• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: LJ.S.

02.12.2022

11:18

"TAKO SE NEGUJE I ČUVA TRADICIJA" Blace slavi zbog odluke UNESCO o šljivovici - Naša rakija jača od viskija!

S.M.

Vesti

"TAKO SE NEGUJE I ČUVA TRADICIJA" Blace slavi zbog odluke UNESCO o šljivovici - Naša rakija jača od viskija!

Podeli vest

U blačkom kraju jednom od najpoznatijih u Srbiji po šljivovici, slavilo se zbog odluke UNESCO da se ovo piće uvrsti u kulturno nasleđe čovečanstva

Samo u ovoj opštini koja ima po popisu iz 2011. godine 5.230 stanovnika je 2,5 miliona stabala šljive, odnosno preko 6.000 hektara pod ovim voćem. Većim delom sav godišnji rod ide u kazane i od njega se sprema šljivovica. 

- Zaista je lepo što je naša rakija uvrštena u kulturno nasleđe, jer se tako neguje i čuva tradicija. Šljivovica je najveći toplički i blački brend - kaže Goran Jovanović (34) iz Blaca koji je ove godine na blačkoj manifestaciji "Dani šljive“ osvojio zlatnu medalju za najbolju šljivovicu. 

Objašnjava da se prosec pečenja šljivovice prenosi sa kolena na koleno, kroz generacije i da je umešnost on nasledio od svog oca, a ovaj od njegovog...i tako u  nedogled. 

- Najbolja šljivovica je od stare srpske autohtone sorte šljive moravke. Ona je najslađa, ne prska se i daje savršenu rakiju. Po novijim proporcijama žestina te rakije ne sme da pređe 18 gradi, odnosno 40 stepeni. Obično se peče do 60 stepeni, a to je 24 gradi, pa se dodaje destilisana voda- odaje deo tajne u pečenju rakije naš sagovornik.

On kaže da za dobru šljivovicu voće mora da bude savršeno, onakvo kakvo bismo pojeli.

-Onaj plod koji bismo sa zadovoljstvom pojeli je taj koji je potreban za rakiju. Uz to treba znati kada da se ispeče, da ne stoji dugo, ali i da se ne požuri. Svo to znanje se nasleđuje i ljubomorno čuva- objašnjava naš sagovornik.

Foto: S.M.

 

Koliko je šljivovica omiljena u ovom kraju pokazuje i to da bukvalno ne postoji kuća koja nema svoju rakiju. Obično svako ispeče oko 200 litara godišnje, a deo toga, najmanje pet litara se zapečati i čuva za neke važne događaje. Tako u blačkim kućama ima burića i po tridesetak godina starih. 

-Služimo je i za slavlja, sahrane, preslave, sva veselja, svim gostima i prosto ne može se zamisliti jutarnja kafa bez nje. Gostima je poklanjamo, pa tako brzo ode količina koju napravimo- šale se Blačani i raduju proglašenju. 

Za njih je ponos što je ovo žestoko piće čak jače od viskija, koji ima 16 gradi. 

- Mi kući pijemo i jaču, onu od 20 ili 21 grad, ali preko toga ne. Ipak, najbolje se oseti miris i ukus kada je ona od 18 gradi- objašnjava Goran Jovanović kakva šljivovica je vredna pažnje. 

Kako se ne dodaju primese, od nje glava ne boli, pa se koristi u svim prilikama. Ipak, ne valja preterivati.

- Veoma važna odluka za nas Srbe jer mi smo najveći proizvođači rakije u Srbiji,a šljivovoca u Unesku znači veliku vidljivost za Srbiju a samim tim za Blace i naše proizvođače šljivovice. Velika razvojna šansa je pred nama. Sada može da se kaže „šljiva connecting people“  i baš lepo zvuči- presrećan je Miloš Čolić, koji je jedan od organizatora manifestacije „Dani šljive“ u Blacu.

Pored Blaca i Kuršumlija i Prokuplje neguju tradiciju pečenja šljivovice i ovde se gotovo ništa drugo i ne pije. 

Zato su podigli čaše, nazdravili svetu i Srbiji i poželeli srećne predstojeće praznike uz šljivovicu!

Bonus video:




Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Izbori 2024

"Srbija protiv nasilja" zapravo je generator nasilja! Opoziciji se smeši još jedan poraz na izborima! (VIDEO)
Izbori 2024

"Srbija protiv nasilja" zapravo je generator nasilja! Opoziciji se smeši još jedan poraz na izborima! (VIDEO)

U toku je konstitutivna sednica Narodne Skupštine Srbje. Opozicija ponovo pokušala da ometa gospodina Rabrenovća. Na ovu temu u "Info jutru" govorio je Dejan Vukelić, urednik Srpskog portala, a u studiju mu se priključila i Ana Đorđević, borac za prava Srba na KiM, Đorđe Todorov iz Centra za društvenu stabilnost i Vanja Vukić, visoki funkcioner SPS-a. Putem vajber uključenja u program se javio i glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević.

18.03.2024

13:09

Vesti

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Sve gori i gori! Nemci opleli po Holandu!
Fudbal

Sve gori i gori! Nemci opleli po Holandu!

Već izvesno vreme se fudbaler Mančester sitija Erling Holand (23) kroz medije provlači u lošem kontekstu, a uzrok je najverovatnije očigledan pad forme norveškog napadača.

18.03.2024

22:31

Planeta

Vels preuzeo crnac Geting, na čelu Škotske je Pakistanac Hamza Jusaf, a Britanije Indijac Sunak! Šta je sledeće?!
Šta reći?!

Vels preuzeo crnac Geting, na čelu Škotske je Pakistanac Hamza Jusaf, a Britanije Indijac Sunak! Šta je sledeće?!

Posle izbor Voana Getinga za sledećeg lidera Velsa, po prvi put nijednu od četiri glavne vlade Velike Britanije ne vodi belac. Premijer Riši Sunak ima indijsko nasleđe i prvi je britanski hinduistički lider. Prvi ministar Škotske Humza Jusaf - koji, kao i Geting, vodi poluautonomnu vladu - potiče iz pakistanske muslimanske porodice. Regionalnu administraciju Severne Irske zajedno vode dve žene, Mišel O'Nil i Ema Litl Pengeli.

18.03.2024

22:24

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set