
Pixels
STOP PREDRASUDAMA O AUTIZMU! Koliko ne znamo, a koliko ne želimo da znamo o ovom poremećaju!
U susret Svetskom danu podizanja svesti o autizmu, koji se obeležava 2. aprila, u Biblioteci grada Beograda otvorena je prodajna izložba slika autističnih osoba.
Pre samo nekoliko desetina godina autizam je u našoj zemlji bio tabu tema, a podrška roditeljima i deci gotovo da nije postojala. Mirko Gojić roditelj je tridesetosmogogišnjeg autističnog sina i osnivač Beogradskog udruženja koje se bavi pružanjem pomoći ovoj deci i članovima njihovih porodica. Gojić tvrdi kako se situacija značajno promenila te da su sada vidljivi. Ipak probelma ima još mnogo.



- Ja mislim da mi kao društvo nismo sazreli. Još uvek ima mnogo invalida i osoba sa razvojnim poremećajima koje su izopštene iz zajednice. Zbog toga činimo sve što je u našoj moći da budemo prepoznati i uključeni u sve segmente društva - istakao je Mirko Gojić na otvaranju prodajne izložbe slika autističnih osoba u Biblioteci grada Beograda.
Autistične osobe veoma je važno uključiti u svakodnevni život. Posvećen i dugotrajan rad stručnih lica, ali i samih roditelja pokazao je da oni neretko postižu natprosečne rezultate u oblastima kao što su gluma, slikarstvo, sport, muzika. Inkluzivno obrazovanje takođe je od neprocenjivog značaja za njihov razvoj.
- Bilo bi mnogo bolje da je inkluzija krenula u momentu velike pripremljenosti i roditelja i dece i stručnog kadra. Ima još mnogo problema i nerešenih stvari. Mi nemamo pedagoške asistente već su lični pratioci ujedno i asistenti. Dijagnoza autizma uspostavlja se najčeće između treće i četvrte godine, objašnjava Gajić i dodaje da što se pre prepozna i i što se ranije počne raditi sa detetom, uspeh je bolji i zagarantovaniji. Da bi dete napredovalo, potrebno je raditi sistemski i svakodnevno i da u taj proces budu uključeni i stručnjaci i roditelji. Svi su za nešto nadareni i važno je prepoznati šta je to. Oni ponekad idu iz krajnosti u krajnost - vrhunski slikar ne zna pertle da zapertla. Veliki su rasponi u njihovom ponašanju i osposobljenostima - objašnjava Gojić.
Iz Beogradskog udruženje poručuju kako je gorući problem zbrinjavanje odraslih osoba sa autizmom.
- Mi već duži niz godina nemamo smeštajne kapacitete. Kako će se smeštaj zvati, da li će to biti stanovanje uz podršku ili nešto drugačije - naš to ne zanima. Važno je samo da bude po visokim standardima, da te osobe budu integrisane u društvo i da mi kao roditelji budemo mirni gde će nam dete zavrpšiti kad nas više ne bude bilo - kaže naš sagovornik.
Autizam nije bolest, već stanje koje traje ceo život. Lek ne postoji, a ključ je u našim rukama. To su prihvatanje i socijalizacija.