MISTERIOZNE SMRTI DESET SRPSKIH VELIKANA! Pravi razlozi iznenadnih svršetaka njihovih života nikad nisu otkriveni
Podeli vest
Deset velikana srpske istorije su mnogo zadužili naš narod svojim delima. Uprkos tome, njihova smrt ni do dan danas nije tačno utvrđena, ili se vešto krije.
O većini uticajnih osoba iz srpske istorije se znaju detaljni podaci njihovih života, ali i smrti. Međutim, smrt pojedinih znamenitih ličnosti, koje su zadužile naš narod svojim delima, do dan danas ostaje misterija.
Kralj Aleksandar I Karađorđević u braku sa Marijom bio blagosloven trojicom sinova, nazvavši ih Petar, Tomislav i Andrej. Međutim, retko se pominje i njegova vanbračna ćerka Jelena Juženidi.
28.03.2023
21:26
Nikola Tesla
Njegovu smrt otkrila je čistačica nakon što joj se tri dana nije javljao iz hotelske sobe u kojoj je živeo hraneći golubove i do poslednjeg daha u svojoj glavi usavršavajući svoje zamisli – mašine, oružja kakva danas postoji.
Umro je usred Drugog svetskog rata, u Americi, koja ga je do smrti sumnjičila, i za njega mislila da je austrougarski, a kasnije i ruski špijun. Posle njegove smrti u hotelsku sobu su ušle CIA i FBI, nakon čega je izdat lekarski nalaz da je slavni naučnik umro od srčanog udara u hotelskom apartmanu 3327 na 33. spratu hotela "Njujorker", 1943, negde između 5. januara uveče i 8. januara ujutro, u 87. godini života.
Zvanično je zabeleženo da je umro od srčane tromboze 7. januara 1943. godine u 22.30. Pa ipak, uzrok njegove smrti nikada nije do kraja razjašnjen.
Miloš Obilić
Jedan od svakako najpoznatijih legendarnih srpskih junaka Miloš Obilić poginuo je, kako se zvanično smatra, 15. juna po julijanskom, odnosno 28. juna po gregorijanskom kalendaru.
Tokom Kosovske bitke, Miloš je došao do turskog logora pretvarajući se da je prebegao na stranu Turaka, i u pogodnom trenutku se probio do sultanovog šatora i smrtno ga ranio, nakon čega su mu Turci odrubili glavu.
Druga legenda govori o tome da je grupa srpskih ratnika tokom boja nabasala na carevu svitu i da su ga tu napali i ubili, a da je napad predvodio sam Miloš Obilić. Hrišćanski i turski izvori se razilaze oko načina i vremena pogibije ovog junaka. Turski izvori tvrde da je sultan ubijen na prevaru posle bitke, a hrišćanska strana je o ovom događaju napravila legendu o podvigu usamljenog viteza koji je žrtvovao svoj život da bi zaustavio moćnog sultana.
Mileva Marić Ajnštajn
Nakon što je Ajnštajn 1916. godine zatražio razvod od Mileve, nju je zahvatila teška bolest.
Bliski prijatelji su tvrdili da je upravo zahtev za razvod bio razlog njenog iznenadnog gubitka zdravlja. Nakon dve godine pristala je da mu da razvod, a on je za uzvrat obećao da će joj dati novac od Nobelove nagrade koju eventualno bude dobio.
Milevu su, međutim, nakon toga snašle mnoge nevolje, sestra Zorka je doživela nervni slom, umrla joj je majka, a ubrzo nakon toga i sestra, a sinu Eduardu je ustanovljena šizofrenija.
Posle jednog Eduardovog nasilnog napada Mileva je, 1948. godine, pala u nesvest i prebačena je u bolnicu. Tamo je i umrla, tri meseca kasnije, 4. avgusta 1948. pod nerazjašnjenim okolnostima. Ni sami lekari nisu mogli da utvrde uzrok smrti.
Njeni najbliži prijatelji su govorili da joj je srce prepuklo od tuge. Sahranjena je na ciriškom groblju Nordhajm.
Patrijarh Varnava
Rođen 29. avgusta 1880. bio je protiv konkordata, tj. protiv pritiska Rimokatoličke crkve da Kraljevina Jugoslavija potpiše konkordat, čime bi Sveta stolica sa svojim vernicima bila u povlašćenom položaju.
U tim nemirnim danima, iako veroispovednički neustrašiv, patrijarh Varnava je zdravstveno počeo da slabi.
Iznenada je preminuo u noći između 23. i 24. juna 1937, baš u vreme izglasavanja konkordata u Narodnoj skupštini. Nenadana smrt patrijarha Varnave potresla je sve pravoslavne, ali i nepravoslavne istinoljubive i pravdoljubive stanovnike Kraljevine Jugoslavije.
Uveliko se u narodu pričalo da je patrijarh otrovan od svojih bliskih osoba (kuvara). Mnogi su, međutim, mislili i da to nije tačno. Danas, 70 godina kasnije, o tom događaju se i dalje piše. Patrijarh Varnava je sahranjen u malom Svetosavskom hramu na Vračaru.
Sveti kralj Stefan Dečanski
Za smrt Stefana Dečanskog vezuje se legenda o prokletstvu Dušanovih kasnijih potomaka, a kasnije i cele srpske države.
Naime, Stefan je kada su Dušanovi ljudi došli da ga ubiju prokleo sina i njegove potomke. Postoje dva predanja. Prema jednom, dvojica tamničara su ga zaklala u ćeliji, dok je prema drugoj car otrovan. Za oba događaja se, ipak, vezuje Dušanovo ime.
Mada se pominjano prokletstvo nije ispunilo na sinu, ipak je palo na unuka Uroša, koji je izgubio carstvo. Ova legenda je živela mnogo vekova, a prokletstva su se setili kada je knez Lazar sa svojim ratnicima pao na Kosovu, a Srbija potpala pod tursku vlast.
Car Dušan Silni
Nasledivši kraljevstvo od oca Stefana Dečanskog, Dušan (1346–1355) je od svoje države i od osvojenih novih teritorija načinio carstvo, a sebe je proglasio carem Srba i Grka. Vladao je od 1331. do 1355. godine, a da ga smrt nije pretekla ostvario bi i plan da osvoji Vizantiju. Svoju mudru vladavinu utemeljio je zakonikom, prozvanim Dušanov, koji se u istoriji pravnih nauka i danas izučava kao izuzetan.
Car Dušan je umro 20. decembra 1355. godine, još uvek mlad i u punoj snazi. Uzrok smrti nikada nije utvrđen, ali govorilo se o trovanju, moždanom udaru, pa čak i o epilepsiji. Sahranjen je u svojoj zadužbini, manastiru Svetih arhanđela kod Prizrena.
Posle Dušanove smrti Srpsko carstvo je postepeno počelo da se raspada. Kada su 1927. godine vršena arheološka iskopavanja na lokalitetu manastira, u jugozapadnom delu crkve je nađen mermerni grob za koji je ustanovljeno da je carev. U grobu su pronađene ispreturane kosti koje su kasnije prenesene u crkvu Svetog Marka u Beogradu gde i danas počivaju. Treba pomenuti i to da je Dušan jedini pripadnik dinastije Nemanjića koji je posle smrti nije proglašen za sveca.
Tihomir Zavidović, veliki župan Srbije
Tihomir (1165–1166) je bio veliki župan Srbije, a brat Miroslava, Straćimira i Nemanje. Nakon nesporazuma u odnosu Tihomira i Nemanje prema Vizantiji do odsudne bitke među braćom dolazi na Kosovu, kod mesta Pantine (blizu Vučitrna) 1170. godine, gde je na čelu svoje vojske stajao sam Tihomir. U bici je Tihomir poginuo, a Nemanja je postao veliki župan Raške – Srbije.
Druga dokumenta, međutim, svedoče da je Tihomir bio taj koji je pobedio u bici, a da se nakon toga misteriozno udavio u Sipnici. U zvaničnim dokumentima se navodi da je jedan od braće poginuo, a zatim izvori više ne pominju Tihomira.
Mihailo Obrenović
Dok je knez Mihailo Obrenović (septembar 1823. – maj 1868) zavodio apsolutizam u zemlji, protiv njega je sklopljena zavera sa ciljem da se on ubije. Glavni organizatori i izvršioci zavere su bili braća Radovanovići, koji su se svetili za smrt svoga brata Ljubomira Radovanovića.
Kosta Radovanović, glavni izvršilac ubistva je bio imućan i ugledan trgovac. Njegov brat Pavle Radovanović je bio s njim za vreme atentata, a treći od braće je bio Đorđe Radovanović. Neposredni pomagači u ubistvu su bili Lazar Marić, bivši predsednik beogradskog okružnog suda i Stanoje Rogić, bivši trgovac.
Tek mnogo godina kasnije mnogi neposredni dokazi su upućivali na to da ova teorija nije tačna, a da su iza same zavere kao i izvršenja stajali Britanci. To, međutim, nikada nije dokazano.
Olivera Lazarević
Olivera je bila ćerka srpskog kneza Lazara Hrebeljanovića i kneginje Milice. Iako možda ne spada u red "zaslužnih" velikana i vladara, ona je jedna od velikih žena kojima svakako treba odati počast. Ona je ta koja je data Bajazitu zarad mira i radi uspostavljanja saveza između Osmaniljskog carstva i Srbije.
Nakon Kosovske bitke, njena majka (kneginja Milica) ju je udala za sultana Bajazita 1389. ili 1390. godine (ne zna se tačan datum). Olivera nije bila na silu poslana Bajazitu u harem, kako se ponegde spominje, štaviše, venčanje Bajazita i Olivere je bila poslednja formalna svadba nekog sultana. Bajazit je poštovao Oliverino hrišćansko poreklo i nije je preveo u islam. Čak je za nju pripremio i ceremonijalnu svadbu. On je bio veoma blagonaklon prema svom vazalu Stefanu Lazareviću (njenom bratu), naročito posle bitke kod Nikopolja 1396, gde mu je Stefan doneo pobedu.
Oliverina sudbina je postala gorka nakon poraza Bajazita kod Angore 1402. godine, nakon čega ju je Bajazit dao svom savezniku Tamerlanu (1336–1405) koji ju je uzeo u svoj harem, odbivši ponudu Stefana Lazarevića da otkupi svoju sestru. Njoj se nakon toga zatire svaki trag i ona umire negde nakon 1443. godine, ali ni do sada nije otkriveno od čega i kako.
Lažni car Šćepan Mali
Šćepan Mali vladao je Crnom Gorom 1767–1773, predstavljajući se kao ruski car Petar III. Učvrstio je centralnu vlast, suzbijajući plemensku neslogu. Uspešno je ratovao protiv Turske.
Ubio ga je njegov sluga, Grk, potplaćen od Turaka, 1773. godine po nalogu skadarskog paše Bušatlije. Niko ne zna kako i zašto se to zapravo dogodilo.
Miroslav Lazanski preminuo je na današnji dan, 3. avgusta, 2021. godine u svojoj 71. godini. Nekadašnji ambasador Srbije u Rusiji preminuo je u svom domu u Beogradu od posledica srčanog udara.
03.08.2024
06:55
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kralj Aleksandar I Karađorđević u braku sa Marijom bio blagosloven trojicom sinova, nazvavši ih Petar, Tomislav i Andrej. Međutim, retko se pominje i njegova vanbračna ćerka Jelena Juženidi.
Agencija „Armenpres“, pozivajući se na pres sekretara jermenskog ministarstva spoljnih poslova Ani Badaljan, javlja, da je Jerevan odbio da potpiše deklaraciju zemalja Saveta Evrope o podršci odluci Međunarodnog krivičnog suda u vezi sa ukrajinskom krizom.
Lucija Miladinović je prevremeno rođena u 25/26 gestacijskoj nedelji kao dete iz rizične trudnoće hormonski održavane sa svega 790 grama. Od samog starta, malena heroina se borila za život, a nažalost ta borba i danas traje. Nepohodno joj je lečenje u Turskoj koja ima terapiju za njena oboljenja.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić posetio je danas sedište kompanije "Huawei Technologies Co, Ltd" u Šendženu, gde se sastao sa predsednikom ove kompanije za saradnju sa javnim sektorom i vladama Džang Jongom.
Ministar spoljnih poslova Srbije, Marko Đurić, ispraćajući danas predsednika Izraela Isaka Hercoga na beogradskom aerodromu "Nikola Tesla", izrazio je zahvalnost na poseti Beogradu, ukazujući da su susreti na visokom nivou uvek dodatni impuls za unapređenje odnosa dveju zemalja.
Štetne aktivnosti Dragana Đilasa po pitanju unutrašnje politike Srbije i njegovu komunikaciju sa prištinskim institucijama komentarisali su gosti Info jutra, novinar Politike Nikola Berić i Siniša Vučinić član GO SNS.
Hapšenje srpskih mladića na KiM i pokušaje Aljbina Kurtija da na taj način sebe prikaže kao oslobodioca Kosova i Metohije, komentarisala je gošća Info jutra, državna sekretarka Milena Popović.
Izmenu udžbenika iz istorije na teritoriji Federacije BiH u kojoj se deci Srbi prikazuju kao agresori, komentarisao je gost Info jutra predsednik Veritas centra Savo Štrbac.
Ulogu Katastra Srbije u zaštiti prava građana na nekretnine i probleme u komunikaciji koji se mogu pojaviti, analizirao je gost Info jutra Darko Vučetić iz RGZ-a.
Tema večerašnje emisije "Rat uživo" bila je 23. godišnjica terorističkog napada na Kule bliznakinje u Njujorku. Gostovali su glumac Branislav Lečić i bivši načelnik Odeljenja za krvne delikte Žarko Popović.
Veliki broj prolaznika na Terazijama priusustvovao je životnoj drami nepoznate ženske osobe koja je uplakana izašla na sims prizora na 4. spratu zgrade u Ulici Kralja Milana.
Nasilnik B.P. (35) nakon što je pretukao majku, pobegao je od kuće i poslao joj poruku u kojoj je pisalo da će "napraviti veći masakr nego što je bio u Ribnikaru" o čemu je nesrećna žena odmah obavestila policiju.
Američki sud je po drugi put odbio da se Srbin David Knežević (36), koji se sumnjiči da je oteo i monstruozno presudio supruzi Ani Mariji Knežević, uz kauciju nađe na slobodi!
Mirsad Ahmedhodžić, otac bosanskog fudbalera Anela Ahmedhodžića (25), čovek je o kojem bruji čitav region, ali i ugledni evropski mediji! On je u prethodna dva dana zgrozio široku javnost, pošto je na račun svog sina, snajke i njihovog deteta izneo niz optužbi zbog kojih niko nije ostao ravnodušan!
U razgovoru za Informer čuveni Miroslav Muta Nikolić se dotakao mnogih tema, a svakako ona najzanimljiva bila je mogućnost da Srbija dovede stranog selektora.
Svega dva dana ostala su do kraja prelaznog roka u Meksiku, a šanse da Crvena zvezda realizuje transfer svog napadača Pume u Latinsku Ameriku postaju sve manje.
Na proslavi desetogodišnjice stadiona fudbalskog kluba Spartak iz Moskve, srpski trener i bivši strateg Crvene zvezde, Dejan Stanković, bio je u centru pažnje.
Defanzivac Notingem Foresta, Nikola Milenković, otvoreno je govorio o svom detinjstvu u Beogradu, tokom rata koji je pogodio region, istakavši da je fudbal tada predstavljao beg za decu u teškim trenucima.
Razgovorima o potencijalnoj primeni američkih raketa za udare u dubinu ruske teritorije usmeravaju na jače napade na civile. Sjedinjene Države na taj način otvaraju put ka trećem svetskom ratu, rekao je ambasador Rusije u Vašingtonu Anatolij Antonov.
Kratka anketa ubrzo nakon predsedničke debate u utorak uveče donela je pobedu od 11 poena bivšem predsedniku Donaldu Trampu nad potpredsednicom Kamalom Haris.
Televizijsku debatu između kandidata na predstojećim predsedničkim izborima u SAD Kamale Haris i Donalda Trampa gledalo je 57,5 miliona gledalaca na sedam različiih televizijskih kanala, preneo je danas Rojters.
Oružane snage Ukrajine doživljavaju neuspehe u Donbasu usled napredovanja ruske vojske, izjavio je poljski general Boguslav Pacek u intervjuu za TOK FM.
Uz pomoć samo dva do tri limuna, vaš dom može postati pravo osveženje, bez skupih osveživača i hemikalija. Ovaj jednostavan trik, koji je oduševio mnoge, donosi svežinu i prijatan miris u vaš prostor.
Spajanje dva tela u jedno i spajanje hemije između dvoje ljubavnika predstavlja nešto posebno. Ne, to nije običan seks, već nešto sasvim drugačije - vođenje ljubavi. Sigurno sad razmišljate da su to dve potpuno iste stvari, a mi ćemo vam dokazati da nisu pomoću ovih činjenica...
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.