Profesor doktor Milica Vukašinović Vesić, direktorka Antidoping agencije Srbije, potvrdila je za Informer da se dešava da sportisti idu na doping kontrolu pred samo takmičenje, kao Novak Đoković, ali da se to ne radi često.
Prvi teniser sveta je pred meča sa Kamerunom Norijem (2:0) u četvrtfinalu Dejvis kupa imao neprijatno iskustvo, morao je sat i po pre meča da ide na dopig kontrolu. Kako je naš teniser rekao, to mu se nije desilo nikada tokom karijere. Posle meča je bio izuzetno besan, pa je prokomentarisao kako ga "ljudi iz doping kontrole prate nekoliko sati i ne odvajaju se od njega".
Profesor doktor Milica Vukašinović Vesić, direktorka Antidoping agencije Srbije, za Informer je potvrdila da može da dođe do doping kontrole pred samo takmičanje, ali da se ne radi često.
- Dešava se, nije praksa, ali se dešava. Verujem de se njemu nije desilo nikada do sada, ali znam da nekim sportistima jeste. Novak je deo registrovane grupe Međunarodne teniske federacije i u obavezi je da ostavlja svoje obrazce o lokaciji u bazi Svetske antidoping agencije, što on radi. Ostavlja sat kada doping kontrola može da dođe da ga testira. Njegovo je da kaže kada je momenat i to se radi kada je u pitanju testiranje van takmičenja. Da li su doći u pet ili šest ujutru, to je vreme koje je on ostavio u bazi. Što se tiče testiranja od juče, nije praksa, ali može da se desi, da neko dođe pre početka nekog takmičenja. Svakako, to sportistu u tom momentu ometa u rutini, pripremi, ali može da se desi. On je ispratio sve što je od njega traženo, ispoštovao je proceduru, nije bilo problema, koliko sam mogla da vidim - rekla je za naš portal profesor doktor Milica Vukašinović Vesić.
Foto: printscreen
Milica Vukašinović Vesić
I Antidoping agencija Srbije testirala je sportiste pre takmičenja.
- Jesmo. Ne mogu da vam kažem ni kog sportistu, ni koji je sport u pitanju. Nije praksa, Novak nije bio testiran pre meča za 20 godina, istina je da ometate sportistu, mi to nismo često radili. Samo nekoliko puta. Zaista se vodi računa o tome da ne remetite sportistu u njegovim aktivnostima i rutini pre početka takmičenja. Novak je pobedio bez obzira na sve. Taj nivo koncentracije koju ima, fokus, pripreme, iskustvo, teško ovakve stvari mogu da ga poremete.
Foto: Tanjug/AP
Novak kaže da podržava doping bilo kada i sto puta, ali ne pred meč. Nije mogao da veruje da mu uzimaju krv i urin sat i po pred duel.
- Pre meča, posebno u situaciji kada je njegova ruka ta kojom drži reket, moj stav je da ne treba na taj način raditi, u zavisnosti od toga koju su analizu tražili. Postoji više analiza koje mogu biti tražene, ali to svakako ne bi bila praksa. Objašnjenje koje su dali, da neće da čekaju do duboko u noć, to, što se me tiče, ne stoji. Doping kontrola je takav proces, čekate sportistu posle završenog sportskog događaja. Kada je neko u stanju da da uzorak urina on će ga dati. Da li je za pola sata ili sat, četiri, pet, 14 sati, pošto smo mi čekali jednog sportistu 14 sati. Čekate dok se ne desi i sportisti to znaju. Nije to ništa neuobičajeno. Kada ode na doping kontrolu dok ne da uzorak urina on će sedeti.
Foto: Tanjug/AP
Mogao je tako Novakov protiv Britanca satima da kasni.
- To se njima dešava, Novak je na to navikao kada se završi meč. A pošto je sad bilo pre meča, oni su verovatno želeli da uzmu uzorak urina pre nego što počne duel. Verovatno su pretpostavljali da će želeti da ode u toalet pre izlaska na teren, pa da tada uzmu urin. Kažem, pretpostavljam da je to bila ideja, pa da onda ne bi ostajali do kasno. To meni nije logično.
Najverovatnije je Svetska teniska federacija tražila da se Novak testira pred meč.
- Nije odlučila agencija kada će testirati, kako je Novak rekao. U našem svetu postoji institucija koja naloži testiranje, neko ko sprovodi doping kontrole i neko ko u slušaju da je pozitivan rezultat procesuira sportistu. U njegovom slučaju je naložila Svetska teniska federacija. Pretpostavljam, jer je Dejvis kup u nadležnosti Svetske teniske federacije, pa zbog toga pretpostavljam da su testiranje oni naložili. Nelogično mi je da je sama agencija za prikupljanje uzoraka odlučila da uzme uzorak sporiste pre samog takmičenja. Takođe, da se ogradim, mislim da je agencija za prikupljanje uzoraka, privatna firma, koja to radi.
Foto: AP/Photo
Nada se srpski teniser promenama u okviru antidoping agencije, možda da teniseri imaju svoju agenciju, a ne da angažuju nekoga sa strane.
- U narednom periodu svetska antidoping agencija potencira stavljanje sportista u centar svojih aktivnosti. Imaju ideju i nameru, kao i mi u našoj, s obzirom na to da smo pre nekoliko dana formirali savet sportista, da idu ka tome da slušaju glas sportista. Da pratimo kakva su njihova iskustva, gde misle da može i šta treba da se promeni u proceduri, pravilima... Verujem da će se u narednom periodu glas sportista čuti i slušati mnogo više.
Besni su fanovi našeg tenisera, nije malo onih koji misle da su hteli da ga poremete pre meča sa Britancem.
- Ne bih da manipulišem na tom nivou, nisam pristalica teorija zavere. Ali, remeti to sportistu, kao što sam rekla - istakla je Milica Vukašinović Vesić, direktorka Antidoping agencije Srbije.
Sramne scene u Malagi! Novak Đoković je pre meča sa Kameronom Norijem (2:0) bio podvrgnut doping kontroli, a selektor reprezentacije Srbije Viktor Troicki otkrio je da su i njega želeli da testiraju.
Španci imaju Rafaela Nadala i Karlosa Alkaraza, ali se dive i Novaku Đokoviću. Najbolji teniser planete danas krasi naslovnu stranu poznatog španskog lista "Marka".
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Sramne scene u Malagi! Novak Đoković je pre meča sa Kameronom Norijem (2:0) bio podvrgnut doping kontroli, a selektor reprezentacije Srbije Viktor Troicki otkrio je da su i njega želeli da testiraju.
Nakon što je Informer obelodanilo kompletnu blokadersku listu od 250 imena za vanredne parlamentarne izbore postalo je jasno da na toj listi nema tajkunske novinarke Žakline Tatalović, iako je bilo planirano da se i ona na? e kao kandidat za poslanika u Skupštni Srbije.
Ministar za evropske integracije Nemanja Starović reagovao je na društvenoj mreži Iks nakon objave lidera Srbija centra Zdravka Ponoša, koji je kritikovao početak strateškog dijaloga Srbije i Sjedinjenih Američkih Država.
Krivična prijava protiv Aleksandra Radića (54), optuženog za ugrožavanje ustavnog uređenja, ogolila je komunikaciju blokadera iza kulisa u kojoj je osumnjičeni, uprkos upozorenjima vojnih stručnjaka da nikakvog zvučnog topa nije bilo 15. marta 2025. godine u Beogradu, svesno menjao i prilagođavao narativ u hodu.
Nakon što je isplivalo saznanje da bivši crnogorski predsednik Milo Đukanović priprema knjigu o svojoj višedecenijskoj vladavini, postavljaju se pitanja šta će sve da prećuti.
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...
Snežana Paunović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave gostujući u Info jutru objasnila je zašto se našla na udaru različitih struktura na Kosovu i Metohiji, ali i u centralnom delu Srbije.
U najnovijoj epizodi emisije "Na merama" videćete gde je ovog puta "uhvaćen" blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu to mudruje blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, kako izgleda "težak" život samozvanog revolucionara Predraga Voštinića.
Seme gorkog komorača se koristi u proizvodnji biljnih čajeva, eteričnih ulja, farmaceutskih preparata i različitih začina, a uzgajanje istog može vam doneti zaradu i do 5.000 evra po hektaru.
Pripadnici Policijske stanice Surdulica spasili su život osamdesetdevetogodišnjem muškarcu koji je nestao na području Vlasine, nakon što se u jutarnjim satima udaljio iz vikendice i nije se vratio do večeri.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova identifikovali su i procesuirali vozača koji je ugrozio bezbednost saobraćaja, a čiji je snimak objavljen na društvenim mrežama.
Nenad M. (52) uhapšen je danas u Mladenovcu po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u tom gradu, zbog sumnje da je brutalno pretukao svoju suprugu (31), i to pred njihovom maloletnom decom.
Pripadnici Vatrogasno-spasilačke jedinice Užice večeras su imali nesvakidašnju intervenciju u samom centru grada, kada su sa krova zgrade stare robne kuće spasili trojicu mladića koji nisu mogli bezbedno da siđu.
Na mostu kod Beške danas oko 16.30 časova u pravcu Novi Sad - Beograd zapalio se zadnji deo putničkog autobusa zrenjaninske registracije, a saobraćaj se odvija otežano.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski imenovao je prvog zamenika šefa Službe bezbednosti Ukrajine (SBU) Oleksandra Poklada za vršioca dužnosti direktora te službe, dok je dosadašnji vršilac dužnosti Jevgenij Hmara prešao na čelo Ministarstva odbrane.
Dim od više od 850 šumskih požara u Kanadi prekrio je nebo iznad Njujorka i drugih gradova u SAD, a snimci pokazuju da se panorama Menhetna jedva nazire kroz gustu izmaglicu kroz koju se probija jeziv prizor Sunca.
Na društvenim mrežama pojavili su se novi snimci na kojima se vidi klimatska aktivistkinja Greta Tunberg tokom policijske intervencije u Berlinu u Nemačkoj.
Katarina Vićentijević koja je stekla slavu ulogom Zagorke Zaze Patrnožić u seriji "Srećni ljudi" prisetila se saradnje sa kolegom Danilom Lazovićem koji je u pomenutoj komediji igrao Šćepana Šćekića.
Slavni holivudski vizionar Kristofer Nolan skoro ceo život sanja da snimi film uz pomoć revolucionarne IMAX tehnologije i da na velikom platnu oživi mitsku priču o kralju Itake, jedinom smrtniku koji je uspeo da nadmudri i porazi moćne bogove sa Olimpa.
U popularnoj srpskoj seriji "Selo gori, a baba se češlja", koja je osvojila srca gledalaca širom Balkana, mnogi nisu ni primetili da su originalne uloge bile napisane za potpuno drugačije glumce.
Kontroverzni američki pevač R. Keli formalno je zatražio od predsednika Donalda Trampa da preinači njegovu kaznu od 30 godina zatvora, pokazuju najnoviji sudski spisi koje je ove nedelje objavila Kancelarija advokata za pomilovanje.
Sigurno vam se nekad dogodilo da ste spakovali previše odeće i pola toga niste ni obukli na putovanju, a morali ste da teglite sa sobom težak prtljag. Spakujte se pomoću metode 5-4-3-2-1, brzo i jednostavno.
Iako GTA 6 još nije stigao na tržište, interesovanje igrača već je ogromno. Analitičari procenjuju da bi igra mogla da obori sve rekorde i zaradi milijarde dolara već u prvoj nedelji prodaje.
Krpelji mogu predstavljati ozbiljnu opasnost za zdravlje pasa, posebno tokom proleća i leta. Zato je važno da znate kako da ih bezbedno uklonite, bez rizika da povredite ljubimca.
Pevačica Dara Bubamara oglasila se sve zakazane nastupe tokom leta u jednom lokalu u Budvi, a sada se tim povodom oglasio njen menadžer Nenad Šipka i otkrio detalje.
Voditelj Milan Milošević u emisiji "Demanti" prisetio se anegdote kada je kao novinar u štampi pisao o intimnim odnosima poznatog pevača i jedne starlete.
Ako je neko mislio da će se Elektra Elit od estrade oprostiti mirno, prevario se! U svom poslednjem spotu pevačica je uspela da spoji ono što je do juče delovalo nemoguće - pred kamerama su se zajedno pojavili njen bivši dečko Marko Marković i njen sadašnji muž.
Učesnica "Elite 9", Jovana Tomić Matora, otvoreno je govorila o svojoj snažnoj želji da se ostvari u ulozi majke i otkrila da planira da ode na vantelesnu oplodnju.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.