Masa ljudi svakodnevno prolazi pored nacističkog logora, a da to i ne zna! Ovo je mračna strana Autokomande
Podeli vest
Na mestu međuratne kasarne i skladišta artiljerijskih oruđa Nemci su oformili logor za Jevreje i Rome, logor u kome je smrt pronašlo oko 4.000 Jevreja i 1.300 Roma.
Kad krećući se ka Autokomandi pređete auto-put Beograd-Niš, pa peške (ulica je jednosmerna za vozila) skrenete levo u Tabanovačku (pre i paralelno sa Vojvode Stepe), prva staza levo odvešće vas na jedno od mesta koje je u Drugom svetskom ratu bilo pravo gubilište. Predvorje užasa.
Bili su to predugo popodne, noć i jutro tokom kojih su vladali jako uzbuđenje i veliki strah među žiteljima zaselaka na obroncima Avale. Razlog je bio nestanak dvogodišnjeg dečaka Vladana Nikolića, kome se iznenada, u četvrtak, 9. oktobra 1977. godine oko 16 časova, izgubio svaki trag.
Iako su biblijska imena izuzetno popularna poslednjih godina u Srbiji, to nažalost nije slučaj sa imenom Lidija.
03.09.2024
23:34
U pitanju je pozicija koncentracionog logora koji su nacisti osnovali 22. avgusta 1941, a koji je bio operativan sve do 12. decembra iste godine. Svrha logora bila je da se u njega skupe Jevreji i Romi iz Beograda i Banata i imao je funkciju tzv. protočnog (prolaznog logora), što znači da je služio ka sabiralište i usputna stanica za dalji tretman zatvorenika, bio taj smrt ili odvođenje na drugo mesto (logor ili prisilni rad).
Nacisti su iskoristili predratnu infrastrukturu za osnovanje logora. U pitanju je mesto na kome se nalazila kasarna "Kraljević Andrej" sa konjušnicom i skladištem za artiljerijska oruđa. Otuda i ime - Topovske šume.
Fruškogorski manastiri nisu samo mesta duhovnosti koja se pohode svaki put kada je potrebno pronaći utočište i duševni mir, već i značajni centri istraživanja i proučavanja prošlosti. Zahvaljujući istrajnosti i kontinuitetu postojanja, oni danas baštine i od zaborava čuvaju neke od najvažnijih priča iz davnina, značajnih kako za Frušku goru, tako i za Vojvodinu i čitavu Srbiju.
Mnoge stanice za čekanje gradskog prevoza u Beogradu, nose ima po znamenitoj figuri ili mestu. Skoro svako je morao da prođe i poznati deo puta, kako bi stigao do Autokomande ili u suprotnom smeru, do Hrama Svetog Save. Franše d`Epere je svima poznata stanica, ali da li ste znali po kome je dobila ime?
25.08.2024
06:52
Već sredinom avgusta 1941. Nemci su naredili da se počne sabiranje Jevreja koji su potom smeštani u logore. Privedeni iz celog Banata i prestonice, oni su između ostalog odvedeni u "Topovske šupe", odakle je njihov put bio samo gori.
Kada su odvođeni na gubilište, zatvorenici su lagani "kako ih vode u Austriju, u logor sa boljim uslovima".
Većina je odvođena u Jajince (na putu za Avalu) ili u selo Jabuku (kod Pančeva), gde su streljani. Oko 3.000 stradalih je bio pogubljen u skladu čuvene notorne nacistike politike "sto za ubijenog nemačkog vojnika, pedeset za ranjenog". Preostalih 1.300 je pogubljeno pod optužbom za antifašizam.
Prvi beleg podigle su vlasti SFR Jugoslavije 1951, ali samo za "pale drugove", antifašiste. Tek 2005. godine postavljena je spomen ploča koja na tri jezika (srpskom, hebrejskom i engleskom) piše:
"Na ovom mestu od avgusta do decembra 1941. nalazio se nacistički koncentracioni logor za Jevreje i Rome iz Beograda i Banata. Svi su proglašeni za taoce i dnevno po nekoliko stotina je odvođeno na streljanje."
Ploča je postavljena na preostali zid koji je ivičio sam zatvorski kamp. Neke od preostalih građevina i dalje stoje, ali u trošnom stanju. "Zalivene" đubretom.
Srbija, kao potpisnica konvencije sećanja na Holokaust, ima dužnost da ne ruši stratišta jevrejskog naroda, pa su tako građani pre dve godine pokrenuli inicijativu, tražeći od Grada Beograda da ne dozvoli gradnju tržnog centra koji je planiran na ovoj lokaciji.
Državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Antić predvodiće danas državnu ceremoniju povodom obeležavanja 219. godišnjice od Boja na Ivankovcu.
Fruška gora od davnina je poznata po velikom broju crkava i manastira. Tokom vremena, neki od njih su zapusteli, neki su porušeni pa zaboravljeni, ali najveći broj živi i danas i svojom blagošću i duhovnom snagom privlači vernike iz čitavog hrišćanskog sveta.
Spomenko Gostić, rođen je na današnji dan, 14. avgusta 1978. godine, kao pripadnik Vojske Republike Srpske poginuo je od granate 20. marta 1993. godine, nedaleko od svog sela Jovići na planini Ozren. Tada je, osim njega, život izgubilo još pet srpskih vojnika.
U vreme letnjih žega i pre tridesetak i nešto godina Ada Ciganlija je bila omiljeno mesto Beograđana, a već tada se pojavio trend popularne nudističke plaže.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Bili su to predugo popodne, noć i jutro tokom kojih su vladali jako uzbuđenje i veliki strah među žiteljima zaselaka na obroncima Avale. Razlog je bio nestanak dvogodišnjeg dečaka Vladana Nikolića, kome se iznenada, u četvrtak, 9. oktobra 1977. godine oko 16 časova, izgubio svaki trag.
Ukrajina neće produžiti sporazum sa Ruskom Federacijom o tranzitu ruskog gasa kroz svoju teritoriju nakon isteka važećeg ugovora, izjavio je u ponedeljak ukrajinski premijer Denis Šmigalj.
Rusija je prebacila oko 50.000 vojnika iz drugih sektora fronta u Kursku oblast, izjavio je glavnokomandujući ukrajinskih oružanih snaga Aleksandr Sirski.
Naša politika je da Srbija bude suverena država, da donosimo odluke vodeći računa o našim nacionalnim i narodim interesima. To je politka u koju duboku verujem, ali koja nije lako provodljiva u ovim geopolitičkim uslovima, izjavio je predsednik Vlade Miloš Vučević gostujući u emisiji „Signali“ na RTV.
Plućna hipertenzija ne spada u pojedinačne bolesti, već se definiše kao sindrom povišenog pritiska u plućnoj cirkulaciji. O tome koliko je to stanje opasno, i na koji način se tretira inovativnim terapijama, govorio je prof. dr Arsen Ristić, načelnik Odeljenja za srčanu insuficijenciju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije.
U kasarni Banjica u Beogradu danas je održana vojna svečanost povodom Dana 126. brigade vazdušnog osmatranja, javljanja i navođenja, koji se obeležava u spomen na 12. oktobar 1992. godine kada je formirana ova jedinica.
Gosti najnovijeg "Rata uživo" televizije Informer bili su analitičar profesor dr Miloš Laban i Ivan Ivanović iz SNP "Naši". Njih dvojica su komentarisali najnovija dešavanja na frontu u Ukrajini, ali i druge goruće geopolitičke teme.
Aleksandar Šešelj iz Srpske radikalne stranke i Dragan Stanojević iz pokreta "Mi, glas naroda" gostovali su u "Otvorenom studiju" Informer televizije. Povod za njihovo gostovanje bila je poseta turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana Beogradu.
Gosti "Info dana" bili su potpredsednica Srpske radikalne stranke Vjerica Radeta i glavni urednik portala "K1 Info" Duško Vukajlović. Komentarisali su skandalozno ponašanje opozicije u Narodnoj Skupštini.
Zoranu Marijanoviću nastavljeno suđenje za ubistvo supruge Jelene Marijanović. Sudsko veće je pozvalo kao svedoka kumu, kao i Jeleninu tetku koja se nije pojavila u sudu. Kuma je svedočila da se sa Jelenom čula neposredno pre nego što je ubijena. Na ovu temu u "Info jutru" govorio je kriminolog Dobrivoje Radovanović. Uživo u program javili su se i Nenad Šipka iz Centra za forenzička istraživanja kao i advokat Nebojša Milosavljević.
Estradne ličnosti po novom zakonu više neće moći da reklamiraju kockarnice i kladionice. Vlada Srbije svojim merama pokušava na ovaj način da smanji mogućnost zavisnosti od ove vrste zabave. Zavisnost od kockanja vrlo je opasna, a smatra se da je svaki treći tinejdžer zavisi od kockanja, a najmlađi zavisnik ima samo 7 godina. Na ovu temu u "Info jutru" govorili su advokatica Slavka Babić i Olivera Sbutega Filipović iz Dnevne bolnice za patološko kockanje.
Potpredsenik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su policijski službenici Uba zaustavili vozilo i izvršenim pregledom, kod suvozača pronašli providnu PVC kesu sa marihuanom.
Spremačicu iz Doboja skupo je koštala ljubav prema njenom šefu. Naime, ona je ostala bez više desetina hiljada maraka jer pokušala da "skine crnu magiju".
Dalibor Dragijević, brat Dejana Dragijevića, jednog od dvojice optuženih za ubistvo dvogodišnje Danke Ilić 26. marta u Banjskom Polju, nakon hapšenja je dao iskaz u Policijskoj upravi u Boru, a u tužilaštvu nije saslušan jer je preminuo tokom policijskog zadržavanja.
Visoki predstavnik EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku Žozep Borelj saopštio je danas da dodela Nobelove nagrade za mir japanskoj organizaciji Nihon Hidankjo, koja okuplja preživele iz Hirošime i Nagasakija na koje su bačene atomske bombe, služi kao podsetnik na veoma teške posledice povezane sa upotrebom nuklearnog oružja.
Izborni štab republikanskog kandidata na predsedničkim izborima u SAD Donalda Trampa, zatražio je od vlasti da on tokom kampanje dobije na korišćenje vojne avione i vozila.
Ukupno 12 osoba povređeno je usled udara oluje "Kirk" u Francuskoj, koja je ove sedmice zahvatila celu zemlju, javili su francuski mediji pozivajući se na Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Vlasti nemačkog grada Kelna evakuisale su tri bolnice i hiljade kuća zbog neeksplodirane bombe iz Drugog svetskog rata koja je pronađena tokom građevinskih radova na novom medicinskom kampusu, piše "Gardijan".
Sutra, 12. oktobra, beogradska publika imaće priliku da uživa u vrhunskom muzičkom događaju u organizaciji Skymusic-a – Royal Philharmonic Orchestra, Kraljevska filharmonija iz Londona, nastupiće u Sava Centru u okviru Classico festivala, a interesovanje za ovaj koncert je ogromno.
Šon Didi Kombs poznatiji kao Pi Didi juče se prvi put pojavio pred sudijom otkako je uhapšen zbog zelenašenja, seksualnog zlostavljanja i trgovine ljudima.
Skoro 20 posetilaca pozorišta u Štutgartu zahtevalo je medicinsku pomoć zbog teške mučnine nakon što su odgledali operu ''Sankta'', koja je uključivala izrađivanje pirsinga, nesimulirani seksualni odnos i veliku količinu lažne i prave krvi.
Festival drama i serija FEDIS završen je dodelom nagrada "Zlatna antena" na svečanosti u Domu omladine Beograda (DOB), gde je kao najbolja serija proglašena "Koža", dok je priznanje za životno delo uručeno glumcu Vojislavu Brajoviću.
Trzaj koji se javlja neposredno pre nego što zaspimo u stručnoj literaturi naziva se hipnički trzaj. Često ste se pitali zbog čega se događa ovaj fenomen? Taj noćni trzaj kojem vas vaše telo izlaže iznenađujuće je uobičajeno iskustvo koje 70 odsto ljudi doživi.
Tokom zvanične posete predsednika Republike Turske Redžepa Tajipa Erdogana Republici Srbiji, ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija dr Jelena Begović održala je zajedno sa ministarkom privrede Adrijanom Mesarović bilateralni sastanak sa Mehmetom Fatihom Kadžirom, ministrom industrije i tehnologije Republike Turske.
Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija dr Jelena Begović prisustvovala je u ambasadi Italije u Beogradu potpisivanju Memoranduma o razumevanju između BIO4 Kampusa i italijanskih Arexpo i Fondacije za inovacije i transfer tehnologije.
Švedska kraljevska akademija nauka doelila je danas ovogodišnju Nobelovu nagradu za hemiju ravnopravno Dejvidu Bejkeru "za računarski dizajn proteina" i Demisu Hasabisu i Džonu M. Džamperu "za predviđanje strukture proteina".
Evropska svemirska agencija (ESA) lansirala je u ponedeljak sondu iz svemirske luke Kejp Kanaveral na Floridi kao deo testa koji ima za cilj da pomogne u spasavanju Zemlje od potencijalnih udara asteroida.
Danas se u Ambasadi Italije u Beogradu nastavio projekat “BIO4 CAMPUS”, koji će, prema najavama nadležnih, Srbiji dati status prepoznatljivog bioekonomskog centra na području Evrope.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.