"Još jedan rat u Evropi bi bio katastrofalan!" Blagojević upozorava: BiH nije samo regionalni problem, već i...
Podeli vest
Američki političar i bivši guverner Ilinoisa Rod Blagojević je komentarišući aktuelnu krizu u BiH poručio da svet mora da se probudi, jer to nije samo regionalni problem, već upozorenje.
Blagojević je u autorskom tekstu za Dailycaller poziciju predsednika Republike Srpske Milorada Dodika uporedio sa onim kroz šta je prolazio predsednik SAD Donald Tramp, kao i sa poslednjim događajima sa francuskom opozicionarkom Mari le Pen i Kalinom Đorđeskuom u Rumuniji, istakavši da Dodik ostaje prkosan i da je uz podršku parlamenta i svog naroda, odbacio autoritet Kristijana Šmita da ga uhapsi i poništi volju birača.
Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin izjavio je, tokom gostovanja u jutarnjem programu TV "Pink", da će Zapad, a posebno Evropska unija, učiniti apsolutno sve da on ne bude član nove Vlade.
Ministar spoljnih poslova Republike Srbije Marko Đurić obratio se ministru spoljnih poslova Bosne i Hercegovine Elmedinu Konakoviću putem društvene mreže "Iks", rekavši da je "pomalo razočaran jeftinim političkim trikovima" kojima se Konaković služi.
05.04.2025
19:36
Pojašnjava da je Republika Srpska autonomni entiet unutar BiH, u jugoistočnoj Evropi, koja retko dospeva na naslovnice u SAD, iako bi trebalo.
Region je, ističe, bure baruta nerazrešenih etničkih i verskih tenzija.
- Ožiljci iz rata devedesetih - koji je odneo više od 100.000 života - i dalje su sveži. Danas među pravoslavnim Srbima i katoličkim Hrvatima postoji strah da većinsko bošnjačko (muslimansko) stanovništvo želi stvoriti unitarni islamski entitet, brišući njihovu autonomiju i verski identitet - naveo je Blagojević.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je državni udar lažna priča i da bi do njega došlo mora da postoji država, što nije slučaj u BiH.
03.04.2025
10:14
Ukazao je da ovu krhku ravnotežu sada narušava neizabrani visoki predstavnik Kristijan Šmit, koji se korišćenjem svojih navodnih ovlašćenja sve više meša u unutrašnje stvari BiH napadima na liderstvo i kulturni identitet Republike Srpske.
- Dana 20. decembra 2023. godine, Šmit je javno upozorio Republiku Srpsku da ne slavi 9. januar - Dan Republike Srpske - navodeći da takvo obeležavanje krši odluke Ustavnog suda BiH i njegovu sopstvenu izvršnu naredbu od 1. jula 2023. godine - naveo je Blagojević.
Uprkos tome, ističe, predsednik Srpske Milorad Dodik, trostruki izabrani lider Republike Srpske, nastavio je sa tradicionalnim obeležavanjem ovog praznika.
Zbog nepoštovanja te i drugih odluka, Šmit je kao odgovor pokrenuo krivični postupak protiv predsednika Dodika i on je 26. februara ove godine osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane bavljenja javnim oslom, naveo je Blagojević.
- Poput Trampa, Le Pen i Đorđeskua, Dodik ostaje prkosan. Uz podršku parlamenta i svog naroda, odbacio je Šmitov autoritet da ga uhapsi i poništi volju birača - kaže Blagojević i dodaje da sada imamo pat-poziciju.
Evropska unija dodatno zaoštrila situaciju
Upozorio je da je situacija opasna.
- Bošnjački sud izdao je nalog za hapšenje Dodika. Šmit je zatražio od Interpola da ga uhapsi tokom diplomatske posete Izraelu s premijerom Benjaminom Netanjahuom. Interpol je odbio, navodeći da ne postupa po politički motivisanim zahtevima - naveo je Rod Blagojević i dodao:
- Ali Evropska unija je dodatno zaoštrila situaciju prošle sedmice, rasporedivši 1.000 čeških vojnika u BiH, navodno kako bi pomogli u Dodikovom hapšenju. Ovo nije mirovna misija- već provokacija.
Upozorio je takođe da Šmit igra opasnu igru.
- Srbi neće odustati od onoga što smatraju svojom suverenošću i identitetom. Ako Šmitov lawfare preraste u oružani sukob, Balkan bi ponovo mogao da eksplodira - ovog puta dok je Evropa već uvučena u sukob u Ukrajini - kaže Blagojević.
Podseća da su 1939. dva rata istovremeno gorela Evropom, kada je Nemačka napala Poljsku ubrzo nakon što je osvojila Čehoslovačku.
- Svet mora da se probudi. BiH nije samo regionalni problem - ona je upozorenje. Filozof DŽordž Santajana je rekao: "Oni koji se ne sećaju prošlosti, osuđeni su da je ponove - naveo je Rod Blagojević i upozorio:
- Јedan rat u Evropi je previše. Drugi bi bio katastrofalan.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin izjavio je, tokom gostovanja u jutarnjem programu TV "Pink", da će Zapad, a posebno Evropska unija, učiniti apsolutno sve da on ne bude član nove Vlade.
Kazahstan je uveo potpunu zabranu uvoza ruskog žita i stočne hrane, a prvi efekti već su vidljivi – železničke kompozicije sa robom iz Rusije vraćaju se sa granice, dok trgovina trpi ozbiljan udar.
Sjedinjene Američke Države spremne su da konačno usaglase bezbednosne garancije za Ukrajinu samo ukoliko se ukrajinske snage povuku iz Donbasa, izjavio je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski u intervjuu za Rojters.
Posebno teška emisija, kako za urednika i voditelja Igora Ćurčića, tako i za njegove goste – godišnjica zločinačkog NATO Bombardovanja SRJ, Srbije pre svega.
Urednik i voditelj emisije Dobro veče Srbadijo ugostiće predsednika skupštinskog odbora za odbranu i unutrašnje poslove Milovana Drecuna, zatim novinara Sašu Borojevića, advokata Srđana Aleksića poznatog po inicijativi da građani i institucije Srbije tuže NATO, kao i njegovog italijanskog kolegu advokata Anđela Fiore Tartalju koji je u više navrata pobedio NATO na sudu, zastupajući italijanske vojnike koji su boraveći na Kosovu i Metohiji oboleli od kancera.
Srbija je danas imala samo jedan izbor i napravila ga je jasno: Informer televizija je apsolutno najgledanija u trenutku prenosa velikog narodnog skupa SNS-a!
Zabog radova na rredovnom održavanju u ulicama Dr Žorža Matea i Auto-put za Zagreb, od 26. marta do 9. aprila doći će do izmena u saobraćaju javnog prevoza.
Apelacioni sud Crne Gore ukinuo je prvostepenu presudu kojom su Marko Šuković i Miloš Marković bili osuđeni na ukupno 27 godina zatvora za ubistvo Saše Klikovca.
Sjedinjene Američke Države spremne su da konačno usaglase bezbednosne garancije za Ukrajinu samo ukoliko se ukrajinske snage povuku iz Donbasa, izjavio je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski u intervjuu za Rojters.
Kopnena operacija Sjedinjenih Američkih Država protiv Irana razmatra se kao realna opcija i mogla bi da počne u skorije vreme, navode američki mediji pozivajući se na izvore iz Kongresa.
Učenik je pucao iz samostrela na nastavnicu u školi u ruskom gradu Čeljabinsku, nakon čega je biber sprejem napao više zaposlenih i povredio jednu učenicu, a potom skočio kroz prozor, prema navodima svedoka.
Turski tanker Altura, koji je prevozio oko 140.000 tona sirove nafte iz Rusije, pogođen je dronom u Crnom moru, oko 24 kilometara od Istanbula, pri čemu su oštećeni paluba i mašinski prostor, saopštili su turski izvori.
Emitovanje serije "Katarina Velika" na Informer TV izazvalo je veliku pažnju javnosti, a jedna od najintrigantnijih tema koja prožima epizode jeste caričin otvoren sukob sa Ruskom pravoslavnom crkvom.
Na prvi pogled, bežični miš izgleda kao savršenstvo moderne tehnologije, nema kablova koji se zapetljaju, a pokreti su slobodni. Kada se sagledaju njegovi nedostaci, slika je manje idilična.
Sidni Svini je istakla svoju figuru u providnom čipkastom bodiju tokom seksi fotografisanja, kako bi promovisala sledeće izdanje svoje linije donjeg veša.
Udovica Saše Popovića, pevačica Suzana Jovanović, u potresnoj ispovesti otvorila je dušu o životu nakon gubitka supruga, koji je pre godinu dana izgubio bitku sa teškom bolešću.
Starleta Stanija Dobrojević odlučila je da tuži Ivanu Šopić zbog uvreda koje su iznete na društvenim mrežama, gde ju je voditeljka optužila da obmanjuje javnost i da proizvode za svoj brend nabavlja preko jeftinih kineskih platformi.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar