Šokantno: SAD ispaljuje moćnu hipersoničnu raketu nakon zatvaranja birališta!
Podeli vest
Američka vojska planira testiranje hipersonične rakete sposobne da nosi nuklearnu bojevu glavu samo nekoliko sati posle zatvaranja biračkih mesta!
Interkontinentalna balistička raketa (ICBM) "Minuteman III", bez nuklearne bojeve glave, biće lansirana između 23.01 i 5.01 po pacifičkom vremenu iz svemirske baze Vandenberg u Kaliforniji, preneo je Dejli mejl.
Ruski predsednik Vladimir Putin izvršio je proveru strateških snaga nuklearnog obuzdavanja. On je pratio izvođenje vojnih vežbi iz situacionog centra u Kremlju.
29.10.2024
14:23
Neki su izrazili zabrinutost zbog testiranja nuklearnog oružja na isti dan kada se bira novi predsednik. Međutim, vojni zvaničnici navode da je "test rutinski i planiran pre nekoliko godina".
Rekli su da je svrha testa da pokaže "spremnost američkih nuklearnih snaga" i pruži "poverenje u nuklearnu odbranu zemlje" usred straha od sve veće pretnje izbijanja Trećeg svetskog rata.
Vežba će prikazati putanju ICBM od 6.700 kilometara od baze do atola Kvadžalein, malog ostrva u severnom Pacifiku, što će trajati oko 22 minuta.
Predsednik SAD Džo Bajden izrazio je spremnost za pregovore o nuklearnom oružju sa Rusijom, Kinom i Severnom Korejom. Međutim, ruski vojni stručnjak i pukovnik u penziji Viktor Litovkin smatra da su te izjave samo retorika.
Oružje može dostići brzinu preko 24.000 kilometara na sat, što mu omogućava da pogodi bilo koju metu širom sveta za samo 30 minuta nakon lansiranja. Moskva je udaljena oko 9.500 kilometara od Kalifornije, dok je Peking na oko 9.700 kilometara - dve nacije koje se smatraju pretnjom za SAD.
ICBM je jedno od dva oružja koje SAD trenutno koristi, drugo su balističke rakete lansirane sa podmornica (SLBM) koje se ispaljuju sa podvodnih podmornica.
Međutim, američka raketa "Titan" dostizala je brzine od 26.000 kilometara na sat kada je bila u upotrebi od 1963. do 1987. godine. "Titan" je mogao da pogodi metu udaljenu više od 9.700 kilometara za manje od 30 minuta.
Ova raketa je uklonjena kako bi ustupila mesto naprednijim sistemima, poput "MX Peacekeeper", koji su imali slične brzine i domete.
ICBM je vitalna komponenta nuklearnih snaga američke vojske, sposoban da dostavi nuklearne bojeve glave do ciljeva širom sveta, ali je planirano da bude povučen iz upotrebe do 2029. godine i zamenjen "Sentinel" ICBM raketom "LGM-35A".
Američko vazduhoplovstvo je izjavilo da je "sistem oružja Sentinel najisplativija opcija za održavanje sigurnog, pouzdanog i efikasnog kopnenog dela nuklearnog trijada i proširila bi njegove sposobnosti do 2075. godine".
- Ovo lansiranje testne rakete označava početak izvanredne nedelje za naše Čuvare i avijatičare u Vandenbergu, sa dva testna lansiranja zakazana iz Zapadne oblasti.
- Ovi testovi su od ogromnog značaja, ne samo za odbranu naše zemlje već i kao ključan trenutak za prikaz izvanrednih sposobnosti i stručnosti našeg posvećenog tima"
Predstojeći test dolazi, međutim, manje od nedelju dana nakon što je Severna Koreja obećala da će podržati Rusiju sve do njene pobede u Ukrajini.
I samo nekoliko dana nakon što je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov upozorio da su SAD i Rusija veoma blizu da uđu u "direktan vojni sukob".
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Oficir u penziji
pre 1 godinu
Isuviše navijate za nekoga. Raketa je još uvek u fazi testiranja tako da ove bajke koje prosipate tek treba da se potvrde. Pozdravaljaju vas Rusi sa Sarmatom
Sramna scena zabeležena je u Zemunu, gde je jedna starija sugrađanka morala peške da se probija kroz gužvu, budući da saobraćaj nije funkcionisao na mestu gde su se blokaderi okupili.
Poznati biznismen Branko Babić, koji je poslednjih meseci ozbiljno nagazio blokadere i zadao im velike muke na društvenim mrežama jer razobličava njihove laži, ali i namere u rušenju Srbije, ponovo je na duhoviti način opleo po nekadašnjem košarkašu, a sada zgubidanu broj jedan Vladimiru Štimcu.
Favorizovanje Albanije u procesu proširenja EU je potpuno neprihvatljivo, kaže šef poslaničke grupe Slobodarske stranke Austrije (FPO) u bečkom parlamentu Maksimilijan Kraus i ukazao da EU na Srbiju vrši pritisak jer ne želi da se priključi "ludilu sankcija".
Napadi na sve koji podržavaju aktuelnu politiku, napredak Srbije, rad institucija, nastavak školovanja đaka i studenata i prestanak svih blokada nastavljaju se, jer oni, kao tzv. "ćaciji", predstavljaju suprotnost "blokaderima".
U Šidu se održava veliki skup građana protiv blokada gde se trenutno nalazi preko dve hiljade ljudi ali taj broj se konstantno povećava, dok je sa druge strane okupljeno jedva 100 aktivista blokaderskog pokreta koji se razilaze i broj se vidno smanjuje.
Nekadašnji dugogodišnji član Glavnog odbora i opštinskog odbora Srpske napredne stranke u Lučanima Slobodan Jolović napao je, preko opozicionih medija, vlast čiji je deo i sam donedavno bio.
Predsednica Skupštine Ana Brnabić oštro je reagovala nakon što je policija legitimisala stariju ženu tokom blokade u Beogradu, ocenjujući da se time "maltretiraju građani“, dok istovremeno, kako je istakla, oni koji su nelegalno blokirali ulicu ostaju bez ikakvih posledica.
Šesta epizoda Informerovog TV spektakla “Na merama”, koja se emituje večeras od 20h, otkriće vam zašto je “žuti političar” Borko Stefanović dobio “titulu” “Pakleni vozač”, šta u teretani radi Borkov partijski šef i tajkun Dragan Đilas, gde posle Skupštine odlazi njihova stranačka drugarica Marinika Tepić…
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Na društvenim mrežama osvanula je objava korisnika koji je upozorio potrošače na Glovo, jer mu je nakon porudžbine novac sa računa skinut čak tri puta, iako je trebalo samo jednom.
Na društvenim mrežama osvanula je objava Srbina iz Amerike, koji se po povratku u domovinu začudio zašto su kafići u Srbiji gotovo stalno puni uprkos uobičajenom radnom vremenu.
Paralelno parkiranje često se opisuje kao "noćna mora" za vozače svih godina i raznih iskustva, međutim, mnogi ne znaju da postoje određeni trikovi koji mogu učiniti ovakvo parkiranje vozila vrlo jednostavnim!
U Beogradu su večeras uhapšeni Vladimir Ulama (32) i Igor Tomašević (28), članovi visokorizične organizovane kriminalne grupe iz Crne Gore "škaljarci" za kojima je NCB Interpola Podgorica raspisao međunarodne poternice, saopštila je Uprava policije.
Književnik Radivoj Raša Popov je pre 11 godina doživeo veliku neprijatnost kada su ga napala dvojica maloletnika koji su mu oteli novac, a onda pokušali i da provale u njegov stan.
Iako kalendarska zima još nije stigla, dani su već izuzetno hladni, što osećaju i naši kućni ljubimci, uprkos svom krznu, a stručnjaci su posebno izdvojili pet rasa.
Ako tražite jednostavnu, ukusnu i posnu torta koja se ne peče, onda je posna pesak torta idealan izbor. Kombinacija namirnica dovešće vas do najboljeg užitka posle kog će svako tražiti parče više.
Dani kada ste morali da pitate za šifru ili tražite papirić zalepljen na ruteru polako odlaze u prošlost. Zahvaljujući savremenim opcijama povezivanja, sada možete pristupiti WiFi mreži bez ikakvog kucanja lozinke.
Poznati kulinarski portal TasteAtlas svake godine objavljuje listu 100 najukusnijih svetskih kuhinja. Lista će obradovati sve gurmane, a srpska gastronomija zauzela je visoko mesto i zaista imamo razloga za ponos.
Pevačica Suzana Jovanović otkrila je za Informer da će se Lepa Brena pojaviti u dokumentarnom filmu o pokojnom kreativnom direktoru Granda Saši Popoviću.
U najnovijoj epizodi podkasta "Na krilima zmaja" kraljica narodne muzike Lepa Lukić u svojoj ispovesti otkrila je do sada nepoznate detalje razvoda koji trajao neverovatnih sedam godina!
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar