Makron se našao u nebranom grožđu! Francuski predsednik mora da se bori sa nekoliko kriza
Podeli vest
Francuski predsednik mora da se bori sa nekoliko kriza u trenutku kada ankete pokazuju da Nacionalno okupljanje Marin Le Pen već prednjači nad njegovim "Preporodom" među Francuzima
Dok je francuski predsednik Emanuel Makron započeo nedelju u svojoj zoni komfora, hvaleći se međunarodnoj poslovnoj eliti u Versajskom zamku kako je transformisao Francusku u magnet za investicije, završava je boreći se sa nekoliko zasebnih kriza, piše "Blumberg".
Naredna dva-tri dana biće ključna za oporavak slovačkog premijera Roberta Fica, koji je i dalje u bolnici nakon pokušaja atentata, izjavio je potpredsednik Vlade i načelnik Ministarstva odbrane Robert Kalinjak.
Izraelska vojska otkrila je u Pojasu Gaze tela tri izraelska taoca koje je palestinski pokret Hamas kidnapovao sa muzičkog festivala 7. oktobra 2023. godine, jedno od njih je 23-godišnje Šani Luk, koji je takođe imala nemačko državljanstvo. Snimci njenog zlostavljanja privuklo je globalnu pažnju medija, izvestila je u petak pres služba Izraelskih odbrambenih snaga (IDF).
17.05.2024
18:35
Američki medij podseća da je Makronova vlada bila je prinuđena da uvede vanredno stanje u Novoj Kaledoniji nakon smrtonosnih protesta separatista, a da su dan pre toga dva zatvorska čuvara u severnoj Francuskoj ubijena i tri ranjena u pokušaju naoružanih napadača da oslobode zatvorenika u tranzitu. Povrh toga, policija je prošle noći ubila čoveka koji je pokušavao da zapali sinagogu u Ruanu.
Do kriza dolazi svega tri nedelje pre izbora za Evropski parlament, a u trenutku kada nova anketa sprovedena za "Figaro" pokazuje da je bezbednost treća najbitnija stavka Francuzima, od kojih 70 ne veruju u Makronovu sposobnost da istu omogući.
Povrh toga, "Blumberg" napominje da ankete pokazuju da će "štićenik" Marin Le Pen iz Nacionalnog okupljanja, Džordan Bardela, verovatno pobediti Makronov "Preporod" sa oko dvostruko više glasova.
Ruski predsednik Vladimir Putin nazvao je dobrom idejom predlog da se u budućnosti kineska i ruska zastava zajedno istaknu na Marsu.
17.05.2024
17:28
Le Penova je već iskoristila porast cena da kritikuje probiznis reforme vlasti, dok se Bardela osvrnuo na najnovije krize tokom govora održanog u četvrtak.
"Sada znamo da je javni red dragoceno bogatstvo koje više nije garantovano i da francusko društvo može da sklizne u masovno i nekontrolisano nasilje", rekao je on.
Potpredsednik Skupštine Slovačke Luboš Blaha izjavio je danas da atentat na premijera te zemlje Roberta Fica predstavlja šok za slovačko društvo izrazivši uverenje da je napad rezultat višegodišnje mržnje liberalnih medija i slovačke opozicije, koju je nazvao vrlo ratnohuškačkom i antiruskom.
Premijer Slovačke Robert Fico zadobio je teške povrede kada je na njega u sredu, posle sednice vlade u gradu Handlova, 71-godišnji Juraj Cintula, iz neposredne blizine ispalio 5 hitaca, od kojih su četiri pogodila Fica.
Nedavno objavljena knjiga otkrila je supertajni plan iz doba Hladnog rata koji ima za cilj da zaštiti SAD od sovjetskog nuklearnog napada zaustavljanjem Zemljine rotacije. Projekat Retro osmislili su američki vojni analitičari 1960. godine.
Lekari su tokom noći uspeli da stabilizuju stanje premijera Roberta Fica, ali njegovo stanje je i dalje ozbiljno, objavila je u četvrtak direktorka bolnice u Banskoj Bistrici Miriam Lapunikova.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Naredna dva-tri dana biće ključna za oporavak slovačkog premijera Roberta Fica, koji je i dalje u bolnici nakon pokušaja atentata, izjavio je potpredsednik Vlade i načelnik Ministarstva odbrane Robert Kalinjak.
Kineski predsednik Si Đinping, prema procenama američke obaveštajne zajednice, pokazuje znake duboke i sve izraženije sumnjičavosti, što u Vašingtonu izaziva ozbiljnu zabrinutost zbog stabilnosti vrha kineskog vojnog i političkog sistema, piše Njujork tajms pozivajući se na više izvora upoznatih sa tim analizama.
U Hrvatskoj ne kriju opsesiju Srbijom, pa je i njihova tajna agentura usmerena da ovde vršlja i vrbuje saradnike u svim strukturama zarad ostvarivanja različitih ciljeva - sada je plan da Srbiju ometaju u tome da ima još jedan dotok nafte u državu.
Rektor Beogradskog univerziteta Vladan Đokić bio je razapet u tajkunskim medijima sve dok nije postalo očigledno da je upravo on ideolog obojene revolucije u Srbiji i vođa blokaderskog pokreta.
Savet Evrope je danas objavio na svojoj internet prezentaciji izveštaj Manivala (Komitet eksperata za procenu mera za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma) o uzajamnom evaluaciji Srbije, koji je usvojen na plenarnom zasedanju tog tela u decembru 2025. godine.
Narodni poslanik, lider Ekološkog ustanka i blokader Aleksandar Jovanović Ćuta je tokom nedavnog televizijskog gostovanja jasno stavio do znanja svima da se kaje zbog podrške blokaderima.
Plavi tim je u borbi za nominacije savladao Crveni sa 8:6 posle neizvesne borbe, dok je pre toga Lana Stanišić osvojila dodatni život. Epizodu je obeležio i Jovan Radulović Jodžir koji je imao nezgodan problem sa desnim okom.
Tokom jedne borbe voda je prsnulo u desno oko Jovana Radulovića Jodžira i nakratko mu poremetila vid. Zbog te situacije, on je prekinuo borbu koja je na fer predlog Jovana Ikića ponovljena.
Član predsedništva SNS Miroslav Čučković gostujući u Info jutru komentarisao je učešće rektora Beogradskog univerziteta Vladana Đokića na narednim izborima i to ispred tzv. Studentske liste.
Četrnaesta epizoda Informerove hit emisije "Na merama" otkriće vam gde poslanik blokader Branko Miljuš “bistri” politiku, čime se bavi samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kakve su gastronomske navike političara u pokušaju Miroslava Aleksića, kako penzionerske dane provodi poznato TV lice Žika Šarenica, te na koji način jedan od glavnih pretendenata za studentsku listu Milo Lompar glumata čoveka iz naroda.
Vanrednom kontrolom veterinarskih inspektora Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, sprovedenom juče (4. februara) u mlekari ''Kikinda'' u Kikindi, otkrivene su ozbiljne nepravilnosti u vezi sa označavanjem rokova upotrebe sira.
U većem delu zemlje danas će biti promenljivo oblačno, u košavskom području i na planinama i vetrovito, a posle podne i uveče u Bačkoj, Sremu i zapadnoj Srbiji ponegde sa kratkotrajnom kišom. Temperatura će se kretati od -3 do 14 stepeni.
U nastavku borbe protiv korupcije, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije, Odeljenja za borbu protiv korupcije, u saradnji sa Posebnim odeljenjem za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, uhapsili su D. I. (30) iz okoline Bača, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršila krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica.
Policajci u Šidu su uhapsili N. I. (38), zbog sumnje da јe izvršio krivično delo nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružјa i eksplozivnih materiјa.
Policija u Zemunu uhapsila je četiri osobe zbog sumnje da su organizovali i izvršili brutalno razbojništvo nad državljaninom Srbije koji je došao na odmor iz Švajcarske.
Na društvenim mrežama se pojavio uznemirujući video i svedočenje žrtve iz Nigerije, u kojem tvrdi da je Bono Voks frontmen grupe U2 seksualno zlostavljao nju i njenog brata.
Koncertom Simfonijskog orkestra RTS-a, uz violinistu Stefana Milenkovića i dirigenta Srboljuba Dinića, sinoć je obeležen Dan Velike dvorane Kolarčeve zadužbine.
Animirani film "Tri sestre", inspirisan potresnom crnogorskom legendom o tri sestre iz Prčnja koje su umrle čekajući istog muškarca, našao se među kandidatima za Oskara u kategoriji kratkog animiranog filma.
Borislav Pekić, srpski pisac i politički disident, koji je zbog komunističkih vlasti robijao i živeo u egzilu po povratku u Srbiju krajem osamdesetih dočekan je od čitalaca i kulturne javnosti sa velikim poštovanjem.
Gotovo svako domaćinstvo ima bar jednu čarapu bez para, a pitanje gde nestaju tokom pranja i dalje zbunjuje mnoge. Iako deluje kao mala misterija, razlozi su sasvim jednostavni i lako objašnjivi.
Supruga Kristijana Golubovića Kristina Spalević odlučila je da mu priredi neuobičajen tretman za mršavljenje koji topi masti, ali ni Kristijan nije mogao da sakrije svoj šok kad je saznao šta ga čeka.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar