PORAZ EVROPE, BOGATE, STARE I SEBIČNE BIĆE BOLAN - KINA JE NOVI SVETSKI LIDER KOJI ĆE SVOJU DOMINACIJU TEK POKAZATI! Akademik Dimić: EU je iskazala svoju nemoć – i moralnu i političku i organizacionu i svoje će zablude skupo platiti!
Podeli vest
Akademik Ljubodrag Dimić, šef Katedre za istoriju Jugoslavije Filozofskog fakulteta u Beogradu i rukovodilac Odbora za istoriju XX veka SANU, izneo je za rts.rs svoja razmišljanja o novonastaloj situaciji sa koronavirusom koja pojedinca i čovečanstvo stavlja na velika iskušenja
Avion Vlade Republike Srbije u 11 časova je poleteo sa beogradskog aerodroma "Nikola Tesla" prema Moskvi kako bi pokupio srpske državljane koji su zarobljeni na ruskom aerodromu.
23.03.2020
11:07 >> 11:10
Kako provodite dane u izolaciji?
– 'Gubim vreme' pred televizorom, nervozno menjajući kanale u potrazi za nekom informacijom koju još nisam čuo po deseti put. Čitam i tako posredno makar na tren gubim vezu sa prostorom, vremenom, okruženjem u kome živimo – tako veoma uspešno 'kršim' izolaciju koja nam je, radi nas samih, nametnuta. 'Završavam' nevoljno neke tekstove u nadi da ću odužiti davno data obećanja i okončati preuzete 'sitne poslove' koji su mi već pojeli četvrtinu godine. Olovka mi baš i nije laka ovih dana.
Razmišljam o prošlosti i budućnosti. Sećam se bombardovanja, ali su iz tih nužno subjektivnih sećanja 'obrisani' svi oni delovi koji su bili zastrašujući.
Pomalo sam zabrinut za ostarele rođake, porodicu, ali i za samog sebe. Odem s vremena na vreme u radnju sa spremnim odgovorom da mi je tek 64,99 godina i da ne potpadam pod zabrane koje je propisala Vlada.
Preispitujem sebe i svoje životno iskustvo. Vrti mi se po glavi naslov onog starog filma koji glasi Živeće ovaj narod...
Šta je u Vašim mislima ovih dana?
Savremeniku se čini da posle događaja čiji smo svedoci (ili eksperimenta u kome nevoljno učestvujemo) svet više neće biti isti. Naravno, ni poredak u kome smo živeli poslednjih četvrt veka. Evropska unija je iskazala svoju nemoć – i moralnu i političku i organizacionu i svoje će zablude skupo platiti. Poraz Evrope, bogate, stare, sebične, nedisciplinovane, biće bolan.
Narodna Republika Kina se u datim okolnostima ponaša kao svetski lider dorastao izazovima vremena i svoju će dominaciju tek biti u prilici da demonstrira u mesecima koji dolaze.
Velika Britanija i SAD će imati priliku da provere sebe i svoje potencijale, kao i da pokažu čovečanstvu da li svemoćna propaganda, koja im je omogućila da 'uspešno' dobijaju ratove na tuđoj teritoriji, može da ih zaštiti od pandemije kao svojevrsnog rata na sopstvenoj teritoriji i mogućih socijalnih udara, a možda i nemira kao neminovnih pratilaca ratova koji nose velike gubitke i zahtevaju solidarnost bogatih i često sebičnih delova društva, koji decenijama 'idu' za profitom, sa onima koji žive neki drugi život.
U Hladnom ratu intervencionizam je odneo pobedu nad internacionalizmom. U ratu protiv terora, koji je nakon toga usledio, propaganda je gušila istinu, pa ma kakva ona bila, i kritičnost koja je nužna svakom društvu. Kriza koju je izazvao virus svojevrsno je upozorenje koje čovečanstvu upućuje priroda.
Na njega će valjan odgovor imati samo dobro organizovane državne zajednice, društva koja znaju šta je socijalna i svaka druga solidarnost, društva koja su spremna da uče i ulažu u znanje, menjaju se i istovremeno iskazuju potrebnu samodisciplinu.
Samo takva društva imaju budućnost, tj. šansu da sa što manje gubitaka odgovore izazovima ovakvog tipa.
Može li iz ove situacije nastati nešto dobro za čovečanstvo?
Čovečanstvo će se sigurno promeniti. Promena je neminovnost, podjednako kao i stalnost koju svakodnevno menja. Promena i stalnost su deo istorijskog procesa. Pitanje je samo da li je svaka promena dobra i u kom pravcu ona ide.
Ukoliko iz ovog procesa, koji ima globalne razmere i mnoštvu pojedinačnih događaja i pojava određuje smisao, ništa ne naučimo, postojeća situacija neće čovečanstvu doneti ništa dobro.
Mislim da sebičnosti sa kojom se suočavamo, odsustvu smisla za organizovani rad, nedisciplini, ponašanju koje je posledica bahatosti i primitivizma, političkim i ekonomskim kalkulacijama o tome ko će iz ove nesreće izaći jači i bogatiji, ne treba dati priliku da trijumfuje.
Čemu nas istorija uči, kada je reč o sličnim situacijama u prošlosti?
Veliku cenu Srbija i Srbi su platili 1915/1916. godine. Tada je u epidemiji pegavog tifusa, koju su doneli zarobljenici iz Austrougarske, izgubljeno oko 400.000 života vojnika i civila.
Razmerama katastrofe doprinele su i odluke vojnih vlasti da deo vojnih jedinica pusti na odsustvo, slaba zdravstvena kultura i neprosvećenost stanovništva, opšti ratni uslovi i oskudica u lekovima i zdravstvenom osoblju.
Taj nevidljivi neprijatelj uticao je na konačni ishod ratne 1915. godine. Na epidemiju tifusa nadovezala se velika glad (1916/1917), koja je, takođe, imala razmere epidemije i odnela mnoštvo ljudskih života. Država u ratu reagovala je kako je mogla.
Nekoliko decenija kasnije, 1972. godine Jugoslavija se suočila sa epidemijom velikih boginja i na taj izazov, kao organizovana država, izuzetno efikasno odgovorila.
U kratkom roku je vakcinisano celokupno stanovništvo zemlje, iskazana je potrebna solidarnost i disciplina, čuo se glas eksperata kome se i vođstvo jugoslovenske države podredilo.
Lekari su i tada, kao i 1915. godine, bili heroji (prof. Kostić, prof. Šuvaković i dr.). Dve teške situacije, dva ishoda, jedan poraz i jedna veličanstvena pobeda koja je pripisana jugoslovenskom socijalizmu, dva različita iskustva, mogućnost da se iz istorije uči kako se greške ne bi ponavljale.
Šta je u Vašem profesionalnom radu trenutno aktuelno, neki novi rukopis možda?
Nekoliko tema ima prioritet - „Odnos Jugoslavije i Evrope u godinama posle Drugog svetskog rata", „Josip Broz Tito - na vlasti", „Istorija jugoslovenskog socijalizma", „Srpski XX vek", „Raspad i razbijanje jugoslovenske države"...
Teme su asocijativne, a istoričar uvek razapet između vremena koje istražuje i vremena iz koga istražuje prošlost.
Ko će ih napisati?
Nisam siguran da ima valjan odgovor na ovo pitanje. Ipak, istoriografija je uvek vrenje svesti više generacija, koje istražuju prošlost i o njoj pišu u jednoj kulturi. Neko će trošiti svoj život u nadi da će ono istraženo biti valjan putokaz kuda i kako dalje.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Marcco
pre 4 godine
S obzirom da je BNP per capita Kine tek negde oko 9.500 dolara (SAD je na 63.000), a da već sada drmaju svetskom ekonomijom, šta li će tek biti za desetak godina. Nizak BNP se lako duplira, visoki je veoma teško pomeriti na gore... S druge strane, države kao što su SAD, a tu bih naveo i Veliku Britaniju, Francusku i Nemačku), su spremne da izazovu III svetski rat ako bi time sprećili da im se neko ekonomski približi ili, ne daj bože, da ih nadmaši. Smetao im komunizam u Kini, sad neka vide šta će. Voleli bi oni da Kina uvede višepartijski sistem pa da se raspadne na osnovne činioce i baci nazad u feudalizam, samo nije se to desilo, a nadam se da neće, tako da im je trenutno jedina opcija da rade to što rade sa Hong Kongom i onom muslimanskom regijom gde bi voleli da se rasplamsa islamski separatizam. Samo, Kinezi nisu sisali vesla kao neki.
Avion Vlade Republike Srbije u 11 časova je poleteo sa beogradskog aerodroma "Nikola Tesla" prema Moskvi kako bi pokupio srpske državljane koji su zarobljeni na ruskom aerodromu.
Na pravcu Kupjansk, ukrajinske trupe su ponovo počele da koriste artiljeriju protiv ruskih snaga, međutim, ove pokušaje ukrajinske strane nisu dale rezultate, izjavio je komandant mešanog artiljerijskog diviziona dobrovoljačkog bataljona BARS-9 sa pozivnim imenom "Svarožić", za rusku agenciju RIA Novosti.
Ukrajina ima samo dve opcije za svoju bezbednost – NATO ili nuklearno oružje, smatra istoričar Mark Galeoti, britanski stručnjak koji je napisao više od 20 knjiga o ruskoj politici i istoriji.
Bogoljub Karić, poznati srpski biznismen i političar, gostuje u emisiji "Poverljivo sa Latinovićem" na Informer televiziji, večeras, 15. novembra 2024. godine, sa početkom u 22:30 časova.
Mogućnost primirja Ukrajine i Rusije pod administracijom Donalda Trampa, komentarisali su gosti Otvorenog Studija, pukovnik u penziji Srbobran Radić i direktor Centra za antiterorizam Vojislav Milošević.
Gposti Info jutra Informer televizije bili su i Bojan Borovčanin, NIT i Miloš Terzić, član predsedništva SNS koji su govorili o međusobnim optužbama unutar opozicije zbog propasta protesta u Beogradu. Takođe, lider Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta je najavio i nove tragedije, pretio nasiljem u Gosrnjim Nedeljicama poput onog u Novom Sadu, ali i izvređao predsednika Srbije Aleksnadra Vučića rekavši da ima bipolarni poremećaj.
Suđenje kriminalnom klanu Veljka Belivuka i Marka Miljkovića nastavlja se danas u Specijalnom sudu. Okrivljeni saradnik Nikola Spasojević, koji je potpisao sporazum sa tužilaštvom i pružio informacije u zamenu za smanjenu kaznu od 13 godina zatvora, u sredu je završio svoje neometano izlaganje i odgovarao na pitanja tužioca. Na današnjem ročištu on će odgovarati na pitanja advokata i okrivljenih.
Nikola M. (35) i njegov sin M.M. (2) poginuli su juče u saobraćajnoj nesreći kod mesta Uljma u blizini Vršca i to kada se automobil u kojem su se nalazili sudario sa kamionom.
Vlasotinčanin Predrag I. (40) nepravnosnažno je osuđen na 20 godina zatvora zbog teškog ubistva jer je 15. novembra prošle godine u njihovoj porodičnoj kući ubio svog oca Slavoljuba Ilića (58).
Među 160 domova zdravlja u Srbiji, prema podacima Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje za drugi kvartal 2024. godine, najbolji je Dom zdravlja u Kuršumliji!
U Srbiji će se do kraja godine, tačnije u samo mesec i po dana, otvoriti 246 kilometara puteva i pruga. Kako je najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, čeka nas puštanje u rad brze pruge od Novog Sada do Subotice, saobraćajnice do Valjeva, ali i novih deonica na Moravskom i Dunavskom koridoru.
Automobil je ne samo jedno od najomiljenijih prevoznih sredstava, već i važan deo našeg života, koji mnogi tretiraju i paze baš kao da je član porodice. A iskustva u vožnji omiljenog četvorotočkaša često mogu doneti i neke dragocene životne lekcije.
Košarkaši Partizana večeras od 20:30 (Sport klub 1) dočekuju Milano u 10. kolu Evrolige, u meču koji predstavlja ključnu priliku za prekid serije od pet uzastopnih poraza.
Jeste bilo kontakta, ali čovek stoji uz mene, ja se okrećem ka košu… Ne znam, stvarno, šta je trebalo da uradim, komentariše Filip Petrušev jednu od ključnih odluka sudija u porazu Crvene zvezde od Asvela (77:74) u 10. kolu Evrolige.
Telefon mi je eksplodirao, nisam ni sanjala ovoliki haos kada sam otišla na meč, priznaje lepa Marigona (24)! Utakmicu 9. kola Evrolige između Olimpijakosa i Asvela (94:92) obeležila je zanosna crnka, koja priznaje da joj se život promenio od te večeri.
Izabrani predsednik SAD Donald Tramp za sada nema detaljan plan za rešavanje ukrajinske krize, a nije ni odredio tim, uprkos izjavama da je spreman da okonča sukob u Ukrajini, pišu evropski mediji.
Najnoviji ruski borbeni avion pete generacije Su-57 nadmašuje sve postojeće avione u svetu, uključujući i najnoviji kineski J-35, izjavio je medijima ruski probni pilot, nosilac titule Heroja Rusije Sergej Bogdan.
Predstavnici opozicije u Abhaziji, koji protestuju protiv ratifikacije međuvladinog abhasko-ruskog sporazuma o investicijama, upali su na teritoriju ispred parlamenta, javlja dopisnik Sputnjika.
Žarko Laušević se jednom prilikom tokom svog života prisetio užasnih scena iz američkog zatvora u kojem je boravio 2009. godine. Glumac je tada ispričao da su ljudi umirali oko njega i da nisu jeli po 16 sati.
Finale 2. Memorijalnog takmičenja za mlade kompozitore "Andrija Čikić" održano je u četvrtak, 14. novembra u Velikoj dvorani Kolarčeve zadužbine kada su proglašeni laureati, kao i dobitnici počasnih i specijalnih nagrada.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.