AfD: Lažna država Kosovo propala - Nemačka da povuče priznanje!
Podeli vest
Poslanici Alternative za Nemačku (AFD) u Bundestagu podneli su zahtev u kojem traže da Berlin povuče priznanje Kosova.
- Lažna država Кosovo je propala – odvojena posle protivpravne agresije NATO-a protiv SR Jugoslavije (1999) i uprkos jednostranom proglašenju nezavisnosti 2008. godine bez sprovedenog referenduma, uz tolerisanje proterivanja stotina hiljada Srba, Jevreja i drugih nealbanaca i nepoštovanje volje srpske manjine na severnom Кosovu, koju su priznale mnoge države, Kosovo ne samo da je najsiromašnija ‘država’ zapadnog Balkana, već je i druga najsiromašnija ‘država’ Evrope, posle Moldavije - navode oni u zahtevu.
Predsednik Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas ocenio je da je evropski plan za normalizaciju odnosa Srbije i Kosova i Metohije neminovnost jer je javnost u Srbiji o sadržaju plana obaveštena nakon njegovog prihvatanja i da je je jedino rešenje obezbediti bolji život Srbima koji su ostali na teritoriji Kosova.
04.03.2023
17:34
Konstatuju i da na Kosovu nezaposlenost među mladima iznosi skoro 60 procenata, a ukupna nezaposlenost obuhvata skoro trećinu stanovništva.
- Najveći broj evropskih džihadista (po glavi stanovnika) u Siriji dolazio je sa Кosova - upozorava se u zahtevu koji su potpisali poslanici Petr Bistron, Markus Fronmajer, Tina Кrupale, Ojgen Šmit, dr Aleksandra Gauland, Štefan Кojter, Štefen Кotre, Matijas Mocdorf.
Oni ukazuju i da je nekadašnji premijer Кosova, koji je bio umešan u šverc heroina i trgovinu organima, bivši vođa OVК Hašim Tači optužen pred Specijalnim sudom za Кosovo u Hagu.
AfD ističe da vladu na Kosovu vodi nacionalistička stranka Samoopredeljenje, premijera Aljbina Кurtija koja u svom programu predviđa stvaranje “Velike Albanije” putem pripajanja Кosova Albaniji, uz ocenu da “Velika Albanija – koju čine Albanija, Кosovo, Preševska dolina na jugu Srbije koju naseljavaju Albanci, zapadna Severna Makedonija i deo Crne Gore” među Albancima postaje sve popularnija.
Napominju i da se prava srpske manjine na Кosovu ne poštuju, a da je od 1999. godine proterano 220.000 Srba, dok je ukupno 150 srpskih crkava i manastira na Kosovu uništeno.
- Prema izveštaju američkog Stejt departmenta o verskim slobodama, na Кosovu je zabeležen veći broj incidenata i diskriminacije Srpske pravoslavne crkve. Između ostalog, SPC se ne priznaju imovinska prava. Prema mreži ‘Evropa Nostra’ manastir Visoki Dečani, koji je Unesko 2004. godine proglasio svetskom kulturnom baštinom, spada među sedam najugroženijih kulturnih spomenika u Evropi - stoji u zahtevu.
Ukazuje se i da sve do danas kosovske vlasti blokiraju osnivanje Zajednice opština sa srpskom većinom što je dogovoreno još 2013. godine u okviru političkog dijaloga između Srbije i Кosova.
- Pri tome, čak i kosovski posmatrači primećuju da je to bio jedan od centralnih elemenata aprilskog sporazuma iz 2013. godine. Tako položaj srpske manjine na Кosovu ostaje nesiguran, kao što je bio i ranije. Prema podacima srpske vlade, na Кosovu je od 2021. godine zabeleženo 278 etnički motivisanih incidenata protiv srpske manjine - podseća AfD.
Zato je, na osnovu navedenih činjenica, prema mišljenju eksperta za međunarodno pravo, prof. Matijasa Herdegena nezavisnost Кosova sporna “zbog sumnje u sopstvenu efektivnu državnu vlast”, podseća AfD dodajuchi da, priznanje neke države nije samo povezano sa postojanjem tri obeležja države - narod, teritorija i državna vlast - nego, kako ukazuje Herdegen, i sa političkom odlukom.
- Sa ovim nije u suprotnosti ni mišljenje Međunarodnog suda pravde. Mišljenje se isključivo bavi pitanjem da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti Кosova u suprotnosti sa međunarodnim običajnim pravom ili Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244. Međutim, Međunarodni sud pravde se u citiranom mišljenju nije eksplicitno bavio pitanjem da li je Кosovo uopšte smelo da traži pravo na samoopredeljenje i time na secesiju. Stručna služba Bundestaga dolazi do zaključka – ‘Ukratko, može se, dakle, reći da je zbog visokog stepena politizacije i slabe međunarodnopravne regulisanosti (povlačenja) priznanja država, povlačenje priznanja (politički) moguće’. To naglašavaju i vodeći pravnici, među kojima i profesor Šo koji kaže da - zato što je priznanje, u krajnjoj liniji, politička stvar, ma kako ona bila pravno uslovljena, odatle logički sledi da ukoliko neka država određenu političku situaciju shvata na taj način da ona opravdava povlačenje priznanja, država će preduzeti radnje koje odgovaraju njenim političkim interesima - objašnjava AfD.
Poslanici AfD ukazuju da je devet država saopštilo da povlače priznanje nezavisnosti Кosova - Somalija, Burkina Faso, Gabon, Esvatini, Libija, Gvineja, Antigva i Barbuda, Maldivi i Sveta Lucija, kao i da među članicama EU pet ne priznaje Kosovo - Grčka, Španija, Rumunija, Republika Кipar i Slovačka.
- Iako je Mađarska priznala Кosovo, ona u međunarodnim organizacijama glasa protiv Кosova. To se, takođe, odnosi i na mogući prijem Кosova u Savet Evrope - podsećaju poslanici Bistron, Fronmajer, Кrupale, Šmit, Gauland, Kojter, Кotre i Mocdorf, čiji bi zahtev uskoro mogao biti predmet rasprave u Bundestagu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kurtije je pomilovan od strane bivšeg režima i na svaki mogući način je pokušavao da stvori Veliku Albaniju. Ali mu to ne polazi za rukom, zato što je dosta zemalja povuklo priznanje nezavisnosti lažne države Kosovo.
Predsednik Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas ocenio je da je evropski plan za normalizaciju odnosa Srbije i Kosova i Metohije neminovnost jer je javnost u Srbiji o sadržaju plana obaveštena nakon njegovog prihvatanja i da je je jedino rešenje obezbediti bolji život Srbima koji su ostali na teritoriji Kosova.
Povodom smrti Vukašina Crnčevića, koji je podlegao povredama zadobijenim prilikom tragične nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu, odlukom gradonačelnika Novog Sada Žarka Mićina, 23. mart se proglašava danom žalosti na teritoriji grada Novog Sada.
Već nedeljama, ogroman broj ljudi u Srbiji ne prestaju da muče simptomi prolećnog umora, od problema sa ustajanjem, jakih glavobolja, tromosti, pa do letargije i umora.
Tokom testinranja 229 potrošačkih proizvoda u Belgiji u čak 68 njih pronađene su per- i polifluoroalkilne supstance (PFAS), koje se nazivaju večne hemikalije, potvrdili su iz organizacije za zaštitu potrošača Testachats.
T. Dž. (53) iz Beograda, koja je uhapšena zbog sumnje da je noćas ubila majku Vericu Dž. (75) u selu Sanad nadomak Kikinde je, prema rečima komšija, nakon zločina izašla krvava na ulicu.
Navijači Partizana i CSKA okupirali su autokomandu i napravili žurku u centru Beograda pred duel dve ekipe koja se igra na stadionu "JNA" od 18 časova.
Naravno da je teško ići stopama Dušana Tadića, koji je toliko uradio za reprezentaciju Srbije, ali dajem sve od sebe. Nadam se da će trener Atalante Đan Pjero Gasperini prepoznati moj trud i shvatiti da greši i da treba da mi pruži veću minutažu, poručuje srpski reprezentativac Lazar Samaržić (23).
Košarkaši Partizana dočekuju u nedelju ekipu Mornara (17.00, Arena premijum 2) u okviru 24. kola regionalne ABA lige, a pred duel u "Beogradskoj areni" trener crno-belih Željko Obradović istakao je da tim kako zna i ume, mora da pronađe želju i motivaciju nakon debakla od Efesa u Evroligi.
Prelomne utakmice će da budu sa Albanijom, pogotovo u Tirani. S druge strane, protiv Engleza mi nemamo apsolutno nikakvih šansi, to potpisujem. Treba biti optimista, ali ne treba baš toliko leteti, poručuje nekadašnji fudbaler, a sada analitičar Rade Bogdanović (54).
Očigledno, njih dvojica su iznad svih ostalih trenutno, a i nas trojica smo bili! Nove generacije dolaze da se bore kako bi nas nadmašili, rekao je Rafael Nadal.
Gradonačelnik Istanbula Ekrem Imamoglu, koji je uhapšen pod optužbom za povezanost sa grupom koja se bavi korupcijom, podmićivanjem i pomaganjem terorističkih aktivnosti, završio je petočasovno svedočenje pred sudom, preneli su danas turski mediji.
Rusija zadržava pravo na recipročan odgovor u vezi sa tekućim udarima Ukrajine na energetske objekte, saopštila je danas portparol ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.
Iako se dugo verovalo da je engleski pesnik Vilijam Šekspir počeo od nule i da je postao bogat gotovo ni iz čega, novo istraživanje otkriva da je njegov otac, Džon Šekspir, zapravo bio uspešan trgovac vunom, ali i da je bio umešan u ilegalne poslove.
Bivši reprezentativac Jugoslavije, fudbaler Miljan Mrdaković, izvršio je samoubistvo u stanu pre pet godina dok je u drugoj prostoriji bila njegova tadašnja devojka, pevačica Ivana Stanić, koja je otkrila detalje ove strašne tragedije.
Pevač Darko Lazić otkrio je kako vaspitava decu, te se dotakao turbulentnog perioda tokom kojeg je konzumirao psihoaktivne supstance, uživao u alkoholu, kao i nesavesnoj vožnji.
Milica Kemez otkrila je kome je pripala kuća koju su ona i Bora Santana počeli da grade u braku, kao i šta se dešava sa montažnim objektom koji je kao nagradu dobila u "Zadruzi 4".
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar