Ubili mi dete tokom "Oluje", a računaju ga za neprijatelja! Nevenka je kao žrtva rata prva dobila upravni spor u Hrvatskoj - Ovo je njena priča
Podeli vest
Nevenka Dobrić (65) iz Sremske Kamenice prva je osoba koja je dobila spor pred Upravnim sudom u Zagrebu, a protiv Ministarstva branitelja koje joj je prethodno odbilo zahtev za dobijanje statusa civilne žrtve rata.
Nevenka Dobrić (65) iz Sremske Kamenice prva je osoba koja je dobila spor pred Upravnim sudom u Zagrebu, a protiv Ministarstva branitelja i Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, koji su joj prethodno odbili zahtev za dobijanje statusa civilne žrtve rata. Nevenka je status tražila jer joj je u izbegličkoj koloni, za vreme "Oluje", 4. avgusta 1995, ubijen dvanaestogodišnji sin Siniša, a i sama je bila povređena.
Vlada Republike Srbije, na današnjoj vanrednoj sednici, kojoj je prisustvovao predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić, usvojila je Zaključak o obrazovanju Radne grupe za razmatranje aktivnosti i mera u cilju aktiviranja obaveze služenja vojnog roka, čime su otpočele sve potrebne radnje sa ciljem omogućavanja uvođenja obaveznog vojnog roka.
20.09.2024
18:53
Zahteve da budu proglašeni civilnim žrtvama rata podnelo je na desetine srpskih civila, ranjenih u ratu u Hrvatskoj, ili onih koji su izgubili najmilije. Svi su do sada odbijani i nisu mogli da ostvare ni porodičnu invalidninu, jer je Poverenstvo Ministarstva branitelja donosilo zaključke da ne ispunjavaju kriterijume po famoznom članu 5 Zakona o civilnim stradalnicima. Ovaj član predviđa da na status i invalidninu nemaju pravo "neprijatelji, pomagači ili saradnici neprijateljskih vojnih i paravojnih formacija". Pomenuto Poverenstvo dalo je sebi za pravo da masovno i neselektivno odbija zahteve bez valjanog obrazloženja i dokaza.
I zagrebački Upravni sud presudio je da je Poverenstvo donelo proizvoljnu ocenu da su civilne ratne žrtve bile pomagači neprijatelja i vratilo predmet na ponovno odlučivanje.
- Niti sam ja bila neprijatelj i pomagač, niti je moje dvanaestogodišnje dete to moglo da bude, niti će bilo šta moći da umanji moju bol - kaže Nevenka Dobrić za "Novosti" i dodaje:
Udruženje "OsnaŽene" danas je na svom sajtu otkrilo jezive i uznemirujuće fotografije i audio snimke koje je slala takozvana Merix, vlasnica Telegram grupe na kojoj se dele fotografije dečije i osvetničke pornografije.
Mihajlo Ilić (20) od rođenja se bori za svoj život, a sada mu je naša pomoć najpotrebnija!
20.09.2024
16:46
- Dugo već vodim sporove sa hrvatskom državom i jedan, za naknadu štete, koji sam pokrenula 2006, izgubila sam jer nisam mogla da dokažem ko je ubio moje dete. Trebalo je da platim 5.000 evra sudskih troškova. Naravno da to nisam imala, pa sam stigla do tadašnje predsednice Kolinde Grabar Kitarović. Dug su mi otpisali kad su videli da nemam nikakve imovine, ali su starijem sinu Saši stavili zabeležbu u katastru na dedovinu.
Nevenka još kaže da nikakav novac ne može da vrati njenog dečaka, ubijenog kod sela Crkveni Bok, na Baniji, ali želi da istina izađe na videlo, da se zna da je nevin ubijen, i da dobije naknadu od koje može bar sveću da mu kupi i zapali. U Srbiji prima minimalnu penziju, a iz Hrvatske 43 evra na ime penzionog staža koji je uplaćivala kao poljoprivrednik dok je tamo živela.
Iako još ništa nije gotovo, jer je Upravni sud samo vratio predmet na ponovno odlučivanje, Nevenka je zadovoljna jer je ovo prvi put da jedan sud u Hrvatskoj nešto dosudi u njenu korist.
Dvanaestogodišnji Siniša i Nevenkin svekar Petar, ubijeni su u rafalnoj paljbi po izbegličkoj koloni, koja se tog 4. avgusta 1995. kretala ka Bosanskoj Kostajnici.
- Bili su u kabini traktora, a ja u prikolici. Iz šume Zelenik odjednom su izleteli pripadnici hrvatske vojske i počeli da pucaju po nama. Spustila sam glavu, meci su leteli oko mene. Nisam videla da su Siniša i svekar ubijeni. Svuda okolo bili su ranjeni. Pored nas su pre toga prošla jedna kola, sad su stajala zaustavljena, a devojka iz njih je ranjena puzala. Pogođen je i rođak u traktoru iza našeg. Naš je sleteo sa puta i prikolica se prevrnula, ja sam ostala preklopljena ispod. Utom je naišao moj tata s traktorom. On je vozio sporije, jer nije imao kabinu, a mama je stajala pored njega. U prikolici su bile baba i strina. Molio je njihovog glavnokomandujućeg da me izvuku, govorio da sam mu ćerka. Podigli su prikolicu, izvukli me onesvešćenu, polili vodom i počeli da nas gone dva kilometra kroz šumu. Došla sam sebi kad sam čula da neko kaže kako ću ja s ocem i muškarcima iz kolone u Sisak, u zatvor, a žene neka se vrate kućama. Povikala sam gde mi je sin - priča Nevenka.
Vojnici su je ipak pustili da se sa mamom i ženama vrati na put. Naišli su na svekrov traktor, a u njemu mali Siniša, sedi, glavica mu pala.Počela je da plače, nije mogla da ga ostavi na rubu šume, a nije imala snage da ga nosi. Njena mama i jedan mladić su pomogli, skinuli su ga i umotali u ćebe. Kad su stigli u selo Slavinci, jedna devojka i taj mladić vratili su se po dečakovo telo i odvezli ga u Bosansku Kostajnicu. Tu je i Nevenku i njene roditelje prevezao ujak, a muž i stariji sin Saša došli su iz Crkvenog Boka, gde su ostali kad je izbeglička kolona krenula, da čuvaju kuću. Sahranili su nesrećnog dečaka i nastavili ka Srbiji.
Kasnije su platili ekshumaciju i prebacili ga na groblje u Sremskoj Kamenici, gde su se naselili. Nevenkin muž je u međuvremenu umro, a ona kaže kako nekada ima utisak da Hrvatska čeka da svi pomru, da ne duguje nikom ništa.
- Upravni sud je lepo rekao da ja nisam neprijatelj i da moj sin nije neprijatelj. Nebitno je čije je dete: srpsko, hrvatsko ili bošnjačko, to je dete i ono nije ništa krivo.Ni do danas ne razumem zašto nas nisu pustili da mirno prođemo ako nisu hteli da živimo sa njima - kaže Nevenka, i dodaje da joj je pomoć u sudskim postupcima pružilo Srpsko narodno vijeće.
U Srbiji je pomoć majkama koje su tražile isti status ili tužile hrvatsku državu pružio DIC "Veritas". Sve zahteve su, međutim, odbili upravni organi i Ministarstvo branitelja. Savo Štrbac iz "Veritasa" nada se da će najnovija odluka Upravnog suda biti putokaz i za ostale.
- Kada je donošen Zakon o civilnim stradalnicima, to je u Hrvatskoj izazvalo velike polemike i nadležni ministar je optuživan da će Hrvatska ubuduće "davati odštete i četnicima" - objašnjava Štrbac i dodaje:
- Ministar se branio da se to neće desiti jer je postavljena zakonska prepreka. Prepreka je taj famozni član 5, po kom su svi, neselektivno i bez dokaza i obrazloženja, proglašavani za neprijatelje ili saradnike i pomagače neprijatelja. Imali smo slučaj porodice Gagić iz jednog sela kod Benkovca, kojoj je granata ubila dvoje male dece od pet i osam godina. Majka je tražila status civilne žrtve rata i porodičnu invalidninu, ali je, uz pozivanje na član 5, odbijena! Verovatno se misli da su ona ili deca bili neprijatelji! Sada očekujemo da će i to i ostala slična rešenja pasti na Upravnom sudu.
Sramna naknada
Prema uputstvu Upravnog suda, Ministarstvo branitelja dužno je da reši Nevenkin zahtev u narednih 60 dana, uz napomenu da je u ponovljenom postupku obavezno da postupi u skladu sa primedbama suda. Ministarstvu je naloženo i da Nevenki nadoknadi trošak upravnog spora u iznosu od 1.250 evra.
Građani primećuju da su za volanom javnog prevoza sve stariji vozači, ali propisi kažu da za rad ne postoji ograničenje u godinama, ukoliko vozač prođe lekarske preglede.
Aerodrom "Nikola Tesla" i "Er Srbija" pipremaju se za specijalizovanu izložbu EXPO 2027, koja će se održati u Beogradu, povećanjem kapaciteta aerodroma i novim destinacijama.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Slovački premijer Robert Fico optužio je ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog da je pokušao da ga podmiti iznosom od 500 miliona evra da obaveže Bratislavu da podrži zahtev Kijeva za ulazak u NATO.
Kolumbijska poslanica Keti Huvinao uhvaćena je kako krišom povlači dim iz elektronske cigarete i to tokom skupštinskog zasedanja na kojem se raspravljalo o reformama zdravstvenog sistema.
Čedomir Jovanović i njegova supruga Jelena Jovanović se razvode posle 25 godina braka, ekskluzivno saznaje Kurir. Zahtev za razvod je podneo političar u februaru ove godine, što je potvrdio izvor blizak porodici.
Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, oglasio se na svom Instagram profilu i čestitao na otvaranju novih 30 kilometara potpuno digitalnog i najmodernijeg autoputa između Kruševca i Vrnjačke Banje.
Šef Kancelarije AP Vojvodine u Briselu Čedomir Božić preminuo je danas u 41. godini u Briselu, rekao je za Tanjug Ognjen Dopuđ iz Fonda za evropske poslove Vojvodine.
U svojoj kući u Kaluđerici ubijen je u sačekuši Nikola Stanković Pivce, koji je oduvek bio problematičan, a komšije pričaju da je sa njim uvek bilo problema, čak je i nedavno bačena bomba!
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Zrenjaninu, po nalogu glavnog javnog tužioca Osnovnog javnog tužilaštva u ovom gradu, uhapsili su V. R. (65) iz okoline Žitišta, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo teška dela protiv bezbednosti javnog saobraćaja.
Jedan od najvažnijih članova FIBA (Međunarodna košarkaška federacija) Horhe Garbahosa, dao je intervju za "Marku" u kome je poručio da je sve bliži trenutak kada će čelnici NBA lige ući na evropsko tržište i uzeti pod svoje okrilje klubove koji se takmiče u Evroligi!
Košarkaši Anadolu Efesa savladali su ekipu Partizana rezulatatom - 86:77, u okviru 17. kola Evrolige. Jedan od glavnih aduta istanbulske ekipe za ovakav rasplet definitivno je bio albanski internacionalac Erdžan Osmani, koji je odigrao jednu od najboljih partija u svojoj karijeri.
Završen je prvi deo sezone u Evroligi, a navijači srpskih klubova Crvene zvezde i Partizana nisu u potpunosti zadovoljni učinjenim dosad. Crvena zvezda je na devetom mestu sa skorom od devet pobeda i osam poraza, dok je Partizan 14. na tabeli sa sedam trijumfa i deset neuspeha.
Španski atletičar Mohamed Katir (26) kažnjen je četvorogodišnjom suspenzijom, nakon što je utvrđeno da je falsifikovao dokumenta kako bi prikrio propuste u doping kontrolama.
Vlasti Gvatemale oslobodile su 160 dece i adolescenata iz jevrejske sekte Lev Tahor u jugoistočnom delu zemlje, nakon optužbi za zlostavljanje dece, uključujući silovanje, saopštili su tužioci.
Izraelska vojska saopštila je da nije uspela rano jutros da presretne raketu ispaljenu iz Jemena, koja je pala na području Tel Aviv-Jafa, a zdravstvene vlasti su saopštile da je u napadu lakše ranjeno 16 ljudi.
Glumica Paulina Manov koja je u filmu "Toma" igrala ulogu Ljiljane, jednom prilikom je otkrila da je uspela da smrša čak 30 kilograma nakon što se prvi put porodila, a objasnila je i kako joj je to pošlo za rukom.
Glumica Olivera Bacić Dragičević dobila je ulogu u obnovljenoj pozorišnoj predstavi "Mister Dolar" u režiji Vladimira Lazića u Pozorištu na Terazijama.
Glumac Radoslav Rade Marjanović nekada je igrao ulogu Miće u seriji "Porodično blago", a danas ovaj čovek ima 74 godine i izgleda sasvim drugačije nego što ga pamtimo.
Pevačica Indira Aradinović Indi bila je gost Informer televizije i u programu uživo otkrila sve o svom odnosu sa Zoranom Marjanovićem, ali i njegovom poroku.
Poznati roker i nekadašnji rijaliti učesnik, Milić Vukašinović, prolazi kroz težak period nakon što mu je zbog zdravstvenih problema amputirana desna noga.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.