• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer

18.03.2023

23:15

MLAZ DOSTIZAO 14 METARA! Unazad 130 godina su kraj ove fontane odrastale generacije, čudesna je - jedna od naših najlepših

printscreen

Vesti

MLAZ DOSTIZAO 14 METARA! Unazad 130 godina su kraj ove fontane odrastale generacije, čudesna je - jedna od naših najlepših

Podeli vest

Vršac je grad u Južnobanatskom okrugu kojeg, pre svega, odlikuju karakteristična arhitektura i zelenilo. Gradski park prostire se na površini od približno šest hektara, a nastao je tridesetih godina 18. veka i pripadao je plemićkoj porodici francuskih kolonista Fon Šeribl. Veruje se da je osnivač prvih zasada današnjeg Gradskog parka Johan fon Šeribl.

Nakon smrti Johanovog oca park je prodat. Na licitaciji 15. januara 1797. godine otkupila ga je novoosnovana opština ujedinjenog Vršca, a kada je grad oslobođen od Turaka, aga je odbio da Nemcima i Austrijancima preda svoje imanje i poklonio ga je građanima Vršca.

Do danas park je bio uređivan više puta, a njegova najlepša obeležja su biste naših velikih heroja, pisaca i naučnika, poput Jovana Sterije Popovića, Anđe Ranković, Žive Jovanovića i Save Munćana. Tu je i fontana i muzički paviljon namenjen povremenim nastupima različitih muzičkih orkestara i horova.

On predstavlja jedan od najstarijih parkova u zemlji, kao i važan prirodni spomenik koji je pod zaštitom države zbog velikog broja različitih biljnih vrsta koje se u njemu uzgajaju.

Izgrađen je po ugledu na engleski stil gradnje sa alejama i skrovitim mestima za upotrebu širokih građanskih masa.

Sve do Požarevačkog mira i definitivnog potiskivanja Turaka iz Podunavlja (1718. godine) njegov značaj je bio relativno mali i nesrazmeran značaju koji je Vršac stekao kasnije, zahvaljujući svom ekonomskom razvoju tokom 18. i 19. veka.

Zatvaranjem nekadašnjeg Jovanovog potoka, koji je prolazio duž zapadne strane parka, u betonske cevi, bitno su promenjeni i tokovi što podzemnih, što atmosferskih voda koje su se nekada, slobodnim padom, slivale sa obronaka Kapelinog brega, natapale parkovsko zemljište i obezbeđivale izdašnost bunara u Gradskom parku.

Fontanu je poručilo Udruženje ljubitelja parka iz Salmove livnice gvožđa u Blanskom, današnjoj Češkoj. Iz spisa Feliksa Milekera saznajemo da je koštala 720 forinti.

Kako su nemačke novine "Werschetzer Gebirgsbote" pisale, prilikom puštanja Fontane u rad, vodeni mlaz dostizao je 14 metara visine.

Bonus video:




Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Izbori 2024

Vesti

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set