ŠTA SADA?! BRISEL BIRA, PUTINU REĆI IZVINI, ILI UGASITI INDUSTRIJU! Kupci iz jugoistočne Azije ostavili EU bez gasa iz Irana i Turkmenistana!
Podeli vest
Države jugoistočne Azije velika su konkurencija EU u kupovini gasa iz Turkmenistana, poslednje države na čiji gas je EU računala. Odsečena od gasa iz Irana i Turkmenistana EU će morati da pravi kompromis u dogledno vreme. Stoga procenjujem da će se politika evropskih sankcija prema Rusiji, odnosno, ruskim energentima - pre svega gasu, uskoro završiti. A sa njima i ratna dejstva u Ukrajini
Indija teži da postane glavna metalurška sila u svetu, a za to joj je potrebna energija - velika količina energije, između ostalog i velike količine gasa - kako iz Rusije, tako i iz Srednje Azije. I Pakistan ima ambicije. Želi da dostigne novi nivo industrijskog razvoja. A za to mu je neophodan prirodni gas. I sve zemlje u susedstvu Indije i Pakistana suočavaju se sa deficitom energenata, i nisu niti nameravaju da ga dele. Podsećanja radi, 40 procenata ljudi na planete živi na području Indije, Pakistana, Bangladeša, Indokine, Indonezije…
Trenutna energetska kriza mogla bi biti jedna od najgorih i najdužih u istoriji, a naročito bi Evropa mogla da bude teško pogođena, smatra šef Međunarodne energetske agencije, Fatih Birol
01.06.2022
21:32
Posredstvom Rusije, padom marionetske vlade u Avganistanu, čini se da je taj problem sa energentima rešen. Ključne države u ovim projektima su Iran i Turkmenistan. Iran je država koja je posle Rusije druga po istraženim rezervama prirodnog gasa. Veruje se da Turkmenistan ima četvrte najveće rezerve gasa u svetu, koji, trenutno, izvozi mahom u Kinu.
Značaj TAPI i IPI gasovoda
Pakistanski tok je strateški prodor Rusije na jug. Projekat gasovoda Pakistanski tok (PSGPP) treba da omogući isporuke tečnog prirodnog gasa (LNG) iz obalnih područja Pakistana u industrijske oblasti na severu zemlje, saopštilo je maja 2021. godine rusko Ministarstvo energetike.
Ali, to je tek početak ekonomskog povezivanja država jugoistočne Azije. Ovih dana mediji pišu da Rusija nastavlja da širi svoje strateško prisustvo u ključnim tačkama na karti sveta. U ovom slučaju nije reč o vojsci i mornarici, nego o energetici, tačnije o gasovodima TAPI (gasovod koji povezuje Turkmenistan sa Avganistanom, Pakistanom i Indijom) i IPI (gasovod povezuje Iran, Pakistan i Indiju).
Gasovodi do Indije zaslužuju puno više od par rečenica, jer je reč o projektima koji povezuju Iran, Pakistan i Indiju - sa jedne strane, dok sa druge strane povezuju Turkmenistan, Avganistan, Pakistan i Indiju. Teritorije koje je vlada u Vašingtonu smatrala za svoje ekskluzivno pravo.
U trenutku kada su Talibani preuzeli vlast u Avganistanu postalo je jasno da je ostalo još samo da se Indija i Pakistan dogovore.
U Islamabadu je nedavno završen bilateralni sastanak na kome su grupe tehničkih stručnjaka iz obe zemlje potvrdile spremnost da realizuju projekat. Duž trase potencijalnog gasovoda počeće geološko-istraživački radovi.
Ideja o projektu nastala je u teškom trenutku. Ali, da nije ovakvih trenutaka i lidera ni svet ne bi bio isti. Veštačka podeljenost, od spolja nametnute razlike držale su najmnogoljudniji deo sveta u permanentnom siromaštvu.
Da bi se razumela ideja i cilj ovakvog projekta, važno je podsetiti da je Pakistan zemlja sa više od 220 miliona ljudi. Indija ima više od milijardu i dvesta miliona stanovnika. Podaci pokazuju da ceo jugozapadni deo zemlje, duž granice sa Iranom i Avganistanom, praktično nema sopstvena kogeneraciona postrojenja, a u regionu severno od Islamabada jedini izvor energije predstavlja nekoliko hidroelektrana malog kapaciteta. Dakle, da bi se Pakistan razvio neophodne su velike količine energije.
Realizacija gasovoda Pakistanski tok, čiji je kapacitet 12,4 milijarde kubnih metara gasa godišnje obezbediće gorivo za nove elektrane,koje će napajati industrijska preduzeća u Pandžabu, na granici sa Indijom. Ukoliko projekat uspe, gasovod se može pružiti i do prestonice.
Koji su interesi Rusije?
Počnimo od gasovoda TAPI (Turkmenistan - Avganistan - Pakistan - Indija), u kome je Rusija imala ulogu tehničkog garanta, kao i dobavljača opreme i cevi. Krajnji primalac gasa je Indija. Ali, sve tranzitne zemlje imaju ogromnu potrebu za gasom. Stoga će jasno tražiti svoj udeo ugljovodonika. Što se tiče Pakistana, u skladu sa uslovima projektnog zadatka Pakistanskog toka, taj gasovod bi trebalo da se u području grada Multana uključi u gasovod IPI.
Ukupan kapacitet ta dva gasovoda, u toj tački, iznosiće 55 milijardi kubnih metara, što u potpunosti odgovara kapacitetu bilo kog od zapadnoevropskih gasovoda (od Rusije ka Nemačkoj) nazvanih Severni tok. Imajući takve resurse u rukama Pakistan će moći da započne masovnu unutrašnju gasifikaciju. A dobiće i značajan adut za industralizaciju države, tj. beg iz zone siromaštva.
Pored toga, formiranje gasnog tržišta u zemlji kao što je Pakistan garantovano će izmeniti svetsko tržište ugljovodonika. Prvenstveno, veoma je interesantan Kataru, koji će najkraćom rutom iz Persijskog u Omanski zaliv i dalje u Karači moći da isporučuje sopstveni tečni prirodni gas. S tim u vezi, u budućnosti će se isporuke katarskog gasa u Evropu smanjiti, što će još više povećati značaj ruskih gasovoda i isporuka preko njih.
Pored toga, Rusija isporučujući cevi i drugu opremu, prodaje finalne proizvode sa maksimalnom dodatom vrednošću.
Izlazak SAD iz Avganistana - start lavine globalnih razmera
Ne postoji ni najmanja sumnja da je povećana aktivnost u region, povezana kako sa političkim promenama u Avganistanu, tako i sa završetkom izgradnje gasovoda Severni tok 2. Upravo je završetak ovog evropskog mega projekta bio karta na koju je ruski minister Segej Lavrov igrao kada je ubeđivao dve nuklearne sile da se dogovore i prevaziđu razlike i naprave gasovode (za početak), koji će im omogućiti tehnološki i industrijski rast. I, koji će, istovremeno, ostaviti Evropu bez poligona za ucenjivanje. Rusija je jasno pokazala da je sposobna da završi bilo koji projekat, čak i pod pritiskom masovnih sankcija.
Odlazak Amerikanaca iz Avganistana bio je kamen koji je pokrenuo čitavu lavinu globalnih promena. Ako pokret Taliban (organizacija zabranjena u Rusiji) uspe da sačuva zemlju od još jednog totalnog rata svih protiv svih, u najskorije vreme bićemo svedoci borbe za nova energetska, trgovinska i industrijska tržišta.
Aleksandar Novak, tada ruski ministar energetike potvrdio je 2018. godine da su Moskva i Teheran potpisali memorandum o razumevanju za izgradnju gasovoda IPI. Cevovod dug 1.200 kilometara će povezati Iran i Indiju preko Pakistana. A, prema njegovim rečima, Gasprom će imati važnu ulogu u razvoju iranskih gasnih polja duž budućeg gasovoda.
Sankcije Iranu zbog TAPI gasovoda
Ono što je malo poznato, TAPI je bio jedan od glavnih, ako ne i ključni razlog za nametanje sankcija Iranu 2012. godine. Islamska Republika je iz sistema SWIFT isključena zbog gasa, a ne nuklearnog programa.
Dakle, vitalne energetske infrastrukture za Pakistan i Indiju su odgođene za više od 10 godina, kako bi se sprečio Iran da ojača uticaj u regiji. Istovremeno je pokušano da se da manevarski prostor EU da zameni ruske energente. Bilo je važnije voditi rat za gasovod, nego dozvoliti stanovništvu u regiji pristup obilju jeftine energije.
Jednostavno, Indija više nije mogla da čeka na „imaginarne" američke linije snabdevanja. Najbrže rastuća država na svetu hitno je morala da osigura svoje energetske potrebe. Rusija je, sa druge strane, dobila pristup tržištu Srednje Azije.
Danas Turkmenistan proizvodi 70 do 75 milijardi kubnih metara gasa. Ova zemlja ima čitav niz zanimljivih nalazišta, koja mogu bitno da uvećaju čitavu bazu proizvodnje gasa. Izgrađeni su gasovodi ka Kini, Iranu, Rusiji. Gasovod ka Avganistanu, Pakistanu i Indiji vrlo je važan za Turkmenistan sa političke tačke gledišta. Taj projekat ima više šansi od bilo kog evropskog projekta. Ako on bude izgrađen, eventualni EU projekti će ostati bez ičega. Oni i danas nemaju neku resursnu bazu.
Siguran sam da će izgradnja gasovoda TAPI, ali i IPI, još više otežati problem vezan za osiguranje gasa za perspektivnu gasnu difersifikaciju u Evropi. Tim pre što će, po svemu sudeći, Avganistan, Pakistan i Indija, prvi ugovoriti potrebne obime isporuka gasa.
Što se tiče medijski najavljenih EU projekata, ti projekti, kako ističu eksperti, rizikuju da ostanu na papiru, pošto do danas nema nagoveštaja za potpisivanje ugovora ni sa Turkmenistanom, ni sa Azarbejdžanom. Ova neodređenost veoma napreže pre svega Azerbejdžan, koji je ne tako davno zaigrao na Eu kartu.
Ipak u svetlu novih događaja Azerbejdžan je upozorio partnere iz EU da ako ne bude drugog izvora gasa za EU, on neće pristati da snabde na polovinu prazan gasovod. Azarbejdžan, pri tome, polazi od čisto ekonomskih razloga. Konkretno, da bi bez Turkmenistana morao sam da pokriva tranzitne tarife. A pošto će cevi biti praktično poluprazne, onda će cena azarbejdžanskog gasa odmah skočiti i postati nepovoljna za Evropljane.
Odsečena od gasa iz Irana i Turkmenistana EU će morati da pravi kompromis u dogledno vreme. Stoga procenjujem da će se politika sankcija prema Rusiji, odnosno, ruskim energentima - pre svega gasu, uskoro završiti. A sa njima i ratna dejstva u Ukrajini.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Trenutna energetska kriza mogla bi biti jedna od najgorih i najdužih u istoriji, a naročito bi Evropa mogla da bude teško pogođena, smatra šef Međunarodne energetske agencije, Fatih Birol
Ruska vojska je udarila ukrajinski industrijski objekat jednim od najnovijih raketnih sistema srednjeg dometa - nenuklearnom balističkom raketom pod nazivom Orešnik.
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Sa jedne strane imamo predsednika Aleksandra Vučića, koji Srbiju gradi i modernizuje, a sa druge strane imamo opoziciju koja koči tu modernizaciju, koja se bori protiv uklanjanja nebezbednog nacističkog mosta, a sada javno obećavaju i borbu protiv mašina, baš kao početkom 19. veka kada su bile skupine ljudi koje su se borile protiv mašina i koje su ih razbijale!
Brutalno nasilje koje opozicija sprovodi u Novom Sadu, ali i u Beogradu, svakog dana poprima drugačiji i žešći oblik, a poslednji u nizu skandal bio je u režiji poslanika Demokratske stranke Zorana Lutovca, Nebojša Novaković, koji je brutalno udarao i psovao srpske policajce!
Advokat i ideolog opozicije u Srbiji Sead Spahović javno je na antisrpskim Šolakovim medijima branio dokazanog nasilnika Gorana Ješića, a narod nazvao nasilnim.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić bio je gost na Radio-televiziji Srbije gde je govorio o današnjim hapšenjima, nasilnim protestima predvođenih od strane opozicije, kao i o odluci Vlade Srbije da povuče dopunu Zakona o visokom obrazovanju.
Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su profesor dr Boris Bratina sa Fakulteta u Kosovskoj Mitrovici i predsednik GO Zemun Gavrilo Kovačević. Oni su komentarisali današnja hapšenja vezana za tragediju u Novom Sadu.
Skandalozna odluka novosadskog tužilaštva da se uhapse bivši ministar Goran Vesić i v.d. direktorka "Infrastruktura Železnice" Jelena Tanasković posledica su jezivog pritiska opozicije i tajknuskih medija!
Ajla Drapić Memić, sestra devojčice Džejle Drapić koja je preminula nakon zubarske intervencije u Sarajevu, u teškom je zdravstvenom stanju nakon komplikacija prilikom lečenja zuba.
Zvanični srednji kurs dinara za evro iznosiće sutra 116,9952 dinara, što je neznatna promena u odnosu na četvrtak, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).
Ovo nije prvi put da se na društvenim mrežama prodaju raznorazni proizvodi koji imaju "čudesna" dejstva. Ljudi u potrazi za rešenjem svojih zdravstvenih problema često guglaju, pa nailaze na razne savete i preparate a jedan od njih je i krema koje leči hemoroide, za koje kažu na mrežama da izazivaju rak debelog creva.
Džihadista i vehabija Nermin A. (37) iz Novog Pazara uhapšen je juče jer je na društevnim mrežama objavljivao fotografije, video klipove i audio snimke u kojima je pozivao na rat protiv Srba i pravoslavaca!
Bratislav S. (53) iz Beograda uhapšen je zbog sumnje da je ženu M. V. (39), s kojom je bio u vezi, zaključao u svom stanu i satima je zverski mučio, optuživši je da ga je prevarila!
Velika Britanija je sada "direktno uključena" u rat u Ukrajini pošto su njene rakete Storm šedou korišćene za napad na ciljeve unutar Rusije, rekao je ruski ambasador u Britaniji Andrej Kelin.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski reagovao je danas na izjavu ruskog predsednika Vladimira Putina o upotrebi nove ruske balističke rakete, rekavši da je time ekslairana situacija u ratu u Ukrajini i prekršena Povelja UN.
Ambasador Ukrajine u Velikoj Britaniji, bivši glavnokomandujući Oružanih snaga Ukrajine Valerij Zalužnji, izjavio je danas da, posle direktnog uplitanja saveznika Rusije u rat protiv Ukrajine, može da se smatra da je počeo Treći svetski rat.
Brazilska federalna policija saopštila je danas da je podnela krivičnu prijavu protiv bivšeg brazilskog predsednika Žaira Bolsonara zbog njegove uloge u navodnom pokušaju državnog udara nakon što je izgubio predsedničke izbore 2022. godine.
Hrvatsko Ministarstvo unutrašnjih poslova priprema brošuru koja će da sadrži uputstva i praktične savete za domaćinstva kako da prežive tri dana, odnosno prva 72 sata u slučaju rata ili krize.
Već smo navikli da pop zvezda Lejdi Gaga dobija filmske uloge, ali sve nas je posebno šokirala kada se pre 9 godina pojavila u seriji "Američka horor priča" i to u scenama koje su prepune seksa, golotinje i krvi.
Većina pamti seriju "Ranjeni orao", ali malo ko zna da je ova priča najpre zaživela na pozornici. Evo ko su bili prvi glumci koji su oživeli likove iz vanvremenskog romana Mir-Jam.
Bez obzira na to da li preferirate stimulaciju prstima, oralni seks, seksualne igračke ili kreativnu igru iznad pojasa, ključ do zadovoljstva leži u istraživanju sopstvenog tela i povezivanju sa partnerom. Evo kako da uživate u intimnosti na potpuno nov način!
Čuveni američki biznismen Stiv Džobs stalno je poštovao jednostavno pravilo - ako bi ga mučio neki problem na poslu duže od 10 minuta, odlazio bi u šetnju.
Kupus je glavna namirnica tokom zimskih dana, ali neprijatan miris tokom kuvanja često može da pokvari ugođaj. Uz jednostavan trik sa mlekom, ne samo da ćete se rešiti ovog problema, već ćete i poboljšati ukus omiljenih jela!
Pevačica Lepa Brena i njen suprug, Boba Živojinović, danas proslavljaju krsnu slavu, Aranđelovdan, ameđu poslednjima došla je snajka Aleksandra Prijović.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.