STOP PREDRASUDAMA O AUTIZMU! Koliko ne znamo, a koliko ne želimo da znamo o ovom poremećaju!

Pixels

10:00 Podkast 0

M. Tonić Stojić | 01. 04. 2023.

STOP PREDRASUDAMA O AUTIZMU! Koliko ne znamo, a koliko ne želimo da znamo o ovom poremećaju!

U susret Svetskom danu podizanja svesti o autizmu, koji se obeležava 2. aprila, u Biblioteci grada Beograda otvorena je prodajna izložba slika autističnih osoba.

Pre samo nekoliko desetina godina autizam je u našoj zemlji bio tabu tema, a podrška roditeljima i deci gotovo da nije postojala. Mirko Gojić roditelj je tridesetosmogogišnjeg autističnog sina i osnivač Beogradskog udruženja koje se bavi pružanjem pomoći ovoj deci i članovima njihovih porodica. Gojić tvrdi kako se situacija značajno promenila te da su sada vidljivi. Ipak probelma ima još mnogo.

- Ja mislim da mi kao društvo nismo sazreli. Još uvek ima mnogo invalida i osoba sa razvojnim poremećajima koje su izopštene iz zajednice. Zbog toga činimo sve što je u našoj moći da budemo prepoznati i uključeni u sve segmente društva - istakao je Mirko Gojić na otvaranju prodajne izložbe slika autističnih osoba u Biblioteci grada Beograda.

Autistične osobe veoma je važno uključiti u svakodnevni život. Posvećen i dugotrajan rad stručnih lica, ali i samih roditelja pokazao je da oni neretko postižu natprosečne rezultate u oblastima kao što su gluma, slikarstvo, sport, muzika. Inkluzivno obrazovanje takođe je od neprocenjivog značaja za njihov razvoj. 

- Bilo bi mnogo bolje da je inkluzija krenula u momentu velike pripremljenosti i roditelja i dece i stručnog kadra. Ima još mnogo problema i nerešenih stvari. Mi nemamo pedagoške asistente već su lični pratioci ujedno i asistenti. Dijagnoza autizma uspostavlja se najčeće između treće i četvrte godine, objašnjava Gajić i dodaje da što se pre prepozna i i što se ranije počne raditi sa detetom, uspeh je bolji i zagarantovaniji. Da bi dete napredovalo, potrebno je raditi sistemski i svakodnevno i da u taj proces budu uključeni i stručnjaci i roditelji. Svi su za nešto nadareni i važno je prepoznati šta je to. Oni ponekad idu iz krajnosti u krajnost - vrhunski slikar ne zna pertle da zapertla. Veliki su rasponi u njihovom ponašanju i osposobljenostima - objašnjava Gojić.

Iz Beogradskog udruženje poručuju kako je gorući problem zbrinjavanje odraslih osoba sa autizmom.

- Mi već duži niz godina nemamo smeštajne kapacitete. Kako će se smeštaj zvati, da li će to biti stanovanje uz podršku ili nešto drugačije - naš to ne zanima. Važno je samo da bude po visokim standardima, da te osobe budu integrisane u društvo i da mi kao roditelji budemo mirni gde će nam dete zavrpšiti kad nas više ne bude bilo - kaže naš sagovornik. 

Autizam nije bolest, već stanje koje traje ceo život. Lek ne postoji, a ključ je u našim  rukama. To su prihvatanje i socijalizacija. 


Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.