Šokirao izjavom pred smrt! Danilo Kiš odgovorio Pekiću jednom rečju, pa izazvao muk!
Podeli vest
Veliki umetnik i pisac Danilo Kiš, koji se smatra jednim od najznačajnijih srpskih književnika 20. veka, preminuo je na današnji dan 1989. godine.
Danilo Kiš bio je srpski i jugoslovenski književnik i akademik. Kiš je bio romanopisac, esejista, kritičar, prevodilac i dopisni član Srpske akademije nauka i umetnosti. Smatra se jednim od najznačajnijih srpskih književnika 20. veka a njegova dela prevedena su na sve vodeće svetske jezike.
Kralj Aleksandar Prvi Karađorđević nije želeo da umre u krevetu, od starosti. Maštao je da će život okončati boreći se za svoj narod. Tako je i bilo. Vođa, koji je sa srpskim ratnicima preživeo mnoge golgote u Prvom svetskom ratu, nastradao je u Marselju 9. oktobra 1934, tokom diplomatske posete Francuskoj. Ubili su ga zaverenici iz ustaškog pokreta Ante Pavelića.
Na današnji dan, 30. septembra 1998. godine iz zasede su ubijena petorica srpskih vojnika: Vladimir Radojičić, Miroslav Jocić, Ilija Pavlović, Miladin Gobeljić, Miloš Pavlović dok su teško ranjeni kapetan Goran Loznica i Goran Simić, od strane pripadnika teorirstičke OVK.
30.09.2024
07:04
Biografija
Kiš je rođen 22. februara 1935. godine u Subotici, od oca Eduarda Kiša (rođ. Eduard Kon) mađarskog Jevreja i majke Milice, rođ. Dragićević, pravoslavne Srpkinje ili Crnogorke poreklom sa Cetinja.
Prezime njegovog oca je u momentu kada se rodio bilo je Kon ali je otac mađarizovao svoje prezime promenivši ga u Kiš.
Pored duhovne, svi manastiri Fruške gore okruženi su i velikim prirodnim lepotama. Jer, bilo da su se, poput Jaska, svili kraj izvora čiste i bistre vode, da su, kao Bešenovo, građeni u pitomim dolinama skrivenim šumama, ili da su za svoj komad zemlje izabrali delove bliže naseljenim mestima, kao što je to slučaj sa Vrdnikom, fruškogorski manastiri uvek su živeli, opstajali i trajali u neraskidivoj vezi sa prirodom.
25.09.2024
21:43
Do 1942. godine je živeo sa roditeljima u Novom Sadu, gde je pohađao prvi razred osnovne škole, a zatim je prešao u Mađarsku, u očev rodni kraj, gde je završio osnovnu školu i dva razreda gimnazije. Nakon odvođenja njegovog oca u Aušvic 1944. godine, sa ostatkom porodice je repatriran na Cetinje posredstvom Crvenog krsta. Tamo je Kiš živeo do kraja svog školovanja.
Na Filozofski fakultet u Beogradu Kiš se upisao 1954. godine, a u septembru 1958. godine je kao prvi student diplomirao na katedri za opštu književnost.
Kiš je bio venčan za Mirjanu Miočinović od 1962. do 1981; nakon razvoda braka živeo je sa Paskal Delpeš sve do svoje smrti. Preminuo je 15. oktobra 1989. u Parizu, gde se jedno vreme i lečio. Sahranjen je po sopstvenoj želji po pravoslavnom obredu u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu.
Šest meseci pre smrti snimio je seriju "Goli Život" u Izraelu u saradnji sa Aleksandrom Mandićem. Serija je emitovana šest meseci posle njegove smrti.
Ovo su neke zanimljivosti o njegovom životu:
1. Danilo Kiš je upisao Filozofski fakultet 1954. godine, a završio ga je prvi u generaciji 1958. godine. Studirao je opštu književnost.
2. Roman „Peščanik“ je objavljen 1972. godine i za taj roman je dobio NIN-ovu nagradu, koju je nekoliko godina kasnije vratio.
3. Američki PEN mu je 1989. godine dodelio nagradu Bruno Schulz Prize.
4. Godine 1959. prvi put u životu prelazi granicu, kod Sežane, na putu za Pariz.
5. Od 1962. do 1964. godine je radio kao lektor za srpskohrvatski jezik na Univerzitetu u Strazburu, a kasnije u dva navrata, na Univerzitetima u Lilu i Bordou.
6. U životu je voleo dve žene, prvu Mirjanu Miočinović koja mu je bila supruga, a kasnije, drugu, Paskal Delpeš.
7. Rak pluća su mu dijagnostikovali američki lekari.
8. Borislav Pekić je zabeležio razgovor sa Kišom tokom njegove bolesti. Na pitanje da li ga nešto boli, Kiš je potvrdno odgovorio, a na pitanje šta ga boli, rekao je: “Život!”
9. Iako je umro u Parizu, izjavio je da želi da bude sahranjen Beogradu, po pravoslavnom crkvenom ritualu, bez govora. Sahranjen je u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju, 15. oktobra.
10. Mark Tompson je napisao knjigu “Izvod iz knjige rođenih: Priča o Danilu Kišu” i za nju je dobio nagradu “Lora Šenon za savremene evropske studije”, 2016. godine.
Nevenka Dobrić (65) iz Sremske Kamenice prva je osoba koja je dobila spor pred Upravnim sudom u Zagrebu, a protiv Ministarstva branitelja koje joj je prethodno odbilo zahtev za dobijanje statusa civilne žrtve rata.
U ataru kragujevačkog sela Velike Pčelice okružen gstom šumom u srcu Šumadije, smestio se Svetovaznesenjski manastir – Sarinac, posvećen Svetoj Sari jednoj od tri sestre i svaka ima svoju zadužbinu.
Sveti vladika Nikolaj Velimirović je bio prijatelj Nikole Tesle. Njih dvojica su se zvali imenjacima, a navodno je zabeležena i jedna anegdota o njihovom razgovoru o nauci i veri.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kralj Aleksandar Prvi Karađorđević nije želeo da umre u krevetu, od starosti. Maštao je da će život okončati boreći se za svoj narod. Tako je i bilo. Vođa, koji je sa srpskim ratnicima preživeo mnoge golgote u Prvom svetskom ratu, nastradao je u Marselju 9. oktobra 1934, tokom diplomatske posete Francuskoj. Ubili su ga zaverenici iz ustaškog pokreta Ante Pavelića.
Ruska vojska je, kao odgovor na nedavni raketni napad Zapada na region Rostov, jutros udarila na kontrolni centar ukrajinske špijunske agencije SBU, saopštilo je rusko ministarstvo odbrane.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić predstavio je program za mlade, tom prilikom osvrnuo se na napade predstavnika opozicije, Dragana Đilasa aktiviste iz SNS-a.
Šef delegacije Slobodarske partije Austrije u Evropskom parlamentu Harald Vilimski oštro je kritikovao Andreasa Šidera, evroposlanika poznatog po pritiscima na Srbiju.
U svojoj kući u Kaluđerici ubijen je u sačekuši Nikola Stanković Pivce, koji je oduvek bio problematičan, a komšije pričaju da je sa njim uvek bilo problema, čak je i nedavno bačena bomba!
Košarkaši Anadolu Efesa savladali su ekipu Partizana rezulatatom - 86:77, u okviru 17. kola Evrolige. Jedan od glavnih aduta istanbulske ekipe za ovakav rasplet definitivno je bio albanski internacionalac Erdžan Osmani, koji je odigrao jednu od najboljih partija u svojoj karijeri.
Završen je prvi deo sezone u Evroligi, a navijači srpskih klubova Crvene zvezde i Partizana nisu u potpunosti zadovoljni učinjenim dosad. Crvena zvezda je na devetom mestu sa skorom od devet pobeda i osam poraza, dok je Partizan 14. na tabeli sa sedam trijumfa i deset neuspeha.
Košarkaši Crvene zvezde pobedili su sinoć u Beogradskoj areni Makabi sa 81:73 u 17. kolu Evrolige, a navijači su, uprkos tome, bili izuzetno besni zbog izdanja pojedinih košarkaša.
Košarkaši Partizana sinoć su poraženi u Istanbulu od Efesa sa 86:77 u utakmici 17. kola Evrolige, a navijačima Partizana taj poraz jako teško je pao, pa su na društvenim mrežama imali šta da poruče prvotimcima.
Utisci se još uvek nisu slegli! Kakav preokret, kakva pobeda! Plasman u nokaut fazu Lige konferencija i evropsko proleće ogromno su postignuće za naš klub. Ponosan sam na sve igrače. Svestan sam da nas protiv Jagjelonije čeka težak zadatak, ali verujemo u svoj tim i sigurni smo u prolaz dalje, poručuje predsednik fudbalskog kluba TSC, Janoš Žemberi (55), u razgovoru za Informer!
Slovački premijer Robert Fico optužio je ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog da je pokušao da ga podmiti iznosom od 500 miliona evra da obaveže Bratislavu da podrži zahtev Kijeva za ulazak u NATO.
Na ruski grad Kazanj su tokom protekle noći izvedeni napadi bespilotnim letelicama, usled čega su izbili požari u stambenim objektima u okruzima Sovetski, Kirovski i Privolžski, objavila je kancelarija gradonačelnika na Telegramu. Na društvenim mrežama pojavili su se snimci trenutka kada ukrajinski dron pogađa ruski neboder visine 122 metra, što je dovelo do velike eksplozije i požara.
Učiteljica koju je u petak nožem ranio napadač u zagrebačkoj školi Prečko ima 31 ubodnu ranu i još diše pomoću aparata, ali je u stabilizovanom stanju, a troje dece povređene u napadu nožem takođe je stabilno, potvrdili su iz Kliničko-bolničkog centra Sveti Duh za hrvatski portal 24sata.
Kolumbijska poslanica Keti Huvinao uhvaćena je kako krišom povlači dim iz elektronske cigarete i to tokom skupštinskog zasedanja na kojem se raspravljalo o reformama zdravstvenog sistema.
Glumica Olivera Bacić Dragičević dobila je ulogu u obnovljenoj pozorišnoj predstavi "Mister Dolar" u režiji Vladimira Lazića u Pozorištu na Terazijama.
Pozorište na Terazijama će 23. decembra proslaviti svoj 75. rođendan, a tom prilikom će biti dodeljene zahvalnice za doprinos u radu ovog pozorišta, kao i godišnje nagrade.
Novogodišnji koncert Beogradske filharmonije biće u znaku najlepših simfonijskih finala koja će orkestar izvesti pod palicom Kristijana Šumana, u petak 27. decembra (Kolarac, 20č).
Duvanski dim, pored toga što steti pušačima, može podjednako, ako ne i gore, zdravstvene probleme da donese pasivnim nepušačima ali i kućnim ljubimcima.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.