NA OVOM OSTRVU NE KUPAJU SE NI GRCI NI SRBI! Kod Plave grobnice ribari ni mreže ne bacaju, UZVIŠENA TIŠINA VLADA VIDOM (FOTO)
Podeli vest
U znak poštovanja na golgotu srspkih vojnika u Prvom svetskom ratu, na ostrvu Vido nadomak Krfa, sa strane Plave grobnice, Srbi i Grci ne kupaju se u ovom delu Jonskog mora.
Patnju srpskih ratnika i naroda u Prvom svetskom ratu, Grci i nakon 107 godina uvažavaju sa posebnim pijetetom. Na Krfu, oduvek poznatom po brojnim ribarima, ni dan-danas, nijedan od njih nije zabacio ribarsku mrežu u blizini Plave grobnice i ostrva Vido. Takođe, ni Srbi, a ni Grci ne kupaju su u ovom delu ostrva. Isuviše bolno sećanje na jedno od najvećih stradanja jednog naroda u istoriji, u uzvišenoj tišini koja vlada na Vidu, nikog od posetilaca ne ostavlja ravnodušnim.
Beograd je beli grad, danas krvav, ranjen, izudaran ali još uvek uspravan, dignuta čela! Uprkos svojih rana , taj grad stoji ponosno preko puta svojih pobeđenih neprijatelja, koje je svom silinom proterao preko Save. Ima već nekoliko dana kako počinje da se oseća bujni život u Beogradu. I same razvaline pokazuju život, njegove razvaline kroz koje proleće tera cveće. Obišao sam njegove ulice, bulevare, predgrađe. Kakva pustoš! Na sve strane tragovi od topovskih zrna, od požara, od mitraljeske vatre. Pa ipak, u svom izreštanom ogrtaču, Beograd je lep, elegantan, maltene kicoš”, pisao je beogradski ratni dopisnik „Eko de Pari” Gabrijel Domer opisujući naš grad u proleće 1915. godine.
23.12.2022
17:22
Tome doprinose i reči jedne od najlepših rodoljubivih pesama, ,,Plava grobnica“, pesnika Milutina Bojića, uklesane na ploči na srpskom i grčkom jeziku. Baš u blizini gde su u dubinama mora sahranjeni preminuli za koje više nije bilo mesta u grobnicama na obali. I sam Bojić bio je srpski vojnik u Prvom svetskom ratu, a reči njegove pesme izazivaju stezanje u grlu, suze i tupi bol u grudima svakog Srbina koji kroči na Vido.
- Tu na dnu, gde školjke san umoran hvata I na mrtve alge tresetnica pada Leži groblje hrabrih, leži brat do brata Prometeji nade, apostoli jada.“ Golgota srpskih heroja trajala je od 3. decembra 1915. do 21. januara naredne godine, kada je završeno njihovo iskrcavanje na ostrvu Vido. Oni su po naređenju vojvode Radomir Putnika morali da se povlače preko Crne Gore i Albanije, kako ne bi kapitulirali.
U najtežim mukama, gladni i iscrpljeni, suočili su se i sa epidemijom pegavog tifusa koji je odneo brojne živote. Srpski ratnici čiji je život bio najugroženiji, stacionirani su na Vidu, gde se nalazila bolnica za vidanje rana 1.600 vojnika. Međutim, broj preminulih hrabrih ratnika daleko od svoje otadžbine, kako se procenjuje, mnogo je veći.
- Kada su prebačeni na Vido, bili su toliko izgladneli i iscrpljeni da nisu mogli ništa da jedu. Nisu imali snage da sažvaću hranu. Čuvali su je za kasnije i stavljali je pod glavu. Nažalost, mnogobrojni nisu uspeli da se izleče i oporave-pričaju vodiči čije reči kod posetilaca izazivaju bujicu emocija.
U spomen-kosturnici mauzoleja, koji je projektovao arhitekta Nikola Krasnov, leže kosti 1.232 znanih srpskih heroja i više od 1.500 onih čija imena nisu poznata. Mauzolej je sagrađen tek 1938. godine po nalogu kralja Aleksandra Karađorđevića, koji je inicirao i prvo spomen- obeležje preminulim vojnicima, Kameni krst, podignut 17. maja 1922. koji se nalazi u blizini, iza postojećeg mauzoleja. Srpska kuća
Povezanost srpskog i grčkog naroda koji je naše ratnike veoma prijateljski prihvatio na Krfu od 1916. do 1918. godine, ovekovečena je u centru glavnog grada zelenog ostrva, Kerkiri. Muzej domaćinskog naziva Srpska kuća, predstavlja riznicu uspomena na tragediju u Prvom svetskom ratu. Prepun je predmeta, dokumenata, uniformi, oružja, pisama, fotografija koje danas nemo stoje i čuvaju od zaborava najveću golgotu srpske vojske i naroda, opominjući da se ovakvo i slično zlo nikada ne ponovi.
Telima branili Srbe od NATO-a
Koliko je jaka naklonost Krfljana prema Srbima utemeljena u Prvom svetskom ratu uverili smo se i sami prilikom posete ovom ostrvu, gde nam je lokalno stanovništvo ispričalo malo poznatu priču kod nas.
Naime, na krfski aerodrom je 1999. godine, u vreme NATO bombardovanja Srbije, tadašnje SR Jugoslavije, sleteo transportni vojni avion, koji nije imao nikakva obeležja. Ubrzo se među meštanima proneo glas o nepoznatoj letelici koja ima nameru da koristi njihovu vazdušnu luku za ratna dejstva u Srbiji.
Trebalo je malo vremena da se Krfljani masovno organizuju i složno upute ka aerodromu izražavajući negodovanje tako što su polegali po površini piste i svojim telima branili poletanje aviona NATO alijanse s njihovog ostrva. Iako je kasnije utvrđeno da je navodno u pitanju bio ruski vojni avion koji je prema jednoj priči imao nameru da ispostavi humanitarnu pomoć Srbiji, gest lokalnog stanovništva na Krfu vredan je divljenja i dokaz da je uzajamno poštovanje dva naroda duboko ukorenjeno.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Beograd je beli grad, danas krvav, ranjen, izudaran ali još uvek uspravan, dignuta čela! Uprkos svojih rana , taj grad stoji ponosno preko puta svojih pobeđenih neprijatelja, koje je svom silinom proterao preko Save. Ima već nekoliko dana kako počinje da se oseća bujni život u Beogradu. I same razvaline pokazuju život, njegove razvaline kroz koje proleće tera cveće. Obišao sam njegove ulice, bulevare, predgrađe. Kakva pustoš! Na sve strane tragovi od topovskih zrna, od požara, od mitraljeske vatre. Pa ipak, u svom izreštanom ogrtaču, Beograd je lep, elegantan, maltene kicoš”, pisao je beogradski ratni dopisnik „Eko de Pari” Gabrijel Domer opisujući naš grad u proleće 1915. godine.
Prema procenama, od 1. septembra do 30. novembra ruske snage zauzele su preko 1.600 kvadratnih kilometara teritorije u Ukrajini, dok su istovremeno povratile oko 500 kvadratnih kilometara u Kurskoj oblasti. Brzina njihovog napredovanja povećavala se iz meseca u mesec, uprkos značajnim gubicima.
Najpoznatiji istraživač javnog mnjenja Srđan Bogosavljević gostovao je na RTS-u i tom prilikom istakao da poverenje koje predsednik Srbije Aleksandar Vučić ima kod građana nije viđeno u istoriji.
Udruženje medija i medijskih radnika (UMMR) osudilo je napad na novinarku Informera Milicu Škorić, koja je brutalno šikanirana na protestu opozicije u Novom Sadu.
Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin ocenio je danas da opozicija u Srbiji pokušava da ponovi makedonski scenario i da su dešavanja u Novom Sadu "prepisan makedonski model".
Nasilnička i rušilačka opozicija ponovo je danas divljala u Novom Sadu, a napdnuta je i novinarka Informera Milica Škorić kojoj je jedan ekstremista oteo telefon i zapretio da će je ošišati.
Politički analitičar Miljan Jovićević i Tomislav Bokan lider pokreta "Dinara-Drina-Dunav" bili su gosti "Info jutra" na TV Informer gde su govorili o strašnom ponovnom nasilju opozicije u Novom Sadu.
Gosti emisije "Info jutro" na Informer TV bili su ministar bez portfelja Đorđe Milićević, marketinški stručnjak Nenad Krstić, Marko Blažić iz Centra za društvenu stabilnost i narodni poslanik Uglješa Mrdić koji su govorili o nasilnim protestima opozicije koja želi da vidi krv na ulicama Beograda i Novog Sada.
Ministar bez porfelja dr Nenad Popović bio je gost "Info jutra" na TV Informer gde je govorio o srpsko-ruskoj saradnji i činjenici da Srbije nikada neće uvesti sankcije Rusiji.
Zoran Anđelković, v.d. direktor "Pošte Srbije" bio je gost emisije "Info jutro" na Informer TV gde je istakao da je premijer lažne države Aljbin Kurti odlučan u svojoj nameri da ernički očisti sever Kosova i Metohije.
Hrvatsku, ali i ceo region, potresla je vest da su na području Ljublja Kalničkog u Opštini Ljubešćica kod Varaždina veći broj pripadnika policije i drugih službi pronašao tela dvoje novorođenčadi. Hrvatska policija ponovo se oglasila o ovom slučaju, ali i komšije roditelja mrtvih beba, koji su trenutno u pritvoru.
Roditelji dve bebe, koje su pronađene sahranjene u dvorištu porodične kuće u Ljublju Kalničkom na području opštine Ljubešćica, proveli su vreme u pritvoru, gde su odvedeni, čitajući Bibliju, ne razgovarajući i moleći se, saznaju iz izvora bliskih istrazi.
Na uglu ulica Džordža Vašingtona i Bulevara despota Stefana u Beogradu došlo je do saobraćajne nesreće u kojoj je povređen dostavljač hrane koji je bio na motoru.
Nasred kolovoza u Zemunu izbila je tuča i napravila potpuni kolaps u Prvomajskoj ulici. Snimak ovog incidenta proširio se na društvenim mrežama, a svi se pitaju šta je izazvalo ovakav haos na ulici.
Kada je ušao u salu dvorane "Beogradska arena", Andrea Trinkijeri je dobio ovacije od strane navijača Partizana, što je za njega bilo poprilično emotivno, pa se rasplakao.
Crvena zvezda u sredu od 18:30 na stadionu „Rajko Mitić“ dočekuje TSC u zaostalom meču šestog kola Superlige Srbije, a trener Vladan Milojević poručuje – ovo će biti spektakl.
Aktuelna američka administracija doliva ulje na vatru u ukrajinskom sukobu, ali nikakvi novi paketi oružja neće promeniti situaciju na frontu koja se razvija u prilog Rusiji, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Južnokorejski predsednik Jun Suk Jeol uveo je ratno stanje u zemlji, optužujući opoziciju da kontroliše parlament, simpatiše Severnu Koreju i parališe vladu antidržavnim aktivnostima.
Predsednik Južne Koreje Jun Suk Jeol proglasio je ratno stanje, navodeći da je ova mera neophodna kako bi se „zaštitila zemlja od komunističkih snaga“, a izbili su prvi neredi ispred zgrade parlamenta u Seulu.
Oliveri Katarini udvarali su se mnogi poznati muškarci iz sveta filma, književnosti i politike, a ona je otkrila kako su na njenu lepotu reagovali Ivo Andrić i Miloš Crnjanski.
Glumac i profesor na Akademiji za umetnost i kulturu Osijek, docent Domagoj Mrkonjić, podneo je ostavku prošle sedmice u jeku disciplinskog postupka koji je protiv njega pokrenut zbog teških optužbi za nasilničko i nedolično ponašanje.
Džoni Dep je na listu svojih najomiljenijih filmova uvrstio i dva ostvarenja proslavljenog srpskog reditelja Emira Kusturice - "Dom za vešanje" i "Podzemlje".
Girice su mnogima omiljenje, ali ih domaćice često izbegavaju zbog neprijatnog mirisa koji se širi tokom prženja. Uz jednostavan trik, ne samo da ćete uživati u savršenom ukusu, već će vaša kuća ostati bez tragova mirisa ribe!
Novi ljubimac u domu donosi radost, ali i izazove, naročito kada je stariji ljubimac u pitanju. Video snimljen tokom tog trenutka postao je viralan zbog urnebesne reakcije starije mačke koja nije mogla da sakrije ljubomoru prema novom članu porodice.
Princeza Šarlin od Monaka prisustvovala je sa porodicom tradicionalnom paljenju božićnih lampica u Monte Karlu, anjen izvanredni zimski stajling privukao je pažnju.
Devojka je nakon sedam godina saznala da njen bivši dečko, za kog je verovala da je preminuo, zapravo živ. Dečko je najstrašnije slagao, toliko, da ona sedam godina nije mogla da se oporavi jer je mislila da je mrtav.
Mlada pevačica Anđela Ignjatović, poznatija kao Breskvica organizovala je promociju svog prvog albuma "Turbo i folk", a ekipa Informera našla se na licu mesta.
Od kako je prošla kroz kapiju imanja u Šimanovcima Milica Veličković koristi svaki trenutak da podseti Terzu i Sofiju na njihovo nedelo i zagorča im boravak u "Eliti 8".
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.