PROKLETA JERINA JE SA OVOG MESTA BACALA MLADIĆE U DRINU! Znate li legendu o vekovima građenoj tvrđavi i jedinstvenom nasleđu Srbije

printscreen youtube

18:00 Srbija 0

Informer/Lepote Srbije | 31. 01. 2023.

PROKLETA JERINA JE SA OVOG MESTA BACALA MLADIĆE U DRINU! Znate li legendu o vekovima građenoj tvrđavi i jedinstvenom nasleđu Srbije

Na teško pristupačnom planinskom masivu Mlađevac, tamo gde Drina iz klisure izlazi u plodnu ravnicu, vekovima je građena čuvena zvornička tvrđava, jedna od najvećih i najvrednijih ove vrste. Prema legendi, gradila ju je žena srpskog despota Đurđa Brankovića – Jerina, koju su tadašnji stanovnici smatrali prokletom

Zbog te legende, ovo utvrđenje naziva se još i Jerinin grad ili grad proklete Jerine, dok je ipak u patrijarhalnom nasleđu tog prostora zadržao i naziv Đurđev grad.

Đurđev grad je jedinstveno utvrđenje koje se deli na Donji, Srednji i Gornji grad na ukupnoj površini od 49.000 metara kvadratnih.

U neposrednoj blizini tvrđave, posle odbrambeno-otadžbinskog rata, sagrađena je crkva posvećena Svetoj Petki Trnovi, zaštitnici grada Zvornika. Crkva je sagrađena na inicijativu starešine Srpskog sokolskog društva Republike Srpske Mojsija Simovića Sekulovića, po uzoru na Crkvu Svetog Petra Cetinjskog na Lovćenu.

Jerina je gradeći tvrđavu naredila da se kamen za gradnju dovlači iz majdana kod sela Vilčevići u brdu Rudnik, 12 kilometara od Zvornika. Nezadovoljna brzinom prenošenja kamena, naredila je da se kamen zagreje do određene temperature kako bi se brže prebacivao iz ruke u ruku i stizao do mesta gradnje.

“Jerinina staza strasti” dobila je ime prema legendi po kojoj je lepa gospodarica Jerina zavodila mlade junake iz svoje pratnje, a potom ih noću u Drinu bacala kroz tajna vrata noćnih odaja, da bi bez svedoka sačuvala svoju tajnu o ljubavi.

Na zidinama Srednjeg grada označeno je mesto odakle su bacani mladi junaci Jerinine pratnje.

Đurđev grad proglašen je nacionalnim spomenikom 2005. godine. Opština Zvornik je 2011. godine pokrenula obnovu ove srednjevekovne tvrđave, sa planom restauracije, konzervacije, arheoloških istraživanja i kompletnom rasvetom tvrđave.

Bonus video:

 

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.