• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: M. Zorić

11.11.2022

18:27

ISTORIJAT: SVETSKO PRVENSTVO U SAD 1994. GODINE! Čuveni promašeni penal 'božanskog repića' doneo četvrtu titulu Brazilu

AP PHOTO

Fudbal

ISTORIJAT: SVETSKO PRVENSTVO U SAD 1994. GODINE! Čuveni promašeni penal 'božanskog repića' doneo četvrtu titulu Brazilu

Podeli vest

Vodimo vas kroz prošlost Mundijala, a na redu su Sjedinjene Američke Države 1994.

Konačno su Sjedinjene Američke Države dobile poverenje FIFA i priliku da 1994. godine organizuju 15. po redu Svetsko prvenstvo. Pre toga su konkurisali i 1986. kada je odustala Kolumbija, ali je tada prednost dobio Meksiko.

MUNDIJAL 1990.

Domaćin: SAD
Gradova: 9
Broj učesnika: 24
Šampion: Brazil
Odigrane utakmice: 52
Broj golova: 141/ 2,74 po meču
Prosek gledalaca: 69.174
Prvi strelci: Hristo Stoičkov i Oleg Salenko (po 6)
Najbolji igrač: Romario
Najbolji mladi igrač: Mark Overmars
Fer-plej priznanje: Brazil

Uprkos nedostatku popularnosti fudbala u ovoj zemlji, turnir je ipak bio finansijski najuspešniji u istoriji. Oborio je sve rekorde posećenosti, pošto je 52 utakmice uživo odgledalo 3,5 miliona ljudi, odnosno prosečno 68.991 po meču.

Uloženo 500.000 dolara

Titulu je branila Nemačka, kojoj je to bilo prvo takmičenje da nastupa kao ujedinjena zemlja, kao i Rusiji posle raspada Sovjetskog Saveza. Učestvovale su 24 reprezentacije, najviše iz Evrope, a pored "pancera" i "baćuški" tu su bile još: Belgija, Bugarska, Grčka (debitant), Italija, Holandija, Norveška, Republika Irska, Rumunija, Španija, Švedska i Švajcarska. Vizu su takođe izborili i Argentina, Brazil, Bolicija, Kolumbija (Južna Amerika), Meksiko (Severna Amerika), Kamerun, Nigerija (debitant), Maroko (Afrika), Saudijska Arabija (debitant) i Južna Koreja (Azija).

Foto: AP PHOTO

Romario izabran za najboljeg igrača Mundijala

Izostali su Jugoslavija i Čehoslovačka, a razlog su politička previranja, odnosni raspadi obe države. Našoj zemlji su 1992. zbog građanskih ratova uvedene sankcije od strane Ujedinjenih nacija, a ukinute su tek u godini Mundijala. Takođe, prvi put da nijedna selekcija iz Ujedinjenog Kraljevstva nije prošla kvalifikacije, a drugi put zaredom nije bilo ni Francuske.

KONAČNI POREDAK

1. Brazil
2. Italija
3. Švedska
4. Bugarska
5. Nemačka
6. Rumunija
7. Holandija
8. Španija
9. Nigerija
10. Argentina
11. Belgija
12. Saudijska Arabija
13. Meksiko
14. SAD
15. Švajcarska
16. Republika Irska
17. Norveška
18. Rusija
19. Kolumbija
20. Južna Koreja
21. Bolivija
22. Kamerun
23. Maroko
24. Grčka

Ovo je bilo prvo takmičenje na kojem se za trijumf davalo tri boda, a za remi jedan. Ukinuto je i pravilo povratnog pasa, koje je omogućavalo golmanima da uhvate loptu u ruke kada im je vrati saigrač. To je odlučeno kako bi se podstakao napadački stil i popravila efikasnost, koja je na prethodnom Mundijalu 1990. bila izuzetno slaba.

Mečevi su odigrani u devet gradova: Los Anđelese, San Francisko, Detroit, Njujork, Dalas, Čikago, Orlando, Boston i Vašington. Nijedan stadion nije imao kapacitet mesta manji od 53.000, a jedino je "Pontijak Silverdome" bio potpuno zatvoren i opisan je kao "najgore mesto za igru ikada". Zbog velike udaljenosti između gradova pojedine selekcije morale su da prelaze i više od 3.000 kilometara, da prođu kroz četiri vremenske zone, ali i potpuno različite klime i vremenske uslove.

Amerikanci su uložili oko pola miliona dolara na pripremu i organizaciju, a uslov koji im je FIFA nametnula bilo je osnivanje profesionalne lige, kako bi se podigla popularnost fudbala. To se dogodilo godinu dana ranije, kada je osnovan MLS, koji je zvanično krenuo 1996.

Žrebom je odlučeno i ko će s kim igrati, a to je izgledalo ovako - grupa A: Rumunija, Švajcarska, SAD, Kolumbija, grupa B: Brazil, Švedska, Rusija, Kamerun, grupa C: Nemačka, Španija, Južna Koreja, Bolivija, grupa D: Nigerija, Bugarska, Argentina, Grčka, grupa E: Meksiko, Republika Irska, Italija, Norveška i grupa F: Holandija, Saudijska Arabija, Belgija, Maroko.

Bugari i Rumuni oduševili

Pored prve dve ekipe iz svake grupe, dalje su prošle i četiri najbolje trećeplasirane. Najveća iznenađenja svakako su bila Saudijska Arabija i Nigerija, koji su obezbedili plasman u nokaut fazu, dok su fenomenalan učinak ostvarile i čuvene generacije Rumunije, Bugarske i Švedske.

Naše komšije su predvođene legendarnim Hristom Stoičkovim u četvrtfinalu eliminisale aktuelnog prvaka sveta Nemačku sa 2:1, ali ih je u polufinalu zaustavila Italija (1:2). As Barselone je na kraju sa šest pogodaka podelio priznanje za najboljeg strelca zajedno sa ruskim napadačem Olegom Salenkom.

Bugarin Hristo Stoičkov bio na vrhu liste strelaca sa šest golova

S druge strane, rumunski asovi Dan Petresku, Miodrag Belodedić, Georgi Popesku, Florin Radučoju i Georgi Hadži su u osmini finala izbacili Argentinu. U sastavu "gaučosa" po prvi put na SP nije bilo Dijega Armanda Maradona, ali je zato zablistao Gabrijel Omar Batistuta. U borbi za polufinale Šveđani su imali više sreće na penal ruletu i slavili sa 5:4.

LISTA STRELACA

6 GOLOVA
Hristo Stoičkov (Bugarska)
Oleg Salenko (Rusija)

5 GOLOVA
Romario (Brazil)
Roberto Bađo (Italija)
Jirgen Klinsman (Nemačka)
Kenet Anderson (Švedska)

4 GOLA
Gabrijel Batistuta (Argentina)
Florin Radučoju (Rumunija)
Martin Dahlin (Švedska)

Zanimljivo da je Italija kroz "iglene uši" preskočila grupnu fazu i to kao četvrta među najboljim trećeplasiranim reprezentacijama. "Azure" je predvodio sjajni Roberto Bađo, a pobedama nad Nigerijom (posle produžetka 2:1), Španijom (2:1) i Bugarskom (2:1) došli su do prilike da se bore za četvrtu "zlatnu boginju".

U finalu ih je čekao moćni Brazil, a bila je to ujedno repriza iz 1970. Na prethodnom SP 1990. doživele su "karioke" neuspeh i završile na devetom mestu, ali ovo je bio novi tim, koji su činile zvezde poput Romarija (najbolji igrač turnira), Bebeta, Mazinja, Dunge, Kafua, Tafarela... Rušili su u nokaut fazi redom SAD (1:0), Holandiju (3:2) i Švedsku (1:0). A, onda je došao 17. jul i veliki duel na stadionu "Rouz Boul" u Pasadeni (Kalifornija).

Finale pod injekcijama

Posle 90 minuta regularne borbe i dodatnih pola sata u produžecima rezultat je i dalje bio 0:0. Prvo i jedino finale koje je završeno bez golova. Morali su da odlučuju jedanaesterci.

Foto: AP PHOTO

Čuveno radovanje Mazinja, Bebeta, Romarija

Romario, Branko i Dunga su pogađali za "karioke", a jedini je bio neprecizan Marsio Santos. Kod "azura" su mrežu zatresli samo Albertini i Evani, a promašili su Barezi, Masaro i Bađo. Fudbalsko božanstvo sa Apenina vukao je povredu butnog mišića, igrao pod injekcijama i na kraju ispao tragičar.

Popularni "mali Buda" poslao je loptu visoko preko gola za konačnih 3:2 i veliku radost Brazilaca, koji su četvrtu titulu u istoriji posvetili svom zemljaku, Airtonu Seni, tragično nastradalom vozaču Formule 1. Bio je to prvi, ali najbolniji promašaj "božanskog repića" sa bele tačke u penal serijama.

Foto: Reuters

Roberto Bađo u finalu prvi put u karijeri promašio u penal seriji

- Znao sam šta sam morao da uradim. Moja koncentracija bila je savršena, ali bio sam i preumoran. Zato sam pokušao da loptu šutnem što jače, a na kraju je to bilo prejako - rekao je kasnije Roberto Bađo.



Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

Odluka Višeg suda u Novom Sadu! Određen pritvor do 30 dana glavnom projektantu!
Politika

Odluka Višeg suda u Novom Sadu! Određen pritvor do 30 dana glavnom projektantu!

Sudija za prethodni postupak Višeg suda u Novom Sadu je, posle saslušanja u Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu, odredila pritvor do 30 dana Ljiljani Milić Marković jednoj od 12 uhapšenih osoba koje se dovode u vezu sa padom nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je poginulo 15 ljudi, a dvoje teško povređeno, pišu Novosti.

22.11.2024

22:06

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Planeta

Zabava

Poznati glumac izvršio samoubistvo
Showbiz

Poznati glumac izvršio samoubistvo

Zvezda "Real Housewives of Potomac" Metju Bajars umro je u 37. godini. Prema tvrdnjama kancelarije glavnog medicinskog istražitelja Merilenda, smrt je nastupila 21. novembra.

22.11.2024

20:31

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set