Ukrajina će izgubiti trećinu svoje teritorije u sukobu sa Rusijom i neće dočekati da je SAD i saveznici pozovu u NATO, izjavio je premijer Slovačke Robert Fico.
- Mislim da će Ukrajina izgubiti trećinu svoje teritorije, ali biće joj ponuđene bezbednosne garancije, na primer, prisustvo stranih trupa - rekao je Fico u intervjuu za brazilski list „Folja de Sao Paulo“.
Kako je istakao, rešenje sukoba u Ukrajini može biti samo prekid vatre i pokretanje pregovaračkog procesa.
- Ukrajina je dozvolila da je uvuku u takvu priču koja se ne može dobro završiti za zemlju. Ona će izgubiti teritoriju i neće biti pozvana u NATO - konstatovao je Fico i dodao da svako ko je bar malo realan treba da prizna da se Rusija nikada neće povući sa Krima, iz DNR i LNR.
On je poručio da nikada neće podržati ulazak Ukrajine u NATO dok je premijer.
Evropa treba da pokrene normalan dijalog sa Rusijom
On takođe smatra da Evropa treba da pokrene normalan dijalog sa Rusijom.
- Želim normalizaciju odnosa sa Rusijom... Trebalo bi da započnemo normalan dijalog, jer ovo što se danas dešava nije normalno. I garantujem da će čim se rat završi sve biti kao i obično. Svi će ići tamo (u Rusiju), svi će hteti da kupuju i prodaju - ocenio je slovački premijer.
Foto: Foto: EPA Images
Fico je naglasio da je Zapad hteo da iskoristi sukob u Ukrajini za slabljenje Rusije, ali da je sankciona politika doživela neuspeh.
- U Ukrajinu se slivaju milijarde evra i dolara, mnogo humanitarne pomoći, naoružanja. Kakav je rezultat? Ruska vojska osvaja sve više teritorije, sankcije ne funkcionišu, a Ukrajina više ne može voditi pregovore sa jake pozicije - zaključio je on.
U OEBS-u će početi da pripremaju Ukrajinu za ulazak u EU i NATO
U međuvremenu je specijalni predstavnik Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) za Ukrajinu Petar Mareš rekao da će početi da priprema Ukrajinu za ulazak u EU i NATO.
- Ja im neću slati F-16 i 'abramse', nikakve rakete, ali ću ih pripremati za buduće partnerstvo i članstvo Ukrajine u EU i NATO. To su moji zadaci - rekao je Mareš za list „Izvestija“.
Kako je istakao, OEBS realizuje u Ukrajini 24 projekta od kojih su svi u interesu Kijeva, a glavni zadatak je koordinacija tih projekata i razrada još jednog.
Ranije je ruski predsednik Vladimir Putin rekao da moguće članstvo Ukrajine u NATO predstavlja pretnju po bezbednost Rusije. On je naglasio da su rizici ulaska Kijeva u Alijansu jedan od razloga za pokretanje Specijalne vojne operacije.
Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je da će Rusija razvijati veštačku inteligenciju (AI) u saradnji sa partnerima iz zemalja BRIKS-a i drugih država. Sberbanka, vodeći ruski igrač u razvoju veštačke inteligencije, saopštila je juče da su se nacionalni AI savezi iz zemalja BRIKS-a — Brazila, Kine, Indije i Južnoafričke Republike — ali i iz Srbije, Indonezije i drugih zemalja koje nisu članice BRIKS-a, priključili Mreži AI saveza.
Rusko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je danas da je američka odluka da izdvoji novac za Ukrajinu iz prihoda od ruske imovine zamrznute na Zapadu čin obične pljačke.
Ukrajinski bespilotni letelica pogodila je krov policijskih kasarni u Groznom, glavnom gradu Čečenske Republike, pri čemu su četiri osobe povređene, saopštio je lider regiona Ramzan Kadirov. Ovo je drugi takav incident u proteklih nedelju dana.
Artiljerci Korpusa marinaca Severne flote iz grupe trupa "Dnjepar" intenzivirali su udare na ukrajinska uporišta na desnoj obali Dnjepra u Hersonskoj oblasti, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Komandant grupe specijalne namene ukrajinske Nacionalne garde uhapšen je u Odesi pod optužbom da je radio za rusku vojnu obaveštajnu službu GRU i Moskvi omogućavao pristup tajnim podacima o planiranju i izvođenju borbenih operacija, saopštila je Služba bezbednosti Ukrajine (SBU).
Rusija mora najkasnije do 2030. godine da pobedom završi specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini, a zatim reorganizuje oružane snage i pripremi ih za mogući rat sa NATO, izjavio je general-potpukovnik Viktor Soboljev, član Odbora Državne dume za odbranu i bivši komandant 58. armije.
Rusija ne sme da zameni cilj „pobede“ mnogo bezazlenijom formulacijom „završetak rata“, jer bi sporazum koji ne ukloni uzroke sukoba samo napravio pauzu pred njegov nastavak, upozorio je ruski filozof Aleksandar Dugin.
Ruske snage počele su da koriste FPV dronove kao skrivene akustične zasede – bespilotna letelica sleti van vidokruga vozača, „sluša“ okolinu preko mikrofona, a kada registruje zvuk vozila, poleće iz zaklona i kreće u napad ili operateru javlja da je meta stigla.
Ruska vojna infrastruktura u Kalinjingradskoj oblasti bila bi među prvim metama NATO ukoliko bi sukob Moskve i Alijanse na Baltiku prešao u otvorenu vojnu fazu, izjavio je bivši ministar spoljnih poslova Litvanije Antanas Valionis, tvrdeći da bi zapadni savez pokušao da preventivno neutrališe vojni potencijal ruske enklave.
Kijev i okolinu tokom noći zahvatio je novi talas ruskih udara mlaznim bespilotnim letelicama, koje su primećene i iznad centralnih delova ukrajinske prestonice, dok su se tokom napada čule eksplozije, pojavili požari, a veliki broj građana sklonio se u stanice metroa.
Dok je direktor CIA Džon Retklif 25. avgusta stigao u Moskvu sa upozorenjem da Rusija ne pokušava vojnu eskalaciju prema baltičkim članicama NATO, FSB i Rosgvardija su praktično istog dana u Lenjingradskoj oblasti uvežbavali scenario prodora neprijateljske diverzantske grupe preko ruske državne granice.
Direktor ruske Spoljne obaveštajne službe Sergej Nariškin potvrdio je da se u Moskvi lično sastao sa direktorom CIA Džonom Retklifom, čime je prvi put otkriveno ko je sa ruske strane sedeo za stolom tokom misteriozne posete američkog šefa obaveštajne službe.
Mađarska je prvi put od početka rata u Ukrajini zvanično označila ponašanje Rusije kao pretnju sopstvenoj bezbednosti, Evropi i međunarodnom poretku, čime je nova vlada premijera Petera Mađara napravila do sada najoštriji raskid sa politikom Viktora Orbana prema Moskvi.
Video-obraćanje Volodimira Zelenskog, navodno snimljeno kod oznake „Zaporožje“, našlo se pod lupom nakon što su gledaoci primetili neobičan detalj – pred sam kraj snimka u pozadini se iznenada pojavljuju kamion i terenac kojih nekoliko trenutaka ranije nije bilo na istom mestu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je da će Rusija razvijati veštačku inteligenciju (AI) u saradnji sa partnerima iz zemalja BRIKS-a i drugih država. Sberbanka, vodeći ruski igrač u razvoju veštačke inteligencije, saopštila je juče da su se nacionalni AI savezi iz zemalja BRIKS-a — Brazila, Kine, Indije i Južnoafričke Republike — ali i iz Srbije, Indonezije i drugih zemalja koje nisu članice BRIKS-a, priključili Mreži AI saveza.
Politicki pokrovitelj blokadera i šiptarski lobista Sandro Goci preti Srbiji, jer je najavljena sahrana generala Ratka Mladića uz najviše državne počasti.
Ratko Mladić ostaće upamćen kao čovek koji je mnogo uradio za srpski narod, a njegovi nastupi pred Haškim tribunalom privlačili su ogromnu pažnju javnosti.
Mišićavi sportista i profesor fizičkog vaspitanja Mensur Ajdarpašić otkrio je šta publika može da očekuje od njega pred start druge sezone najvećeg sportskog rijalitija Exatlona Srbija.
Voditeljka Tijana Jović pokazala je zanosnu liniju i otkrila koje vežbe radi kako bi održala formu pred početak druge sezone "Exatlona", u kojoj će se pojaviti u ulozi voditeljke sportskog rijalitija.
Nakon što smo objavili vest da Mensur Ajdarpašić ulazi u "Exatlon", komentari ispod Informerove objave na Instagramu samo pršte, a oglasio se i Dejan Dragojević koji je pozdravio potez kolege iz drugog rijalitija!
Pavle Bošković, poznatiji kao Gazda Paja, od septembra ulazi u "Exatlon Srbija", gde će morati da pokaže koliko su mu fizička spremnost, disciplina i izdržljivost na zavidnom nivou., a ovo je njegov profil
Nemanja Radovanović, nekadašnji takmičar "Exatlona", otvoreno je govorio o iskustvu u sportskom rijalitiju, teškim poligonima, povredama, ali i odnosu sa Sanjom, za koju kaže da je postala njegov veliki prijatelj.
Tamo gde su nekada stajali napušteni magacini, zarđale šine i "groblje" brodova, danas se uzdiže jedan od najvećih i najurbanijih projekata u istoriji Beograda.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas slave Uspenje Presvete Bogorodice, u narodu poznat kao Velika Gospojina. Ovaj praznik se izdvaja i kao praznik žena i dece, pa danas posebno majke treba da se pomole ovoj svetiteljki.
Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Sofronijević izjavila da je srpski voz Soko počeo provere na mađarskoj deonici pruge Beograd - Budimpešta.
Osmorica roštiljdžija iz Leskovca umesili su i ispekli pljeskavicu tešku 90 kilograma i 500 grama na 36. Roštiljijadi u Leskovcu, postavivši novi rekord u višedecenijskom pravljenju čuvene "pljeskavice za Ginisa“. U odnosu na prošlogodišnju, nova pljeskavica teža je za 500 grama.
Teška saobraćajna nesreća dogodila se jutros oko 8 časova na starom putu Niš–Leskovac, u blizini sela Malošište kod Niša, kada je došlo do žestokog sudara kamioneta i "folksvagena".
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv Vuka M. (40) zbog sumnje da je 21. oktobra 2025. godine u Obrenovcu pokušao da ubije bivšu vanbračnu partnerku koju je prethodno zlostavljao, a sa kojom ima zajedničko dete.
Crnoj Gori juče je iz Švedske izručen R. F. (52), državljanin Crne Gore i Hrvatske, koji se međunarodno potraživao zbog sumnje da je tokom 2024. godine neovlašćeno prenosio i prodavao kokain na području Bara, saopšteno je iz Uprave policije Crne Gore.
Jeziv slučaj nasilja u porodici odigrao se u Obrenovcu kada je državljanin Azerbejdžana N. O. (38) brutalno pretukao svoju devojku, ukrajinsku državljanku L. S. (22), nanevši joj teške povrede po glavi i telu.
Frenk Sinatra ostao je upamćen kao jedan od najznačajnijih pevača 20. veka, dobitnik Oskara i umetnik čiji se glas i danas prepoznaje posle samo nekoliko taktova.
Britanski glumac Rupert Grint vraća se ulozi koja ga je proslavila. Glumac će ponovo obući odelo Rona Vizlija, ali ovog puta kao odrasli čarobnjak, u brodvejskoj postavci hit predstave "Hari Poter i prokleto dete".
Polovina ovogodišnjeg Međunarodnog filmskog festivala u Nišu protekla je u sjajnoj atmosferi, uz fantastične reakcije publike na kompleksne dramske priče, vrhunski džez i najveseliji dečji program do sada.
Neki ljudi u pedesetima izgledaju desetak godina mlađe, a pritom ne troše bogatstvo na skupe tretmane ni estetske zahvate. Stručnjaci kažu da tajna često nije u genetici ili kozmetici, nego u svakodnevnim navikama koje neguju godinama i koje s vremenom postanu deo njihove ličnosti.
U tradicionalnim receptima često se pominje svinjska mast oprana u devet voda, za koju su naše bake verovale da je posebno dobra za kožu, meleme, ali i pripremu kolača. Međutim, šta zapravo znači ovaj neobični postupak i da li iza njega postoji stvarno objašnjenje?
Video snimak psa Sejdi, koja je posle susreta sa kornjačom razvila potpuno neobičan strah, postao je viralan na TikToku i prikupio više od milion pregleda.
Kineski tehnološki gigant Huavej planira da proširi saradnju u oblasti veštačke inteligencije (AI) sa domaćim farmaceutskim kompanijama na razvoj lekova i kliničku praksu, izjavio je danas visoki funkcioner kompanije Vilijam Džang.
Septembar je za mnoge idealan mesec za letovanje, jer tada možemo da izbegnemo najveće gužve, uživamo u prijatnijim temperaturama i produžimo leto. Ipak, vreme u ovom periodu može biti promenljivo, budući da se sezona polako bliži kraju.
Ćerka Harisa i Melina i influenserka Đina Džinović otkrila je kako ima autoimunu bolest - hašimoto, a da joj se problem sa bolešću povećava kada ne pije terapiju redovno.
Glumica Iva Štrljić bila je gošća emisije "Demanti", gde je otvoreno govorila o ljubavi, zaljubljivanju, bivšim partnerima, ali i o tome kakav muškarac može da osvoji njeno srce.
Denser Dr Iggy je u emisiji "Demanti" otvoreno govorio o najtežim trenucima u svom životu, gubicima najbližih, finansijama, ali i o tome kako se njegov život promenio nakon smrti članova porodice.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.