Rade mu iza leđa! Američke diplomate tražile nastavak pomoći Ukrajini uprkos Trampovoj odluci!
Podeli vest
Nekoliko američkih diplomata pozvalo je Stejt department da napravi izuzetak za programe vezane za Ukrajinu nakon što je predsednik Donald Tramp naložio široku obustavu strane pomoći, objavio je u subotu Fajnenšal Tajms.
Trampova naredba potencijalno ugrožava podršku ukrajinskim školama, bolnicama i razvoju infrastrukture, iako vojna pomoć ostaje netaknuta, navodi list.
Premijer Izraela Benjamin Netanjahu zahvalio je danas predsedniku SAD Donaldu Trampu na "ispunjenju obećanja da Izraelu obezbedi alate koji su mu potrebni da se brani", kao i da se da se suoči sa zajedničkim neprijateljima, obezbedi mirnu i prosperitetnu budućnost.
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko nazvao je danas američkog predsednika Donalda Trampa "velikim šoumenom" jer smatra da su mnoge njegove akcije namenjene američkoj javnosti, a ne stranim zemljama.
26.01.2025
17:20
Postupajući u ime američkog predsednika, državni sekretar Marko Rubio izdao je u petak uputstvo za obustavu svih novih troškova strane pomoći na 90 dana.
Agresivno rukovanje predsedniak SAD Donalda Trampa i guverner Kalifornije Gevina Njusoma na pisti aerodroma u Los Anđelesu tokom Trampove posete područjima pogođenim razornim požarima postalo je viralno društvenim mrežama.
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da je razgovarao sa "brojnim" i "veoma značajnim" potencijalnim investitorima o budućnosti TikToka, koji se suočava sa mogućnošću zabrane u Sjedinjenim Američkim Državama ukoliko ga kineska matična kompanija ne proda.
26.01.2025
12:10
Međutim, USAID u Ukrajini uglavnom je odlučio da ignoriše Rubiovu naredbu o izdavanju naloga za obustavu rada dok ne dobije dodatna objašnjenja iz Vašingtona, navodi Financial Times.
Američke diplomate koje se zalažu za odmrzavanje pomoći Kijevu navodno se nadaju da će uspeti da pridobiju Rubiovu podršku.
- Ne znamo u ovom trenutku da li će ovaj zahtev biti odobren — u celini ili delimično — ali postoje pozitivni signali iz Vašingtona - navodi se u mejlu koji je u subotu poslat osoblju USAID-a u Ukrajini, prema pisanju lista.
Foto: EPA
Foto: Shutterstock
Prema navodima, Rubiova naredba ugrožava podršku za razvoj ukrajinske infrastrukture, energetike i ekonomskih projekata, dok američka vojna pomoć ostaje netaknuta. Fajnenšal Tajms citira neimenovanog ukrajinskog zvaničnika koji je izjavio: „Vojna pomoć Ukrajini je netaknuta. Bar za sada, i svakako nije deo ovog 90-dnevnog zamrzavanja.“
Pauza u američkoj pomoći za razvoj u inostranstvu objavljena je od strane predsednika Trampa u ponedeljak, samo nekoliko sati nakon njegove inauguracije.
Ova obustava ima za cilj da preispita efikasnost i usklađenost pomoći sa ciljevima američke spoljne politike.
Jedini izuzeci su vojno finansiranje za Izrael i Egipat, kao i hitna pomoć u hrani za strane zemlje. Ukrajina nije bila deo liste izuzetaka.
Foto: EPA
Od februara 2022. godine, SAD su Kijevu pružile više od 65 milijardi dolara vojne pomoći, prema podacima Stejt departmenta.
Međutim, Tramp je skeptičan prema daljoj pomoći, tvrdeći da je Ukrajina „dobila dovoljno“ i da je vreme za postizanje mirovnog sporazuma s Rusijom.
Njegov tim navodno ima za cilj da okonča sukob između Kijeva i Moskve u roku od 100 dana, preteći Rusiji dodatnim sankcijama ukoliko ne pristane na pregovore.
Iako Moskva ostaje skeptična prema ovom vremenskom okviru, signalizirala je spremnost za uključivanje u razgovore.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Na sastanku s liderima naftnih i gasnih kompanija predsednik SAD Donald Tramp je otkrio razočarenje ruskim liderom Vladimirom Putinom i otkrio da li se za Rusiju sprema isti scenario kao u Venecueli.
Evropa i Sjedinjene Države mogle bi da uđu u neformalnu, ali dalekosežnu razmenu političkih ustupaka koja bi obuhvatila dve najosetljivije tačke u njihovim odnosima: Ukrajinu i Grenland.
Američki senator iz redova republikanaca Lindzi Greјam izјavio јe u sredu, nakon sastanka sa predsednikom Donaldom Trampom, da bi Senat već sledeće nedelje mogao da glasa o uvođenju novih sankciјa usmerenih na pritisak na Rusiјu da okonča rat sa Ukraјinom.
Premijer Izraela Benjamin Netanjahu zahvalio je danas predsedniku SAD Donaldu Trampu na "ispunjenju obećanja da Izraelu obezbedi alate koji su mu potrebni da se brani", kao i da se da se suoči sa zajedničkim neprijateljima, obezbedi mirnu i prosperitetnu budućnost.
Američki predsednik Donald Tramp upozorio je da bi Sjedinjene Države mogle da napuste NATO ukoliko saveznici ne podrže američko preuzimanje Grenlanda, tvrdeći da je to pitanje od ključnog značaja za nacionalnu bezbednost SAD.
Voditelj Informera Nenad Matejić i zamenik glavnog urednika Dejan Vukelić ušli su u verbalni rat oko toga da li bi Srbija trebalo da ima dva pisma ili samo jedno.
Deo blokadera koji je najavio da će razgovarati sa ustaškim evroposlanikom Toninom Piculom bukvalno ima serviranu temu o kojoj bi mogao da diskutuje sa predstavnicima EU sledeće nedelje kada delegacija bude u Srbiji.
Voditelj Informera Nenad Matejić i zamenik glavnog urednika Dejan Vukelić ušli su u verbalni rat oko toga da li bi Srbija trebalo da ima dva pisma ili samo jedno.
Nataša Kandić, osvedočena mrziteljka svega srpskog u delirijumu je zbog odluke dela blokadera da razgovaraju sa delegacijom Evropske unije koju predvodi ustaša Tonino Picula.
Oliver Ivanović, lider Srba sa Kosova koje je ubijen pre osam godina, nije imamo nikalo lepo mišljenje o Aleksandru Ivanoviću, svom bratancu i tom delu familije.
Najviše glasova u Informerovoj anketi za favorita Exatlona osvojili su Jovan Radulović Jodžir među muškim takmičarima i Elica Erski među ženskim takmičarima.
Jedini takmičar Exatlona Srbija koji nije ostvario nijednu pobedu u dosadašnjem toku takmičenja je Dušica Topić. Važno je spomenuti da je ona imala velikih zdravstvenih problema zbog kojih je nastupila samo četiri puta.
Večeras od 21 čas samo na Informer televiziji očekuje vas 10. epizoda Exatlona i borba za život nakon koje će biti poznato koja takmičarka pakuje kofere.
Prethodne sedmice u Informerovoj mega popularnoj emisiji "Na merama" mogli ste da vidite kako bivša ministarka Danica Grujičić pohodi blokaderske šatore, gde to tumara analitičar Aleksandar Radić, čime se sada bavi doskorašnji trener KK Partizan Željko Obradović, na koji način glumica Iva Štrljić vežba za novu ulogu…
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek gostujući u Info jutru govorio je o ulaganjima u zdravstvo i lečenju dece pre 2012. godine i od te godine do danas.
Ministarstvo unutrašnjih poslova apeluje na sve učesnike u saobraćaju da dosledno poštuju saobraćajne propise, koriste propisanu zimsku opremu, prilagode brzinu kretanja stanju kolovoza i vremenskim uslovima i održavaju bezbedno odstojanje.
Veštačka inteligencij, na osnovu samo jedne noći provedene u laboratoriji za spavanje, može da proceni rizik za više od 130 bolesti - od Parkinsonove bolesti do raka dojke.
Ubijeni bivši igrač Crvene zvezde, Živko Bakić (40), hapšen je zbog 324 kilograma kokaina kao glavni pripadnik šestočlane grupe, za koju se sumnjalo da je deo Balkanskog kartela.
Milica Asanović(25) nađena je posle sedam i po dana potrage u blizini autoputa Niš - Leksovac danas, u petak oko 16 sati. Policija je potvrdila da je nađeno žensko telo, ali pre završetka uviđaja nije moglo da se tvrdi da se radi zaista o njoj.
Bivši fudbaler Crvene zvezde Živko Bakić Žića (42) ubijen je danas na Avali, u blizini kuće u vikend naselju Trešnja gde je živeo, a Informer je sada na mestu zločina.
Sumnja se da je Živka Bakića, čije je telo pronađeno danas oko 15 časova u okolini Sopota, ubio profesionalni ubica, koji je pratio njegovo kretanje i pažljivo isplanirao ovo ubistvo.
Prošlo je skoro 10 godina od smrti glumca Milorada Mandića Mande, a njegov brat Nenad otkrio je da je glumčevo zdravlje bilo ozbiljno narušeno zbog kredita za stan i pozorišta.
Kultni film "Maratonci trče počasni krug" ne pamti se samo po nezaboravnim replikama i glumačkim bravurama, već i po brojnim anegdotama koje su se dešavale iza kamere.
Glumica Nevena Neradžić, koja u filmu "Saučesnici" igra partnerku glavnog junaka kojeg tumači Radovan Vujović, kaže da je inspiraciju za ulogu pronašla u svojim prošlim vezama.
Četbot Grok, koji pripada kompaniji Ilona Maska, sada je ograničio mogućnost kreiranja i uređivanja slika samo na korisnike koji imaju plaćenu pretplatu na društvenu mrežu X.
Postoji nasledni poremećaj koji dugo može ostati neprimećen, a istovremeno predstavlja tihi uzrok iznenadnih smrti kod naizgled zdravih mladih ljudi, hipertrofična kardiomiopatija (HCM).
Dermatolozi Kori L. Hartman i Ksenija Kobets objašnjavaju da šal funkcioniše slično jastučnici: skuplja sebume, šminku, znoj, prašinu i zagađenje iz okoline, a svaki put kada ga stavite oko lica, vraća sve to nazad na kožu.
Bivša rijaliti učesnica Ana Ćurčić podelila je neprijatne prizore iz svog doma, nakon što joj je u kupatilu otpao bojler, ostavljajući prostoriju u potpunom haosu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar