BAJDEN JE TEK DRUGI RIMOKATOLIK PREDSEDNIK SAD, A VATIKAN MU PRETI EKSKOMUNIKACIJOM! Prvi, Kenedi, je ubijen...SPORAN JE ABORTUS!
Podeli vest
Posle sedmodnevnog ubeđivanja Evropljana da ponovo prihvate američko vođstvo u sve nestabilnijem svetu, Džozefa Bajdena je kod kuće dočekao neočekivani problem. Ne onaj koji se može rešiti autoritetom predsedničke funkcije, već lični, koji se tiče spasenja njegove duše
Zbog zalaganja za pravo žena na pobačaj, drugog katoličkog predsednika SAD posle Džona Kenedija crkva bi mogla da „ekskomunicira".
Pokušaj ministarke spoljnih poslova Bosne i Hercegovine Bisere Turković da, mimo Predsedništva i Saveta ministara, u sedištu Ujedinjenih nacija organizuje izložbu o Srebrenici, pokazatelj je haosa koji vlada u BiH institucijama. Takvim ponašanjem, pojedini zvaničnici urušavaju državu, istovremeno se kunući u njenu suverenost
23.06.2021
07:00
Uprkos signalima iz Vatikana da ne politizuju versko učenje, Konferencija američkih katoličkih biskupa je ogromnom većinom glasova, 168 za i 55 protiv, usvojila odluku koja trasira put da se političarima koji podržavaju pravo žena na abortus zabrani pričešće u crkvi. Iako se u aktu ne navodi nijedno konkretno ime, sve oči su uprte u aktuelnog stanara na najpoznatijoj adresi u Vašingtonu - Avenija Pensilvanija 1600.
Bajden, verujući katolik, koji se ne odvaja od brojanice svog pokojnog sina i svake nedelje prisustvuje misi, u prvoj reakciji na ishod glasanja američkih biskupa poručio je da ipak ne očekuje da će se to dogoditi - da bude odlučen od primanja svete tajne.
Još dok je bio potpredsednik u mandatu Baraka Obame Bajden je rekao da lično veruje da život započinje začećem, ali da shvata kako mnogi ne dele njegovo mišljenje:
- Nisam spreman da stav u vezi s ovim pitanjem koji se temelji na mojoj veri namećem drugim ljudima - rekao je Bajden 2015.
Katoličkoj crkvi u SAD nije se dopalo što je američki predsednik čim je ušao u Belu kuću požurio da potpiše dekret kojim se poništava zabrana finansiranja međunarodnih neprofitnih organizacija koje podržavaju i pružaju savete za abortus. Inače, Bajdenu je već bilo uskraćeno pričešćivanje, i to 2008. u crkvama u Pensilvaniji i godinu dana kasnije u Južnoj Karolini.
Vatikan je prošle nedelje upozorio biskupe da ne uskraćuju pričešće političarima, uključujući Bajdena, zbog njihovog stava o pobačaju. Papa Franja je ranije već opomenuo visoke prelate u SAD da svetu tajnu pričešća ne koriste kao političko oružje. Govoreći o ovom sakramentu katoličke crkve papa je rekao da je to „hleb grešnika", a ne „nagrada svetaca".
Sveta stolica se pribojava da bi ovakvo uskraćivanje prava vernicima na primanje hostije tokom mise moglo dovesti do većih podela među katolicima u SAD. Pogotovo u vreme popuštanja strogih mera zbog pandemije, kada su mnogi vernici počeli da se vraćaju na bogosluženja. Liberalni katolici mogli bi ovakvu zabranu doživeti kao sredstvo kažnjavanja, što bi ih na kraju moglo udaljiti od crkve.
Konzervativni biskup Kevin Roudis, koji je inicirao donošenje ovog doktrinarnog uputstva, ne odustaje od svoje namere i za Gardijan kaže:
- Moramo prihvatiti n disciplinu i onemogućiti one koji teraju inat i istrajavaju u teškom grehu da primaju pričešće.
U takvom stavu ga podržava i oštar kritičar pape kardinal Rejmond Burke, koji kaže da političarima koji tvrdoglavo i javno negiraju svetinju života u embrionalnom stanju ne treba samo zabraniti ovu svetu tajnu, već zaslužuju da budu ekskomunicirani. Na drugoj strani Vilton Gregori i Frensis Maluli, biskupi Vašingtona i Delavera, dijaceza u kojima Bajden najčešće odlazi na mise, poručuju da je američki predsednik dobrodošao u njihovim crkvama.
Budući da papa Franja za sada ćuti o ishodu glasanja, Njujork tajms, pozivajući se na izvore u Svetoj stolici, piše da konačna verzija ovog dokumenta ipak neće proći. Po crkvenim kanonima nije dovoljna samo najmanje dvotrećinska većina, već je potrebno i odobrenje Vatikana.
Demokratski kongresmen iz Kalifornije Ted Liju oštro je na Tviteru napao Američku biskupsku konferenciju zbog hipokrizije i ogoljene pristrasnosti: „Dragi biskupi, ja sam katolik, a vi ste licemeri. Zašto niste zabranili pričešće državnom tužiocu Vilijamu Baru, takođe katoliku, koji se zalaže za proširivanje ovlašćenja koja se odnose na izricanje smrtne kazne?"
Rasprava u katoličkoj crkvi o zabrani pričešćivanja političara koji javno odstupaju od verskog učenja pokrenuta je prošle godine, kad se već naziralo da će Bajden pobediti Trampa na izborima. Pojedini biskupi su uočili da se žurba njihovih konzervativnih kolega koji zagovaraju donošenje strogih pravila o pristupanju svetim tajnama poklapa s pripremama za izborima za Kongres 2022. godine.
Dolaskom demokratskog predsednika koji otvoreno podržava pravo na pobačaj otvara se i pitanje konačne legalizacije abortusa.
Vrhovni sud je još 1973. u slučaju „Rou protiv Vejda" omogućio ženama u SAD pravo na prekid trudnoće. Ali, konzervativci godinama pokušavaju da ponište tu odluku. Takva nastojanja su pojačana otkako je prošle godine Vrhovni sud zakoračio „udesno" izborom Trampove sutkinje Ejmi Koni Baret.
Koliko je pitanje prava na pobačaj polarizovano u Americi pokazuje istraživanje Instituta „Pju". Približno 77 odsto katolika demokrata smatra da bi abortus trebalo legalizovati, dok se tome protivi 63 odsto republikanaca katolika. Iako ukupno dve trećine američkih katolika smatraju da Bajdenu ne treba zabraniti pričešće, više od polovine onih koji glasaju za republikance smatraju da bi crkva trebalo da mu uskrati to versko pravo zbog podrške abortusu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Pokušaj ministarke spoljnih poslova Bosne i Hercegovine Bisere Turković da, mimo Predsedništva i Saveta ministara, u sedištu Ujedinjenih nacija organizuje izložbu o Srebrenici, pokazatelj je haosa koji vlada u BiH institucijama. Takvim ponašanjem, pojedini zvaničnici urušavaju državu, istovremeno se kunući u njenu suverenost
Skandalozan snimak iz studija jedne hrvatske televizije osvanuo je na društvenim mrežama. Na njemu se vidi kako se hrvatska poslanica "Stranke sa imenom i prezimenom", Dalija Orešković, raspravlja s voditeljem o proustaškom pokliču "Za dom spremni", a izgovara stravičnu rečenicu na račun Srbije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da građani jasno razlikuju prazne reči od konkretnih rezultata i da upravo zato na izborima daju poverenje onima koji rade i bore se za bolji život svojih porodica.
Nakon što je krajem prošle godine, tokom protesta u Botunu u Crnoj Gori, priveden Milan Knežević, predsednik DNP i dosledni borac za prava Srba u Crnoj Gori, usledio je novi udarac na Srbe u Crnoj Gori nakon što je gradonačelnik Podgorice Saša Mujović pokrenuo disciplinski postupak i doneo rešenje o suspenziji lidera Slobodne Crne Gore i rukovodioca gradske Službe za građane Vladislava Dajkovića, još jednog borca za prava Srba, a sve zbog pružanja podrške građanima na prostestu u Botunu!
Večeras od 21 čas samo na Informer televiziji očekuje vas šesta epizoda Exatlona, koja donosi brutalne borbe, okršaje, svađe, ali i jednu novinu - odabir kapitena ekipa.
Televizija Informer večeras emituje specijalni program posvećen najnovijim dešavanjima u Loznici, sa fokusom na strašnu i do sada neviđenu zloupotrebu elementarne nepogode u političke svrhe.
Srpska pravoslavna crkva, ali i druge crkve koje poštuju julijanski kalendar, obeležavaju sutra u ponoć početak nove 2026. godine, a širom Srbije organizuje se doček.
Javno komunalno preduzeće "Beogradski vodovod i kanalizacija" saopštilo je danas da će u petak, 13. januara bez vode ostati deo potrošača u gradskoj opštini Barajevo.
Na lokalitetu Begluk, u blizini sela Rudna Glava kod Majdanpeka, sinoć oko 21.00 čas došlo je do požara u kojem je u potpunosti izgoreo objekat u vlasništvu Z. S. iz Majdanpeka.
Austrijske vlasti zatražile su od Ekvadora izručenje Srđana Jezdimira, poznatog po nadimku srpski Eskobar, koji je u novembru prošle godine osuđen na 10 godina zatvora zbog pranja para, zbog sumnje da je 2020. u Beču učestvovao u pokušaju ubistva navodnog pripadnika "kavačkog" klana Dejana Kašćelana zvanog Komarac!
Jedna saobraćajna nesreća dovoljna je da se sruši fasada i ogoli mračna strana ljudske prirode, a upravo je to tema domaćeg trilera "Saučesnici" koji od 14. januara stiže na velika platna.
Stiven Grejem, jedan od autora hvaljene Netfliksove serije "Adolescencija" ("Adolescence"), potvrdio je da je nastavak serije u razmatranju, iako je projekat prvobitno zamišljen kao mini-serija.
Agata Kristi je pravila otrove i smrtonosne koktele kako bi njene priče zvučale zastrašujuće uverljivo, upravo ta neobična kombinacija književnog dara i farmaceutskog znanja vinula ju je u večnost svetske književnosti.
Turski glumac Džan Jaman oglasio se povodom hapšenja zbog sumnje na povezanost s drogom tokom policijske racije u Istanbulu, ističući da su navodi medija netačni.
Floridski "beauty-tech" brend "iPolish" predstavio je inovaciju koja bi mogla da promeni industriju nege noktiju — pametne veštačke nokte koji mogu trenutno da menjaju boju.
Ilon Mask je najavio da će kompanija X učiniti javno dostupnim (open source) svoj novi algoritam koji određuje koje objave, i organske i plaćene,korisnici vide na platformi.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar