Ukrajina će izgubiti trećinu svoje teritorije u sukobu sa Rusijom i neće dočekati da je SAD i saveznici pozovu u NATO, izjavio je premijer Slovačke Robert Fico.
- Mislim da će Ukrajina izgubiti trećinu svoje teritorije, ali biće joj ponuđene bezbednosne garancije, na primer, prisustvo stranih trupa - rekao je Fico u intervjuu za brazilski list „Folja de Sao Paulo“.
Kako je istakao, rešenje sukoba u Ukrajini može biti samo prekid vatre i pokretanje pregovaračkog procesa.
- Ukrajina je dozvolila da je uvuku u takvu priču koja se ne može dobro završiti za zemlju. Ona će izgubiti teritoriju i neće biti pozvana u NATO - konstatovao je Fico i dodao da svako ko je bar malo realan treba da prizna da se Rusija nikada neće povući sa Krima, iz DNR i LNR.
On je poručio da nikada neće podržati ulazak Ukrajine u NATO dok je premijer.
Evropa treba da pokrene normalan dijalog sa Rusijom
On takođe smatra da Evropa treba da pokrene normalan dijalog sa Rusijom.
- Želim normalizaciju odnosa sa Rusijom... Trebalo bi da započnemo normalan dijalog, jer ovo što se danas dešava nije normalno. I garantujem da će čim se rat završi sve biti kao i obično. Svi će ići tamo (u Rusiju), svi će hteti da kupuju i prodaju - ocenio je slovački premijer.
Foto: Foto: EPA Images
Fico je naglasio da je Zapad hteo da iskoristi sukob u Ukrajini za slabljenje Rusije, ali da je sankciona politika doživela neuspeh.
- U Ukrajinu se slivaju milijarde evra i dolara, mnogo humanitarne pomoći, naoružanja. Kakav je rezultat? Ruska vojska osvaja sve više teritorije, sankcije ne funkcionišu, a Ukrajina više ne može voditi pregovore sa jake pozicije - zaključio je on.
U OEBS-u će početi da pripremaju Ukrajinu za ulazak u EU i NATO
U međuvremenu je specijalni predstavnik Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) za Ukrajinu Petar Mareš rekao da će početi da priprema Ukrajinu za ulazak u EU i NATO.
- Ja im neću slati F-16 i 'abramse', nikakve rakete, ali ću ih pripremati za buduće partnerstvo i članstvo Ukrajine u EU i NATO. To su moji zadaci - rekao je Mareš za list „Izvestija“.
Kako je istakao, OEBS realizuje u Ukrajini 24 projekta od kojih su svi u interesu Kijeva, a glavni zadatak je koordinacija tih projekata i razrada još jednog.
Ranije je ruski predsednik Vladimir Putin rekao da moguće članstvo Ukrajine u NATO predstavlja pretnju po bezbednost Rusije. On je naglasio da su rizici ulaska Kijeva u Alijansu jedan od razloga za pokretanje Specijalne vojne operacije.
Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je da će Rusija razvijati veštačku inteligenciju (AI) u saradnji sa partnerima iz zemalja BRIKS-a i drugih država. Sberbanka, vodeći ruski igrač u razvoju veštačke inteligencije, saopštila je juče da su se nacionalni AI savezi iz zemalja BRIKS-a — Brazila, Kine, Indije i Južnoafričke Republike — ali i iz Srbije, Indonezije i drugih zemalja koje nisu članice BRIKS-a, priključili Mreži AI saveza.
Rusko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je danas da je američka odluka da izdvoji novac za Ukrajinu iz prihoda od ruske imovine zamrznute na Zapadu čin obične pljačke.
Ukrajinski bespilotni letelica pogodila je krov policijskih kasarni u Groznom, glavnom gradu Čečenske Republike, pri čemu su četiri osobe povređene, saopštio je lider regiona Ramzan Kadirov. Ovo je drugi takav incident u proteklih nedelju dana.
Artiljerci Korpusa marinaca Severne flote iz grupe trupa "Dnjepar" intenzivirali su udare na ukrajinska uporišta na desnoj obali Dnjepra u Hersonskoj oblasti, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Rat u Ukrajini neće se završiti brzo, a evropski političari greše ako i dalje veruju da će Rusija biti iscrpljena i naterana na poraz sadašnjom zapadnom strategijom, poručio je slovački premijer Robert Fico.
Plan Evropske unije da potpuno potisne Rusiju kao dobavljača energenata mogao bi da se završi tako što će Sjedinjene Američke Države kupovati rusku naftu i gas, a zatim ih Evropi prodavati po znatno višim cenama, upozorio je slovački premijer Robert Fico.
Ako Volodimir Zelenski zaista želi pregovore, neka pozove Vladimira Putina - tako je slovački premijer Robert Fico sažeo svoj stav posle sastanka sa ruskim predsednikom.
Slovački premijer Robert Fico izjavio je da planira da otputuje u Moskvu na paradu povodom Dana pobede i oda poštu sovjetskim vojnicima koji su učestvovali u oslobađanju Slovačke.
Slovački premijer Robert Fico izjavio je da ga ne bi iznenadilo ukoliko bi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, posle dobijanja vojnog kredita Evropske unije od 90 milijardi evra, ponovo doneo odluku o zaustavljanju naftovoda „Družba".
Sjedinjene Države više ne produžavaju izuzeće koje je ruskoj nafti privremeno otvorilo prostor za prodaju, i to baš u trenutku kada rat sa Iranom već udara po cenama goriva i nervira američke vozače.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski ocenio je da Kijev mora da reaguje zbog odluke Vladimira Putina da stanovnicima Pridnjestrovlja pojednostavi dobijanje ruskog državljanstva.
Ruski udari po Ukrajini više ne pogađaju samo energetiku, skladišta i objekte koje Moskva označava kao vojnu infrastrukturu. Sve češće se na meti nalaze i lokacije koje se povezuju sa velikim zapadnim kompanijama, uključujući američke korporacije koje posluju u Ukrajini, piše Njujork tajms.
Letonija je ponovo morala da diže avione NATO zbog drona koji je ušao u njen vazdušni prostor, a incident je odmah otvorio isto pitanje koje već mesecima nervira Rigu: kako letelice iz rata u Ukrajini uspevaju da prelete granicu članice Alijanse.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je da će Rusija razvijati veštačku inteligenciju (AI) u saradnji sa partnerima iz zemalja BRIKS-a i drugih država. Sberbanka, vodeći ruski igrač u razvoju veštačke inteligencije, saopštila je juče da su se nacionalni AI savezi iz zemalja BRIKS-a — Brazila, Kine, Indije i Južnoafričke Republike — ali i iz Srbije, Indonezije i drugih zemalja koje nisu članice BRIKS-a, priključili Mreži AI saveza.
Kako nezvanično saznaje Informer, u Palati pravde u petak popodne odvijala se prava drama nakon saslušanja Veselina Veska Milića, jer je njegov advokat Nemanja Vasiljević odbijao da tužilaštvu preda ključne dokaze.
Luka Đorđević, koji je u emisiji „Utisak nedelje“ kod Olje Bećković predstavljen kao student Pravnog fakulteta, zapravo je stranački aktivista – poverenik Organizacije mladih Narodnog pokreta Srbije Miroslava Aleksića u Nišu!
Student Pravnog fakulteta u Nišu, Luka Đorđević, u emisiji Utisak nedelje na tajkunskoj Nova S, umislio je da je politička zvezda, a pred kamerama je pokazao da je elementarno nepismen.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
Nova serija automobila "Ford kuga" potpuno je osvežena, moderna i dovoljno velika za prosečnu porodicu. Proizvođač je ovoga puta bacio akcenat i na ekonomičnost. Njegova cena u Srbiji kreće od od 26.990 evra.
Od sutra, 18. maja, Ulica gospodara Vučića biće zatvorena za saobraćaj zbog radova na redovnom održavanju, a tokom izvođenja tih radova GSP linije 46 i 55 saobraćaće izmenjenom trasom.
Na današnji dan, 17. maja 1395. godine, u bici na Rovinama poginuo je Marko Mrnjavčević, u narodu poznatiji kao Kraljević Marko, ličnost koja već više od šest vekova živi istovremeno u istoriji i legendi.
Puštanjem u rad brze pruge Beograd-Subotica Srbija je dobila jednu od najsavremenijih železničkih linija u regionu, zahvaljujući kojoj putnici za samo 79 minuta i po ceni od 1.220 dinara stižu do svog odredišta vozom "Soko", koji saobraća brzinom do 200 kilometara na čas.
Vozač automobila marke Audi, koji se kretao velikom brzinom iz pravca Bukovice ka Ivanjici, izgubio je kontrolu nad vozilom kod fabrike Javor, nakon čega je usledio pravi filmski scenario.
Ubrzo nakon dojave građana da je kod Bečmena pronađeno automobil "seat" kako pluta u jezeru, ekipe policije i vatrogasaca su pristigle na lice mesta, ali su potvrđene crne slutnje.
Šest osoba povređeno je u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila u subotu oko podne, na auto-putu kod Begaljice, u smeru ka Beogradu, kada su se sudarila tri putnička vozila.
Glumac Milan Lane Gutović se jednom nije pojavio na snimanju serije "Bela lađa", a razlog nedolaska na set i danas se prepričava kao jedna od najvećih anegdota ove hit serije.
Vlastimir Đuza Stojiljković važi za jednog od najvećih glumaca srpske kinematografije, a za života je često pričao o svom teškom detinjstvu. Tokom jednog intervjua ispričao je da je išao bos, pešaka čak od Niša do Beograda.
Muzeje u Srbiji je tokom 2024. godine posetilo 2.125.437 ljudi, objavio je Republički zavod za statistiku povodom Međunarodnog dana muzeja koji se obeležava 18. maja.
Tamara Kalinić pojavila se na crvenom tepihu Kanskog festivala zajedno sa verenikom Filipo Testa, a njihov modni nastup privukao je pažnju zbog nenametljive elegancije i pažljivo uklopljenih detalja.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar