• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: informer.rs

25.06.2024

09:40

Šok u NATO! Putin stvara veliku vojnu organizaciju! Neviđena histerija nakon poteza ruskog lidera, Zapad ne zna šta da radi!

printscreen tv Front/EPA

Vesti

Šok u NATO! Putin stvara veliku vojnu organizaciju! Neviđena histerija nakon poteza ruskog lidera, Zapad ne zna šta da radi!

Podeli vest

Retorika Vladimira Putina o evroazijskoj bezbednosnoj koaliciji deo je plana Kremlja za stvaranje grupe zemalja bliskih Moskvi koje će se suprotstaviti Zapadu i NATO-u, objavio je Institut za proučavanje rata (ISW).

Procena think tanka iz Vašingtona usledila je nakon Putinove posete Severnoj Koreji, koja je, prema rečima jednog međunarodnog bezbednosnog analitičara za Newsweek, "produbila već dobar odnos između Moskve i Pjongjanga".

Putin je izjavio da je Moskva spremna da razgovara o evroazijskim bezbednosnim pitanjima sa organizacijom SCO koju predvode Rusija i Kina, Zajednicom nezavisnih država (CIS) i Evroazijskom ekonomskom unijom (EAEU), kao i sa zemljama BRICS-a (Brazil, Rusija, Indija, Kina, Južna Afrika, Iran, Egipat, Etiopija i Ujedinjeni Arapski Emirati).

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov je na sastanku ministara spoljnih poslova u Almatiju u Kazahstanu rekao da Moskva planira formiranje"evroazijsku bezbednosnu organizaciju" koja bi zamenila evroatlantski bezbednosni sistem.

Alternativa Zapadu

ISW navodi da je Lavrov verovatno mislio na nastojanja Moskve da poveća saradnju sa Asocijacijom država jugoistočne Azije (ASEAN) nakon Putinove posete Vijetnamu.

Američki think tank kaže da će Putin i njegovi zvaničnici verovatno pokušati da poguraju napore da se stvori koalicija "kako bi se postavili kao alternativa NATO-u", dok će takođe pokušavati da "lažno prikaže zapadne zemlje kao pristalice Ukrajine".

Ovo je deo plana Kremlja da uspostavi grupu koja može delovati "kao alternativa Zapadu i da potkopa NATO", dodaje ISW.

Od početka rata, Putin pojačava pozive na borbu protiv onog što naziva "globalnim i ekonomskim političkim sistemom kojim dominira Zapad".

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Ne propustite novu epizodu emisije "Na merama" - U subotu od 20h ulazimo u trag i nedodirljivima!
Live TV

Ne propustite novu epizodu emisije "Na merama" - U subotu od 20h ulazimo u trag i nedodirljivima!

Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…

05.12.2025

10:57

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set