Udar ukrajinskih snaga (OSU) na Sevastopolj može ozbiljno promeniti tok sukoba u Ukrajini, napisao je penzionisani oficir američkih oružanih snaga, Danijel Dejvis, na društvenoj mreži X.
- Putin je poznat po svojoj opreznosti, proračunatosti i strpljenju. Ali i njegovo strpljenje ima granice, i bojim se da ovo može biti prelomna tačka - stoji u objavi.
Dejvis je dodao da za Zapad, uz velike rizike, nema proporcionalne koristi od dozvole za napade na rusku teritoriju. Po njegovom mišljenju, takav potez neće poboljšati situaciju za Ukrajinu na frontu.
- Samo rizik, bez ikakve nagrade. Bojim se da ćemo uskoro shvatiti da grešimo u skoro svim tačkama - naglasio je on.
Ukrajinske snage su 23. juna izvele namerni teroristički napad na Sevastopolj sa pet američkih operativno-taktičkih raketa ATACMS, opremljenih kasetnim bojevim glavama. Tokom odbijanja raketnog napada, ruska protivvazdušna odbrana presrela je četiri rakete. Eksplozija bojeve glave pete američke rakete u vazduhu dovela je do brojnih žrtava među civilima u Sevastopolju. Poginulo je pet osoba, uključujući dvoje dece. Prema poslednjim podacima, više od 151 osoba je povređena, od kojih je 82 hospitalizovano, uključujući 27 dece.
Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je da Vašington, zajedno sa ukrajinskim vlastima, snosi odgovornost za napad, jer se planovi leta za američke operativno-taktičke rakete ATACMS unose od strane američkih stručnjaka na osnovu podataka iz sopstvene satelitske obaveštajne službe SAD.
Mnogi zapadni političari nisu hteli čak ni da se udube u suštinu novog ruskog predloga za regulisanje situacije u Ukrajini, iako ta inicijativa realno može da zaustavi rat, izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin.
Čečenski lider Ramzan Kadirov rekao je da je „uhapsio” dekana Ruskog univerziteta za specijalne snage (RUS) Bajbetara Vajhanova i pozvao Službu bezbednosti Ukrajine (SBU) da dođe u Grozni po njega.
Ruska vojska je pre nekoliko dana prikazala novi sistem za borbu protiv dronova pod nazivom "netkomet", a u pitanju je mreža koja se iz drona "baca" na neprijateljski dron i obara ga na zemlju, a najveću efikasnost pokazala je u bori sa kvadkopterima.
Dva ključna savetnika bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa predstavila su mu plan za okončanje rata u Ukrajini, ako pobedi na predsedničkim izborima, koji uključuje uslovljavanje dalje vojne pomoći Ukrajini njenim ulaskom u mirovne pregovore.
Retorika Vladimira Putina o evroazijskoj bezbednosnoj koaliciji deo je plana Kremlja za stvaranje grupe zemalja bliskih Moskvi koje će se suprotstaviti Zapadu i NATO-u, objavio je Institut za proučavanje rata (ISW).
Ukrajinske oružane snage prvi put su upotrebile HIMARS sisteme za napad na Kursku oblast u Rusiji, pri čemu je uništena zgrada FSB-a, izveštava ruski medij Astra, pozivajući se na izvore.
Vojna podrška Alijanse Kijevu ne znači da je NATO strana u konfliktu Ukrajine i Rusije, izjavio je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg nakon napada na Sevastopolj pomoću američkih projektila ATACMS.
Zambija nema potrebe za američkim vojnim prisustvom, rekao je poslanik Stiven Kampjongo u intervjuu za RT. Poslanik opozicionog Patriotskog fronta reagovao je na regionalnu zabrinutost u vezi sa stalnim prisustvom snaga američke Afričke komande (AFRIKOM) u Zambiji i na zahteve poslanika za njihovo povlačenje.
Noć u Odesi protekla je pod eksplozijama, požarima i crvenim odsjajem iz pravca luke, nakon što su ruske snage izvele masovan udar dronovima „Geranj“ i raketama na više ukrajinskih oblasti.
Ruska vojska sve otvorenije gađa mesta na kojima se, prema tvrdnjama Moskve, nalaze strani borci u Ukrajini, a poslednji talas udara ponovo je otvorio neprijatno pitanje za Zapad: koliko su zaista duboko državljani NATO zemalja uvučeni u rat koji njihove vlade zvanično ne vode.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski ocenio je da Kijev mora da reaguje zbog odluke Vladimira Putina da stanovnicima Pridnjestrovlja pojednostavi dobijanje ruskog državljanstva.
Uništavanje luke u Odesi postaje jedna od tema oko koje se u ruskoj javnosti sve otvorenije čuje nezadovoljstvo zbog načina na koji Moskva vodi rat u Ukrajini.
Više od 22.000 korisnika ostalo je bez električne energije nakon ruskog napada dronovima tokom noći na južni deo Odeske oblasti, saopštile su lokalne vlasti.
Deset osoba povređeno je danas u ruskim napadima dronom na Odesku oblast, od kojih su dve u teškom stanju, saopštio je šef Odeske oblasne vojne administracije Oleg Kiper.
Evropska unija je u prvom tromesečju 2026. kupila više ruskog tečnog prirodnog gasa nego ikada ranije, i to u trenutku kada Brisel najavljuje potpuno zatvaranje vrata ruskim energentima.
Rusija je izvela jedan od najžešćih vazdušnih napada na Ukrajinu od početka rata, a udari su pogodili Kijev, zapadne oblasti zemlje, energetske objekte, prugu, luke i drugu infrastrukturu važnu za ukrajinsku pozadinu.
Jermenija bi, ukoliko nastavi sadašnji spoljnopolitički kurs i ubrza približavanje Evropskoj uniji, mogla da se suoči sa posledicama sličnim onima koje su promenile Ukrajinu, poručio je ruski predsednik Vladimir Putin.
Uspešno lansiranje strateškog raketnog kompleksa „Sarmat“ predstavljalo je snažan signal Zapadu da Rusija nije oslabljena sukobom u Ukrajini i da nastavlja modernizaciju svog nuklearnog arsenala, piše kineski portal Sohu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Mnogi zapadni političari nisu hteli čak ni da se udube u suštinu novog ruskog predloga za regulisanje situacije u Ukrajini, iako ta inicijativa realno može da zaustavi rat, izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin.
Donald Tramp je u Peking otišao sa namerom da Kinu uvuče u američki pritisak na Iran, ali se iz tog puta vratio sa porukom koja u Vašingtonu zvuči mnogo neprijatnije nego što Bela kuća želi da prizna — Peking više ne želi da bude pomoćni igrač američke politike na Bliskom istoku.
Blokaderi su ponovo uhvaćeni u lažima i muljačinama, potvrđujući još jednom obrazac ponašanja koji javnost sve češće prepoznaje. Ništa novo, ništa iznenađujuće, još jedna afera dodatno je ogolila njihove metode i način delovanja.
U emisiji koju vodi blokaderski novinar Aleksandar Dikić, gostovala je okorela opozicionarka Biljana Stojković i izjavila da, kada je reč o Kosovu i Metohiji, Ustav Srbije treba menjati.
Osvanuo je novi snimak koji pokazuje pravo lice blokadera. Naime, ovo je još jedan dokaz totalnog sunovrata blokadera u provaliju iz koje nemaju spasonosno uže.
Bivša potpredsednica Vlade Srbije i ministarka saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović raskrinkala je omiljenu blokadersku mantru - da je novosadska nadstrešnica pala zbog korupcije.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
Granica konzumiranja elektronskih cigareta i vejpova se spušta – čak i deca od 11 godina konzumiraju ovakve cigarete. Posledice su višestruke, po pluća, ali i centralni nervni sistem.
Zvanični srednji kurs dinara za evro u ponedeljak će biti 117,3945 dinara, što je neznatna promena u odnosu na juče, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).
U Srbiji će ujutru iznad većeg dela zemlje biti pretežno vedro, samo na istoku i jugu očekuje se mestimično niska oblačnost, navodi se u današnjoj prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Viši sud u Beogradu odredio je pritvor do 30 dana za 10 osoba osumnjičenih za učešće u brutalnom ubistvu i prikrivanju likvidacije Aleksandra Nešovića Baje(48).
Kristijan Aleksić (50), koji se sumnjiči da je u subotu uveče u Drnišu ubio 19-godišnjeg mladića Luku M. na terasi porodične kuće, uhapšen je tokom noći. Kako navode hrvatski mediji, Aleksić se skrivao u žbunju kod lokalne pečenjare.
Reditelj Džozef Gordon-Levit režira novi triler za Netfliks pod nazivom "2034" u kojem je veštačka inteligencija u središtu priče. Glavna uloga pripala je glumici Rejčel Mekadams koja boravi u Beogradu zbog snimanja ovog filma.
Glumac Milan Lane Gutović se jednom nije pojavio na snimanju serije "Bela lađa", a razlog nedolaska na set i danas se prepričava kao jedna od najvećih anegdota ove hit serije.
Vlastimir Đuza Stojiljković važi za jednog od najvećih glumaca srpske kinematografije, a za života je često pričao o svom teškom detinjstvu. Tokom jednog intervjua ispričao je da je išao bos, pešaka čak od Niša do Beograda.
Muzeje u Srbiji je tokom 2024. godine posetilo 2.125.437 ljudi, objavio je Republički zavod za statistiku povodom Međunarodnog dana muzeja koji se obeležava 18. maja.
Iz kompanije "Anthropic", poznate po razvoju AI modela "Claude", stižu najave o novoj generaciji veštačke inteligencije koja neće samo odgovarati na zahteve korisnika, već će pokušavati da predvidi njihove potrebe i navike.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar