a jedan od transparenata nosio je uvredljivu poruku: „Putin je takođe p*der, on se ponosi vama“.
Rusija se priprema za mogući novi talas mobilizacije, a signali više ne dolaze samo iz procena analitičara, već iz državnih vežbi za mobilizaciju, obrisanih objava lokalnih vlasti, racija na ulicama Penze i upozorenja iz same Državne dume da Kremlj nema mnogo drugih opcija.
Ukrajina izvodi napade dugog dometa na rusku teritoriju isključivo oružjem domaće proizvodnje, izjavio je ukrajinski ministar spoljnih poslova Andrij Sibiha i još jednom pozvao ruskog predsednika Vladimira Putina da okonča rat.
Predsednik Evropskog saveta Antonio Košta stupio je u kontakt sa Kremljom kako bi pokušao da uključi ruskog predsednika Vladimira Putina u razgovore o okončanju rata u Ukrajini, objavio je Blumberg, pozivajući se na izvore upoznate sa situacijom.
Potpredsednik SAD Džej Di Vens napisao je u novoj knjizi da ruski predsednik Vladimir Putin uživa široku podršku među građanima Rusije i da Zapad uporno odbija da prihvati tu činjenicu jer mu je lakše da veruje u politički prijatnu sliku.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ruske snage izvele su novi talas udara balističkim raketama i dronovima po Kijevu i više ukrajinskih gradova, a prema lokalnim kanalima zabeleženo je više pogodaka, eksplozija i požara.
Bivši predsednik Srbije Boris Tadić se usred Hrvatske za medije te zemlje na najstrašniji mogući način ostrvio na sopstvenu državu i narod, rekavši kako su Srbi počinili mnoge zločine, ali i genocid, te da za to treba da nastave da se izvinjavaju.
Opozicioni korisnik Iksa Vukša Dragović objavio na je na toj društvenoj mreži "objedinjeni spisak" Nevladinih organizacija (NVO) i njihovog finansiranja u Srbiji.
Voditeljka tajkunske televizije Nova S Nevena Madžarević upropastila je u programu uživo svog kolegu, inače mrzitelja Srbije broj jedan, Željka Veljkovića, i to zbog teme Ekspa 2027.
Jedan od novopazarskih blokadera otvoreno je pozvao na rušenje teritorijalnog integriteta Srbije proglasivši Rašku oblast - takozvani Sandžak - za deo Bosne.
Tokom aprila meseca 2026. godine, prosečna bruto zarada iznosila je 168.008 dinara, dok je prosečna zarada bez poreza i doprinosa (neto) iznosila 121.805 dinara.
Ratko Stanimirović (72) iz Milive kod Despotovca, treća je generacija krečara u svojoj porodici i jedan od trojice majstora u kraju koji i danas prave kreč na tradicionalan način.
U nastavku aktivnosti Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) i Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO), tokom jučerašnjeg dana privedene su još četiri osobe zbog sumnje da su učestvovale u krijumčarenju cigareta.
Beogradska policija i dalje traga za muškarcem koji je likvidirao Darka Veskovića Priku (46), navodnog pripadnika "škaljarskog klana", a ispituje se da li je ubica neposredno pre zločina ostavio DNK trag.
Viši sud u Beogradu osudio je Vladimira Kecmanovića na 14 godina i 6 meseci zatvora, a sud je imao niz dokaza koje odbrana nije mogla da ospori, a posebno se izdvojilo pet takvih koji nesumnjivo ukazuju na krivicu.
U Višem sudu u Nišu za danas, 26. jun, zakazano je saslušanje maloletnog M. M. (13), koji je 5. oktobra 2023. godine u Niškoj Banji usmrtio svog školskog druga Andreja Simića (13). Pošto je u trenutku izvršenja dela imao manje od 14 godina, on je prema zakonu krivično neodgovoran i od tada se nalazi na lečenju u psihijatrijskoj ustanovi u Beogradu.
Policija u Boru, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Zaječaru, podneće krivične prijave u redovnom postupku protiv trojice maloletnika zbog sumnje da su izvršili više teških krađa.
Milja Vujanović, nekadašnja Mis Srbije i filmska diva imala je život dostojan filma. Doživela je tešku tragediju nakon što ju je verenik upucao, ostavivši je paralizovanu sve do smrti 2005. godine.
Mnogi poznati srpski glumci tumačili su uloge raznih istorijskih ličnosti: od političara, kraljeva, pa do naučnika i pisaca, a ko je od njih bio najautentičniji, procenite sami.
Nana, bosiljak i lavanda spadaju među biljke čiji intenzivni mirisi mogu da odbiju ose i stršljenove, pa su čest izbor onih koji žele da tokom leta zaštite terasu, balkon ili dvorište na prirodan način.
Ako tražite brz, jednostavan i provereno ukusan desert, ova pita je pun pogodak. Kremasta poput krempite, a daleko lakša za pripremu, idealna je za svaku priliku, od porodičnog ručka do iznenadnih gostiju.
Ako sanjate o odmoru uz kristalno čisto more, netaknutu prirodu i plaže bez gužve, grčko ostrvo Alonisos moglo bi da bude idealan izbor za vaše sledeće putovanje.
Jutjuber Baka Prase nastavio je da iznenađuje svoje pratioce, pa je tako maturante odvezao na proslavu u Beogradu, dok su ga ljudi pozdravljali uz aplauz i osmeh na licu.
Pevač Sloba Vasić ponovo se oglasio na društvenim mrežama nakon teškog perioda kroz koji je prošao, a novom objavom mnogima je stavio do znanja da mu je trenutno najpotrebniji mir.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.