• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Vostok

27.11.2019

09:58

(VIDEO) RUSI VEĆ PRODAJU SU-57, PRAVE LOVCA ŠESTE GENERACIJE! Postoji velika tehnološka razlika između F-35 i Su-57!

Vesti

(VIDEO) RUSI VEĆ PRODAJU SU-57, PRAVE LOVCA ŠESTE GENERACIJE! Postoji velika tehnološka razlika između F-35 i Su-57!

Podeli vest

Najnapredniji ruski vojni avion pete generacije Su-57, trebao bi postati ne samo buduća okosnica nacionalnih vazduhoplovnih snaga, već i veliki uspeh na međunarodnom tržištu, pod uslovom da tehnologija brzo napreduje

Tokom vazduhoplovnog sajma "MAKS 2019" u blizini Moskve ove godine, kompanija "Suhoj" je prvi put predstavila izvoznu verziju svog vodećeg projekta, a u novembru su se pojavile fotografije ruskog aviona koji ulazi u serijsku proizvodnju, što je glavna prekretnica za svaki složeni sistem oružja.

RT je razgovarao sa ekspertom za odbranu Vadimom Lukaševičem, bivšim inženjerom aviona "Suhoj", koji kaže da avion ima potencijal da bude glavni hit na tržištu.

- Jednom kada Su-57 dostigne fazu u kojoj ispunjava sve zahteve za borbene avione 5. generacije i ako se pokaže da je dobar, potencijal za izvoz biće zaista ogroman - rekao je on.

Raspon potencijalnih kupaca je veliki s obzirom na to da je u ovom trenutku jedina konkurentska ponuda "Lokid Martina", avion F-35. SAD su veoma ljubomorne na to, kome se sve odobrava prodaja aviona, tako da je potencijalni ruski klijent svaka zemlja koja nije na vašingtonskoj zelenoj listi sa dovoljno dubokim džepovima da plati.

Ovo je posebno tačno, jer se čini da je izbacivanje sa te liste prilično lako ovih dana, što može potvrditi i članica NATO-a Turska. Ankara je izbačena iz programa F-35, kao kazna za kupovinu ruskog PVO sistema S-400.

Lista zemalja koje bi možda želele imati napredni višenamenski borbeni ruski avion kreće se od tradicionalnog operatora ruskog oružja Indije, do nekoliko zemalja u Latinskoj Americi, do Egipta, UAE, Pakistana i Indonezije.

Takođe postoji velika tehnološka razlika između F-35 i Su-57 koja odražava dva različita pristupa vazdušnoj borbi. Amerikanci su svoj avion dizajnirali kao platformu za oružje dugog dometa, visoko integrisanog sa širom ratnom arhitekturom. Ruska škola gradnje aviona uvek je pomno obraćala mogućnosti bliske borbe i postigla je mnogo u tom pogledu, navodi Lukaševič.

- Ruski motori sa mogućnošću nagiba potiska i druga tehnologija koja omogućava izvođenje spektakularnih akrobatskih manevara nisu dobri samo za aeromitinge. Rekao bih da ruski avioni, uključujući Su-57, nemaju analoga u bliskoj borbi.

Pitanje šta bolje funkcioniše u određenom sukobu, američko prikriveno stelt gađanje ili ruska bliska borba, diskutabilno je. Ali snažne karakteristike Su-57 svakako mogu doneti dobre prodajne bodove.

Naravno, postoji još nešto. Avioni koje će ruske vazduhoplovne snage primati u narednih nekoliko godina neće imati motor namenjen modelu.

U vreme koje dolazi, ruski borbeni piloti, servisne posade i vojni planeri testiraće novu letelicu u praksi, dok će inženjeri u "Suhoju" koristiti povratne informacije za doradu aviona.

- Su-57 ima dug put, a veliko je pitanje da li nam tehnološka sposobnost omogućava usavršavanje borbenog aviona - rekao je on. 

Rusko ministarstvo odbrane će tada želeti da naručuje avione iz fabrike dok „flota vazduhoplovnih snaga ne bude zasićena".

- Tada se međunarodnom tržištu može ponuditi nešto jednostavnija i jeftinija varijanta - dodaje Lukaševič.

Scenarij je zasnovan na pretpostavci da rusko rukovodstvo odluči da pojača svoju vojnu sposobnost pre nego što pojača donju liniju izvoza oružja.

Izbor možda i nije toliko jasan, imajući u vidu da je za Su-57 svaka dodatna godina pre masovnog stavljanja u promet ujedno i dodatna godina za takmičenje sa konkurencijom. Kina već poseduje dve letelice pete generacije, "Čengdu" J-20 i "Šenjang" FC-31, iako zemlja mora prevazići mnoge iste izazove kao i Rusija, počevši od izrade motora dovoljno dobrog za takve avione.

Nekoliko drugih država poput Indije, Pakistana i Turske imaju svoje programe, mada nijedan nije tako napredan kao ova tri lidera. SAD sa svoje strane već „opisuju koncept za šestu generaciju".

Dakle, brzo poliranje Su-57 je pitanje od vitalne važnosti.

Šta god ljudi govorili, niko ne može jednostavno da preskoči čitavu generaciju.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Stepa

pre 4 godine

I kakve veze ima naslov sa tekstom?Drugo,Trenutno se proizvodi 1 do dva Su57 godisnje a od naredne godine ce biti masovnija proizvodnja.Znaci,samo za potrebe ruskih snaga,koje su porucile samo 78 aviona ovg tipa ce trebati silne godine.Dok na red dodju kupci iz inostranstva,avio ce vec biti zastareo.

Politika

TV

Želimo li mirniju budućnost ili povratak u prošlost? Ne propustite Info dan od 15 časova!
Live TV

Želimo li mirniju budućnost ili povratak u prošlost? Ne propustite Info dan od 15 časova!

Juče se predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio javnosti sa važnom porukom: „Važno je da u ovom trenutku nastavimo da radimo zajedno, da sve naše razlike ne ostavljamo po strani, ali da pokušamo da razumemo da su nam mir i stabilnost u zemlji od izuzetnog značaja.“ Njegove reči dolaze u trenutku kada deo opozicije poziva na sukobe i nemire, što podseća na mračne epizode iz prošlosti.

23.12.2024

12:48

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set