Princip nije sam izveo atentat u Sarajevu! Grupa od sedam momaka ušla u istoriju: Ovo je njihova sudbina (FOTO)
Podeli vest
Tog 28. juna 1914. dogodio se atentat koji je zauvek promenio lice Evrope - pripadnik Mlade Bosne, Gavrilo Princip u Sarajevu je ubio nadvojvodu Franca Ferdinanda i njegovu suprugu Sofiju. Mesec dana kasnije počeo je najveći vojni sukob koji je istorija do tada videla posle koga svet više nije bio isti. Ipak, često se zaboravlja da Princip u svom naumu uopšte nije bio sam i da je lako moglo da se dogodi da atentat izvrši neko potpuno drugi!
Atentat na nadvojvodu Franca Ferdinanda u Sarajevu 28. juna 1914. godine često se poistovećuje samo sa Gavrilom Principom, čovekom koji je tog sudbonosnog dana pucao. Ipak, ovaj tada maloletni mladić u svom naumu nije bio sam!
Čuveni srpski vitez, deda Đorđe koji je čuvao Zejtinlik, preminuo je na današnji dan 2023. godine. Čika Đorđe je treća generacija Mihailovića čuvara groblja, posle oca Đura i dede Sava, rođen u Solunu.
02.07.2024
07:01
Postoje indicije da sudbonosni atentat u Sarajevu 28. juna 1914. godine nije uopšte bio usmeren na prestolonaslednika Austrougarske već na guvernera Bosne i Hercegovine, Oskara Poćoreka. Planovi za ubistvo Franca Ferdinanda počeli su da se kuju tek pošto je tajnim kanalima do članova Mlade Bosne stigla vest da nadvojvoda dolazi u Sarajevo na Vidovdan da nadgleda vojne manevre.
U samom atentatu učestvovalo je sedam osoba. Oni su bili raspoređeni po maršruti od polja, gde su se održavali manevri, do Gradske većnice u Sarajevu.
Nedeljko Čabrinović
Malo ljudi ovo zna, ali da je Nedeljko Čabranović uspeo u svom naumu, Princip nikada ne bi imao priliku da ubije nadvojvodu Ferdinanda! Ovaj štamparski radnik iz Sarajeva imao je zadatak da ubije austrougarskog nadvojvodu 28. juna!
Tog kobnog dana, Čabrinović je stajao nizvodno od mosta Ćumurije. Bacio je bombu na kola u kojima se vozio Franc Ferdinand, ali je promašio. Bomba je pala na sledeći automobil u koloni i lakše ranila pukovnika Eriha fon Mericija i grofa Boz-Valdeka.
Kao i većina pripadnika Mlade Bosne, i Čabranović je uhapšen. Osuđen je kao maloletnik na 20 godina strogog zatvora.
I njegova porodica doživela je strašnu sudbinu. Njegova majka je sa ostalom decom oterana u logor u Žegaru kod Bosanske Krupe, otac je bio zatvoren u Trebinju do kraja rata, a babu su obesili bez suđenja. Čabrinović je umro u zatvoru u Terezin u Češkoj ne dočekavši slobodu.
Gavrilo Princip
Kao i ostali atentatori, i Princip je napustio svoje mesto kada je čuo eksploziju bombe koju je bacio Čabrinović.
Neobičnim spletom okolnosti, nadvojvodin automobil je prošao baš pored Gavrila Principa koji je iskoristio priliku i pucao. Prvi hitac je ranio nadvojvodu u vrat, a drugi, namenjen guverneru Bosne Oskaru Poćoreku, ranio je Sofiju. Oboje su podlegli ranama na putu ka rezidenciji guvernera.
Princip je, kao i Čabrinović, pokušao da počini samoubistvo, kapsulom cijanida, no i u njegovom slučaju je otrov zatajio. Pokušaj da sebi ispali hitac u glavu preduhitrili su pripadnici policije.
Činjenica da je Princip bio maloletan spasla ga je od smrtne kazne. Osuđen je na 20 godina robije i poslat u zloglasni zatvor Terezin u današnjoj Češkoj. Umro od tuberkuloze 28. aprila 1918. malo pred kraj Prvog svetskog rata.
Muhamed Mehmedbašić
Muhamed Mehmedbašić je jedini učesnik atentata koji je uspeo da pobegne pre hapšenja. Prebegao je u Crnu Goru i kasnije u činu potporučnika učestvovao u povlačenju srpske vojske preko Albanije.
Zajedno sa pukovnikom Dragutinom Dimitrijevićem Apisom, vođom grupe Crna ruka, osuđen je 1917. godine u Solunskom procesu na 15 godina zatvora za učešće u navodnoj zaveri za ubistvo prestolonaslednika Aleksandra Karađorđevića. Kaznu nije izdržao u celosti jer je već 1919. godine amnestiran.
Posle ovoga se vratio u Sarajevo gde je živeo do kraja života. Preminuo je tokom Drugog svetskog rata, 29. maja 1943. u Sarajevu posle mučenja od strane ustaša.
Vaso Čubrilović
Za razliku od brata, učitelja Veljka Čubrilovića koji je obešen, Vasu je mladost spasla smrtne kazne. On je 1914. godine imao samo 17 godina i osuđen je na 16 godina najstrožeg zatvora. Kaznu je izdržavao u Sarajevu.
Posle Prvog svetskog rata i raspada Austrougarske monarhije, krajem 1918. Čubrilović je oslobođen. Naknadno je završio gimnaziju, a zatim i Filozofski fakultet i postao profesor istorije. Učesnik u stvaranju istorije, Čubrilović je završio kao njen hroničar.
Za vreme Drugog svetskog rata, ponovo je uhapšen i bio je u logoru na Banjici sve do kraja 1943. Posle rata, posvetio se političkoj karijeri, bio je minister poljoprivrede, kasnije i šumarstva i redovan član SANU. Doživeo je duboku starost – umro je u Beogradu 1990. godine kao poslednji živi učesnik sarajevskog atentata.
Trifko Grabež
Trifko Grabež je još od gimanzijskih dana bio član Mlade Bosne. Sa Gavrilom Principom i Nedeljko Čabrinovićem je 4. juna 1914. došao iz Srbije u Sarajevo sa idejom da organizuju atentat.
Naoružan bombom i revolverom, čekao je 28. jun 1914. Ferdinanda kod gradske Većnice, ali mu se nije pružila prilika da izvrši atentat jer je Princip pucao pre njega. Uhvaćen je u bekstvu i na Sarajevskom procesu osuđen na 20 godina teške robije.
Umro je od tuberkuloze u toku izdržavanja kazne u istom zatvoru kao i njegovi drugovi – Gavrilo Princip i Nedeljko Čabrinović.
Danilo Ilić
Danilo Ilić je bio blizak prijatelj Gavrila Principa. Završio je učiteljski fakultet i radio je kao novinar i u Beogradu i u Sarajevu. Ilić je bio jedini učesnik Sarajevskog atentata koji je zvanično bio i član Crne ruke i Mlade Bosne.
Kobnog Vidovdana 1914. Ilić nije odmah uhapšen. Pokupljen je u rutinskoj raciji posle atentata kada su u zatvoru već bili Princip i Čabrinović. Pod mukama je priznao učešće u atentatu i u postupku koji je usledio osuđen je na smrtnu kaznu. Obešen je u Sarajevu 3. februara 1915. godine kada je Prvi svetski rat već uveliko trajao.
Cvjetko Popović
Cvjetko Popović je bio 18-godišnji student iz Sarajeva u trenutku kada je Danilo Ilić regrutovao njega i Vasu Čabrilovića za padohvat koji je u njihovim očima morao izgledati slavno – ubiti nadvojvodu Ferdinanda. Ipak, 28. juna, ni Popović nije bio u prilici da učini bilo šta.
Naknadno je uhapšen i optužen za izdaju. Pošto je i on imao manje od 20 godina, osuđen je na 20 godina zatvora. Oslobođen je posle sloma Austrougarske 1918. godine. Radio je kao kustos Etnografskog dela muzeja u Sarajevu.
Popović je jedini učesnik Sarajevskog atentata koji se javno pokajao zbog onoga što je učinio. Uoči obeležavanja 50 godina od atentata, odbio je da učestvuje u bilo kakvoj svečanosti izjavivši da nikada ne bi učestvovao u atentatu da je znao da će to dovesti do rata. Umro je u Sarajevu 1980. u 84. godini života.
Gotovo da svakodnevno možemo da čujemo reč "Delije", međutim, mnogi građani, kako najmlađi, pa tako i stariji gotovo da ne znaju ko su zapravo bile Delije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Američki predsednik Donald Tramp postao je simbol nove ideologije „trampizma“, a novi atentat na njega neće je eliminisati, već će dovesti do građanskog rata, kaže ruski filozof, politikolog i sociolog Aleksandar Dugin.
Inteligentno doba i veštačka inteligencija donosi šansu za rešavanje globalnih izazova, ali postoje opasnosti kojih se čovečanstvo mora čuvati, piše Klaus Švab, osnivač i izvršni predsednik Svetskog ekonomskog foruma za magazin Tajm, povodom samita Svetskog ekonomskog foruma u Davosu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je danas građane da dođu u petak na najavljeni skup u Jagodini, dodajući da je ideja formiranja narodnog pokreta da se gradi Srbija budućnosti i uspeha.
Predsednica Skupštine Ana Brnabić izjavila je danas da je uvek spremna na razgovor i pozvala sve koji žele da dođu da razgovaraju kako mogu da se reše neke nedoumice i da svako u ovoj zemlji ostvaruje svoja prava.
Predsednica Narodne Skupštine Ana Brnabić izjavila je danas da su sva četiri zahteva studenata u blokadi ispunjena i da ako neko misli da nisu treba da kaže kako nisu ispunjena.
O blokadama na univerzitetama i štrajku u školama, ali i ostalim aktuelnim temama naša voditeljka Info jutra Jovana Radović razgovarala je sa savetnikom premijera Savom Stambolićem i narodnim poslanikom Nebojšom Bakarecom.
Poznati novinar i ratni izveštač Igor Damnjanović, koji je nedavno postao deo Informer tima, početkom februra kreće sa izveštavanjem iz Rusije i sa ukrajinskog fronta, odakle će svakodnevno slati najnovije informacije, izveštaje, fotografije i ekskluzivne video-snimke.
Nakon odluke advokatske komore Srbije da advokati obustave rad na nedelju dana i time daju podršku studentskim blokadama, Viši sud u Beogradu je tu odluku poništio!
U saobraćajnoj nesreći koja se dogodila na putnom pravcu Rožaje–Špiljani poginuo je A.Lj. (19), saopšteno je CdM-u iz Operativno komunikacionog centra (OKC). U nesreći je jedna osoba zadobila teške povrede.
V. d. načelnika Sektora za vanredne situacije Luka Čaušić je otkrio da je objekat u kom je bio dom za stare bio veće kvadrature nego što je prijavljeno. Otkriveno je takođe da su vlasnici staračkog doma bili u milionskim dugovima.
Viši sud u Beogradu odredio je pritvor do 30 dana prema troje odgovornih u staračkom domu u Barajevu osumnjičenih za nepoštovanje propisa usled čega je izbio požar u kojem je smrtno stradalo osmoro korisnika tog doma, dok je sedmoro zadobilo teške telesne povrede.
Italijanski teniser Janik Siner smatra da je rivalstvo između Novaka Đokovića i Karlosa Alkarasa trenutno najznačajnije u svetu tenisa. Prema njegovim rečima, njihovi mečevi na najvećim turnirima, često u borbama za trofeje, donose spektakl koji niko drugi ne može da ponudi.
Nakon što su postali poznati po incidentima sa navijačima na tribinama, Strahinja i Nemanja Jokić, braća srpskog reprezentativca Nikole Jokića, dobili su posebna mesta na utakmicama Denver Nagetsa.
Srpski fudbaler Strahinja Pavlović (23) nije hteo ove zime da pređe u Fenerbahče, čiji dres nose bivši kapiten naše reprezentacije Dušan Tadić (36), kao i krilo Filip Kostić (32).
Jedan od najtalentovanijih srpskih košarkaša Nikola Topić prošlog leta izabran je na draftu od Oklahome, a kako sada stvari stoje možda neće debitovati u tom klubu nego će biti trejdovan.
Američki predsednik Donald Tramp u sredu je poslao indirektan ultimatum Rusiji, pozivajući je da okonča sukob u Ukrajini i postigne „sporazum“, ili će se suočiti s novim sankcijama i visokim carinama na uvoz.
Danski poslanik u Evropskom parlamentu Anders Vistisen oštro je kritikovao Donalda Trampa povodom njegovog interesovanja da Grenland postane deo Sjedinjenih Američkih Država.
Sirijski ministar odbrane Murhaf Abu Kasra izjavio je danas da snage koje predvode Kurdi treba da budu uključene u novu nacionalnu sirijsku vojsku i da oružje treba da kontroliše država.
Premijer Poljske Donald Tusk istakao je kako će biti nemoguće baviti se ekološkim pitanjima ukoliko EU bankrotira, upozoravajući na sve veću finanskijsku stagnaciju bloka.
Čuveni filmovi jugoslovenskog crnog talasa jedno vreme bili su zabranjeni iz političkih razloga, a tek nakon smene režima, publika je dobila priliku da uživa u ostvarenjima nekih od naših najboljih reditelja.
Premijera filma "Balkanski rat - Nečista krv 2" reditelja Stojana Stojčića očekuje se u februaru, a materijale stare više od trideset godina, publika će imati prilike da vidi po prvi put.
Legendarni srpski scenarista Siniša Pavić preminuo je u 92. godini, a iza sebe je ostavio neizbrisiv trag kroz mnogobrojne filmove i serije čiji je bio autor.
Mačka rase mejn kun po imenu Mitens postala je neočekivani "putnik" kada je njen kavez zaboravljen u avionskom skladištu za teret, zbog čega je tri puta putovala između Novog Zelanda i Australije u periodu od 24 časa.
Voditeljka RTS-a Kristina Radenković je pre više od decenije izgubila oca, koji je nakon duge borbe sa kancerom preminuo, ostavljajući neizbrisiv trag u njenom životu.
Pevačica Mira Škorić oglasila se za Informer nakon što se na oglasnoj tabli jedne beogradske gimnazije pojavio spisak pevača čija je muzika zabranjena na antisrpskim protestima.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar