Ubili mi dete tokom "Oluje", a računaju ga za neprijatelja! Nevenka je kao žrtva rata prva dobila upravni spor u Hrvatskoj - Ovo je njena priča
Podeli vest
Nevenka Dobrić (65) iz Sremske Kamenice prva je osoba koja je dobila spor pred Upravnim sudom u Zagrebu, a protiv Ministarstva branitelja koje joj je prethodno odbilo zahtev za dobijanje statusa civilne žrtve rata.
Nevenka Dobrić (65) iz Sremske Kamenice prva je osoba koja je dobila spor pred Upravnim sudom u Zagrebu, a protiv Ministarstva branitelja i Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, koji su joj prethodno odbili zahtev za dobijanje statusa civilne žrtve rata. Nevenka je status tražila jer joj je u izbegličkoj koloni, za vreme "Oluje", 4. avgusta 1995, ubijen dvanaestogodišnji sin Siniša, a i sama je bila povređena.
Vlada Republike Srbije, na današnjoj vanrednoj sednici, kojoj je prisustvovao predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić, usvojila je Zaključak o obrazovanju Radne grupe za razmatranje aktivnosti i mera u cilju aktiviranja obaveze služenja vojnog roka, čime su otpočele sve potrebne radnje sa ciljem omogućavanja uvođenja obaveznog vojnog roka.
20.09.2024
18:53
Zahteve da budu proglašeni civilnim žrtvama rata podnelo je na desetine srpskih civila, ranjenih u ratu u Hrvatskoj, ili onih koji su izgubili najmilije. Svi su do sada odbijani i nisu mogli da ostvare ni porodičnu invalidninu, jer je Poverenstvo Ministarstva branitelja donosilo zaključke da ne ispunjavaju kriterijume po famoznom članu 5 Zakona o civilnim stradalnicima. Ovaj član predviđa da na status i invalidninu nemaju pravo "neprijatelji, pomagači ili saradnici neprijateljskih vojnih i paravojnih formacija". Pomenuto Poverenstvo dalo je sebi za pravo da masovno i neselektivno odbija zahteve bez valjanog obrazloženja i dokaza.
I zagrebački Upravni sud presudio je da je Poverenstvo donelo proizvoljnu ocenu da su civilne ratne žrtve bile pomagači neprijatelja i vratilo predmet na ponovno odlučivanje.
- Niti sam ja bila neprijatelj i pomagač, niti je moje dvanaestogodišnje dete to moglo da bude, niti će bilo šta moći da umanji moju bol - kaže Nevenka Dobrić za "Novosti" i dodaje:
Udruženje "OsnaŽene" danas je na svom sajtu otkrilo jezive i uznemirujuće fotografije i audio snimke koje je slala takozvana Merix, vlasnica Telegram grupe na kojoj se dele fotografije dečije i osvetničke pornografije.
Mihajlo Ilić (20) od rođenja se bori za svoj život, a sada mu je naša pomoć najpotrebnija!
20.09.2024
16:46
- Dugo već vodim sporove sa hrvatskom državom i jedan, za naknadu štete, koji sam pokrenula 2006, izgubila sam jer nisam mogla da dokažem ko je ubio moje dete. Trebalo je da platim 5.000 evra sudskih troškova. Naravno da to nisam imala, pa sam stigla do tadašnje predsednice Kolinde Grabar Kitarović. Dug su mi otpisali kad su videli da nemam nikakve imovine, ali su starijem sinu Saši stavili zabeležbu u katastru na dedovinu.
Nevenka još kaže da nikakav novac ne može da vrati njenog dečaka, ubijenog kod sela Crkveni Bok, na Baniji, ali želi da istina izađe na videlo, da se zna da je nevin ubijen, i da dobije naknadu od koje može bar sveću da mu kupi i zapali. U Srbiji prima minimalnu penziju, a iz Hrvatske 43 evra na ime penzionog staža koji je uplaćivala kao poljoprivrednik dok je tamo živela.
Iako još ništa nije gotovo, jer je Upravni sud samo vratio predmet na ponovno odlučivanje, Nevenka je zadovoljna jer je ovo prvi put da jedan sud u Hrvatskoj nešto dosudi u njenu korist.
Dvanaestogodišnji Siniša i Nevenkin svekar Petar, ubijeni su u rafalnoj paljbi po izbegličkoj koloni, koja se tog 4. avgusta 1995. kretala ka Bosanskoj Kostajnici.
- Bili su u kabini traktora, a ja u prikolici. Iz šume Zelenik odjednom su izleteli pripadnici hrvatske vojske i počeli da pucaju po nama. Spustila sam glavu, meci su leteli oko mene. Nisam videla da su Siniša i svekar ubijeni. Svuda okolo bili su ranjeni. Pored nas su pre toga prošla jedna kola, sad su stajala zaustavljena, a devojka iz njih je ranjena puzala. Pogođen je i rođak u traktoru iza našeg. Naš je sleteo sa puta i prikolica se prevrnula, ja sam ostala preklopljena ispod. Utom je naišao moj tata s traktorom. On je vozio sporije, jer nije imao kabinu, a mama je stajala pored njega. U prikolici su bile baba i strina. Molio je njihovog glavnokomandujućeg da me izvuku, govorio da sam mu ćerka. Podigli su prikolicu, izvukli me onesvešćenu, polili vodom i počeli da nas gone dva kilometra kroz šumu. Došla sam sebi kad sam čula da neko kaže kako ću ja s ocem i muškarcima iz kolone u Sisak, u zatvor, a žene neka se vrate kućama. Povikala sam gde mi je sin - priča Nevenka.
Vojnici su je ipak pustili da se sa mamom i ženama vrati na put. Naišli su na svekrov traktor, a u njemu mali Siniša, sedi, glavica mu pala.Počela je da plače, nije mogla da ga ostavi na rubu šume, a nije imala snage da ga nosi. Njena mama i jedan mladić su pomogli, skinuli su ga i umotali u ćebe. Kad su stigli u selo Slavinci, jedna devojka i taj mladić vratili su se po dečakovo telo i odvezli ga u Bosansku Kostajnicu. Tu je i Nevenku i njene roditelje prevezao ujak, a muž i stariji sin Saša došli su iz Crkvenog Boka, gde su ostali kad je izbeglička kolona krenula, da čuvaju kuću. Sahranili su nesrećnog dečaka i nastavili ka Srbiji.
Kasnije su platili ekshumaciju i prebacili ga na groblje u Sremskoj Kamenici, gde su se naselili. Nevenkin muž je u međuvremenu umro, a ona kaže kako nekada ima utisak da Hrvatska čeka da svi pomru, da ne duguje nikom ništa.
- Upravni sud je lepo rekao da ja nisam neprijatelj i da moj sin nije neprijatelj. Nebitno je čije je dete: srpsko, hrvatsko ili bošnjačko, to je dete i ono nije ništa krivo.Ni do danas ne razumem zašto nas nisu pustili da mirno prođemo ako nisu hteli da živimo sa njima - kaže Nevenka, i dodaje da joj je pomoć u sudskim postupcima pružilo Srpsko narodno vijeće.
U Srbiji je pomoć majkama koje su tražile isti status ili tužile hrvatsku državu pružio DIC "Veritas". Sve zahteve su, međutim, odbili upravni organi i Ministarstvo branitelja. Savo Štrbac iz "Veritasa" nada se da će najnovija odluka Upravnog suda biti putokaz i za ostale.
- Kada je donošen Zakon o civilnim stradalnicima, to je u Hrvatskoj izazvalo velike polemike i nadležni ministar je optuživan da će Hrvatska ubuduće "davati odštete i četnicima" - objašnjava Štrbac i dodaje:
- Ministar se branio da se to neće desiti jer je postavljena zakonska prepreka. Prepreka je taj famozni član 5, po kom su svi, neselektivno i bez dokaza i obrazloženja, proglašavani za neprijatelje ili saradnike i pomagače neprijatelja. Imali smo slučaj porodice Gagić iz jednog sela kod Benkovca, kojoj je granata ubila dvoje male dece od pet i osam godina. Majka je tražila status civilne žrtve rata i porodičnu invalidninu, ali je, uz pozivanje na član 5, odbijena! Verovatno se misli da su ona ili deca bili neprijatelji! Sada očekujemo da će i to i ostala slična rešenja pasti na Upravnom sudu.
Sramna naknada
Prema uputstvu Upravnog suda, Ministarstvo branitelja dužno je da reši Nevenkin zahtev u narednih 60 dana, uz napomenu da je u ponovljenom postupku obavezno da postupi u skladu sa primedbama suda. Ministarstvu je naloženo i da Nevenki nadoknadi trošak upravnog spora u iznosu od 1.250 evra.
Građani primećuju da su za volanom javnog prevoza sve stariji vozači, ali propisi kažu da za rad ne postoji ograničenje u godinama, ukoliko vozač prođe lekarske preglede.
Aerodrom "Nikola Tesla" i "Er Srbija" pipremaju se za specijalizovanu izložbu EXPO 2027, koja će se održati u Beogradu, povećanjem kapaciteta aerodroma i novim destinacijama.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Srpski narod vekovima neguje duboko ukorenjenu tradiciju proslavljanja krsne slave, običaja koji je postao simbol vernosti i duhovnosti, a istovremeno svetionik hrišćanske porodične svetkovine. U svetu gde se mnoge kulture i religije menjaju i prilagođavaju vremenu, Srbi ostaju jedinstveni po ovom običaju koji je neraskidivo vezan za identitet i postojanje svakog doma.
Na današnji dan, 30. septembra 1998. godine iz zasede su ubijena petorica srpskih vojnika: Vladimir Radojičić, Miroslav Jocić, Ilija Pavlović, Miladin Gobeljić, Miloš Pavlović dok su teško ranjeni kapetan Goran Loznica i Goran Simić, od strane pripadnika teorirstičke OVK.
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Na snimku s drona, objavljenom na internetu, navodno su zabeleženi udari britanskim krstarećim raketama "storm šedou" na komandni kompleks unutar Rusije.
Ministar u ostavci Goran Vesić oglasio se na svom Instagram profilu gde je naveo da nije uhapšen, već da se dobrovoljno odazvao pozivu policijskih službenika i stavio se na raspolaganje istražnim organima.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić biće gost na Radio-televiziji Srbije gde će govoriti o današnjim hapšenjima, nasilnim protestima predvođenih od strane opozicije ali i svim ostalim aktuelnim temama.
Nakon vesti da je Više javno tužilaštvo u Novom Sadu uhapsilo i zadržalo 11 osoba u vezi sa tragedijom u Novom Sadu, među kojima su ministar u ostavci Goran Vesić i bivša direktorka Infrastrukture železnice Jelena Tanasković, postavlja se pitanje po kom osnovu su njima stavljene lisice na ruke s obzirom na to da su na funkcijama oko šest meseci?!
Kako Informer ekskluzivno saznaje, doskorašnji ministar građevinarstva Goran Vesić je uhapšen. Osim Gorana Vesića, uhapšene su i Anita Dimovski, vršilac dužnosti pomoćnika ministra za železnički i intermodalni transport i Jelena Tanasković, vršilac dužnosti generalne direktorke Akcionarskog društva "Infrastruktura železnice Srbije".
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su bivši premijer Srbije Nikola Šainović i politikolog Vladimir Kljajić. Oni su govorili na temu nasilnih protesta koje opozicija održava u Beogradu.
Mogućnost nuklearne eskalacije u Evropi i svetu usled pojačanih provokacije prema Moskvi koje dolaze sa Zapada, analizirali su gosti "Rata uživo", predsednik SPOR-a Stefan Srbljanović i bivši pripadnik KOS-a Ljuban Karan
Na Informer televiziji u toku je specijalni program povodom strašnog nasilja koje predvode pristalice i stranački opajtosi Dragana Đilasa, ali i lideri ostalih opozicionih stanaka i antisrpski ekstremisti Brajan Brković, Miran Pogačar...
Velibor Madzgalj iz bijelopoljskog sela Sokolac, brat Jovana i Milenke, koje je pre 27 dana ubio Alija Balijagić (65), izjavio je nakon njegovog privođenja da krvnik mora da kaže sve što zna o zločinu!
Biti vrhunski sportista zahteva vladanje umom, telom, povremeno zahteva i neke neobične veštine, a svoje tajne uspeha, bar deo njih, Novak Đoković otkrio je za "Sport Ilustrejted".
Košarkaši Partizana nalaze se u nesvakidašnjoj situaciji pred prvi ovosezonski duel protiv Crvene zvezde (20.00, Sport klub 1). Naime, gotovo pa neverovatan podatak, jeste da će crno-beli večeras nastupiti sa 12 debitanata u večitim derbijima.
Arlind Sadiku, novinar koji je tokom Evropskog prvenstva provocirao srpske navijače, zapao je u novi skandal i "zaratio" sa Fudbalskim savezom tzv. Kosova.
Kako bi izgledao nuklearni rat između SAD-a i Rusije i koliko bi ljudi zaista moglo preživeti? Profesor Mark Tegmark sa Masačusetskog instituta za tehnologiju (MIT) udružio je tim naučnika kako bi napravio najrealističniju simulaciju globalnog nuklearnog sukoba zasnovanu na dostupnim podacima.
Rano jutros, ukrajinski dronovi izvršili su napad na ruski nuklearni poligon Kapustin Jar u Astrahanskoj oblasti, odakle je tokom noći lansirana interkontinentalna balistička raketa (ICBM) prema teritoriji Ukrajine. Prema izveštajima, ruski protivvazdušni sistemi (PVO) bili su aktivni, tvrdi se da su bespilotne letelice ciljale vojni objekat.
Odlazeći američki predsednik Džo Bajden odlučio je da otpiše oko 4,7 milijardi dolara kredita ukrajinskoj vladi finansiranih iz džepova američkih poreskih obveznika. Ovaj potez deo je šire strategije za jačanje Kijeva pre nego što novoizabrani predsednik Donald Tramp preuzme dužnost sledeće godine.
Međunarodni krivični sud (MKS) izdao je danas naloge za hapšenje premijera Izraela Benjamina Netanjahua, bivšeg ministra odbrane Izraela Joava Galanta i lidera Hamasa Muhameda Dijaba al Masrija, javlja AP.
U svetlu mogućeg lansiranje ruskih interkontinentalnih balističkih raketa na Ukrajinu i isporuke američkih raketa ATACMS Ukrajini raste zabrinutost oko potencijalne eskalacije sukoba i mogućih ruskih nuklearnih udara na ključne ciljeve u Ukrajini.
U srpskoj prestonici gostovala je "Media škola" pod pokroviteljstvom Vlade Hanti-Mansijskog autonomnog okruga Jugra iz Zapadnog Sibira Ruske Federacije, koja je posle nedelju dana intenzivnog rada sa mladima ostvarila izvanredne uspehe još jednom jačajući srpsko-ruske viševekovne odnose.
Na poziv Aje Jung, direktorke Baleta Srpskog narodnog pozorišta, Aleksandar Antonijević, jedan od naših najuspešnijih baletskih igrača u svetu, biće gost pedagog Baleta u Novom Sadu tokom decembra.
Jovana Nikolić Mišković sinoć, 20. novembra, proslavila je 42. rođendan. Tom prilikom, snajka najbogatijeg Srbina, Miroslava Miškovića, okupila je najbliže prijatelje i porodicu, koje su zabavljali članovi nekadašnjeg sastava "Funky G", Anabela Atijas i Gagi Đogani, Srđan Čolić iz "Moby Dicka", ali i Ivan Gavrilović, za šta je pevačica izdvojila oko 15.000 evra.
Bojana Barović i Nikola Rokvić su ispričali da kao i svaki drugi par imaju probleme i sitne svađiće, ali da im je drago što ljubomora u njihovom odnosu nije prisutna.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.